کد خبر : 72253
/ 22:29
سهام‌داران پدیده  و چند موسسه ورشکسته دیگر برای حل مشکلات به خانه ملت پناه بردند؛

داد مردم پشت در بهارستان

امروز برخی سهام‌داران پدیده شاندیز و سپرده‌گذاران موسسه کاسپین و ثامن‌الحجج و متقاضایان مسکن مهر، مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع و خواهان بازگشت سپرده‌های خود شدند.

داد مردم پشت در بهارستان

موسوی زاده- مسئولان شرکت پدیده شاندیز و بانک مرکزی در واکنش به این تجمع اعلام کردند که اقلامات لازم برای احقاق حقوق مردم توسط آن‌ها درحال پیگیری است. همچنین امروز برخی از سهامداران با حضور در محل پروژه پدیده به بلاتکلیفی خود اعتراض کردند. با این حال  زمان‌بر شدن رسیدگی به وضعیت سپرده‌گذاران و سهام‌داران  سبب شده تا آن‌ها این روزها با تردید به وعده‌های مسئولان نگریسته و خواهان اقدامات عملی‌تری از سوی آن‌ها بشوند.

 

صدور کد بورسی برای سهام‌داران و تعهدنامه‌داران پدیده

در رابطه با وضعیت حل مشکل سهام‌داران، عضو هیئت مدیره شرکت پدیده شاندیز گفت: طی ماه جاری برای تمام سهام‌دارانی که دارای مانده حساب هستند، اعم از دارندگان سهام یا برگه‌های تعهد کد بورسی دریافت شد.حمیدرضا کریمویی افزود: این کار در راستای اهداف بلند مدت شرکت پدیده مبنی بر پیگیری اقدامات لازم برای پذیرش شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز در بازار فرابورس ایران و برای تکمیل اطلاعات سهام‌داران شرکت انجام شده است. وی گفت: برای کل سهام‌داران و تعهدداران شرکت کد بورسی از سوی شرکت سپرده‌گذاری و تسویه وجوه صادر و اطلاعاتشان در سامانه مخصوص ثبت شده است.عضو هیئت مدیره شرکت پدیده شاندیز افزود: تعداد ١٣٣‌نفر نیز دارای اشکال در اطلاعات شخصی‌شان بوده‌اند که اقدامات لازم برای تصحیح و تکمیل اطلاعات ایشان انجام شده که به زودی کد بورسی برای آن‌ها نیز دریافت خواهد شد.

کریمویی گفت: تعداد ۶۴٢‌نفر از سهام‌داران پدیده از اتباع خارجی هستند که دریافت کد بورسی آن‌ها مراحل جداگانه‌ای دارد که اقدام لازم برای این افراد نیز در حال انجام است. وی از سهام‌داران خواست برای دریافت کد بورسی خود با دادن شماره ملی به هریک از کارگزاران بورس در سراسر کشور یا دفتر شرکت پدیده واقع در شاندیز اقدام کنند.

 

پدیده به مشکل می‌خورد

با این حال یک کارشناس ارشد بازار بورس گفت: سهام شناور و آزاد ٨٨ درصدی که بیش از ٩۵‌درصد سهام‌داران آن فروشنده‌اند، حتی اگر اتاق مبادلات هم گشایش یابد شرکت را با بحران مواجه می‌کند.

مهدی دانایی درباره قیمت سهام پدیده گفت: همه می‌دانیم قیمتی که اعلام می‌شود واقعی نیست‌. مبنای قیمت‌گذاری سهام به مسائل متعددی بستگی دارد که شامل آینده پروژه، میزان بودجه، صورت‌های مالی و‌... است. وی با اشاره به اینکه باید با واقعیت رو‌به‌رو شد، تصریح کرد: باید با سهام‌داران عمده و پشت درهای بسته قیمتی برای سهام مشخص شود و سپس سهام‌دار عمده اعلام کند سهام را با فلان قیمت خریدار است، سپس کسانی که مشکل مالی دارند اقدام به فروش کنند و هر کس می‌خواهد نیز سهام خود را نگه دارد.

 

اخبار تازه از کاسپین و ثامن‌الحجج

تجمع سپرده‌گذاران کاسپین و ثامن‌الحجج واکنش رئیس کل بانک مرکزی را به دنبال داشت.

سیف گفت: پیش‌تر تصمیم گرفته شد تا چند تعاونی در راستای سامان‌دهی موسسات غیرمجاز در مجموعه‌ای گردآوری شده و تحت پوشش یک موسسه فعالیت کند. بنابراین در اواخر سال ۱۳۹۴، هشت تعاونی با تعیین شرایط و انجام مقدمات از جمله تامین سرمایه لازم در قالب موسسه کاسپین موفق به دریافت مجوز از بانک مرکزی شدند.وی ادامه داد: تکلیف بر آن بود که تک‌تک تعاونی‌های گردآمده دارایی‌ها و بدهی‌های خود را به کاسپین منتقل کنند و موظف شدند که لیست کامل دارایی‌ها و اموال خود را ارائه و معادل آن سپرده واگذار کنند، اما متاسفانه شاهد بودیم که طی یک حکم قضایی که به درستی نبود در نهایت و برخی موسسات بدون اینکه این اقدامات را به‌طور کامل انجام دهند، حتی شروع به تعویض تابلوهای خود و تغییر آن به نام کاسپین شدند، در‌حالی‌که هنوز دارایی‌های آن‌ها به‌طور کامل منتقل نشده است.آن‌طور که رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که فقط یک تعاونی از زیرمجموعه کاسپین در زمان مشخص دارایی‌های خود را منتقل کرده است.

سیف همچنین عنوان کرد که کاسپین برای جذب سپرده نبود و تنها باید سپرده‌ها را تحویل می‌گرفت که البته در مسیر سامان‌دهی این تعاونی‌ها به دلیل تعللی که هیئت مدیره کاسپین داشت، بانک مرکزی با آن‌ها برخوردی کرده است. 

 

حق هیچ کسی در ثامن‌الحجج ضایع نمی‌شود

موضوع دیگری که وی در مورد آن توضیح داد، به جریان تعیین تکلیف سپرده‌گذاران ثامن‌الحجج مربوط بود. رئیس کل بانک مرکزی گفت: موسسه ثامن‌الحجج از جمله غیرمجازهایی بود که از اواسط سال گذشته دچار بحران و در ادامه با فروپاشی همراه شد؛ به‌طوری‌که با ورود بانک مرکزی و دستگاه قضایی تصمیم گرفتند تا تعهدات این موسسه را به بانک پارسیان به عنوان بانک عامل واگذار کنند که از بهمن‌ماه سال گذشته تعیین تکلیف سپرده‌گذاران به طور مرحله‌ای آغاز و از ارقام سه میلیون تا پنج میلیون تومان شروع شد تا اینکه به سقف ۳۰۰میلیون تومان در مهرماه امسال رسید.

براساس آخرین اطلاعاتی که سیف اعلام کرد: تاکنون بیش از ۹۰درصد سپرده‌گذاران ثامن‌الحجج تعیین تکلیف شدند و هیئت تسویه در حال بررسی سایر امور این تعاونی غیرمجاز است.

وی با بیان اینکه در مسیر سامان‌دهی سپرده‌گذاران ثامن‌الحجج هیچ‌گونه استثنایی قائل نخواهیم بود و همه موارد بر اساس ضوابط انجام می‌شود، عنوان کرد که البته برخی سپرده‌گذاران در این مسیر به بانک مرکزی معرفی می‌شوند و بررسی‌های بیشتری انجام خواهد شد اما به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم که حق کسی ضایع نشود.

رئیس کل بانک مرکزی این را هم گفت: سپرده‌های تا سقف ۳۰۰میلیون تومان در حال تعیین تکلیفند و در ادامه ارقام بالاتر مورد بررسی قرار خواهد گرفت. 

شایان ذکراست هر چند مسئولان عنوان می‌کنند که با اقدامات انجام شده کارهای عمرانی پدیده آغاز و هم‌اکنون بسترهای عرضه سهام در حال فراهم شدن است، با این حال به دلیل اینکه هنوز سهام‌داران در عمل تاثیر این اقدمات را لمس نکرده‌اند این مسئله سبب شده تا آن‌ها بعد از دو سال معطلی احساس کنند که حقوق آن‌ها قربانی بروکراسی اداری شده و آینده نقد شدن سهام خود را مبهم ببینند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی