کد خبر : 72814
/ 07:45
محمدعلی مؤدب

همه کاره‌های هیچ کاره!

همه کاره‌های هیچ کاره!

دوستی تعریف می‌کرد:« در دورۀ آموزشی خدمت سربازی، میدان تیر ما نزدیک به پارکی حفاظت شده و محل نگهداری برخی گونه‌های نادر حیات‌وحش بود.». می‌گفت: روزی رفقا می‌بینند که سگی وحشی در حال دویدن دنبال آهوهای نادر است و می‌خواهد شکارشان کند. به‌خاطر حفظ محیط زیست تصمیم می‌گیرند سگ را بزنند و می‌زنند. روز بعد از طرف مدیریت پارک به شکایت می‌آیند که چه کسی این سگ را زده است.».
ظاهراً آن سگ گونه‌ای خاص و آموزش‌دیده و برای کار خاصی تربیت شده بوده است‌ و آن کار هم این بوده که آهو ها را بدواند تا ناخوش نشوند.
حکایت بسیار جالبی است؛ خیلی از مداخلات مختلف ما در امور متفاوت شبیه همین قصه است.
وقتی آدم کنار میدان است و تخصصش را ندارد، خیلی از حرف‌ها و نق‌نق‌ها حکم همین نوع داوری را دارد و مداخلات ما هم نتایجش فاجعه‌بار است.
بارها نوشته‌ام که شبکه‌های اجتماعی دارند مردم را همه‌کاره بار می‌آورند و البته همه‌کاره‌های‌ هیچ کاره، همه‌کاره‌هایی که در هر کاری جز خرابکاری ندارند و حتی همین نقدها و لنگش‌کن گفتن‌ها هم خراب کردن کارهاست.
باید یاد بگیریم متخصص شویم و در تخصص خودمان حرف بزنیم یا مشاوره های تخصصی بگیریم.
باید یاد بگیریم در هر کاری به مجرد اینکه می‌توانیم کار را انجام ندهیم و به ایده و برنامه و روش کار فکر کنیم و به اثراتی که کار ما روی مجموعه جامعه دارد.
هر کاری برای خودش جزئیاتی دارد و لابد آن‌ها که در آن عالم هستند هم اندازۀ ما بلدند و اگر یک کاری را انجام نمی‌دهند شاید حکمتی دارد.
البته بی‌عملی و ترس از عواقب عمل هم خوب نیست ولی قطعا بدون شناخت درآمدن در میدان‌های عملیات و کار آسیب‌زا و خود آسیب است.
 
کلیــد واژه هــا
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی