کد خبر : 72354
/ 23:09
کیفرخواست پرونده قتل یک زن میانسال پس از گذشت حدود ۷سال در مشهد صادر شد؛

کشتن همسر پدربزرگ برای سرقت ۲ النگو

پس از گذشت حدود هفت سال از قتل یک زن میانسال در مشهد، قاتل ابتدای امسال شناسایی و پس از چند ماهه رسیدگی به این پرونده جنایی، کیفرخواست آن با درخواست اشد مجازات از سوی قاضی امانی، دادیار اظهارنظر دادسرای عمومی و انقلاب مشهد صادر شد.

کشتن همسر پدربزرگ برای سرقت ۲ النگو

محمد جواد ابوعطا- به گزارش شهرآرا، در سال‌۱۳۸۸ خانمی میانسال در ازدواج سومش با یک پیرمرد در مشهد ازدواج می‌کند، این خانم با انتقال به منزل همسر جدیدش در خیابان صابر در منطقه هفت‌تیر مشهد زندگی خود را آغاز می‌کنند.

یک سال از ازدواج آن‌ها می‌گذشت و آن‌ها هیچ مشکلی با یکدیگر نداشتند. صبح ۲۲خرداد ماه این پیرمرد ساعت ۸:۳۰صبح مثل همیشه از خانه بیرون می‌رود و حدود ساعت ۱۱ظهر به منزل برمی‌گردد اما هر چه همسرش را صدا  می‌زند، خبری از همسرش نبوده است. پیرمرد داخل منزل را به دنبال همسرش می‌گردد که ناگهان در آشپزخانه با صحنه هولناکی مواجه می‌شود.

او همسرش را در‌حالی‌که دمر روی زمین کنار کابینت افتاده و خون زیادی فضای آشپزخانه و سر تا پای او را رنگین کرده، پیدا می‌کند و متوجه می‌شود که همسرش به قتل رسیده است.

پیرمرد بلافاصله با پلیس تماس می‌گیرد و بازپرس ویژه قتل دادسرای عمومی و انقلاب و کارآگاهان پلیس آگاهی در صحنه حاضر می‌شوند.

کارآگاهان در بررسی صحنه متوجه می‌شوند که این خانم در حالی که لباس راحتی به تن داشته، به ضرب شش ضربه چاقو از ناحیه گردن و دیگر نقاط بدن به قتل رسیده و بریده شدن کف دست مقتول نیز نشان داد که او قصد مقاومت داشته است و قاتل پس از کشتن این خانم طلاهای او را نیز ربوده است.

تیم جنایی با این فرضیه که آیا همسر او می‌توانسته در این جنایت نقش داشته باشد یا خیر، پرونده را بررسی می‌کنند که با توجه به وجود یک چادر رنگی در کنار مقتول، این فرضیه مردود شناخته می‌شود.

با ادامه تحقیقات، تیم جنایی به پسرخوانده ۴۰ساله این خانم (پسر پیرمرد) مظنون می‌شوند و او را فرا می‌خوانند، اما این فرد که محمد نام داشت منکر نقش داشتن در این قتل می‌شود. 

این در حالی بود که یک چاقو مشابه آلت قتاله از منزل این فرد کشف می‌شود و طبق نظریه پزشکی قانونی آثار ضربات وارده به مقتول با چاقوی مکشوفه هم‌خوانی داشته است که با پیدا شدن این مدرک ماموران بیش از پیش به متهم مظنون می‌شوند و این فرد پس از تفهیم اتهام برای تحقیقات بیشتر بازداشت موقت می‌شود، اما محمد در تمام مراحل بازجویی‌ها بر بی‌گناه بودن خود اصرار می‌ورزد.

بررسی‌های این پرونده در حالی ادامه می‌یابد که محمد با توجه به پیدا نشدن ادله محکمه‌پسند با قرار وثیقه آزاد می‌شود و در ادامه سایر فرزندان این خانم از دیگر ازدواج‌هایش نیز در دادسرا حاضر می شود و شکایت می‌کنند که ادامه بررسی‌ها نیز به نتیجه خاصی منجر نمی‌شود.

این پرونده در حالی ناتمام می‌ماند که بازپرس پرونده عوض می‌شود و بازپرس جدید اوایل سال جاری با تیمی از کارآگاهان پلیس آگاهی دوباره این پرونده را بازبینی کرده و فیلم‌ها و عکس‌های موجود در صحنه را دگر‌بار بازبینی می‌کنند، آنچه این‌بار کارآگاهان و قاضی پرونده روی آن متمرکز می‌شوند، وضعیت پوشش این خانم هنگام قتل بود که او لباس راحتی به تن داشته و یک چادر رنگی هم کنار جسد کشف شده و با توجه به آماده بودن چایی این احتمال وجود داشت که یک نامحرم آشنا به خانه آمده و این خانم درحالی‌که می‌خواسته برای او چایی بریزد، مورد حمله قرار گرفته است.

با این فرضیه کارآگاهان پلیس آگاهی زیر‌نظر بازپرس جنایی دامنه تحقیقات خود را گسترش دادند و با تمرکز روی سایر افراد خانواده پیرمرد، دوباره پای محمد به پرونده گشوده شد‌ اما این‌بار محمد حرف‌های جدیدی از شایعاتی که بین فامیل مبنی بر اینکه امیر یکی از نوه‌های پیرمرد دست به این اقدام زده، برای تیم جنایی بازگو کرد.

با به دست آمدن این اطلاعات، همسر امیر فراخوانده شد و در بازجویی‌ها گفت که در روز حادثه شوهرش بسیار هراسان به خانه آمد و به سر کار نرفت. تحقیقات بعدی نشان داد که امیر در یکی از ارگان‌های نظامی مشغول به کار بوده که به علت ربودن کلت جنگی از خدمت برکنار شده و در زندان به سر می‌برد.

با احضار این متهم از زندان، بازجویی‌ها از او آغاز می‌شود که با توجه به شواهد و ادله موجود در نهایت به قتل همسر پدربزرگش اعتراف می‌کند و می‌گوید: به دلیل مشکلات مالی که داشتم، تصمیم گرفتم با کشتن همسر پدربزرگم، طلاهای او را سرقت کنم که صبح حادثه بعد از اینکه پدربزرگم از منزل خارج شد، به خانه‌اش رفتم و پس از اینکه همسرش به آشپزخانه رفت با چاقویی که آماده کرده بودم، او را کشتم و پس از سرقت دو حلقه النگوی او، از خانه بیرون زدم و در یکی از کوچه‌های اطراف لباس‌هایم را عوض کردم و ظهر به خانه پدربزرگم برگشتم که او در حال شستن خون‌های توی آشپزخانه بود و بعد از مدتی هم النگوها را فروختم.

با توجه به اظهارات امیر، پرونده به شعبه اظهار‌نظر ارسال شد و کیفرخواست این پرونده از سوی قاضی مهدی امانی، دادیار اظهارنظر دادسرای عمومی و انقلاب مشهد صادر شد و با توجه به قتل نفس، برای متهم تقاضای قصاص شد و با توجه به اینکه مقتول به دلیل اصابت ضربه اول کشته شده و دیگر ضربات اضافه بوده است این ضربات عمدی غیرمسری شناخته شد که باید دیه آن پرداخت شود و همچنین به علت سرقت مسلحانه النگو درخواست تا ۱۰سال حبس برای متهم شد.

قاضی مهدی امانی، دادیار اظهارنظر دادسرای عمومی و انقلاب مشهد به خانم‌ها درباره نمایان ساختن زینت‌های خود در ملأعام هشدار داد و گفت: همان‌گونه که در قرآن کریم آمده؛ بر خانم‌ها لازم است که زینت‌هایشان را از نامحرمان بپوشانند.

وی ادامه داد: نمایش زیورآلات بانوان، معمولا موجب می‌شود تا یکسری شیاد به طمع به دست آوردن این جواهرات، رفتارهای کنترل‌ناپذیری از خود به نمایش بگذارند که همین امر باعث تشکیل ۱۰درصد از پرونده‌های دادسرا شده که در برخی مواقع با قتل این خانم‌ها همراه بوده است.

 

کلیــد واژه هــا
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی