کد خبر : 72291
/ 21:16
۲متهم ۱۸ساله به‌اتهام جرم سایبری طی ۲عملیات اطلاعاتی پلیس فتا دستگیر شدند؛

کالای غیراخلاقی، بهانه‌ای برای کلاهبرداری

درپی رصد‌های اطلاعاتی پلیس فتا، دو متهم هجده‌‌ساله که اقدام به راه‌اندازی چند وبلاگ غیر‌اخلاقی و هک تلگرام یکی از شهروندان و انتشار عکس‌ها و فیلم‌های خصوصی آن کرده بودند، شناسایی و دستگیر شدند.

کالای غیراخلاقی، بهانه‌ای برای کلاهبرداری

مهدی قرآنی- به‌گزارش شهرآرا، درپی رصدهای اطلاعاتی در فضای مجازی، کارشناسان تخصصی پلیس فتای استان چند وبلاگ شخصی را که تحت‌عنوان فروش تجهیزات ممنوعه و غیراخلاقی راه‌اندازی شده بود، شناسایی و بررسی کردند.

ماموران با انجام ردزنی‌های تخصصی در فضای سایبری، هویت عامل ایجاد‌کننده این وبلاگ‌ها را که ساکن شهرستان قوچان بود، شناسایی کردند و پس از اخذ مجوز قضایی برای دستگیری او وارد عمل شدند.

تیم رسیدگی‌کننده به این پرونده پس از مراجعه به قوچان با انجام تحقیقات میدانی، متهم را که پسری نوجوان بود، شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی او را دستگیر کردند. متهم که هنوز به سن قانونی هجده‌‌سال نرسیده است، مورد بازجویی‌های پلیسی قرار گرفت و درخصوص بیان علت ایجاد این وبلاگ‌ها به پلیس گفت: من با ایجاد دو وبلاگ با محتوای فروش کالاهای ممنوعه و غیر‌اخلاقی قصد بالابردن تعداد بازدید کاربرانم را داشتم و البته کالایی هم در کار نبود.

متهم در پاسخ به سوال افسر تحقیق که آیا تاکنون مشتریانی هم در این زمینه داشته‌ای‌، گفت: بله. چند نفر پس از مشاهده آگهی‌ها مبالغی را برای خرید کالا به حسابم واریز کرده بودند؛ اما چون از کالا خبری نبود، بعد از چند روز با آنان تماس گرفتم و به بهانه‌ اینکه مشکلی در ارسال محصول به وجود آمده، مبالغ را به صاحبانش عودت دادم.

ماموران پلیس فتا در بازرسی از محل سکونت این متهم، محصولی تحت‌عنوان کالای غیر‌اخلاقی و ممنوعه کشف نکردند؛ اما با هماهنگی قضایی تجهیزات الکترونیکی ازقبیل لپ‌تاپ، رایانه خانگی و دوعدد گوشی تلفن‌همراه او را برای تحقیقات تخصصی جمع‌آوری و به آزمایشگاه دیجیتالی پلیس فتا انتقال دادند.

درحالی‌که متهم ادعا می‌کرد مبالغ دریافتی از سفارش‌دهندگان را عودت داده است، ماموران با بررسی حساب‌های بانکی او به اطلاعاتی دست یافتند که نشان می‌داد این پسر نوجوان مبالغ واریزی مشتریانش را نه‌تنها عودت نداده، بلکه پس از دریافت وجه پاسخ‌گوی تلفن‌همراه خود نبوده است. دراین‌میان مال‌باختگان نیز که به‌واسطه خرید کالاهای غیر‌اخلاقی و اجناس ممنوعه از آنان کلاهبرداری شده، به جهت حفظ حیثیتشان از طرح شکایت خودداری کرده و پیگیر موضوع نشده بودند.

تحقیقات پلیس برای کشف دیگرجرائم احتمالی این متهم نوجوان ادامه داشت که یکی از معلمان شاغل در شهرستان تربت‌جام نیز با مراجعه به پلیس فتا و اعلام شکایتی مبنی‌بر انتشار تصاویر خصوصی‌اش در فضای مجازی، خواستار بررسی موضوع شد.

پلیس فتای این شهرستان در بررسی پیام‌های ارسال‌شده به تلفن‌همراه شاکی و ردزنی‌های تخصصی در فضای سایبری متهم را شناسایی کرد و با هماهنگی مقام قضایی وارد عمل شد. متهم پسری هجده‌ساله بود که با معرفی خود به‌عنوان خانمی جوان با شاکی ارتباط برقرار کرده و پس از هک تلگرام و برای اخاذی، عکس‌ها و فیلم‌های خصوصی او را در شبکه اجتماعی منتشر کرده بود. پس از روبه‌رو‌شدن متهم با شاکی مشخص شد که این پسر نوجوان از دانش‌آموزان شاکی است که طی یک‌سری اختلافات در فضای تحصیلی دست به این اقدام مجرمانه زده است.

متهم که در ابتدا منکر هرگونه بزه‌انتسابی‌اش بود، بعد از رویارویی با مستندات سایبری و شاکی این پرونده، راهی جز بیان حقیقت ندانست و به‌علت و انگیزه‌اش از ارتکاب این اقدام مجرمانه اشاره کرد و افزود: با معلمم (شاکی) بر سر نمره اختلاف پیدا کرده بودم و ازاین‌رو دل پری از او داشتم. در شبکه اجتماعی تلگرام خودم را به‌عنوان یک زن معرفی و با انتشار تصاویر و اطلاعات شخصی‌اش می‌خواستم تا او را بی‌آبرو کنم. من از این راه می‌خواستم تا انتقامم را از او بگیرم؛ اما هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم که این عمل من جرم است و عواقبی هم دارد.

رئیس پلیس فتای استان دراین‌باره به خبرنگار ما گفت: این متهم نوجوان پس از تشکیل پرونده و بازجویی‌های اولیه به مراجع قضایی معرفی شد.

سرهنگ جهانشیری با بیان اینکه انتشار تصاویر و فیلم‌های خصوصی در فضای سایبری خصوصا تلگرام زمینه‌ساز سوء‌استفاده افراد سودجوست، اظهار کرد: شهروندان مطلع باشند که افراد سودجو همیشه در کمین هستند. این افراد پس از دستیابی به اطلاعات شخصی کاربران برای اینکه به مقاصد خود برسند، دست به هر اقدام کثیف و مجرمانه‌ای اعم از کلاهبرداری، اخاذی و آدم‌ربایی خواهند زد. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی