کد خبر : 72252
/ 22:11
شهرآرا از نتایج طرح نظرسنجی درباره جشنواره «مشهد فجرآفرین» گزارش می‌دهد؛

«اقبال عمومی» در کنار ضعف «اطلاع‌رسانی»

بیش از ۳۷سال از انقلاب مردم ایران در سال۵۷ شمسی می‌گذرد و امروز فرزندان نسل چهارم این انقلاب در سنین جوانی هستند و این سوال اهمیت می‌یابد که نسل جوان ما از انقلاب اسلامی چقدر می‌داند و اساسا برای ایجاد پیوند بین نسل حاضر و آرمان‌های فکری انقلابیون، چه اقدام یا اقداماتی باید صورت بگیرد.

«اقبال عمومی» در کنار ضعف «اطلاع‌رسانی»

مسعود سلطانی- آیا می‌شود به کتب درسی مدارس و دروسی نظیر انقلاب اسلامی ایران و اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) در دانشگاه اکتفا کرد؟ کتبی که در نسخه‌ای واحد برای تمام کشور پیچیده شده است و ویژگی‌های بکر و مخصوص هر شهر در آن دیده نشده است. انقلاب اسلامی مهم‌ترین حرکت اجتماعی و سیاسی جهان در چند سده اخیر است و اهمیت آن در جوشش مردمی می‌باشد. بدیهی است این ویژگی انقلاب اسلامی توجه به جوهره اصلی این نهضت، یعنی مردم، را بیش‌از‌پیش آشکار می‌کند و باید مدنظر مسئولان و سیاست‌گذاران فرهنگی باشد.

برگزاری جشنواره «مشهد فجرآفرین» در سال گذشته در یک هفته منتهی به ۲۲بهمن‌ماه۹۴ در همین راستا بوده است. نمایش دستاورد‌های شوراهای اجتماعی محلات و مفاخر انقلابی در غرفه‌های مخصوص، کاری بود که سال گذشته از سوی مدیریت شهری انجام شد. در همین رابطه، دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد ضمن انجام پژوهشی، نظرات مردم و متخصصین امر را با هدف ارتقای برنامه‌های این جشنواره برای سال‌های بعدی، گردآوری کرده است که در ادامه می‌خوانید.

 

اقبال عمومی از اجرای تئاتر خیابانی و مجسمه‌های متحرک

در جشنواره مشهد فجرآفرین، مناطق ۱۳گانه شهرداری مشهد در این نمایشگاه غرفه داشتند و سرویس‌های رفت و برگشت برای رفت‌وآمد مردم از محلاتشان به نمایشگاه پیش‌بینی شده بود که یکی از نتایج مثبت میزان رضایت عمومی، همین سرویس‌های رفت‌وآمد بود، اما مردم مناطقی که فاصله محلاتشان تا محل نمایشگاه بین‌المللی زیاد بود، به محل برگزاری اعتراض داشتند و انتخاب محل مناسبی در مرکز شهر را پیشنهاد کرده بودند.

در همین رابطه، حجت‌الاسلام لطفی، عضو شورای اسلامی شهر مشهد، درخصوص دور بودن مکان برگزاری نمایشگاه فجرآفرین، در این طرح نظرسنجی اعلام کرده است: انتخاب محل برگزاری همیشه جزو پارامترهای مهم برنامه‌های فرهنگی است. دور بودن نمایشگاه بین‌‌المللی از مناطقی نظیر مناطق۵و۶ در سال گذشته، منجر به ریزش مخاطبان می‌شود.

با این وجود، جالب توجه است که بیش از ۹۰درصد مخاطبان حاضر‌شده در جشنواره سال گذشته انتخاب مجدد نمایشگاه بین‌‌‌المللی برای برگزاری جشنواره سال۹۵ را مناسب دانسته‌‌اند، اما توجه به این موضوع که قطعا شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی غالبا از مردم محلات نزدیک به مکان برگزاری بوده‌اند مهم است. همچنین، از میان برنامه‌ها، اجرای تئاتر خیابانی و مجسمه‌های متحرک مورد اقبال عمومی بوده است. در همین خصوص، احمد رمضانی، ناظر علمی ‌پژوهش و نظرسنجی صورت‌گرفته از جشنواره فجر‌آفرین، می‌گوید: برخی برنامه‌های این نمایشگاه اقبال بیشتری در بین عموم مردم داشتند که از این میان، استقبال از تئاتر خیابانی و مجسمه‌های متحرک بیشتر از سایر موارد بود.وی درگفتگو با خبرنگار شهرآرا خاطرنشان می‌کند: در سال گذشته، در نوبت صبح، نمایشگاه مشهد فجرآفرین پذیرای مدارس بود و در نوبت عصر، عموم مردم امکان بازدید از این نمایشگاه را داشتند.وی درخصوص برنامه‌های مثبتی که در طرح نظرسنجی، مردم به آن اشاره کردند، عنوان می‌کند: در جشنواره مشهد فجرآفرین سال گذشته، تمامی مناطق در غرفه‌‌‌هایشان به نمایش ظرفیت‌های محلی منطقه خود پرداختند. به عنوان مثال منطقه۶ کوچه هفت‌شهید و خیریه آبشار عاطفه‌ها را معرفی کرده بود که بیشترین اقبال عمومی را داشت یا منطقه۱۲ که شامل محله جاهدشهر است، به معرفی شهدای جهاد پرداخته بود و از المان لودر استفاده کرده بود که موردتوجه واقع شد.

 

پیوند میان نسل انقلاب با نسل جدید

طبق مستندات حاصل از این پژوهش، در بخش دستاورد‌های شورا‌های اجتماعی محلات، معرفی تلاش‌های صورت‌گرفته درباره بازیافت توسط منطقه۱۱ نیز در سال گذشته موردتوجه بود و جامعه نخبگانی مخاطب جشنواره از جمله دکتر میرزایی، استاد دانشگاه، و حجت‌الاسلام قابل به این دستاورد اشاره کردند و آن را جزو بهترین‌های جشنواره دانستند.حجت‌الاسلام فاطمی ارفع نیز درباره نقاط قوت مشهد فجر‌آفرین، با بیان اینکه این جشنواره بی‌نظیر و بی‌سابقه بوده است، خاطرنشان می‌کند: جای خالی چنین طرح‌هایی در برنامه‌های فرهنگی ما دیده می‌شود، برنامه‌هایی که می‌تواند بین دو نسل از انقلاب، میان جوان‌تر‌ها و قدیمی‌ها پیوند ایجاد کند.

 

ضعف اطلاع‌رسانی برای شرکت مردم در نمایشگاه

دکتر میرزایی، استاد دانشگاه، نیز از جمله نخبگانی است که در این جشنواره حضور داشته است. او با شرکت در طرح نظر‌سنجی، درباره نحوه اطلاع‌رسانی نمایشگاه فجرآفرین، اعلام کرده است در سطح شهر، هیچ‌گونه تبلیغاتی را ندیده است. از دیگر سوی، بیش از ۷۰درصد مردمی که در جشنواره حضور پیدا کرده بودند ابراز داشتند که به واسطه دعوت دوستان و آشنایان، از برگزاری جشنواره مطلع شدند که این امر نشان‌دهنده جای خالی تبلیغات قوی برای نمایشگاه مشهد فجرآفرین است.رمضانی، ناظر علمی نظرسنجی صورت‌گرفته، در این خصوص توضیح می‌دهد: بیش از ۶۰ درصد مردم حاضر‌شده در نمایشگاه اطلاع‌رسانی را خوب ندانسته‌اند و استفاده از تبلیغات در رادیو و تلویزیون را پیشنهاد کرده‌اند.

وی در ادامه، با اشاره به تحلیل‌های کیفی صورت‌‌گرفته، می‌گوید: در سالیان اخیر، شاهد بی‌تفاوتی مردم به تبلیغات سرد نظیر پوستر و بنر هستیم و بهتر است در فستیوال‌های بزرگی مثل جشنواره فجر‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آفرین، از ظرفیت‌های سمعی و بصری به‌روز‌تری بهره ببریم. دکتر اکبری، استاد دانشگاه فردوسی، نیز در همین رابطه گفته است: حضور بازدیدکنندگان در جشنواره مشهد فجرآفرین به‌ واسطه نوعی ارتباط با اعضای شورای محلات یا مساجد بوده و در واقع، شرکت در این جشنواره بر اساس شبکه روابط انجام شده و این یعنی اساسا تبلیغات هیچ نقشی در اطلاع‌رسانی نداشته است.

نتایج نظرسنجی از مردم نیز حاکی از آن است که حدودا کمتر از ۲۰درصد از شرکت‌کنندگان در این برنامه، به واسطه تبلیغاتی نظیر تلفن گویا، پیامک و بنر‌های اطلاع‌رسانی شرکت کرده‌‌‌‌اند.

 

سردرگمی مخاطبان و نبود نقشه راهنما

چینش نامنظم غرفه‌ها در نمایشگاه مشهد فجرآفرین و سردرگمی مخاطبان نقد دیگری است که در این نظرسنجی، مردم مطرح کرده‌‌اند. دکتر اکبری، استاد گروه جامعه‌شناسی دانشگاه فردوسی، در این رابطه پیشنهاد می‌دهد: نبود چیدمان برحسب مناطق و محلات، باعث گیج شدن مخاطبان در نمایشگاه مشهد فجرآفرین بود؛ لذا بهتر بود نقشه‌ای از چیدمان غرفه‌ها به مخاطبان ارائه می‌شد تا مردم در پیدا کردن محله خودشان در جشنواره، دچار سردرگمی نمی‌شدند. همچنین برخی بازدیدکنندگان از نمایشگاه مشهد فجرآفرین مطرح کرده‌اند: استفاده از ظرفیت جوان‌ها منوط به اطلاع‌رسانی و تبلیغ کارآمد این جشنواره است و در صورت برگزاری دائمی در مناطق، می‌تواند زمینه‌ساز جذب گسترده مردم به فعالیت‌های ویژه در هر منطقه باشد.

 

محتوای قوی، فرم کلیشه‌ای

ناظر علمی نظر‌سنجی صورت‌گرفته از نمایشگاه مشهد فجر‌آفرین با بیان اینکه خانواده شهدای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی که در نمایشگاه حاضر شده بودند انتقاداتی جدی در پرداخت کلیشه‌ای به شهدا داشتند، می‌گوید: نظرسنجی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد مردم با شهدای مدافع حرم ارتباط خوبی برقرار کرده‌اند، اما مواجهه تکراری و معرفی کلیشه‌ای شهدای انقلاب منجر به واکنش خنثای مخاطبان به این‌گونه برنامه‌ها شده است که این امر به متولیان امر، لزوم پرداخت خلاقانه در معرفی فرهنگ شهادت را گوشزد می‌کند.رمضانی بیان اینکه بخشی از این پژوهش معطوف به گرفتن پیشنهادهای مردم و کارشناسان درباره آینده برگزاری این جشنواره بوده است، می‌گوید: نگاه درازمدت مردم به جشنواره برای ما هم جالب توجه بوده است. غالب مردم خواستار ادامه برگزاری این جشنواره بودند. البته اصلاح رویکرد برگزارکنندگان در اطلاع‌رسانی، نظم برگزاری و بحث نقشه نمایشگاه و چینش غرفه‌ها حرف مشترک اکثر مردم و کارشناسان بوده است. حسن سلطانی، مدیر فرهنگ‌سرای غدیر، نیز به پژوهشگران این طرح گفته است: وجود نگاه انقلاب اسلامی در همه عرصه‌های این جشنواره و معرفی یک نوع سبک زندگی حاکی از محتوای خوب ارائه‌شده بود. همچنین تنوع خوبی که به خاطر حضور قوی بعضی مناطق به وجود آمده بود، قابل‌تقدیر است، اما باید در قالب‌های ارائه محتوا، خلاقیت بیشتری به کار برود.

 

100796.jpg

 

..........................................

 

  • گزارش میدانی شهرآرا از محل جدید نمایشگاه مشهد فجرآفرین که در دست ساخت است؛ شهرکی برای احیای تاریخ مشهد

 

سلطانی- عصر جمعه برخلاف اغلب روزها، خیابان کوثر خلوت و بدون ترافیک بود. به سمت کارخانه کوکاکولای سابق که حالا محل برگزاری جشنواره مشهد فجرآفرین سال۹۵ است حرکت می‌کنیم. از فاصله دور، دیوار خاکستری‌‌رنگی که دورتادور کارخانه را احاطه کرده است به چشم می‌خورد.

وارد کارخانه می‌شویم. تعداد زیادی کارگر و کارشناس مشغول آماده‌سازی سالن‌ها هستند. وارد سوله محل برگزاری نمایشگاه می‌شویم. تقریبا در هر نقطه، چند نفر مشغول کار هستند. انتهای سالن، المان گنبد حرم مطهر رضوی در حال نصب است. در حیاطی که به نام مسجد گوهر‌شاد نام‌گذاری شده، با کارشناسانی که کار را مدیریت می‌کنند وارد گفتگو می‌شویم.

ناصری، یکی از همین کارشناسان نمایشگاه مشهد فجرآفرین، می‌گوید: مساحت کل کارخانه ۸هزار متر‌مربع است که ما در زیربنای حدود ۵هزار‌متری، مشغول کار هستیم. او می‌گوید ۱۰روز است که ۱۲۰تا۱۳۰نفر به صورت شبانه‌روزی مشغول کار هستند. از او درباره اتمام پروژه تا تاریخ برگزاری می‌پرسم که خبر از اتمام کار تا روز سه‌شنبه هفته جاری می‌دهد.

 

نمایشگاه بیشتر شبیه شهرک‌های سینمایی است

به بخش‌های دیگر نمایشگاه که در حال ساخت است سر می‌زنیم. وسط محوطه تلی از کاشی‌های سفالی ضخیم چیده شده است که قرار است کف بازارچه کار شود. زورخانه و تماشاخانه تقریبا در حال تمام شدن هستند و فضای نمایشگاه در مقایسه با سال گذشته، تفاوت چشمگیری پیدا کرده است. فضاسازی‌ها هنوز تمام نشده است، اما تصور این محل برگزاری جشنواره، پس از اتمام کار، مرا به گذشته‌های دور که فقط در فیلم‌ها دیده‌ام می‌برد.

نمایشگاه بیشتر شبیه شهرک‌های سینمایی است. یکی از کارشناسان حاضر در محل ساخت توضیح می‌دهد: طراحی مکان جشنواره و غرفه‌ها دو ماه طول کشیده و اجرا هم ۱۰روز است شروع شده است، اما اگر زودتر اقدام می‌شد، بهتر بود. علت تاخیر را که می‌پرسم، می‌گوید: مسئولان درباره مکان برگزاری جشنواره که در محل ساختمان کارخانه سابق کوکاکولا باشد یا نه، دیر به نتیجه رسیده‌اند.

 

هویت تاریخی مشهد، نخ تسبیح جشنواره است

هادی حاجی‌زاده، مدیر اجرایی جشنواره مشهد فجرآفرین، هم در محل ساخت نمایشگاه حاضر است. اولین پرسش خبرنگار ما درباره نقاط قوت و ضعف جشنواره سال گذشته است. حاجی‌زاده در این‌باره ضمن بیان اینکه اتفاقات فوق‌العاده مثبتی در سال پیش رقم خورد و همه را شگفت‌زده کرد، می‌گوید: سال گذشته از هر منطقه خواسته شده بود تا ظرفیت‌های اجتماعی محلاتش را به نمایش بگذارد. به عنوان مثال، شخصیت‌ها و چهره‌های معروف، امکان خاص و اتفاقات خاص در هر منطقه به نمایش درآمده بود و به عبارتی، فستیوالی برای نمایش دستاورد‌های هر منطقه برگزار شد.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۳منطقه دور هم جمع آمدند و در بازه زمانی محدود برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌ریزی و اجرا، توانستند حرکتی شایان تقدیر انجام دهند، تصریح می‌کند: نبود نخ تسبیح در جشنواره سال پیش به چشم می‌آمد. هر منطقه تلاش کرده بود هر‌چه در توان دارد به نمایش بگذارد و از سمتی، رویکرد واحدی بین همه غرفه‌ها وجود نداشت و این موجب سرگردانی مخاطبان می‌شد.

حاجی‌زاده خاطرنشان می‌کند: بیش از یک ماه کار فکری روی برگزاری این جشنواره صورت گرفته است و از ظرفیت استادان دانشگاه و کارشناسان امر بهره برده‌ایم. در نمایشگاهی که امسال دایر می‌شود، رویکرد واحدی اتخاذ شده است که حاصل رصد کردن هزار سوژه هویتی در تاریخ خراسان و مشهد است.

 

چکیده هزار سوژه تاریخی در جشنواره امسال

مسئول بخش مشارکت‌ها و تشکل‌های معاونت فرهنگی شهرداری مشهد با بیان این مسئله که از میان هزار سوژه، حدود ۷۵موضوع را انتخاب کرده‌ایم، می‌گوید: مسائل تاریخی‌ای که مرتبط با دیروز مشهد است، توسط بخش ستادی نمایشگاه که غیر از مناطق هستند پرداخته می‌شود و سوژه‌های امروز مشهد در بخش مناطق به نمایش گذاشته شده است. وی در ادامه می‌افزاید: به عنوان مثال، به منطقه یک که بخش درمانی در آن پر‌رنگ است و بیمارستان دکتر شیخ آنجاست، سوژه حوزه سلامت واگذار شده یا برای منطقه۵ بحث شهدای مدافع حرم تعیین شده است. به همین ترتیب، برای سایر مناطق نیز متناسب با ظرفیت‌هایشان، رسالتی مشخص تعریف شده است.

 

فعالیت بی‌سابقه هنری در معرفی تاریخ

وی در توضیح سوژه‌های تاریخی که توسط بخش ستادی پیگیری می‌شود، می‌گوید: موضوعاتی از تاریخ شهادت حضرت رضا(ع) تا پیروزی انقلاب اسلامی موردتوجه واقع شده است و بین آن‌ها زنجیره‌ای مفهومی موجب اتصال و پیوند وقایع می‌باشد که آن‌ها را با استفاده از قالب‌های گوناگون به مخاطبان نشان می‌دهیم. حاجی‌زاده خاطرنشان می‌کند: در جشنواره امسال، بخشی تحت عنوان «گذر تاریخ» داریم که به صورت پرده‌خوانی، نقالی و نمایشی اجرا می‌شود که در بخشی بیرونی شهرک واقع شده است. در این قسمت، در چند پرده، تاریخ شهادت حضرت رضا(ع)، حمله مغول و جوشش مردمی سربه‌داران را به مخاطبان نشان می‌دهیم. 

وی در پایان سخنانش، با اشاره به اینکه تمامی نمایش‌ها در این جشنواره توسط هنرمندان کارگردانی می‌شود و حدود ۱۰۰نفر برای اجرای نمایش‌ها به کار گرفته شده‌اند، عنوان می‌کند: در شهرک، بخش‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام قسمتی از هویت تاریخ مشهد را نشان می‌دهند و وقایعی نظیر قیام گوهرشاد و تجمع زنان انقلابی در ۱۷دی‌ماه توسط بازیگران تئاتر خیابانی به صورت نمایشی برای مخاطبان اجرا می‌شود که این سبک کاری در کشور تقریبا بی‌سابقه بوده است.

..........................................

 

  • نمایش افتخارات تاریخ مشهد در «فجرآفرین»

 

100797.jpgحضرت علی(ع) جمله‌ای دارند قریب به این مضمون که فرمودند: کسی که خودش را بزرگ بشمارد، نفس خود را با گناهان، خفیف نمی‌سازد. عمدتا این حدیث را در مباحث اخلاق فردی طرح می‌کنند، در حالی که می‌توان از آن در تحلیل‌های اجتماعی و به تبع، در خط‌مشی‌گذاری‌های فرهنگی و اجتماعی مورد استفاده قرار داد. به عبارت دیگر، مبتنی‌بر این حدیث، می‌توان گفت که ملت و جامعه‌ای که احساس عزت نفس کند و خود را بزرگ بشمارد، دچار بسیاری از آسیب‌های اجتماعی نخواهد شد و زیر بار بسیاری از حقارت‌ها نخواهد رفت.

نکته‌ای که باید بدان توجه داشت این است که وظیفه شهرداری و بخش فرهنگی آن صرفا برخورد موردی و جزئی با آسیب‌های اجتماعی (همچون اعتیاد، طلاق و...) نیست، بلکه وظیفه دارد که جامعه را نسبت به بسیاری از این آسیب‌ها مصون سازد و اصطلاحا از وقوع آن‌ها جلوگیری کند. بخشی از این وظیفه و راهبرد را می‌توان از طریق هویت‌بخشی به مردم شهر و ایجاد احساس افتخار در آنان محقق کرد. نمایشگاه مشهد فجرآفرین که امسال با شعار «مشهد دوست‌داشتنی» اجرا خواهد شد، تلاش دارد تا با ارائه واقعیت‌های تاریخی و امروزی کاری کند که مردم به مشهدی بودنشان افتخار کنند. به عبارتی، می‌خواهد توقع مشهدی‌ها از خودشان را بالا ببرد.مشهد شهری نوپا با ۱۰۰سال و ۲۰۰سال سابقه نیست که برای ایجاد احساس افتخار و عزت در ساکنانش نیاز به استفاده از تخیل و ابزارهای تاریخ‌سازی و... داشته باشد (آن‌گونه که ساختارهایی همچون هالیوود برای غرب چنین کارکردی دارند)، بلکه روایت منصفانه ماجراهای تاریخی و امروزی‌اش می‌تواند حس عزت نفس و افتخار را در مخاطبانش ایجاد کند.مشهدی‌ها باید بدانند که مشهد شهر و تمدنی نیست که به لطف عوامل طبیعی مثل عبور فلان رودخانه یا وجود فلان معدن و... پا گرفته باشد، بلکه مشهد اساسا با یک امر معنوی، یعنی حضور یک امام معصوم، تاسیس شده است. نمایشگاه مشهد دوست‌داشتنی با این روایت آغاز می‌شود و وارد گذر تاریخ می‌شود. نشان می‌دهد که مردم این خطه هم اهل مبارزه عملی و حماسه‌اند، آن‌گونه که در مقابل حمله مغول، سربه‌داران را شکل می‌دهند و هم اهل مبارزه فکری و فرهنگی‌اند، آن‌گونه که فرزندان تیمور لنگ را چنان مجذوب و مستحیل در فرهنگ خود می‌کنند که به جای کشورگشایی و آدم‌کشی، به تاسیس مسجد و مدرسه و رونق هنر و معماری بپردازند. مشهد در عصر صفوی، مشهد در آستانه مشروطیت، مشهد در مبارزه با دیکتاتوری رضاخانی، مشهد در مقاومت فرهنگی در قبال نقشه‌های روشن‌فکری غرب‌زده، مشهد در ماجرای ملی شدن صنعت نفت، مشهد در نهضت خمینی(ره)، مشهد در دفاع مقدس و... تا به امروز، سرشار از مضامین و ماجراهایی است افتخارآمیز و عزت‌آفرین.بخش محلات امروزی نمایشگاه مشهد دوست‌داشتنی مملو است از بازنمایی افراد و گروه‌های مختلفی که در کوچه‌‌کوچه‌های شهر مخلصانه و بدون هیاهو، نیکی می‌کنند، جوانان برومندی که برای تعالی معنوی و مادی دیگران در کنار حرم اهل‌بیت(ع) به شهادت می‌رسند، حاج عباس مسجدی که دارایی‌اش را وقف می‌کند، خانم‌های یک جلسه زنانه که زیورآلاتشان را برای تهیه جهیزیه دختران جوان محروم محله می‌فروشند، فروشنده‌ای که از کسب سود آن‌چنانیِ فروش جنس خارجی می‌گذرد تا با فروش جنس ایرانی، کارگر ایرانی بیکار نباشد، نخبگان مخترع شهر، کارآفرینان موفق، پزشکانی که بیمارانشان را رایگان ویزیت می‌کنند، معلمانی که به‌رایگان در مناطق محروم شهر کلاس تقویتی و کلاس کنکور برگزار می‌کنند و... ..

*دکترای علوم ارتباطات و مطالعات فرهنگی/ سعید خورشیدی*

 

..........................................

 

  • مدیر اجرایی جشنواره مشهد فجرآفرین خبر داد؛ تدارکات برای دائمی کردن نمایشگاه فجرآفرین

 

سلطانی- اصلی‌ترین نقطه ضعف جشنواره فجرآفرین سال۹۴ بحث اطلاع‌رسانی بود. امسال پوشش برنامه از طریق رسانه ملی توسط شبکه خراسان و شبکه‌های سراسری پیش‌بینی شده است و امیدواریم مسئله سال گذشته را نداشته باشیم. این جملات بخشی از صحبت‌های هادی حاجی‌زاده، مدیر اجرایی جشنواره مشهد فجرآفرین، است که درباره برطرف کردن مشکلات جشنواره سال پیش بیان می‌کند.وی با بیان اینکه امسال برای نمایشگاه، در حال ساخت شهرک در خیابان کوثر واقع در محل کارخانه کوکاکولای سابق هستیم، می‌گوید: بخش‌های مختلفی از جمله کافه و تماشاخانه در شهرک ساخته شده است و در هرکدام، فعالیت مخصوص‌به‌خود صورت می‌پذیرد. در کافه، مسئول قهوه‌خانه محله عیدگاه و پیرمردهای محله‌‌شان هر‌شب می‌آیند و داستان می‌گویند. همچنین، از انجمن‌های شعر و ادب دعوت شده‌ است تا حضور پیدا کنند و ادبیات و شعر خراسان را معرفی کنند.وی با اشاره به دعوت از هنرمندان و تشکیل پاتوق‌های هنری شبانه در تماشاخانه جشنواره، می‌گوید: قصد داریم فیلم‌های کوتاه و بکری از مشهد قدیم که تا به حال هیچ‌جا نمایش داده نشده است را با دستگاه‌های پروژکتور قدیمی، هرشب در جشنواره پخش کنیم تا هم حس و حال فیلم منتقل شود و هم رویکرد محوری تاریخی جشنواره را حتی در دستگاه‌هایمان داشته باشیم.

 

تبلیغات جشنواره در رسانه ملی هم‌زمان با برگزاری

از حاجی‌زاده درباره مشکلات سال گذشته و راهکارهایی که پیش‌بینی کرده‌اند می‌پرسم. او می‌گوید پژوهش‌ها و نظرسنجی انجام‌شده درباره جشنواره سال گذشته را مطالعه کرده است و به واسطه مسئولیتش، در جشنواره سال پیش حضور داشته است. وی درباره ضعف اطلاع‌رسانی در سال گذشته عنوان می‌کند: تقریبا می‌توان گفت سال گذشته، تبلیغات شایسته‌ای صورت نگرفت. امسال هم آن‌گونه که بایسته است، هنوز کار نشده، اما با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام داده‌ایم، در ادامه کار، ضعف‌ها پوشش داده می‌شود. وی با اشاره به اینکه تلاشمان این است که در حین برگزاری جشنواره، در شبکه‌های ملی هم تبلیغات داشته باشیم، می‌گوید: معرفی جشنواره از طریق رادیو و تلویزیون در حین برگزاری، می‌تواند خیلی کارآمدتر از تبلیغات محیطی باشد و تلاشمان بر این است که ضعف سال گذشته را نداشته باشیم.نگرانی‌ها درباره وضعیت ترافیک و پارکینگ را با حاجی‌زاده در میان می‌گذارم. او می‌گوید: نمایشگاه بین‌المللی هم با آن عظمت، باز هم مشکل ترافیک دارد. اینجا هم از قاعده ترافیک مستثنا نیست. به گفته وی، پیش‌بینی‌ها انجام شده است و محوطه محل برگزاری وسعت لازم را برای پذیرایی داراست.

 

فعالیت یک‌ساله جشنواره مشهد فجرآفرین

مسئول بخش مشارکت‌ها و تشکل‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری ضمن بیان اینکه حداقل تا اردیبهشت‌ماه قصد داریم نمایشگاه ساخته‌شده را با تغییراتی جزئی پابرجا نگاه داریم، می‌گوید: اگر شهرداری و مسئولین موافقت کنند، این ظرفیت وجود دارد که در اینجا، نمایشگاه حداقل یک سال ادامه داشته باشد. از منظر صرفه اقتصادی هم منطقی است. وی در پاسخ به این سوال که چقدر برای برگزاری این جشنواره هزینه شده است، ضمن بیان اینکه هنوز جمع‌بندی صورت نگرفته است و در آینده، گزارش هزینه‌ها را خواهیم داد، می‌گوید: شاید در ابتدا شخصا موافق هزینه زیادی نبودم، چون مدت نمایشگاه سال گذشته یک هفته بود، اما وقتی فرایند کار فکری انجام شد و مدت اجرای جشنواره حداقل چند ماه تعیین شد، نظرم تغییر کرد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی