کد خبر : 73027
/ 23:34
رهبر معظم انقلاب در بیانات نوروزی با تبیین نقشه راه سال «اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال» بر قابل حل بودن مسائل اقتصادی و معیشتی مردم تاکید کردند؛

مدیریت متدین ، انقلابی و کارآمد؛ راهکار مشکلات کشور

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، با تجلیل از وحدت و پایبندی ملت به ارزش‌های انقلاب و دلبستگی مردم به مبانی و عرصه‌های دینی «مسائل معیشتی و اقتصادی» و «انتخابات اردیبهشت‌ماه» را دو موضوع مهم سال جدید خواندند.

مدیریت متدین ، انقلابی و کارآمد؛ راهکار مشکلات کشور

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، عصر امروز در اولین روز سال نو در اجتماع عظیم و پرشور زائران و مجاوران حرم رضوی (ع) با تجلیل از وحدت و پایبندی ملت به ارزش‌های انقلاب و دلبستگی مردم به مبانی و عرصه‌های دینی «مسائل معیشتی و اقتصادی» و «انتخابات اردیبهشت‌ماه» را دو موضوع مهم سال جدید خواندند و با تأکید بر ضرورت حل همۀ مشکلات کشور در سایۀ «مدیریت‌های متدین، انقلابی، کارآمد و پرانگیزه» افزودند: «تمرکز مسئولان بر تولید داخلی، و مطالبه‌گری ملت در این زمینه موجب حل مشکلات فراوان، به‌ویژه بیکاری جوانان، خواهد شد و ملت عزیز ایران در سال جدید در تحقق خواست اصلی و مهم اینجانب، یعنی حضور پرشور همۀ واجدان شرایط در انتخابات، بر عزت و اقتدار و آبروی ایران خواهد افزود و با درخشش واقعی در انتخابات شکوه خود را به رخ دشمنان خواهد کشید.».

 

ملت ایران خوش درخشید

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای سال ۹۶ را سالی مهم برای کشور از لحاظ نیاز به تحرک اقتصادی و همچنین در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا دانستند و قبل از ورود به این دو مقولۀ مهم در یک ارزیابی کلی از وضعیت کشور در سال ۹۵ گفتند: «در این سال، اگرچه کشور دچار مشکلات اقتصادی بود، اما ملت ایران خوش درخشید.».ایشان «پایبندی و دلبستگی مردم به ارزش‌های انقلاب اسلامی» و «پایبندی به مسائل ایمانی و دینی» را دو شاخص مهم در ارزیابی حرکت ملت خواندند و افزودند: «همت بلند مردم در حضور پرشور در راه‌پیمایی ۲۲ بهمن و مراسم‌های دینی در سال ۹۵ بیش از همیشه و فارغ از سلایق گوناگون سیاسی بود و سمت و سوی انقلابی و دینی حرکت ملت ایران را به رُخ دوست و دشمن کشید.».

ایشان «وحدت ملی» در سال ۹۵ را نشان‌دهندۀ همبستگی در مسائل اساسی با وجود اختلاف نظرها در مسائل سیاسی و فرعی دانستند و گفتند: «مردم ایران در مسیر انقلاب و نظام اسلامی همسو و هم‌جهت هستند.».

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای جان‌باختن آتش‌نشانان عزیز و فداکار را از جمله حوادث تلخ در سال قبل برشمردند و خاطرنشان کردند: «حوادث تلخ همیشه وجود دارد، اما مهم وجود ارادۀ مژده‌بخش و رو‌به‌پیشرفت در مردم است و نیاز به این اراده و اتحاد ملی در سال جدید نیز همچنان وجود دارد.».

 

فهرست طولانی خدمات ارزندۀ جمهوری اسلامی به کشور

رهبر انقلاب اسلامی سپس به مسئلۀ اساسی و اولویت اول کشور، یعنی «اقتصاد»، اشاره کردند و با تأکید بر اینکه هدف دشمن فشار اقتصادی بر مردم ایران با هدف دلسرد و دلزده کردن آنان از نظام اسلامی است افزودند: «البته دشمن نادان و بی‌ایمان در طول سال‌های طولانی به‌دنبال جدا کردن ملت از نظام اسلامی بوده است، اما تاکنون موفق نشده و پس از این نیز موفق نخواهد شد.».

ایشان وظیفۀ همه، به‌ویژه مسئولان، در قبال این طراحی را بسیار مهم دانستند و در تبیین نقشۀ تبلیغاتی دشمن گفتند: «دشمن در تبلیغات وسیع خود به‌دنبال نسبت دادن کمبودهای معیشتی و اقتصادی به نظام جمهوری اسلامی است تا این‌گونه وانمود کند که نظام اسلامی قادر به حل مشکلات و گره‌گشایی از زندگی مردم نیست.».

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای مقایسۀ خدمات برجسته و چشمگیر زیرساختی جمهوری اسلامی به مردم در مقایسه با دوران طاغوت را نشان‌دهندۀ خلاف واقع بودن تبلیغات کینه‌توزانه خواندند و افزودند: «نظام اسلامی توانسته است با وجود فشار همه‌جانبۀ اقتصادی و تحریم دشمنان خدمات بزرگ و ارزشمندی را تقدیم مردم کند.».

ایشان در بیان بخشی از فهرست طولانی و پرافتخار خدمات جمهوری اسلامی به توسعۀ چشمگیر زیرساخت‌های کشور در مقایسه با قبل از انقلاب اسلامی اشاره کردند و گفتند: «افزایش شش‌برابری راه‌های کشور، ۲۰برابر شدن ظرفیت بنادر، ۳۰برابر شدن سدهای مخزنی، افزایش تولید برق به ۱۴برابر میزان قبل از انقلاب، افزایش ۳۰برابری تولید محصولات پتروشیمی و ۱۵برابری محصولات فولادی تنها بخشی از پیشرفت‌های زیرساختی لازم برای تحرک و پیشرفت اقتصادی کشور است.».

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای، ۲۵برابر شدن تعداد دانشجویان در مقایسه با ابتدای انقلاب اسلامی، افزایش ۱۶برابری تولید مقالات علمی، آمارهای درخشان در خدمات‌رسانی و آبادی روستاها، و پیشرفت‌های خیره‌کنندۀ دفاعی را که موجب خشم و نگرانی دشمنان است بخش دیگری از فهرست خدمات چشمگیر به مردم خواندند و افزودند: «همۀ این‌ها هنر نظام اسلامی است. البته پیشرفت‌ها متوقف نخواهد شد و کارهای موردانتظار باید مطابق سیاست‌های کلی نظام انجام شوند.».

 

ضعف ها مربوط به برخی مدیریت هاست

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به وجود برخی ضعف‌ها در کنار خدمات درخشان انجام‌شده خاطرنشان کردند: «این ضعف‌ها مربوط به مدیریت‌ها و کمبودها و ناتوانی‌های برخی مدیران است، نه حرکت عمومی نظام اسلامی.».

ایشان به یک اصل و تجربۀ اساسی اشاره کردند و افزودند: «در طول انقلاب اسلامی هرگاه مدیریت انقلابی، فعال و پرتحرک داشتیم کارها پیش رفته است و هرجا مدیریت‌های ضعیف، بی‌حال، ناامید، غیرانقلابی و بی‌تحرک داشتیم کارها متوقف یا منحرف شده است؛ بنابراین باید مدیران افرادی باانگیزه‌تر و کارآمدتر باشند و تلاش بیشتری انجام دهند و به حول و قوۀ الهی این‌گونه نیز خواهد شد.».

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای تأکید کردند: «مشکل غیرقابل‌حلی در کشور وجود ندارد و، اگر مدیریت در بخش‌های مختلف متدین، انقلابی و کارآمد باشد، همۀ مشکلات حل خواهد شد.».

 

ظرفیت های انسانی و طبیعی ایران بسیار بالاست

نکتۀ دیگری که رهبر انقلاب اسلامی قبل از ورود به بحث اصلی خود دربارۀ مسائل اقتصادی کشور و چگونگی حل آن‌ها از طریق تولید داخلی و ایجاد اشتغال بیان کردند موضوع ظرفیت‌ها و توانایی‌های بالفعل و بالقوۀ کشور بود.

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای ظرفیت‌ها و توانایی‌های انسانی و طبیعی کشور را بسیار بالا دانستند و به‌عنوان نمونه به برخی از این ظرفیت‌های کم‌نظیر اشاره کردند.

ایشان افزودند: «کشور از لحاظ نیروی انسانی دارای پنج‌میلیون دانشجو، ده‌میلیون دانش‌آموختۀ دانشگاهی و ۳۳میلیون نیروی کار جوان است که این یک ثروت عظیم است.».

رهبر انقلاب اسلامی کشور را از لحاظ منابع طبیعی نیز پیشرفته و ثروتمند خواندند و خاطرنشان کردند: «در حالی که جمعیت ایران یک‌صدم جمعیت دنیاست، اما کشور، در همۀ منابع طبیعی، در رتبۀ بالاتر از یک‌صدم‌درصد

قرار دارد.».حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای با اشاره به رتبۀ اول ایران در مجموع ذخایر نفت و گاز در دنیا و همچنین رتبۀ اول ایران در ذخایر گازی گفتند: «علت چشم طمع همیشگی قدرت‌های سلطه‌گر و به‌ویژه آمریکا به ایران به‌دلیل این ثروت‌های طبیعی و انسانی است، اما آن‌ها قطعاً آرزوی سلطۀ مجدد بر ایران را به گور خواهند برد.».

 

پیشرفت همه جانبه نیازمند اقتصاد قوی است

ایشان بعد از بیان مباحث مقدماتی وارد بحث اصلی مربوط به مسائل اقتصادی کشور شدند و با طرح این سؤال که «نظام اسلامی به‌دنبال چه هدف و جایگاهی برای کشور و ملت ایران است؟» در پاسخ گفتند: «نظام اسلامی به‌دنبال پیشرفت همه‌جانبه، استقلال از قدرت‌های سلطه‌گر جهانی، شکوفایی استعدادها، رهایی کشور از آسیب‌های اجتماعی، و عزت و امنیت و اقتدار ملی است.».

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: «رسیدن به این اهداف، علاوه بر اتحاد و انسجام ملی، فرهنگ انقلابی، مسئولان شجاع و فعال و پرکار، نیازمند یک اقتصاد و تولید قوی و مبتنی بر مدیریت کارآمد و توانایی‌های داخلی است.».

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای افزودند: «چنین اقتصادی ارزشمند شدن پول ملی، اثرگذاری بر قیمت جهانی نفت و بالا رفتن قدرت خرید مردم را در پی خواهد داشت که نتیجۀ آن امنیت و اقتدار مستمر خواهد بود.».

ایشان با اشاره به اقدامات انجام‌گرفته از طرف قوۀ مجریه دربارۀ اقتصاد مقاومتی گفتند: «دستگاه‌های مربوطه کارهای خوبی را برای اجرای اقتصاد مقاومتی انجام دادند، اما به‌رغم این تلاش‌ها اکنون خلأهای اقتصادی بزرگی را در جامعه شاهد هستیم.».

رهبر انقلاب اسلامی «بیکاری، بخصوص بیکاری جوانان تحصیل‌کرده» و «مشکلات معیشتی مردم به‌ویژه طبقات ضعیف» را دو مشکل اصلی در عرصۀ اقتصادی برشمردند و خاطرنشان کردند: «مردم از لحاظ معیشت دچار مشکل هستند و مشکلات معیشتی تبعات اجتماعی و فرهنگی را در پی دارد و دشمن نیز بر روی همین مسائل متمرکز می شود.».

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای با اشاره به دیدگاه صاحب‌نظران اقتصادی که گره اصلی مشکلات اقتصادی کشور را «رکود تولید» و «بیکاری» می‌دانند گفتند: «در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که به‌صورت یک مجموعۀ کامل است راه‌حل این مشکلات بیان شده است، اما باید برای بخش‌های مختلف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی زمان‌بندی مشخصی انجام و در هر دورۀ زمانی بر بخشی از راه‌حل‌ها تمرکز شود.».

ایشان ضمن قدردانی از اقدامات مسئولان در زمینۀ اقتصاد مقاومتی در سال ۹۵ افزودند: «دولت در ابتدای سال ۹۵ موضوع کمک به واحدهای تولیدی کوچک و متوسط را در دستور کار خود قرار داد و تصمیم گرفت با اختصاص ۱۵۰۰۰میلیارد تومان بودجه ۲۰۰۰۰ کارگاه را از رکود خارج کند که اقداماتی، اگرچه دیرهنگام، انجام گرفت، اما آنچه که مهم است نظارت و استمرار آن برای به سرانجامِ مطلوب رسیدن کارهاست.».

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: «بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که اقدامات دولت برای خارج کردن واحدهای کوچک و متوسط تولیدی از رکود پیشرفت‌هایی داشته است، اما نه به آن اندازه‌ای که برای آن هزینه شده است.».

 

آمارها شرایط را به سمت حل مشکلات سوق نمی‌دهند 

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای در ترسیم وضعیت اقتصادی کشور گفتند: «برخی شاخص‌های اقتصادی کشور خوب و برخی منفی هستند. در حالی که شاخص تورم کاهش نشان می‌دهد، اما شاخص بیکاری افزایش یافته است، و در حالی که شاخص‌ها رشد اقتصادی را مثبت نشان می‌دهند، اما رشد سرمایه‌گذاری منفی است، و در حالی که در بخش نفت پیشرفت داشتیم، در بخش‌هایی همچون معدن و مسکن پس‌رفت داشته‌ایم.».

ایشان با تأکید بر اینکه آمارهای رسمی کشور شرایط را به سمت حل مشکلات اقتصادی سوق نمی‌دهند خاطرنشان کردند: «در چنین شرایطی مهم‌ترین اولویت برای حل مشکلات اقتصادی تکیه بر تولید ملی و تولید داخلی است.».

رهبر انقلاب اسلامی هدف از بیان این مطالب را، در وهلۀ اول، توجه دادن مسئولان کشور به اولویت‌های اصلی، یعنی «تولید ملی و تولید داخلی»، و، در وهلۀ دوم، «جهت دادن به مطالبه‌گری مردم» در این باره دانستند و افزودند: «تولید ملی یک کلیدواژه است که با رونق گرفتن آن آثار و فواید زیادی در جامعه به‌وجود می‌آید.».

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای به برخی فوایدِ رونق گرفتن تولید ملی اشاره کردند و گفتند: «ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری به‌عنوان یکی از مشکلات امروز کشور، شکوفایی استعدادها و ابتکار جوانان، صَرف نشدن ارز کشور برای کالاهای مصرفی، به‌کار افتادن پس‌اندازهای پراکنده، جهش صادرات، کم‌رنگ شدن مسابقۀ به‌رخ کشیدن نشان‌ها و مارک‌های خارجی به‌عنوان یکی از بلاهای بزرگ اجتماعی و اخلاقی و فرهنگی جامعه، از بین رفتن یا کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی، ایجاد نشاط ملی، و به‌کار افتادن ظرفیت‌های معدنی کشور از جمله آثار و فواید مهم رونق تولید داخلی است.».

 

تولید، نیازمند نیروی انسانی، سرمایه‌گذاری و ابزار کار پیشرفته 

ایشان بعد از بیان فواید رونق گرفتن تولید ملی به پیش‌نیازهای رونق تولید داخلی نیز اشاره و خاطرنشان کردند: «تولید ملی نیازمند نیروی انسانی، سرمایه‌گذاری و ابزار کار پیشرفته است که برخی از این موارد به‌صورت بالفعل و برخی هم به‌صورت بالقوه در کشور موجود هستند.».رهبر انقلاب اسلامی ۳۳میلیون نیروی جوان جویای کار را که در میان آن‌ها متخصصان مهندس و دارای تحصیلات دانشگاهی هستند نیروی انسانی موردنیاز تولید خواندند و تأکید کردند: «برخلاف آنچه گفته می‌شود که سرمایۀ لازم برای تولید وجود ندارد، ما سرمایۀ لازم را در اختیار داریم.».

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای در تبیین چگونگی وجود سرمایۀ لازم برای رونق گرفتن تولید داخلی به ایجاد «صندوق توسعۀ ملی» اشاره کردند و افزودند: «این صندوق براساس سیاست‌های کلی که چند سال قبل ابلاغ شد شکل گرفت و در سال اول تأسیس صندوق ۲۰درصد از درآمد نفت به این صندوق واریز شد و در سال‌های بعد نیز قرار بر این بود که هر سال سه‌درصد بر این ۲۰درصد افزوده شود که، اگر تاکنون انجام شده بود، ۳۶درصد از درآمد نفتی به صندوق توسعۀ ملی واریز شده بود، زیرا این صندوق بهترین راه برای رهایی از وابستگی به درآمد نفت است.».

ایشان گفتند: «البته در سال ۹۴ مسئولان دولتی، با بیان کاهش درآمدهای نفتی، استفادۀ رهبری از اختیارات خود و اضافه نشدن سه‌درصد از درآمدهای سالیانۀ نفتی به صندوق توسعۀ ملی را درخواست کردند که با توجه به احساس ضرورت انجام این کار از جانب مسئولان این اقدام صورت پذیرفت.».

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: «صندوق توسعۀ ملی و استفاده از امکانات بخش خصوصی در واقع سرمایۀ لازم برای رونق گرفتن تولید هستند.».

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای به سومین پیش‌نیاز رونق گرفتن تولید، یعنی ابزارِ کار پیشرفته، اشاره کردند و گفتند: «برخی می‌گویند ما ابزار مدرن برای رونق گرفتن تولید را نداریم، اما من می‌گویم آن دانشمندان جوان ایرانی که توانستند در مدت کوتاهی غنی‌سازی اورانیوم را از ۵/۳درصد به ۲۰درصد برسانند و کار بزرگی را انجام دهند و همچنین موفق به اقدامات شگرف در ساخت تجهیزات دفاعی و موشکی با وجود تحریم‌های سخت بین‌المللی شدند و دشمن صهیونیست را به تعجب و تحسین واداشتند قطعاً می‌توانند در مسیر ساخت ابزار پیشرفته برای تولید قدم بردارند.».

ایشان تأکید کردند: «اگر ما میدان را برای جوان‌ها باز کنیم، بسیاری از گره‌ها باز خواهند شد و تأکید چندین‌ساله و مکرر برای همکاری دانشگاه و صنعت در همین چارچوب است که البته در برخی بخش‌ها اقدامات خوبی انجام گرفته است.».

 

در مسائل اقتصادی بن بست نداریم

رهبر انقلاب اسلامی در جمع‌بندی این بخش از سخنان خود خاطرنشان کردند: «برای رونق گرفتن تولید ملی سه پیش‌نیاز اصلی، یعنی نیروی انسانی، سرمایه و ابزار پیشرفته، وجود دارند، اما تحقق این مهم نیازمند الزامات و وظایفی است که هم برعهدۀ مردم است و هم برعهدۀ مسئولان اجرایی، قضایی و مقننه.».حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای قبل از بیان الزامات یک نکته را مورد تأکید قرار دادند و گفتند: «بیان این مطالب به این علت است که همه بدانند ما در زمینۀ مسائل و مشکلات اقتصادی بن‌بست نداریم و می‌توانیم پیش برویم.».

ایشان به الزامات و وظایف مسئولان برای رونق گرفتن تولید داخلی اشاره کردند و افزودند: «گماشتن مدیران کارآمد، متعهد، بانشاط، پرانگیزه و قوی از جانب مسئولان ارشد کشور برای بخش‌های تولید یکی از این الزامات است.».

رهبر انقلاب اسلامی دخالت دادن مردم در تولید با استفاده از سیاست های اصل ۴۴ را از دیگر الزامات برشمردند و تأکید کردند: «باید، همان‌گونه که در جنگ مردم با مدیریت صحیح وارد صحنۀ دفاع مقدس شدند و جنگ به‌نفع کشور به پایان رسید، در عرصۀ اقتصاد و تولید نیز میدان را برای مردم و نقش‌آفرینی آن‌ها باز کرد.».حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای «گسترش صادرات و طرف‌های صادراتی» را یکی دیگر از الزامات رونق گرفتن تولید ملی دانستند و گفتند: «گزارشی که از صادرات کشور منتشر شده نشان می‌دهد صادرات ما محدود به چند کشور است که این برخلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و حل این مشکل نیز نیازمند تحرک مسئولان، به‌ویژه در بخش سیاست خارجی، است.».

ایشان «تأمین امنیت سرمایه‌گذاری» از جانب قوۀ قضاییه و ضابطان این قوه و نیروهای امنیتی، و «ثبات سیاست‌ها و قوانین و حذف قوانین دست‌و‌پا‌گیر» از جانب مجلس شورای اسلامی را از دیگر الزامات رونق تولید داخل برشمردند و افزودند: «در برخی سرمایه‌گذاری‌ها تبلیغات به‌راه می‌افتد و در صدا و سیما هم مطرح می‌شود و مردم سرمایه‌های خود را به‌سمت آن سرمایه‌گذاری می برند، اما بعد از مدتی مشخص می‌شود که تقلبی انجام گرفته است. این‌گونه موارد کوتاهی‌هایی است که در زمینۀ امنیت سرمایه‌گذاری انجام می‌گیرد.».

 

مردم برای تولیدملی ارجحیت قائل باشند

رهبر انقلاب اسلامی به الزامات و وظایف مردم برای رونق تولید داخلی نیز اشاره و خاطرنشان کردند: «من همواره جانب مردم و مطالبات مردمی را گرفته‌ام، اما مردم هم باید احساس مسئولیت کنند و برای تولید ملی و مصرف تولید داخلی به‌جای نشان‌های خارجی اهمیت و ارجحیت قائل باشند.».

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای دوری جوانان از بی‌حالی و تنبلی و به‌دنبال کار رفتن را از دیگر وظایف مردمی دانستند و افزودند: «یکی دیگر از نکات مهم در وظایف مردم برای رونق تولید داخلی اثبات حسن عمل و صحت عمل ایرانی از طریق صادرات اجناس و کالاهای مرغوب و جلوگیری از تولید کالای نامرغوب داخلی است.».«جلوگیری از واردات بی‌رویه و قاچاق» هفتمین الزامی بود که رهبر انقلاب اسلامی در تقویت تولید ملی برشمردند و تأکید کردند: «واردات کالاهایی که در داخل به‌اندازۀ کافی تولید می‌شوند باید حرام شرعی و قانونی شناخته شود.».

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای واردات کالاهای مصرفی دارای تولید داخل همچون مواد خوراکی، پوشاک، وسایل منزل و لوازم‌التحریر را «مایۀ شرمندگی» در مقابل تولیدکننده و فروشندگان خارجی این کالاها خواندند و گفتند: «برخی اجناس اساسی، اگرچه در کشور تولید نمی‌شوند، اما قابلیت تولید را دارند؛ بنابراین باید با رفع موانع و تولید آن‌ها از وارداتشان به کشور جلوگیری کرد.».

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به آمارهای بالایی که دربارۀ قاچاق کالا به کشور مطرح می‌شود برخورد قاطع و اساسی با این پدیدۀ بسیار مخرب را در گروی مبارزه با باندهای قاچاق دانستند و افزودند: «حجم عمدۀ قاچاق از مبادی رسمی و مناطق آزاد وارد کشور می‌شود.».

 

با باندهای قاچاق برخورد شود

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای با انتقاد از کج‌فهمی در مبارزه با قاچاق و برخورد با مغازه‌داران خُرد و یا برخی مرزنشینان که امرار معاش مختصری از طریق جابه‌جایی کالا دارند افزودند: «منظور از مبارزه با قاچاق این‌گونه موارد نیست؛ بلکه باید با باندهای قاچاق برخورد شود.».

رهبر انقلاب همچنین در بخش دیگری از سخنان خود انتخابات ریاست جمهوری و شوراها را بسیار مهم خواندند و تأکید کردند: «در نظام اسلامی انتخابات یکی از دو رکن مردم‌سالاری دینی و باعث فخر ملت ایران در جهان است.».

ایشان تلاش دشمنان برای نادیده گرفتن یا اتهام زدن به انتخابات ایران را نشانۀ اهمیت این موضوع دانستند و افزودند: «انتخابات پدیده‌ای اقتدارآفرین و مایۀ عزت و آبروی بیشتر ملت ایران است.».

 

مرّ قانون در انتخابات اجرا شود

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای با اشاره به مجذوب شدن مردم و صاحب‌نظران کشورهای مختلف به ایدۀ امام راحل عظیم‌الشأن، یعنی مردم‌سالاری دینی یا همان جمهوری اسلامی، خاطرنشان کردند: «مردم‌سالاری دینی متکی بر انتخابات است و ملت باید واقعاً در انتخابات بدرخشد.».رهبر انقلاب اسلامی شرکت عمومی و حضور همۀ واجدان شرایط را در روز رأی‌گیری خواستۀ اصلی و مهم خود اعلام و تأکید کردند: «همه وارد شوند و انتخابات پرشوری را رقم بزنند.».

ایشان با تأکید بر ضرورت عمل به مرّ قانون در انتخابات نتیجۀ رأی ملت را هرچه که باشد معتبر و قانونی خواندند و افزودند: «اینجانب هیچ‌گاه در انتخابات دخالت نمی‌کنم و نمی‌گویم مردم به چه کسی رأی بدهند یا ندهند، اما، اگر کسانی بخواهند در مقابل رأی ملت بایستند و با ایجاد مزاحمت رأی مردم را بشکنند، دخالت می‌کنم و در مقابل آن‌ها خواهم ایستاد.».

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای با اشاره به تلاش برخی برای شکستن نتیجۀ رأی مردم در انتخابات سال‌های ۷۶، ۸۴، ۸۸ و ۹۲ افزودند: «به‌جز سال ۸۸ که برخی با اردوکشی در خیابان‌ها تلاش خود را برای برهم زدن نتیجۀ انتخابات علنی کردند، در سال‌های دیگر هم بعضی درصدد شکستن آراء ملت بودند، اما اینجانب ایستادم و تأکید کردم نتیجۀ انتخابات هرچه باشد باید محقق شود.».

رهبر انقلاب اسلامی با دعوت از مردم برای تشخیص و حضور در انتخابات گفتند: «به‌توفیق الهی انتخابات اردیبهشت پرشور و فراگیر خواهد بود و ان‌ شاء ا... نتیجۀ هر دو انتخابات رضایت پروردگار را جلب خواهد

کرد.».ایشان در پایان سخنانشان تأکید کردند: «ملت ایران با برگزاری انتخاباتی خوب بار دیگر سرافراز می‌شود و به‌پیش می‌رود و دشمنان ملت همچون گذشته هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند.».

پیش از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی، آیت‌ا... رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، در سخنانی با تبریک حلول سال ۱۳۹۶ به تشریح مأموریت‌های آستان قدس بر اساس منشور هفت‌گانۀ ابلاغی مقام معظم رهبری پرداخت.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی