کد خبر : 72782
/ 18:36
محمدحسین جعفریان

عاقبت آقازاده‌ها و رانت‌خواری‌هایشان

ما یک روزنامۀ مشهدی هستیم ویژۀ مشهد. بیشتر هنرمان باید ثبت و نشر احوالات مشهد و شهروندانمان باشد. اما گاه گفتنی‌هایی هستند که مخاطب عام دارند و گریز و گزیری از بیانشان نیست.

عاقبت آقازاده‌ها و رانت‌خواری‌هایشان

ما یک روزنامۀ مشهدی هستیم ویژۀ مشهد. بیشتر هنرمان باید ثبت و نشر احوالات مشهد و شهروندانمان باشد. اما گاه گفتنی‌هایی هستند که مخاطب عام دارند و گریز و گزیری از بیانشان نیست.

لابد عموم شما حجت‌الاسلام محمد‌علی زم را می‌شناسید. او سال‌های سال مدیر و رئیس حوزۀ هنری بود. بعد از آن مدتی به حاشیه رفت و حالا مسئولیتی در سازمان مناطق آزاد دارد.

این بدیهی است که در حالی که عموم مدیران سرشان به مسئولیت‌ها گرم است فرزندان بزرگ می‌شوند. چنان‌که در تمام خانواده‌ها پیش می‌آید برخی فرزندان نه به راه پدر، که به بیراهه می‌روند، همان‌طور که بر سر جناب زم آمده است؛ پسر خانواده خارج‌نشین شده و گاه و ‌بیگاه کارهایی خلاف میل پدر مرتکب می‌شود.

آن‌ها که مرا می‌شناسند واقف‌اند که من هم در شمار لشکر حوزۀ هنری بوده و هستم. سال‌های مدیریت جناب زم در شمار بهترین سال‌های حیات حوزۀ هنری بود، سال‌هایی طلایی که تا هنوز همه حسرت آن را می‌خورند. 

شاید بسیاری از هنرمندان حوزه در آن سال‌ها و پس از آن با برخی علایق و گرایش‌های سیاسی جناب زم همسو نبودند، اما همۀ آن‌ها با او رفیق بودند و به توانایی و تدین این مرد اذعان داشتند. 

همۀ آن‌ها در جلسات مداوم هنرمندان حوزۀ هنری با رهبر انقلاب اسلامی برخورد سرشار از رأفت و احترام حضرت آقا را با ایشان دیده بودند. شاید بیش از ده سال باشد که جز در یک محفل عمومی جناب زم را ندیده‌ام. اما به‌تازگی شاهد بوده‌ام که در فضای مجازی و غیر آن به این مرد هجمه‌های ناجوانمردانه‌ای می‌شود، آن هم به‌سبب آنچه پسر انجام می‌دهد.

در مقام تشبیه نیستم، اما صاحب این سطور با بسیاری از رفتارها و روش‌های فرزندان و بازماندگان شهدای صدر انقلاب و جنگ مشکل دارد؛ مثلا، من برخی از رفتارهای سیاسی فرزند شهید مطهری یا حتی بازماندگان معمار کبیر انقلاب، امام (ره)، را خوش ندارم، اما آیا این اختلاف سلیقه می‌تواند حجت من برای حمله به جایگاه رفیع پدران ایشان باشد؟! کاملا مشهود است عده‌ای در این بین قصد عقده‌گشایی سیاسی دارند و این جوانمردی نیست. 

اگر هرکدام ما با هر کسی اختلاف‌نظر سیاسی داریم، خوب است در همان دایرۀ نقد آرای سیاسی با وی مواجه شویم و کار را، چنان‌که معمول شده است، به جد و آبای طرف از یک سو و نوه و نبیره و ندیدۀ طرف از سوی دیگر نکشانیم.

مسئلۀ آقازاده‌ها به فرزند حجت‌الاسلام زم محدود نمی‌شود و با او شروع نشده و به وی نیز ختم نخواهد شد. کم نیستند آقازاده‌هایی که با رانت‌خواری‌های خاموش خویش ضربه‌هایی مهلک‌تر از ضربۀ فرزند امثال جناب زم به انقلاب زده و می‌زنند و هنوز هم از همگان طلبکارند. باید چاره‌ای اندیشیده شود تا مسئلۀ این آقازاده‌ها از ریشه درمان شود و عده‌ای نتوانند با رانت پدرشان در انقلابی که بنا بود ریشۀ پدر و پسربازی را براندازد به نان و نوایی برسند.

إن‌شاءالله .

 

 

کلیــد واژه هــا
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی