کد خبر : 72679
/ 22:55
هم‌زمان با تصویب کلیات بودجه عنوان شد : افزایش ۴۰ درصدی بودجه استان؛

چانه زنی بودجه ای خراسانی ها

«در مجموع بودجه استان با تصویبی که کمیسیون تلفیق داشت، بیش از ۴۰‌درصد افزایش یافت.» این همان جان کلامی است که شیران نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه ۹۶ به آن اشاره دارد.

چانه زنی بودجه ای خراسانی ها

به گزارش شهرآرا آنلاین

خبرنگار: الهام مهدیزاده

بهارستانی‌ها دو روزی است که بررسی لایحه بودجه۹۶ را در دستور کار قرار دادند که در این راستا و پس از دو روز بررسی روز گذشته کلیات لایحه‌۹۶ در نشست علنی عصر مجلس شورای اسلامی با ۱۱۱‌رأی موافق، ۷۰‌رأی مخالف و ۵‌رأی ممتنع از ۲۰۲ نماینده حاضر در صحن علنی، به تصویب رسید. با تصویب کلیات بودجه کار بررسی جزئیات لایحه ۹۶ با جداول حوزه درآمدی از همان جلسه عصر دیروز آغاز شد و در این رابطه بهارستانی‌ها جزئیات و جداول مربوط به حوزه درآمدی و پس از آن هزینه‌ای دولت برای سال آینده را در دستورکار خود دادند. آن‌گونه که علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در نخستین روز بررسی لایحه بودجه ۹۶ به نمایندگان مجلس تاکید کرد؛ «کار بررسی لایحه ۹۶ باید تا قبل از پایان سال در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به پایان برسد.» تا با بسته شدن پرونده لایحه۹۶ در مجلس دهم، این لایحه به شورای نگهبان ارسال شود. اما رضا شیران نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار شهرآرا برای آخرین وضعیت بودجه استان و مراحل بررسی آن در صحن علنی مجلس اظهار کرد: نکته‌ای که در این رابطه باید به آن اشاره کرد، آن است که در حال حاضر مجلس شورای اسلامی کلیات لایحه ۹۶ را در دستور کار دارد.

 

سرنوشت بودجه زیارت و ۲۰۱۷

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در رابطه با سرنوشت بودجه زیارت و مشهد ۲۰۱۷ اظهار کرد: پس از تصویب کلیات لایحه ۹۶، نمایندگان جزئیات و جداول را در دستور کار قرار می‌دهند و با اعلام نظرات موافق و مخالف تغییراتی اعمال می‌شود بنابراین نمی‌توان قاطعانه در مورد جزئیات و جداول در نظرگرفته شده در لایحه بودجه نظر داد. شیران در پاسخ به وضعیت بودجه استان و اینکه چه زمانی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار می‌گیرد، گفت: در بررسی‌هایی که کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه ۹۶ داشت، تغییرات قابل ملاحظه‌ای در مورد بودجه‌ استانی صورت گرفت که امیدواریم در صحن علنی مجلس شورای اسلامی نیز ظرف ده روز آینده به تصویب برسد.

 

افزایش ۴۰‌درصدی بودجه استان

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در بیان جزئیاتی از آخرین وضعیت بودجه استان در کمیسیون تلفیق، اظهار کرد: در بررسی کمیسیون تلقیق در مجموع بودجه استان ۴۰ درصد افزایش داشته اما باید منتظر بود تا در صحن علنی مورد تصویب قرارگیرد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز به این موضوع رای مساعد بدهند. البته پس از تصویب جزئیات برش‌های استانی مشخص خواهد شد. وی در ادامه به بودجه نفت نیز اشاره کرد و گفت: توسعه زیرساخت‌های مناطق نفت‌خیز و محروم یکی از مواردی بود که در کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرارگرفت و بر اساس آن مقرر شد که ۳‌درصد از این بودجه به مناطق نفت‌خیز و محروم اختصاص داد شود و در این رابطه نیز باید با بررسی مناطق محروم بتوان در مورد این بودجه و جذب آن اقدامات لازم را انجام داد.

 

شاخص کم‌آبی برای جذب اعتبارات ارزی آب

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی همچنین به حوزه کم‌آبی و مشکلاتی که استان‌های شرقی و به ویژه استان ما با آن دست به گریبان است، اشاره کرد و گفت: برای این منظور در لایحه بودجه ۹۶ مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار از بودجه ارزی برای توسعه آب‌های روستایی با شاخص کم‌آبی نظر گرفته شد.

به گفته وی از آنجایی که در لحاظ کردن این اعتبارات شاخص کم‌آبی در نظر گرفته شده است، این اعتبارات شامل حال استان ما نیز به دلیل کم‌آبی دشت‌های استان خواهد شد که در برش استانی بودجه مشخص خواهد شد.

 

بودجه زیارت و ۲۰۱۷ حذف نخواهد شد

اما حجت‌الاسلام نصرا... پژمانفر، دیگر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در مورد بودجه زیارت و بودجه مشهد ۲۰۱۷ گفت: پس از بررسی کمیسیون تلفیق بودجه زیارت و مشهد ۲۰۱۷ که در کمیسیون برنامه و بودجه حذف شده بود، دوباره اضافه شد. این نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که رویکرد اصلی مجلس شورای اسلامی در تصویب این دو ردیف برای باقیمانده در میان ردیف‌های لایحه ۹۶ چگونه است، گفت: احتمال آنکه این دو ردیف ( مشهد ۲۰۱۷ و زیارت) در صحن علنی حذف شود، بسیار اندک است.

حجت‌الاسلام پژمانفر افزود: البته در همین مدت از فعالیت مجلس دهم شاهد تجربیات نادری بودیم، با این حال و در مسیر تصویب جداول، تلاش نمایندگان استان بر آن خواهد بود که این دو ردیف باقی بماند و حذف نشود.

محمدمهدی مفتح، سخن‌گوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی نیز گفت: در لایحه دولت ۸/۱۶ هزار میلیارد تومان به استان‌ها اختصاص یافته بود که در گزارش کمیسیون تلفیق این رقم به ۴/۲۸‌هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده و در واقع ۷۰‌درصد بودجه استانی رشد داشته است.

 

ردیف‌هایی که بود و پولی نرسید

جدا از گنجاندن ردیف اعتباری که دغدغه حال نمایندگان مجلس شورای اسلامی است، اختصاص این اعتبارات نیز مهم است. موضوعی که به اذعان رئیس سازمان برنامه و بودجه استان در مورد اعتبارات مشهد و در بخش‌هایی مانند زیارت با تامین‌نشدن اعتبار همراه شد. در همین رابطه رضا جشمیدی رئیس سازمان برنامه و بودجه خراسان‌رضوی به تسنیم گفت: در سال‌۹۵ هیچ ردیف بودجه‌ای برای رویداد مشهد ۲۰۱۷ وجود نداشته است. رئیس سازمان برنامه و بودجه خراسان‌رضوی اظهار کرد: در ردیف‌های بودجه‌ای سال ۹۵ هیچ بخشی برای رویداد مشهد ۲۰۱۷ در نظر گرفته نشد اما در لایحه بودجه سال‌۹۶ حدود ۱۰‌میلیارد تومان اعتبار برای رویداد مشهد‌۲۰۱۷ از محل اعتبارات هزینه‌ای در نظر گرفته شد. وی ادامه داد: علاوه بر آن از محل اعتبارات تملک و دارای نیز ۲۴‌میلیارد و ۶۵۰‌میلیون تومان قرار داده شده که بخش دوم توسط نمایندگان حذف شده است.رئیس سازمان برنامه و بودجه خراسان‌رضوی بیان کرد: ۲۷‌میلیارد و ۵۰۰‌میلیون تومان اعتبار در سال گذشته برای بودجه زیارت برای تمام کشور در نظر گرفته شده که از این بند تاکنون هیچ مبلغی به استان تخصیص پیدا نکرده است.

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی