کد خبر : 72272
/ 22:43
شهرآرا در گزارشی میدانی به ساخت و ساز و خدمات اسکان در زائرسراهای ارزان‌قیمت می‌‌‌‌‌‌پردازد؛

کرامت زائران با اسکان ارزان

۱۰ سال پیش بود که هم‌زمان با بهسازی و نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوی، بنا شد که تا دو سال آینده، ۳۰هزار تخت اقامتگاه ارزان‌‌‌‌قیمت در مشهد احداث شود، اما این اقدام نیز مانند بسیاری اقدامات دیگر، لنگ تامین اعتبار لازم ماند.

کرامت زائران با اسکان ارزان

رسپینا تاج‌الدین- هرچند نیم‌سال اول سال ۱۳۸۹ اعلام شد مطالعات احداث زائرسراهای ارزان‌قیمت با گنجایش ۱۰هزار تخت به پایان رسیده است، در عمل، خبری مبنی‌بر انجام حرکتی در این زمینه، رسانه‌ای نشد تا اینکه در سال ۱۳۹۰ با تاکید مقام معظم رهبری، احداث مجتمع اقامتی ارزان‌قیمت برای زائران مصوب شد و سرانجام، در شهریور همان سال، عملیات اجرایی آن آغاز گردید.به دنبال این مسئله، در سال ۱۳۹۲ شورای اسلامی شهر مشهد اجرایی کردن پروژه‌های پیشتاز طرح زائرسراهای ارزان‌قیمت را به تصویب رساند و شهرداری را موظف کرد قطعه زمین‌هایی با موقعیت مناسب و مجموع مساحت حدود ۱۲هزار و ۵۰۰مترمربع به خیریه‌ها و موسسات حقوقی واجد شرایط و متقاضی احداث زائرسرای ارزان‌قیمت استان‌های مختلف هدیه کند. از طرفی، تعیین شد که این زمین‌ها به صورت مشروط به وقف برای بهره‌برداری زائران کم‌درآمد کشور به موسسات واگذار شود.با این امتیازات و فراهم شدن شرایط، موسسات خیریه‌ حقوقی برخی استان‌ها شروع به احداث زائرسرا کردند و به دنبال آن، بنیاد زائر امام رضا(ع) نیز برای جذب مشارکت خیران و نظارت بر امور، تشکیل شد. ادامه تلاش‌ها به اینجا ختم شد که استان قزوین نخستین زائرسرای ارزان‌قیمت در مشهد را با عنوان «فدک» احداث کرد و در دی ماه سال ۱۳۹۴ بهره‌برداری کرد. پس از آن، زائرسرای «کرامت» متعلق به کمیته امداد امام خمینی‌(ره) به عنوان دومین زائرسرای ارزان‌قیمت در آذرماه ۱۳۹۵ به بهره‌برداری رسید.

 

ظرفیت زائرسرای فدک تا ۷۰درصد اشغال هم رسیده است

حال که مدتی از فعالیت دو زائرسرای ارزان‌قیمت مشهد می‌گذرد، سری به آ‌ن‌ها می‌زنیم تا از نزدیک، شاهد فعالیت آن‌ها باشیم. برای رسیدن به زائرسرای ارزان‌قیمت فدک استان قزوین، راهی بولوار وحدت می‌شویم. آدرس وحدت۱۱ را داده‌اند، کوچه‌ای با بافتی قدیمی، باریک و پیچ‌درپیچ که مسیرهایی از آن منشعب شده است. هیچ نشانی از وجود زائرسرایی به اسم فدک دیده نمی‌شود. به‌ناچار با دو سه بار پرس‌وجو از کسبه و عابران، به مقصد می‌رسیم. با ساختمان هشت‌طبقه شیک و بسیار تمیزی مواجه می‌شویم که تقریبا خلاف تصوری است که از زائرسرایی با صفت ارزان‌قیمت در ذهن داریم. تقریبا همه امکانات یک هتل را می‌توان در این زائرسرا دید. فضایی بسیار تمیز، مرتب و با امکاناتی چون فروشگاه، رستوران، لابی، نمازخانه، آسانسور و... .

برای دریافت اطلاعات بیشتر، به طبقه بالا راهنمایی می‌شویم. با جواد محرایی، یکی از مسئولان زائرسرای ارزان‌قیمت فدک، هم‌کلام می‌شویم. او درباره زائرسرای استان قزوین، با بیان اینکه یک سال پیش با شش طبقه اقامتی و ۷۳ اتاق به بهره‌برداری رسیده است، می‌گوید: ۱۹دی‌ماه سال ۱۳۹۴ نخستین میهمان‌ها در زائرسرا پذیرش شدند تا اینکه در اسفندماه، ظرفیت پذیرش به ۱۰۰درصد رسید و در این فاصله نیز اشکالات ریزه‌کاری‌ها را رفع کردیم.

وی با بیان اینکه از عید سال ۱۳۹۵ به بعد، زائرسرای فدک با ۱۰۰درصد ظرفیت خود فعال بوده است، تصریح می‌کند: در شش ماه نخست امسال، ظرفیت بیش از ۷۰درصد پر شد و از مهر به بعد، خیلی خلوت بودیم و دی‌ماه، زائرسرا تقریبا خالی بود و فشار زیادی را متحمل شدیم.

 

هزینه اقامت در زائرسرای فدک شبی ۱۲هزار و ۵۰۰ تومان

محرایی هزینه اقامت در زائرسرای ارزان‌قیمت فدک را بر اساس نرخ اعلامی از طرف شهرداری، نفری ۱۲هزار و ۵۰۰ تومان بیان می‌کند و می‌گوید: سیستم پذیرش از پیشرفته‌ترین سیستم‌هاست که رزور اتاق از قزوین انجام می‌گیرد. هزینه نیز پرداخت می‌شود و زمان مراجعه، فقط معرفی‌نامه را ارائه می‌دهند، اما اگر مانند دی‌ماه نتوانستیم ظرفیت را با مسافران قزوین تکمیل کنیم، زائران معرفی‌‌‌شده از طرف کمیته امداد و بهزیستی را نیز پذیرش می‌کنیم.

البته براساس توضیحات این مسئول، پذیرش زائران دیگر به این بستگی دارد که زائرسرا ظرفیت خالی داشته باشد. بعد هم توضیح می‌دهد: مسببان ساخت زائرسرای فدک به دنبال این بودند که مکانی با قیمت پایین به زائران امام رضا(ع) خدمات بدهد و از اول نیز دنبال سود مادی نبوده‌اند. می‌خواهند اگر خانواده‌ای مراجعه می‌کند و توان مالی ندارد، آن‌ها را بپذیرند و هزینه‌ای از ایشان نگیرند، مانند زائرانی که کمیته امداد و بهزیستی معرفی می‌کنند.

 

اقامت در زائرسرای کرامت برای مددجویان کمیته امداد

فدک را به سمت دومین زائرسرای ارزان‌قیمت ترک می‌کنیم. زائرسرای کرامت کمی پایین‌تر، در وحدت۲۱، قرار دارد. رسیدن به آن هم برای آن‌هایی که آشنایی چندانی با بافت قدیمی و پیچ‌در‌‌‌‌‌‌‌‌پیچ محله ندارند کمی دشوار است، به‌خصوص اینکه تابلوهای راهنما و جهت‌یابی برای این زائرسرا نیز وجود ندارد.

زائرسرای ارزان‌قیمت کرامت نیز ساختمان مرتب و زیبایی در ۱۱طبقه است و امکانات پارکینگ، رستوران، شش طبقه اقامتی با ۱۱۰ اتاق و... را دارد. هرچند ساخت این زائرسرا سه سال زمان برد، خروجی خوبی داشته است.زائران زیادی را می‌بینم که در حال ورود به زائرسرای کرامت و خروج از آن هستند، تصویری که در ظاهر، حاکی از شلوغ بودن این زائرسرا و استقبال زائران است. به سراغ یکی از مدیران زائرسرای کمیته امداد می‌رویم. او نیز به این نکته تاکید می‌کند که استقبال مددجویان کمیته امداد از این زائرسرا خوب بوده و در مدتی که افتتاح شده، خیلی از زائرانی که توان اقامت در مشهد با این امکانات را نداشتند، توانسته‌اند از اسکان خوبی بهره‌مند شوند.آن‌طور که مسئول پذیرش این زائرسرا توضیح می‌دهد، زائرسرای ارزان‌قیمت کرامت علاوه‌بر اسکان زائران، اردوگاهی با ۶۰۰ نفر ظرفیت دارد و برای خدماتی که به افراد تحت پوشش کمیته امداد داده می‌شود، نه‌تنها هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌شود، بلکه هدایایی هم به این زائران اهدا می‌گردد.

در ادامه به سراغ زائرسرای ارزان‌قیمت «ولایت۲»، متعلق به مرکز رفاهی حوزه علمیه که بنا بود دهه فجر سال جاری افتتاح شود می‌رویم. هر چند این پروژه در مراحل نهایی است، اما هنوز آماده بهره‌برداری نشده و گفته می‌شود که به احتمال قوی تا پایان سال جاری افتتاح خواهد شد. 

..........................................

 

در گفتگو با مدیرعامل بنیاد مرکزی زائر امام رضا (ع) مطرح شد؛

  • بهره‌برداری کامل از زائرسراهای ارزان‌قیمت تا سال ۹۷

 

ندا علیزاده- برای اطلاع از پیشرفت احداث زائرسراهای ارزان‌قیمت، چشم‌انداز آن‌ها، نحوه پذیرش و اسکان زائران و همچنین پیش‌بینی‌ها برای جلوگیری از بروز سوءاستفاده‌های احتمالی، با سیدحسین عابدی، مدیرعامل بنیاد مرکزی زائر امام رضا(ع)، گفتگو می‌کنیم.

 

افتتاح قطعی ۵ زائرسرا در سال آینده

عابدی با بیان اینکه هم‌اکنون دو زائرسرای کمیته امداد و استان قزوین به زائران اسکان می‌دهند، می‌گوید: زائرسرای ارزان‌قیمت «ولایت۲»، متعلق به مرکز رفاهی حوزه علمیه نیز تا پایان امسال افتتاح خواهد شد.سال آینده نیز پنج زائرسرای پیشتاز دیگر به صورت ۱۰۰درصد به بهره‌برداری می‌رسد.به گفته وی، زائرسرای استان خوزستان، مهررضا، دانشجویان نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، محتشم استان تهران و بهزیستی کل کشور پنج زائرسرای پیشتازی است که سال آینده از آن‌ها بهره‌برداری خواهد شد. البته او احتمال می‌دهد که علاوه‌بر این‌ها، زائرسرای ارزان‌قیمت استان قم نیز به احتمال ۹۵درصد، در سال آینده به بهره‌برداری برسد؛ اما همه ماجرا به زائرسراهای ارزان‌قیمت منتهی نمی‌شود، بلکه به گفته عابدی، ۱۲حسینیه‌زائرسرا، زیر‌مجموعه بنیاد زائر امام رضا(ع)، نیز هم‌اکنون در مشهد فعال هستند، هرچند محدودیت پذیرش زائر دارند و ظرفیت آن‌ها بین ۸۰تا۱۵۰نفر است.این حسینیه‌زائرسراها در بخش حسینیه، به صورت گروهی و در اتاق‌ها نیز به عنوان زائرسرا، پذیرش دارند که آموزش و پرورش بوشهر، بیت‌الزهرا(س)، ریحانه‌النبی قم، مرکز اسلامی غرب (ویژه اهل‌سنت کردستان)، شهدای اراک، امام جواد(ع) و... از جمله آن‌ها هستند.

 

۵ استانی که هنوز کلنگ عملیات عمرانی‌شان به زمین نخورده

بخش دیگری از این گفتگو به پروژه‌هایی اختصاص می‌یابد که کلنگ‌زنی شده‌اند یا به‌‌زودی کلنگ‌ آن‌ها برای شروع عملیات عمرانی به زمین زده می‌شود. مدیرعامل بنیاد مرکزی زائر امام رضا(ع) در این زمینه نیز با بیان اینکه در مجموع، پنج استان دیگر مانده‌اند که هنوز کلنگ‌ پروژه‌های اجرایی آن‌ها زده نشده است، می‌گوید: کهگیلویه‌و‌بویراحمد، گیلان، خراسان جنوبی، همدان و خراسان رضوی استان‌هایی هستند که هنوز عملیات کلنگ‌زنی و عمرانی آن‌ها شروع نشده است.

او در پاسخ به این سوال که چه زمانی پنج استان باقی‌مانده، عملیات ساخت زائرسراهای خود را آغاز خواهند کرد، توضیح می‌دهد: استان کهگیلویه‌وبویراحمد با مشکل کمبود موجودی مواجه بود، اما قول داده است که تا پیش از پایان سال، کار را شروع کند. چهار استان دیگر نیز یک سری مشکلات و بحث‌های حقوقی دارند که باید دید چه زمانی حل می‌شود.

 

پایان سال، آخرین فرصت برای استان‌هایی که پای کار نیامده‌اند

اما اینکه چه پیش‌بینی‌ای برای زمان بهره‌برداری کامل از همه زائرسراهای ارزان‌قیمت استان‌های کشور می‌توان داشت، سوال دیگری است که مدیرعامل بنیاد مرکزی زائر امام رضا(ع) به آن پاسخ می‌دهد: امسال باید تقریبا وضعیت استان‌هایی که می‌توانند پای کار بیایند مشخص شود. در این راستا، براساس دستور رئیس هیئت امنای بنیاد مرکزی زائر امام رضا(ع)، استان‌هایی که نتوانند زائرسرای خود را بنا کنند، باید تا آخر سال، به کمیته امداد امام خمینی‌‌(ع) واگذار شوند.

او با بیان اینکه هم‌اکنون در حال انجام مذاکرات بر سر این مسئله هستند، اظهار می‌کند: برای احداث زائرسراهای ارزان‌قیمت، به استان‌ها فرصت کافی داده شده است. بنابراین، اگر قادر به انجام آن نباشند، این کار از آن‌ها گرفته می‌شود یا به کمیته امداد امام خمینی‌(ره) واگذار خواهد شد. 

البته به گفته عابدی، واگذاری زائرسراهای استان‌هایی که پای کار نیامده‌اند به کمیته امداد، مشروط بر این است که بنیاد زائر امام رضا(ع) با این کمیته به توافق برسد و شرایط یکدیگر را بپذیرند.

 

۹۷، سال تکمیل زائرسراهای ارزان‌قیمت

با همه این تفاسیر، عابدی پیش‌بینی می‌کند: به احتمال قوی، بیشتر زائرسراهای استان‌ها باید در سال ۱۳۹۷ به بهره‌برداری برسند، مگر اینکه برخی استان‌ها مشکل مالی داشته باشند و مقداری از کار در حد نازک‌کاری‌ها و خرده‌کاری‌ها به سال ۱۳۹۸ موکول شود. 

 

هزینه اسکان از رایگان تا حداکثر نفری ۱۲هزار و ۵۰۰ تومان

در ادامه گفتگو، عابدی به مسئله قیمت اسکان در زائرسراهای ارزان‌قیمت نیز گریزی می‌زند و می‌گوید: در زائرسرای ارزان‌قیمت کمیته امداد، خدمات اسکان، تغذیه و رفت و برگشت از مبدا رایگان است. همچنین در زائرسرای ارزان‌قیمت استان قزوین نیز قیمت هر نفر حداکثر ۱۲هزار و ۵۰۰تومان است. البته حسینیه‌زائرسراها کمتر می‌گیرند و حتی برخی از آن‌ها، مانند بیت‌الزهرای بوشهر، رایگان خدمات می‌دهند.

به گفته او، حتی اگر مسافری برای اسکان، به حسینیه‌زائرسرای بیت‌الزهرای بوشهر مراجعه کند اما ظرفیت تکمیل شده باشد، مدیر زائرسرا موظف است با هزینه خود، هتلی برای زائر بگیرد.

اینکه مسافر باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد تا بتواند از خدمات زائرسراهای ارزان‌قیمت و حسینیه‌زائرسراها برخوردار شود مسئله‌ای است که مدیرعامل بنیاد مرکزی زائر امام رضا(ع) در توضیح آن تصریح می‌کند: بیشتر، دهک‌های پایین جامعه مد‌نظر ما بوده است، چون تمام زائرسراها وقف زائران کم‌درآمد می‌شود. حال، ممکن است اکنون نتوانیم دقیق مشخص کنیم که چه کسانی در این دسته قرار می‌گیرند، اما در حال پیش‌بینی راهکارهایی هستیم که خود زائرانی که تمکن مالی بهتری دارند از این زائرسراهای ارزان‌قیمت استفاده نکنند. دنباله توضیح او می‌رسد به اینجا که: امیدواریم زودتر به جمع‌بندی‌ای در این زمینه برسیم و با هماهنگی‌ای که با کمیته امداد و جاهای دیگر می‌شود، آن‌ها نیز بتوانند پوشش بدهند و در صورت امکان، زیارت‌اولی‌ها را از طریق بنیادهای زائر، از روستاها شناسایی کنیم. 

 

نحوه پذیرش مسافر در زائرسراهای ارزان‌قیمت

بخش دیگری از گفتگو به استقبال مردم از زائرسراهای ارزان‌قیمت و همچنین نحوه پذیرش مسافران در این زائرسراها بازمی‌گردد، نکته‌ای که او درباره آن این‌گونه توضیح می‌دهد: حسینیه‌زائرسراها بیشتر زائران بومی منطقه خود را می‌پذیرند. با این وجود، در زمان‌های پیک مسافر، ظرفیت آن‌ها تکمیل است و در سایر مواقع نیز تقریبا پر هستند. 

عابدی در عین حال، با اظهار اینکه بخشی از ظرفیت برخی حسینیه‌زائرسراها به دلیل اطلاع‌رسانی ضعیف خالی است، حسینیه‌زائرسرای فرهنگیان بوشهر را نمونه می‌آورد و می‌گوید: این حسینیه‌زائرسرا موظف است چنانچه نتواند ظرفیت خود را با فرهنگیان تکمیل کند، از سایر زائران استان خود پذیرش کند، اما چون در گذشته این‌گونه نبوده است و مردم اطلاعی ندارند، ممکن است مراجعه نکنند که در حال اطلاع‌رسانی در این‌گونه موارد هستیم. 

 

بازدارندگی‌ها برای سوءاستفاده‌های احتمالی

از آنجایی که در هر کار خیر و اقدامی بزرگ، احتمال بروز سودجویی‌هایی وجود دارد، به این مسئله می‌پردازیم که چه بازدارندگی‌هایی برای خنثی شدن هرگونه سوءاستفاده‌‌ای پیش‌بینی شده است: اگر مشاهده شود که زائرسراهای ارزان قیمت خلاف تعهدات فعالیت می‌کنند، شهرداری می‌تواند آنجا را پلمب کند؛ ضمن اینکه می‌تواند به قیمت مشوق پرداختی به اضافه ۲۰درصد، خسارت را از متخلفان دریافت کند و از زیر پوشش زائرسرا نیز خارج شوند. 

عابدی در پایان سخنانش، با تاکید بر اینکه همه راه‌های قانونی با کمک حقوق‌دان‌ها برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی پیش‌بینی شده است، تصریح می‌کند: چون قراردادهای نوشته‌شده وقف است، احتمال سوءاستفاده‌ها را کم می‌کند و در آن‌هایی هم که از پیش بوده و تعهد داشته‌ایم، پیش‌بینی لازم را کرده‌ایم و به طور مرتب، از فعالیت زائرسراهای ارزان‌قیمت و حسینیه زائرسراها بازرسی می‌شود.

 

100828.jpg

 

..........................................

 

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر با اشاره به روند ساخت زائرسراها:

  • برای جبران عقب‌‌ماندگی‌ها «مشارکت‌ها» بیشتر شود

 

گروه گزارش- اهدای زمین و پروانه رایگان با تراکم مناسب، از مصوبات شورای اسلامی شهر مشهد برای تسهیل در اسکان زائران کم‌درآمد بود، مصوبه‌ای که مدیریت شهری برای اجرای آن، زمین‌های مورد‌نیاز را در اختیار استان‌های مختلف کشور قرار داد تا با مشارکت این استان‌ها و شهرداری مشهد، هزاران تخت اقامتی ارزان‌قیمت نصیب مشتاقان زیارت امام هشتم(ع) شود.

با توجه به بهره‌برداری از دو زائرسرای ارزان‌قیمت و در دست ساخت بودن بیش از ۱۰زائرسرای دیگر، در همین خصوص، به سراغ رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و زیارت شورای اسلامی شهر مشهد می‌رویم.

حجت‌الاسلام مجید فاطمی ارفع، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و زیارت شورای اسلامی شهر مشهد، در گفتگو با خبرنگار شهرآرا، با اشاره به نقاط قوت و ضعف پروژه‌های زائرسرای ارزان‌قیمت اظهار می‌کند: مشارکت‌ها باید بیشتر بشود، زیرا اگر کاستی یا عقب‌ماندگی‌ای در حوزه زائرسراهای ارزان‌قیمت وجود دارد، در بخش مشارکت‌هاست.

وی با اشاره به فعالیت‌های صورت‌‌گرفته برای به سرانجام رساندن زائرسراهای ارزان‌قیمت، تصریح می‌کند‌: در مشهد، بسیار پیگیر بحث زائرسرای ارزان‌قیمت بودیم، زیرا به‌جز زائرین متمول، زائرانی بودند که شرایط هزینه کردن برای هتل‌ها را نداشتند و به مراکز غیر‌مجازی رجوع می‌کردند که مسائل امنیتی را به دنبال داشت.

 

کاهش مشکلات اقامت زائران کم‌درآمد با افتتاح زائرسراها

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و زیارت شورای اسلامی شهر مشهد در ادامه، خاطرنشان می‌کند: سعی ما بر این بود تا سایر استان‌ها را وارد قضیه کنیم و به همت آیت‌ا... علم‌الهدی، نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی، هماهنگی‌های لازم برای ورود سایر استان‌ها برای ساخت زائرسرای ارزان‌قیمت در مشهد انجام شد و این مسئله کلید خورد. وی در خصوص روند شکل‌گیری ساخت زائرسرای ارزان‌قیمت در مشهد، به این نکته نیز اشاره می‌کند که فرایند به صورتی بود که زمین را شهرداری تامین می‌کرد و ساخت را هم استان‌ها با اشراف نمایندگان ولی‌فقیه استان‌ها، انجام می‌دادند. به گفته وی، با افزایش فعالیت در حوزه زائرسراهای ارزان‌قیمت در مشهد، مشکلات میهمان‌پذیری استان‌هایی نظیر قزوین در مشهد کاهش یافته است، اما هنوز مسائلی درخصوص واحدهای به‌بهره‌برداری‌نرسیده وجود دارد که نیاز است برای راه‌اندازی آن‌ها تلاش کنیم.

 

مشهد باید به یک شهر نمونه در اسکان زائران تبدیل شود

حجت‌الاسلام فاطمی ارفع با بیان اینکه مشکلات ساخت زائرسراهای ارزان‌قیمت به‌تدریج و با آغاز پروژه‌ها کمتر می‌شود، می‌گوید: برای شروع کار، خیلی از استان‌ها دنبال خیران بودند و این مسئله کار را طولانی می‌کرد، اما با آغاز کار، روند جذب مشارکت‌ها بهتر شد. کار انجام‌شده سرآغاز یک مسیر است و هنوز جای ادامه فعالیت و تلاش بیشتر وجود دارد که آثار آن را خواهیم دید. وی با تاکید بر لزوم دغدغه‌مندی همه دستگاه‌های استان خراسان رضوی برای زائرسرا‌های ارزان‌قیمت، عنوان می‌کند: نهضت زائرسراهای ارزان‌قیمت باید شکل بگیرد و همه مشارکت کنند. حتی برای بخش‌های خصوصی هم این امکان وجود دارد که در این حوزه ورود پیدا کنند.

وی در پایان سخنانش، تاکید می‌کند: در مشهد ۲۰۱۷ که پایتخت فرهنگ اسلامی است، تنها هدف ما رضایت چند کشور اسلامی از اسکان نیست، بلکه باید به سمتی حرکت کنیم تا مشهد یک شهر نمونه در اسکان اقشار مختلف زائران باشد.

..........................................

 

مسعودیان راد ، مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی:

  • ظرفیت «زائرسرای کرامت» جواب‌گوی مراجعات است

 

گروه گزارش- «زائرسرای کرامت خدمات اسکان در جواربارگاه ملکوتی امام رضا(ع) را کاملا رایگان به مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) ارائه می‌دهد و در مدتی که افتتاح شده، پاسخ‌گوی خیل عظیم مراجعه‌کنندگان بوده است.»محسن مسعودیان راد، مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی، در گفتگو با خبرنگار شهرآرا، در خصوص خدمات زائرسرای کرامت، ویژه مددجویان کمیته امداد خمینی(ره)، با بیان این جمله، اظهار می‌کند: با توجه به اینکه هر سیستم هتلینگ نیاز دارد برای عیب‌یابی مشکلات، زیر بار رود و در ادامه کار، به رفع عیوب خود بپردازد، خوشبختانه از زمان افتتاح زائرسرای کرامت در آذرماه، تاکنون مشکل خاصی در خدمات‌دهی و پذیرش زائران نداشته‌ایم. وی با بیان اینکه زائرسرای کرامت در مدت کوتاه افتتاح‌شده، از ظرفیت اشغال بالایی برخوردار بوده است، تصریح می‌کند: تاکنون در هشت دوره، در قالب اردوهای فرهنگی‌زیارتی، درگروه‌های ۱۲۰نفره از ۲۲شهرستان و دو استان کشور، برای اقامت، به زائرسرای کرامت آمده‌اند.

 

تکمیل ۱۱طبقه زائر سرای کرامت با ۲۲۰میلیارد ریال

مسعودیان راد با اشاره به زیرساخت‌های ایجاد‌شده در زائرسرای کرامت، عنوان می‌کند: زائرسرای کرامت در زمینی به مساحت ۳هزار متر در قالب ۱۱۰واحد ساخته‌شده است و واحدهای اقامتی در شش طبقه از این مجتمع قرار دارند. دو طبقه نیز توقفگاه خودرو و بقیه مربوط به بخش‌های رستوران، آشپزخانه و دیگر خدمات مجتمع است. وی در‌خصوص اعتبار هزینه‌‌‌‌‌‌‌‌شده برای زائرسرای کمیته امداد امام خمینی‌(ره) در مجاورت بارگاه منور رضوی، اظهار می‌کند: برای تکمیل ۱۱طبقه زائرسرای کرامت، در مجموع، ۲۲۰میلیارد ریال هزینه شده است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان رضوی در‌خصوص هزینه‌ خدمات به مددجویان نیز عنوان می‌کند: بابت خدماتی که به افراد تحت پوشش داده می‌شود، نه‌تنها هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌شود، بلکه هدایایی هم به این زائران اهدا می‌گردد. وی در ادامه سخنانش، با تاکید بر خدمات رایگان زائرسرای کرامت، خاطرنشان می‌کند: هرگونه شایعه مبنی‌برگرفتن هزینه از مددجویان کمیته امداد در قبال هزینه اقامت در هتل‌ها و اقامتگاه‌های موجود کمیته امداد خراسان رضوی را رد می‌کنیم. وی به اهداف راه‌اندازی زائرسرای ارزان‌‌‌‌قیمت کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز گریزی می‌زند و می‌گوید: این پروژه در راستای تحقق عملی فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون فراهم آوردن تسهیلات و امکانات مناسب زیارت برای اقشار محروم استان‌های کشور آغاز شد و جزو زائرسراهای ارزان‌قیمت استانی به شمار می‌رود.

 

رضایت مددجویان کمیته امداد از خدمات زائرسرای کرامت

مسعودیان راد در‌خصوص ظرفیت خدمت‌رسانی زائرسرای کرامت و در پاسخ به این سوال که آیا این زائرسرا به‌تنهایی پاسخ‌گوی حجم مراجعات مددجویان کمیته امداد امام خمینی‌(ره) است، بیان می‌کند: هم‌اکنون ظرفیت این زائرسرا کاملا جواب‌گوی مراجعات است. البته اگر مشکل اعتباری نداشته باشیم، خدمات دیگری همچون آسانسور و دیگر خدمات جانبی را هم توسعه‌ خواهیم داد. مسعودیان راد با اشاره به تلاش برای افزایش کیفیت خدمت به زائران، خاطرنشان می‌کند: استقبال مددجویان خوب بوده است و به گفته آنان، این زائرسرا بهشت است، هم به لحاظ هم‌جواری با حرم مطهر امام رضا(ع) و هم به لحاظ خدماتی که کمیته امداد امام خمینی‌(ره) در اختیار مددجویان قرار می‌دهد. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی