کد خبر : 73010
/ 22:21
چرا عید را بیکار در خانه و جلوی تلویزیون بگذرانید؟ بازی کنید!

ساعت سرگرمی

سه، دو، یک. سال نوی شمسی مبارک باد! دوباره عید رسید و ماراتن شما و بیکاری و خانه‌نشینی آغاز شده است. این شما هستید که باید انتخاب کنید. چهارده روز بست نشستن در خانه یا تفریح و عیددیدنی و بازدید؟

ساعت سرگرمی

شهرآرا آنلاین

نویسنده: معین اصغری

این شما هستید که باید انتخاب کنید. چهارده روز بست نشستن در خانه یا تفریح و عیددیدنی و بازدید؟ اگر راه دوم را انتخاب می‌کنید که عاقلانه‌تر به نظر می‌رسد، پس حسابتان با خودتان مشخص است؛ اما اگر بعد از گذراندن یک سال پرمشغله می‌خواهید این دو هفته را فقط استراحت کنید، پس با ما همراه باشید.

فیلم‌های تلویزیون را بعد از عید هم می‌شود دید؛ اما فراغت این دو هفته را اگر از دست دادید، دیگر دنبالش نگردید. یکی از پیشنهادهای خوب تعطیلات، بازی‌کردن است؛ آن هم باز ی فکری! کلی بازی فکری جذاب در ایران و دنیا وجود دارد که می‌خواهیم چند تا از آن‌ها را به شما معرفی کنیم تا بعد از عید دچار افسردگی نشوید و با روحیه‌ای عالی دوباره سر کارهایتان برگردید.

..........................................

 

هیجان لحظه‌آخری

101952.pngاسم بازی: کادوس

تعداد شرکت‌کنندگان: ۲ تا ۵ نفر

سن مناسب: ۱۰ سال به بالا

حدود قیمت: ۳۰هزار تومان

زمان حدودی: ۳۰ الی ۴۵دقیقه

عید نوروز را اگر می‌خواهید در خانه سپری کنید، پس باید فکری برای دو هفته تعطیلی مطلق بکنید.

نمی‌شود همه روز را بیکار نشست و آجیل خورد و جلوی تلویزیون لم داد و غُر زد. این بازی فکری همان چیزی است که می‌تواند شما را به هیجان برساند؛ یک هیجان اساسی.

دلیل اصلی این نام‌گذاری این است که شما تا لحظه آخر که امتیاز بازی را می‌شمارید، نمی‌توانید برنده بازی را دقیقا حدس بزنید و گاهی در لحظات آخر کاملا سرنوشت بازی تغییر می‌کند. در ضمن این بازی کاملا شما را درگیر می‌کند؛ چون هر حرکت بازیکنان دیگر می‌تواند در استراتژی شما تاثیرگذار باشد. هدف بازیکنان در بازی کارکاسونه ساخت یک سرزمین به‌وسیله قطعات مربع شکل بازی است. هر یک از بازیکنان با توجه به قوانین بازی از ۷۲ قطعه تشکیل‌دهنده بازی به‌صورت اتفاقی قطعه‌ای انتخاب می‌کند و در جای دلخواهش قرار می‌دهد، سایر بازیکنان هم به همین شکل بازی را ادامه می‌دهند تا درنهایت سرزمین بازی تشکیل شود. هر بازیکن باید به کمک آدمک‌هایی که دراختیار دارد، بخشی از این سرزمین را مال خود کرده و امتیازش را کسب کند. توضیحات بیشتر را بگذارید بعد از خرید بازی مطالعه کنید.

 

جنگ روایتگران

101953.pngاسم بازی: استوژیت

تعداد شرکت‌کنندگان: ۲ تا ۸ نفر

سن مناسب: ۱۰ سال به بالا

حدود قیمت: ۴۰هزار تومان

زمان حدودی: دقیقه۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت

استوژیت، ترکیبی شگفت‌انگیز از خلاقیت و قدرت ذهن‌خوانی است. در دنیای استوژیت باید از استعداد و قدرت تخیل خود استفاده کنید تا هوشمندانه‌ترین داستان را در مواجهه با ۹۴ کارت زیبا و سحرآمیز بسازید؛ تجربیات خود را به کار ببندید تا داستان دیگران را به‌درستی کشف کنید و در این راه از قصه‌ها، شعرها و مثل‌ها کمک بگیرید.

پادشاه نگران است: آخرین روزهای زمستان سر رسیده و «استوژیتاک»، قصه‌گو و خواب‌گزار بزرگ شهر، در اولین روز بهار برای همیشه از سرزمین اسرارآمیزِ «استوژیت» خواهد رفت؛ اما چه کسی این توانایی را دارد تا جای خالی او را پُر کند؟ شما، بهترین پیش‌گوهای سرزمینِ «استوژیت» هستید که باید در رقابت با یکدیگر، جایگزینی شایسته را برای استوژیتاک انتخاب کنید. پیش روی شما، تصاویری است که بهترین نقاشان این سرزمین بر اساس خواب‌های پررمزوراز پادشاه نقاشی کرده‌اند و این شمایید که باید با داستان‌ها و روایت‌های خود، خلاقیت و قدرت ذهن‌خوانیِ حریفانتان را به آزمون بگذارید. اما به یاد داشته باشید که این تصاویر، نه آن‌قدر شفاف و سرراست هستند که همه به‌سادگی معنای آن‌ها را کشف کنند، و نه آن‌قدر بی‌معنا و دور از ذهن که برای هیچ‌کس قابل‌فهم نباشند. آیا در پایان این رقابت، سرزمینِ «استوژیت» خواب‌گزاری خردمند و شایسته پیدا خواهد کرد؟

 

کلش‌کارتی

101954.pngاسم بازی: الحمرا

تعداد شرکت‌کنندگان: ۲ تا ۶ نفر

سن مناسب: ۱۰ سال به بالا

حدود قیمت: ۲۰۸هزار تومان

زمان حدودی: ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت

اگر از آن دسته افرادی هستید که به بازی کلش معتاد شده و دنبال ترک بدون درد هستند، این بازی خوراک شماست. بازی الحمرا یک بازی خانوادگی و استراتژی محصول سال ۲۰۰۳ هست و در دسته بازی‌های نیمه سبک ازلحاظ پیچیدگی قرار می‌گیرد. این بازی یکی از بازی‌های محبوب در سبک کاشی‌گذاری به حساب می‌آید و تعداد زیادی نسخه‌های متفاوت از آن تولید شده که بیانگر محبوبیت فوق‌العاده این بازی است.

بازیکنان باید کاشی‌های ساختمان‌های مختلف را از بازار اصلی بخرند و در قصر خودشان قرار بدهند و سعی کنند قصر خودشان را بزرگ و بزرگ‌تر کنند و با ساختن ساختمان‌های متفاوت امتیاز بیشتری کسب کنند.

بازی در دو دور انجام می‌شود. بازیکنانی که بیشترین تعداد از یک نوع خاص از ساختمان‌ها را در الحمرای خود در زمان مناسب داشته باشند، امتیاز بیشتری گرفته و در پایان برنده می‌شوند. همچنین بازیکن‌ها برای بلندترین دیوار دنباله‌داری که اطراف ساختمان‌هایشان کشیده باشند هم امتیاز می‌گیرند. هرچه در دورهای بازی جلوتر می‌رویم، امتیازهای بیشتری به بازیکن‌ها تعلق می‌گیرد؛ البته اگر از قیمت این بازی شوکه ‌شده‌اید، لازم نیست نگران باشید.

 

 

تلفیق ادبیات و سرگرمی

101955.pngاسم بازی: گمانه

تعداد شرکت‌کنندگان: ۲ نفر به بالا

سن مناسب: ۸ سال به بالا

حدود قیمت: ۳۵هزار تومان

زمان حدودی: ۳۰دقیقه تا ۱ ساعت

اگر از بازی فکری‌های تکراری خسته شده‌اید و دنبال یک سرگرمی جدید هستید، «گمانه» گزینه‌ای بسیار جذاب و هیجان‌انگیز است. در این بازی استفاده از قوه تخیل، خلاقیت و شهود کاملا بارز است. این بازی یک سرگرمی لذت‌بخش و فکری برای جمع‌های دوستانه و خانوادگی است. کارت‌هایی حاوی تصاویر بسیار زیبای هنری دارد که بسیاری از آن‌ها از داستان‌های ادبی فارسی گرفته شده است. این تصاویر به‌نحوی طراحی شده است که هر یک از آن‌ها می‌تواند تداعی‌کننده موضوعات متعددی در ذهن بازیکنان باشد و بر اساس قواعد بازی، این هنرِ بازیکن است که از قوه خیال خود چگونه بهره بگیرد. «گمانه» آزمونی برای منطق، شوخ‌طبعی، خیال‌پردازی و خلاقیت افراد است و لحظات شاد و مفرح توأم با آرامشی را برای بازیکنان فراهم خواهد ساخت.

در این بازی افراد با مسائل کاملا غیرمنتظره و استراتژیک مواجه می‌شوند و این مسئله به تقویت مهارت‌های تصمیم‌گیری در آن‌ها کمک می‌کند. ازآنجاکه این بازی مبتنی‌بر تصویر است، به‌سادگی زبان مشترکی را بین افراد با سلایق و رده‌های سنی مختلف برقرار می‌کند. کافی است تا گمانه را فقط یک بار با دوستان یا خانواده خود امتحان کنید تا به بازی محبوب شما تبدیل شود.

 

کاغذبازی

101956.pngنام بازی: اوریگامی

تعداد شرکت‌کننده: محدودیتی ندارد

سن مناسب: ۸ سال به بالا

حدود قیمت: ۱۶هزار تومان

زمان حدودی: بستگی به توانایی خود شما دارد

اُریگامی یا هنر کاغذ و تا، یکی از کاردستی‌های محبوب ژاپنی است که امروزه در سراسر جهان طرف‌داران زیادی دارد. هدف این هنر، آفریدن طرح‌های جالب از کاغذ با کمک تاهای هندسی است. معنای لغوی این واژه در زبان ژاپنی «تاکردن کاغذ» است و تمام مدل‌های کاغذ و تا را دربردارد؛ حتی آن‌هایی که ژاپنی نیستند. اریگامی فقط از تعداد کمی از تاهای گوناگون استفاده می‌کند، ولی همین تاها می‌توانند به روش‌های گوناگونی ترکیب شوند تا طرح‌های متفاوتی ایجاد کنند.

به‌طورکلی این طرح‌ها با یک برگ کاغذ مربع‌شکل آغاز می‌شود که هر روی آن ممکن است به رنگ متفاوتی باشد و بدون بریدن کاغذ ادامه می‌یابد.

اوریگامی حرکتی عموماً به مدل‌هایی گفته می‌شود که نیاز به یک‌سری عملیات اضافه بر تاکردن، دارند. به‌عنوان‌مثال نیاز به انرژی دست انسان جهت حرکت‌دادن مدل یا دمیده‌شدن در قسمتی از مدل، مانند موشک یا قورباغه.

محتویات این بسته اوریگامی شامل: دستورالعمل تاکردن کاغذ برای ساخت مدل‌های متنوع جعبه‌های اوریگامی، ۲۴ برگ کاغذ مخصوص اوریگامی متناسب با مدل‌های آموزش‌داده‌شده، ۳ عدد کارت‌پستال اوریگامی و کد شرکت در قرعه‌کشی است.

 

استراتژیست‌ها کجایید؟

101957.pngنام بازی: دالیز

تعداد شرکت‌کنندگان: بیش از ۲ نفر

سن مناسب: ۸ سال به بالا

حدود قیمت: ۴۷هزار تومان

زمان حدودی: ۳۰ دقیقه

پیش‌گویان گفته‌اند که جانشین پادشاه اولین کسی است که بتواند از تالار جادو عبور کند. هرکسی که شهامت ورود به دالیز را داشته باشد، از هر تبار و جایگاهی، می‌تواند بخت خود را در گذر از هزارتوهای اسرارآمیز آن بیازماید. جنگجویانی از خانواده‌های اصیل‌زاده با سلاح سنگین و همراهی جادوگرانی که دیوارهای هزارتو را اینجا و آنجا از زمین بیرون می‌کشند، با قهرمانان بی‌نام‌ونشانی رقابت می‌کنند که سلاحی جز شمشیرهای کهنه و هوشمندی خود ندارند. مرزهای سرزمین تحت یورش دشمنان است و سپاهیان نیازمند فرماندهی شجاع، قوی و خردمند که آنان را به پیروزی رهنمون شود. سرانجام چه کسی پیروز از دالیز بیرون خواهد آمد؟ و چه کسی در راهروهای هوشمندانه‌ رقیبان راه خود را گم می‌کند؟دالیز نمونه‌ای درخشان از بازی‌های استراتژیک، با تعداد کم قوانین، سادگی هوشمندانه در طراحی و استراتژی‌های دفاعی و تهاجمی متنوع است. مهره‌ خود را در راه رسیدن به نقطه‌ هدف هدایت کنید، با دیوارهایی که دراختیار دارید، مسیر حریف را برای رسیدن به هدف مسدود کنید و برای خودتان دالان‌های هوشمندانه بسازید.ویژگی بارز و مشترک تمامی نسخه‌های این بازی، وجود چالش‌های هیجان‌انگیز و خلاقانه‌ استراتژیک برای پیشروی و رسیدن به هدف است که همگی از تعداد کمی قانون‌های حرکت بسیار ساده سرچشمه می‌گیرند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی