کد خبر : 73212
/ 22:03
جشن «پدرانه» در تالار شهر برگزار شد؛

هدیۀ متفاوت دختران مشهدی به پدرانشان

فرهنگ‌سرای «غدیر» جشن «پدرانه» را با حضور جمعی از دختران هنرمند مشهد برگزار کرد.

هدیۀ متفاوت دختران مشهدی به پدرانشان

به گزارش شهرآرا آنلاین

خبرنگار: وحدت

در جشن «پدرانه» تولیدات هنری دختران مشهدی به پدرانشان تقدیم شد.

مدیر فرهنگ‌سرای «غدیر» در حاشیۀ جشن «پدرانه» گفت: «در سال «اقتصاد مقاومتی: تولید-اشتغال» دختران مشهدی در اقدامی‌ متفاوت هنر دست خود را به پدرانشان هدیه کردند.».

حسن سلطانی در جشن ویژۀ دختران و پدرانِ «پدرانه» که در تالار شهر برگزار شد گفت: «هر سال در چنین مناسبتی دختران هدیه‌ای از بازار خریداری می‌کردند، اما امسال سعی کردیم در بالا بردن سطح هدایای آن‌ها و شکوفا ساختن استعدادهای آنان کمک کنیم.».

 

مشارکت ۱۳هزارنفری

وی گفت: «۱۳هزار نفر از ۱۰۰ مدرسه هنر فرشینه را با هماهنگی‌های فرهنگ‌سرای «غدیر» آموختند.».سلطانی افزود: «در این مراسم دانش‌آموزان هدایای خودشان را به‌نمایندگی از ۱۳هزار نفر مشارکت‌کننده در طرح «پدرانه» به پدران خود تقدیم کردند.».

سلطانی اضافه کرد: «یکی از اهداف ما این است که به خانواده‌ها و پدران نشان دهیم که دختران شما هنرهای بسیاری دارند و تنها با بخشی از هنر خودشان می‌خواهند از پدرشان تجلیل کنند.».

مدیر فرهنگ‌سرای «غدیر» شهرداری مشهد با اشاره به کیفیت آموزش فرشینه عنوان کرد: «این هنر به دختران مشارکت‌کننده در طرح آموزش داده شد که با دیداری که از مدارس داشتیم آثار بسیار زیبایی تولید کرده بودند.».

وی با بیان اینکه پدر و مادر و فرزندان وظایفی متقابل دارند ابراز کرد: «وظایف والدین نسبت به فرزندانشان آن است که بتوانند فضایی ایجاد کنند که ارتباط مناسبی میان آن‌ها اتفاق بیفتد.».

سلطانی افزود: «از آنجایی که بچه‌های دورۀ ما با نسل گذشته تفاوت دارند پیوندهای میان‌نسلی گسسته شده و شکاف به‌وجود آمده است. ما بدین واسطه خواستیم علاوه بر تقویت این روابط و پیوندها استعدادهای آن‌ها را شکوفا کنیم و به همه بنمایانیم.».

وی با تأکید بر برخورداری هر فرد از استعدادهای خاص بیان کرد: «هریک از بچه‌ها استعدادهای متفاوت ورزشی، هنری یا ... دارند. اگر می‌خواهیم از آسیب‌های فرهنگی در جامعه جلوگیری کنیم، باید استعداد فرزندمان را بشناسیم و آن را روی ریل حرکت بیندازیم تا بدین ترتیب آیندۀ آن‌ها را روشن و مشخص کنیم.».

وی ادامه داد: «یکی از معضلات امروز اجتماع ما بیکاری و توجه نکردن به توانمندی‌های فرزندانمان است. ما بر آن هستیم که با جلوگیری از نظارت‌های افزوده در خانواده‌ها بسترهای مناسب را برای موفقیت‌های آینده و تعریف هویت برای فرزندان از مسیر به فعلیت رساندن استعدادهایشان مهیا کنیم.».مدیر فرهنگ‌سرای «غدیر» با بیان این مطلب که نقش والدین بسترسازی برای قرارگیری نسل آینده در مسیر رشد و بالندگی اجتماعی است گفت: «وظیفۀ فرزندان هم قدردانی و سپاس‌گزاری از پدران و مادران خودشان است.».

 

اقتصاد مقاومتی: تولید-اشتغال

وی افزود: «رهبر معظم انقلاب امسال را با عنوان «اقتصاد مقاومتی: تولید-اشتغال» نام‌گذاری کردند تا به‌جای مصرف‌گرایی، بیکاری و در نتیجه ایجاد مفاسد اجتماعی به‌سمت اشتغال‌زایی و رشد توانمندی‌های درونی پیش برویم.».

سلطانی با اشاره به اجرای جشنوارۀ «آهوانه» در سال گذشته هم گفت: «این جشنواره به رشد و پیدا کردن بسیاری از استعدادها و پر کردن مناسب اوقات فراغت و بیکاری فرزندانمان کمک شایان‌توجهی کرد.».

وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد که جریانی به‌وسیلۀ این‌گونه جشنواره‌ها راه بیفتد تا در سال‌های آتی به‌جای تهیه یک هدیه خود فرزندان به تولید یک کادو همت کنند. گفتنی است در پایان این جشنواره از دو تن از دختران موفق و برجستۀ مشهدی با حضور پدران آن‌ها تقدیر و لوح یابود به آنان اهدا شد.

 

ضرورت پیگیری پیوسته و دنباله‌دار حرکت‌های فرهنگی

نویسندۀ کتاب  برگزیدۀ ادبیات معاصر به‌عنوان تقدیر‌شدۀ جشن پدران و دختران شهرداری مشهد گفت: «باید هر فرهنگ‌سرایی در هر استان با جلب و فراخوان و در نتیجه جذب فرزندان منطقۀ خود به یافتن و بارور کردن استعدادهای نسل آیندۀ کشور کمک کند.».

راضیه رجایی با مثبت دانستن برنامه‌ریزی و برگزاری این قبیل برنامه‌های فرهنگی و هنری در سطح استان ابراز کرد: «کودکان، نوجوانان و جوانان در واقع نقطۀ استراتژیک هر کشور هستند، زیرا با شناخت و پرورش استعدادهای آنان می‌توان به رشد و توسعۀ یک ملت امید داشت.».

این شاعر موفق مشهدی همچنین بیان کرد: «باید این نوع حرکت‌های فرهنگی و مانند آن از جمله رقابت‌ها، جشنواره‌ها، و فستیوال‌های داخلی و خارجی به‌صورت پیوسته و دنباله‌دار پیگیری شوند تا با محک زدن استعدادهای نسل نو به ثمرات مؤثری منتج شوند.».

 

موفق‌ترین کودک نویسندۀ دنیا در حاشیۀ جشنوارۀ «پدرانه» گفت: «برای دستیابی به موفقیت، هر روزِ جوانان باید با یک برنامۀ مشخص پر شود.»

ملیکا گلی، نوجوان ۱۷سالۀ مشهدی که از ۷سالگی کار نویسندگی در حوزۀ کودک را آغاز کرده، گفت: «تا کنون ۲۳ عنوان کتاب چاپ کرده‌ام و بیش از ۱۸ عنوان کتاب هم زیر چاپ دارم. اکنون با دریافت مدرک دیپلم در پی آن هستم که نویسندگی را به‌صورت حرفه‌ای و جدی دنبال کنم. همچنین از انجمن سینمای جوانان ایران هم مدرک کارگردانی دریافت کرده‌ام.».

وی برگزاری این‌گونه جشنواره‌ها را برای شناخت استعدادها در خانواده‌ها مهم ارزیابی کرد و افزود: «هر فرزندی استعدادی دارد. سرپرست خانواده در کشف و به‌فعلیت رساندن استعدادها نقش مؤثری دارد. پدرم به‌عنوان یک معلم نمونه در همین راستا نقش مهمی‌ در شناختن و پرورش استعدادهای درونی من داشت.».

خردسال‌ترین واقف جهان ابراز کرد: «هر کسی باید یک هدف معین را برای زندگی خودش تعریف کند و هر روزِ ما باید با یک برنامۀ مشخص غنی شود تا به موفقیت دست یابیم. من هم به‌عنوان یک جوان ایرانی و با توجه به استعداد و علایق نویسندگی به‌دنبال دستیابی به نوبل ادبیات برای کشورم، ایران، هستم.».

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی