کد خبر : 72707
/ 22:59
رهبر انقلاب در دیدار شاعران مذهبی:

با ابزار بیان و شعر می‌توان با ظالمان مبارزه کرد

در آستانه ایام شهادت حضرت صدیقه کبری (س) پنجشنبه شب، جمعی از شاعران مذهبی با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

با ابزار بیان و شعر می‌توان با ظالمان مبارزه کرد

به گزارش شهرآرا آنلاین

 

مبارزه با ظالمان منحصر به شمشیر نیست

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای در این دیدار با تأکید بر اهمیت محتوای اشعار دینی، خاطرنشان کردند: مدح و مصیبت ائمه(ع) بخش مهمی از شعر دینی است اما در این بخش باید سخنان معقول، منطقی و برخاسته از نگاه و سلیقه‌ درست به‌کار برده شود و از برداشت‌های عامیانه و سطحی و بیان مسائل جعلی و توهمی پرهیز شود.حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای، متصل‌کردن حوادث صدر اسلام با حوادث امروز را رسالتی مهم برای شعر و شاعران دینی خواندند و افزودند: پیغمبر اکرم(ص) و ائمه معصومین(ع) همگی اهل مبارزه‌ شدید و مؤثر با ظلم، طاغوت، کفر، نفاق و فسق بودند و به همین علت نیز به‌دست حاکمان جابر و جائر به شهادت رسیدند.

رهبر انقلاب اسلامی، پیروی واقعی از ائمه‌ معصومین(ع) را در متابعت عملی از آن بزرگواران و استمرار مبارزه با کفر و نفاق دانستند و خاطرنشان کردند: مبارزه علیه کفر و نفاق جهانی در جمهوری اسلامی آسان و امکان‌پذیر است، درحالی‌که در زیر سایه‌ شوم برخی حکومت‌های منطقه، کمترین اعلام برائت از آمریکا نیز موجب عصبانیت و واکنش شدید آن‌ها می‌شود. حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای افزودند: مبارزه با ظالمان منحصر به مبارزه با شمشیر نیست و امروز تبلیغات در دنیا حرف اول را می‌زند که می‌توان با ابزار بیان و شعر با ظالمان مبارزه کرد و در سال‌های اخیر نیز نمونه‌های بسیار خوب و امیدوارکننده‌ای دراین‌خصوص تولید شده است.ایشان با اشاره به ظرفیت عمیق احکام و معارف اسلامی، بر استفاده از این مضامین عالی در اشعار دینی تأکید کردند و گفتند: مفاهیم بلند و درس‌آموزی در ادعیه و مناجات‌ها به‌ویژه در صحیفه‌ سجادیه وجود دارد و می‌توان از این اقیانوس و دریای مواج در اشعار مذهبی استفاده کرد. «مسئله‌ سبک زندگی و وظیفه‌ شاعران دینی در قبال آن» نکته‌ دیگری بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند و افزودند: امروز در اروپا و آمریکا مراکز و دستگاه‌هایی با هدف مشخص و اعلام‌شده برای تغییر سبک زندگی در کشورهای غیرغربی به‌ویژه ایران اسلامی وجود دارد. حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای، هدف از هجمه به سبک زندگی اسلامی را ایجاد عزم، اراده و حرکتی مطابق با میل دستگاه‌های غربی خواندند و خاطرنشان کردند: در مقابل این هجمه، دفاع کردن و دور خود حصارکشیدن کافی نیست، بلکه می‌توان با تبیین سبک زندگی اسلامی و بیان مفاهیم و مبانی اخلاقی، سیاسی و فرهنگی در قالب شعر به وظیفه‌ خود عمل کرد.ایشان همچنین با اظهار خرسندی از پیشرفت شعر دینی و افزایش شاعران فعال در سرودن شعر دینی، افزودند: شعر خوب، بسیار تأثیرگذار و ماندگار است و ما امروز به شاعرانی احتیاج داریم که از لحاظ تراز شعری همچون حافظ، سعدی و صائب تبریزی باشند که این هدف با کار، تلاش، مطالعه، خواندن شعرهای بزرگان و به‌کار بردن الفاظ خوب در اشعار، دست‌یافتنی است.

 

مسئولان به محصولات فرهنگی رو بیاورند

علی‌محمد مودب، شاعر و نویسنده خراسانی که در این دیدار حضور داشته است، در گفتگو با شهرآرا با بیان اینکه این دیدار مثل معمول همه دیدارهای رهبری با شعرا، صمیمانه و پرنشاط بود، افزود: توجه ایشان به فرهنگ و هنر نعمت الهی است که باید قدردان آن باشیم و امیدوارم همه مدیران کشور از این رویه درس بگیرند و خودشان را فرهنگی کنند. مودب ادامه داد: این اخلاق رهبر انقلاب در سطح مدیریت کلان کشور کم‌نظیر است و ایشان تنها کسی هستند که به این موضوع اهمیت می‌دهند. متاسفانه مدیران ارشد به استفاده از محصولات فرهنگی عادت ندارند.

او ادامه داد: امیدوارم که مسئولان دیگر هم برای همنشینی با فرهنگ حوصله کنند. ما شاهد این هستیم که ایشان علی‌رغم همه مشغله‌ای که دارند، برای اصحاب فرهنگ و ادبیات وقت می‌گذارند، درحالی‌که بعضی مسئولان را در دوره‌های مدیریتشان یک‌بار هم از نزدیک ندیده‌ایم. مودب با طرح اینکه این دیدارها باعث می‌شود شعرا، شعر را جدی‌تر بگیرند، گفت: این برخورد مقام معظم رهبری با ادبا و شعرا باعث ارتقای منزلت شعر و شاعر می‌شود و همین توجه ایشان به این مقوله، جایگاه شعر را در ذهن مردم و قلوب مردم و مسئولان بالا برده است.

 

سرتا به پا دلیم در بارگاه عشق

در این دیدار مرتضی امیری‌اسفندقه شعری را درباره کتاب «وقتی مهتاب گم شد» خواند که در ادامه آمده است. تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «وقتی مهتاب گم شد» چندی پیش رونمایی شد.

چون گل معطریم مهتاب و مین و من/ نشکفته پرپریم مهتاب و مین و من/ شرح جنوب ما مقدور عقل نیست/ یک چیز دیگریم مهتاب و مین و من/ سرتا به پا دلیم در بارگاه عشق/ باغ صنوبریم مهتاب و مین و من/ شمعیم و روشن است تکلیف راه ماه/ راز منوریم مهتاب و مین و من/ میدان عاشقی تسلیم ترس نیست/ از مرگ می‌بریم مهتاب و مین و من

 

کلیدواژه‌های بیانات اخیر رهبر انقلاب

رضا اسماعیلی، از شاعران آیینی کشور، در یادداشتی ضمن اشاره به دیدار اخیر شاعران مذهبی با مقام معظم رهبری به بایسته‌هایی درباره شعر آیینی در دوران حاضر پرداخته است. در بخشی از یادداشت اسماعیلی آمده است: «نگاه معقول و منطقی به دین، پرهیز از برداشت‌های عامیانه و سطحی، پرهیز از بیان مسائل جعلی و توهمی، اتصال حوادث صدر اسلام با حوادث امروز، ظلم‌ستیزی، مبارزه با کفر و نفاق و فسق، پیروی عملی از خاندان رسالت، بیان مضامین عالی، استفاده از ادعیه و مناجات‌ها، تبیین سبک زندگی اسلامی، پرداختن به مبانی اخلاقی، سیاسی و فرهنگی، تربیت شاعرانی در تراز حافظ و سعدی و صائب، و خواندن دواوین بزرگان از عمده‌ترین کلیدواژه‌های بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با شاعران و ذاکران خاندان رسالت(ع) است.»

در بخش دیگر این یادداشت آمده است: «مقام معظم رهبری طرح مسائل غلط و خلاف آموزه‌های دینی و قرآنی را در شعر آیینی جایز نمی‌دانند و بر این دقیقه پای می‌فشارند که شعر اصیل دینی باید «متکی و مستند به معارف حقه‌ الهیه» باشد. رهبر انقلاب، طبق خاطره‌ای که بیان شد، به ما می‌آموزند که در برابر بیان مطالب انحرافی و خرافی که باعث مخدوش‌شدن چهره اسلام و وهن خاندان رسالت می‌شود، نباید ساکت، بی‌تفاوت و منفعل بود و با مواخذه و تذکر به شاعر و مداح باید از تکرار چنین مسائلی پیشگیری کرد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی