کد خبر : 73069
/ 22:47
۱۰ اتفاق مهم فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران که در سال ۹۶ رخ خواهد داد؛

فناورانه‌های ۹۶

سال ۹۶ در حالی آغاز شده است که در حوزه فناوری اطلاعات شاهد اتفاقات مهمی خواهد بود و برخی از آن‌ها تحولاتی اساسی هستند.

فناورانه‌های ۹۶

هرچند قرار بود بخش زیادی از انتخابات سال ۱۳۹۶ الکترونیکی باشد اما بر اساس تصمیم وزارت کشور این کار منتفی شد تا مهم‌ترین اتفاق فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال ۹۶ لغو شود اما با این حال ۱۰ اتفاق بزرگ دیگر در فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور رخ خواهد داد که در ادامه با هم مرور می‌کنیم.

 

۱- ارائه سیم‌کارت اپراتور‌های مجازی

یکی از اتفاقاتی که در سال ۹۶ در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور رخ خواهد داد ارائه‌‌ سیم‌کارت اپراتورهای مجازی خواهد بود. تاکنون عرضه سیم‌کارت اپراتور مجازی با نام‌های سامانتل، شاتل‌موبایل و آپتل قطعی شده است. سامانتل با پیش‌شماره ۰۹۹۹ کد۹، شاتل‌موبایل با پیش‌شماره ۰۹۹۸ کد یک و آپتل با شماره ۰۹۹۹ کد یک ارائه خواهد شد.

 

۲- عرضه اینترنت TD-LTE توسط شرکت‌های FCP

شرکت‌های ارتباطات ثابت دارنده مجوز FCP در حال تدارک عرضه TD-LTE هستند. خدمات اینترنت ثابت نسل چهارم TD-LTE سال ۹۵ توسط ایرانسل و پس از آن توسط مبین‌نت ارائه شده بود. خدمات TD-LTE شرکت‌های FCP احتمالا در نیمه دوم سال ۹۶ ارائه می‌شود.

 

۳- افتتاح فاز سوم و نهایی شبکه ملی اطلاعات

فاز سوم و نهایی شبکه ملی اطلاعات قرار بود در اردیبهشت امسال راه‌اندازی شود اما، با توجه به برگزاری انتخابات در اردیبهشت‌ماه، فاز سوم و نهایی شبکه ملی اطلاعات بعد از ماه مبارک رمضان و در تیرماه ۱۳۹۶ افتتاح خواهد شد. در این مرحله شاهد افزایش خدمات دولتی به مردم، افزایش مراکز تبادل ترافیک داده، کاهش قیمت، افزایش سرویس‌های ایرانی و افزایش کیفیت سرویس‌ها خواهیم بود.

 

۴- اجرای طرح رجیستری گوشی‌های موبایل

طرح رجیستری گوشی‌های موبایل که قرار بود سال ۹۴ یا ۹۵ اجرا شود احتمالا در تیرماه ۱۳۹۶ به بهره‌برداری خواهد رسید. بر اساس آخرین اطلاعاتی که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه داده است سامانه تشکیل‌شده برای این طرح ایرادهایی داشته که در مرحله تست نمایان شده است. بدین ترتیب قرار است، در صورت رفع شدن ایرادها و کامل بودن سامانه مذکور، طرح رجیستری گوشی موبایل تیرماه سال ۹۶ اجرا شود.

 

۵- تجاری‌سازی VoLTE و VoWiFi

فناوری‌های VoLTE و VoWifi سال ۹۵ توسط ایرانسل و همراه اول آزمایش شدند تا برای عرضه به مشتریان و طی کردن مراحل رگولاتوری آماده شوند. خدمات تماس در بستر فناوری LTE و خدمات تماس در بستر وای‌فای برای بهره‌برداری تجاری یا همان عرضه به مشتریان راه زیادی ندارند و، در صورت موافقت سازمان تنظیم مقررات و اراده اپراتورهای تلفن همراه، احتمالا در تابستان ۹۶ برای استفاده مشترکان ایرانسل و همراه اول ارائه خواهند شد.

 

۶- حضور نوکیا در بخش اینترنت و موبایل

نوکیا در سال ۹۶ در ایران حضور رسمی خواهد داشت. این حضور در دور حوزه صورت می‌گیرد. نوکیا که سال ۹۵ با کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های اینترنتی ایران از جمله شاتل، آسیاتک، ‌های‌وب و پارس‌آنلاین قرارداد همکاری در بخش TD-LTE را به امضا رساند، برای اجرای این طرح و حضور در دیگر طرح‌های اینترنتی و ارتباطی کشور، به ایران خواهد آمد. اواخر سال ۹۵ شرکت HMD Global (صاحب امتیاز گوشی‌های برند نوکیا به مدت ۱۰سال) از گوشی‌های نوکیا۶، نوکیا۵، نوکیا۳ و ۳۳۱۰ رونمایی کرد و بر اساس اظهار نظر مدیران این شرکت قرار است گوشی‌های موبایل نوکیا تابستان سال ۹۶ به بازار ایران بیاید.

 

۷- انتخاب و فعالیت ۲ اپراتور پست خصوصی

قرار است برای اولین بار در تاریخ پست ایران دو اپراتور بخش خصوصی برای رقابت با شرکت ملی پست ایران انتخاب شوند و در سال ۹۶ فعالیت خود را شروع کنند. این فعالیت می‌تواند در سال‌های آینده سبب رشد و تحول در بخش پست کشور شود.

 

۸- برگزاری دومین دوره کنفرانس ایران‌کانکت

اولین دوره ایران‌کانکت سال ۹۵ در تهران برگزار شد تا در حاشیه این کنفرانس بین‌المللی، علاوه‌بر ارتباطات شرکت‌های خصوصی با شرکت‌های اروپایی و آسیایی، شرکت ارتباطات زیرساخت با شرکت‌های DE.CIX آلمان و اسپارکل ایتالیا قرارداد بین‌المللی امضا کند. 

برگزاری دومین دوره از کنفرانس ایران‌کانکت که بخشی از مجموعه کنفرانس‌های ظرفیت است می‌تواند راهکاری مناسب برای حضور شرکت‌های ارتباطی در ایران و حضور شرکت‌های ارتباطی ایران در عرصه‌های بین‌المللی باشد.

 

۹- راه‌اندازی تماس تصویری در بستر ۳G و ۴G

خرداد ۹۲ تماس تصویری رایتل به دلیل نداشتن پیوست فرهنگی و قوانین مشخص در این زمینه متوقف شد. از آن سال قرار شد شورای عالی فضای مجازی پیوست فرهنگی اپراتورهای موبایل را ارائه و تصویب کند تا تماس تصویری توسط رایتل که در آن زمان تنها اپراتور ۳G کشور بود به مشترکان ارائه شود.

براساس اعلام معاون مرکز ملی فضای مجازی هم‌اکنون پیوست فرهنگی در مرکز ملی فضای مجازی آماده شده است و پس از تصویب در شورا به اپراتورها ابلاغ می‌شود. به نظر می‌رسد در سال ۹۶ و پس از چهار سال قطع بودن، خدمات تماس تصویری موبایل به ایران برمی‌گردد.

 

۱۰- افزایش پهنای باند کشور

بر اساس برنامه ششم توسعه کشور پهنای باند ایران باید به ۱۰۰ترابیت بر ثانیه برسد. پهنای باند کشور در سال ۹۵ به ۱۰ترابیت بر ثانیه رسید. قرار است در سال ۹۶ نیز پهنای باند کشور افزایش یابد و به بیش از ۲۰ترابیت بر ثانیه برسد.

 

کلیــد واژه هــا
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی