کد خبر : 72199
/ 21:52
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مطرح کرد؛

وعده ثبت آثار تاریخی و معنوی مشهد

هر‌چند تعدد آثار تاریخی و معنوی در ایران باعث شده تا بسیاری از بزرگان میراث فرهنگی در دنیا کشور ما را «موزه» خطاب کنند، تعلل متولیان در ثبت جهانی این آثار و حتی در ثبت ملی، سبب نابودی خیلی از این آثار شده است.

وعده ثبت آثار تاریخی و معنوی مشهد

مصطفی یاوری‌نسب- بناهای تاریخی به عنوان «میراث تاریخی» و آداب و رسوم سنتی به عنوان «میراث معنوی» کشورها یاد می‌شوند که نشان‌دهنده فرهنگ، تمدن و هویت مناطق مختلف جغرافیایی در مقایسه با یکدیگر هستند، موضوعی که بسیاری از کشورهای دنیا که قدمت آن‌ها به کشور ما نمی‌رسد و حتی اصلا قابل‌مقایسه با ایران نیست، آن را به‌خوبی درک کرده‌اند و تلاش می‌کنند با استفاده از کوچک‌ترین نشانه‌های هویتی و تاریخی، خود را جامعه‌ای متمدن جلوه دهند.

در این میان، هر‌چند تعدد آثار تاریخی و معنوی در ایران باعث شده تا بسیاری از بزرگان میراث فرهنگی در دنیا کشور ما را«موزه» خطاب کنند، تعلل متولیان در ثبت جهانی این آثار و حتی در ثبت ملی، سبب نابودی خیلی از این آثار شده است. در حال حاضر، تمام آنچه از ایران به فهرست آثار جهانی یونسکو رسیده است، به بیش از ۲۱ اثر نمی‌رسد. این در حالی است که بنا به گفته خود مسئولان سازمان میراث فرهنگی، بیش از ۲هزار اثر با قابلیت ثبت جهانی داریم.

از این میان، هر‌چند هنوز اثری از شهر تاریخی و مذهبی مشهد به یونسکو راه نیافته است، در عین حال، با توجه به رویداد مشهد۲۰۱۷ که این شهر پایتخت فرهنگ اسلامی شده است، وعده ثبت یک اثر تاریخی از این شهر داده می‌شود.

جدیدترین آثار ثبت‌شده در یونسکو قنات قصبه و کویر لوت در سال۲۰۱۶ بوده است و با توجه به امکان ثبت تنها دو اثر از هر کشور در لیست آثار جهانی در هر سال، برای پیگیری این وعده که آیا یکی از دو اثری که می‌خواهد در سال۲۰۱۷ به ثبت جهانی برسد شامل مشهد خواهد شد یا نه، به سراغ معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌رویم.

 

وعده پیگیری ثبت جهانی حرم مطهر رضوی

در همین رابطه، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در گفتگو با خبرنگار ما، به اقدامات انجام‌شده درخصوص ثبت آثار تاریخی و میراث معنوی مشهد اشاره می‌کند و می‌گوید: یونسکو برای ثبت آثار تاریخی، دستورالعمل خاصی دارد که برای ثبت جهانی یک اثر، باید همه موارد مطرح‌شده در این دستورالعمل رعایت شود.

محمدحسین طالبیان می‌افزاید: مهم‌ترین اثری که در تلاش هستیم تا در میراث جهانی به ثبت برسد، بارگاه منور رضوی است و اقدامات لازم برای این امر مهم در حال انجام است.وی در پاسخ به این سوال که بحث ثبت حرم مطهر رضوی در فهرست آثار تاریخی جهان چندین سال است که مطرح است، اما چه موانعی در این‌خصوص وجود دارد که تاکنون عملی نشده است، تصریح می‌کند: یکی از مهم‌ترین موانع پیش روی ثبت آثار تاریخی، وجود ساختمان‌های با ارتفاع بالا در جوار این اثر تاریخی است که مانع ثبت آن می‌شود. البته اگر محور ثبت را خود بارگاه منور حرم رضوی قرار بدهیم، این اشکال رد می‌شود.

 

لزوم همکاری آستان قدس برای ثبت جهانی حرم

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاطرنشان می‌کند: تلاش ما این است که بتوانیم در سال۲۰۱۷ که مشهد عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام را دارد، این مهم را به انجام برسانیم و این امر نیازمند همکاری آستان قدس رضوی است. وی اظهار می‌دارد: مسئولان آستان قدس رضوی باید برنامه ۲۰سال آینده حرم مطهر رضوی که جزو ملزومات پرونده ثبت جهانی بارگاه منور رضوی است را در اختیار میراث فرهنگی قرار دهند تا ما به همراه مدارک دیگر، برای تایید نهایی، به یونسکو ارسال نماییم.

 

ممنوعیت ساخت ساختمان‌هایی که به حرم اشراف دارند

طالبیان در ادامه، به برنامه سازمان میراث فرهنگی برای حفظ منظر بارگاه منور رضوی اشاره و بیان می‌کند: از این پس، ساخت تمام ساختمان‌هایی که به حرم امام رضا(ع) اشراف دارند ممنوع خواهد بود و ساختمان‌های بلندمرتبه موجود نیز به‌تدریج اصلاح خواهد شد. معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید می‌کند: از این پس، توسعه اطراف حرم مطهر و بارگذاری بیش از این در این بافت کنترل خواهد شد.

 

وعده ثبت آثار معنوی خراسانی‌ها از جمله مراسم تعزیه

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در ادامه، به موضوع ثبت آثار معنوی خراسان رضوی اشاره می‌کند و می‌گوید: علاوه‌‌بر آثار تاریخی، ثبت تعداد زیادی از آثار ناملموس خراسان رضوی و مشهد نیز در دستور کار میراث فرهنگی قرار دارد که از آن جمله، می‌توان مراسم تعزیه امام حسین(ع) و موسیقی نواحی مختلف خراسان را نام برد.طالبیان در ادامه، درخصوص چرایی تخریب مهدیه مرحوم عابدزاده می‌گوید: این اثر به ثبت میراث فرهنگی نرسیده بود و طی چند ماه گذشته، مدارک لازم برای ثبت این بنا در حال انجام بود.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید می‌کند: در این بخش، تنها تخریب یک ساختمان ملاک نیست و نکته مهم‌تر حذف ۱۴ساختمانی است که توسط ایشان در مشهد بنا شده و این تخریب باعث نقص این تعداد می‌شود. وی خاطرنشان می‌کند: با این وجود، ظاهرا مجموعه‌ای که مهدیه عابدزاده را در اختیار گرفته توافق‌نامه‌ای را با مدیریت استان به امضا رسانده است تا براساس مطالعات علمی، این مجموعه بازسازی شود. طالبیان در ادامه، بر لزوم ورود تشکل‌های غیردولتی به منظور حفاظت از آثار تاریخی تاکید می‌کند و می‌گوید: نهادهای غیردولتی در حوزه حفاظت از آثار تاریخی باید فعالیت بیشتری داشته باشند. در این راستا، انجمن‌های حفاظت از آثار تاریخی نیز در همه استان‌ها راه‌اندازی شده‌اند تا در این حوزه، بتوانند نقش‌آفرینی کنند.

 

حفاظت از آثار معنوی سبب حفظ هویت می‌شود

در همین زمینه، دکتر جواهرزاده، کارشناس میراث فرهنگی و نویسنده کتاب «توسعه گردشگری کشورهای اسلامی» با اشاره به نمونه‌های مختلف آداب و رسوم در کشورمان، به مراسم عزاداری‌ای که به مناسبت ماه محرم و صفر در نقاط مختلف کشور به اجرا در می‌آید اشاره کرده و می‌گوید: یکی از مهم‌ترین آثار معنوی کشور ما عزاداری در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی است که نمونه بارز آن در شهرهایی مثل یزد، تبریز و اصفهان قابل‌ملاحظه است که موردتوجه گردشگران خارجی نیز قرار دارد. این مدرس دانشگاه تصریح می‌کند: جدا از مراسم عزاداری و مذهبی، در کشورمان آداب و رسوم ویژه‌ای در حوزه میهمان‌نوازی، عروسی‌ها، جشن‌ها و دیگر مناسبت‌ها داریم که اگر بتوانیم آن‌ها را به‌درستی معرفی کنیم، علاوه‌بر حفظ هویت خود، زمینه جذب گردشگران را نیز فراهم آورده‌ایم.

 

توجه به میراث فرهنگی در برنامه ششم توسعه

در این میان، مجلس شورای اسلامی در بررسی جزئیات لایحه برنامه ششم توسعه کشور تصمیمات جدید را در حوزه صیانت از میراث فرهنگی به تصویب رساند. بر این اساس،سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری موظف است به منظور حفظ و صیانت از میراث فرهنگی، اقدامات لازم را با همکاری و هماهنگی سایر دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط به منظور شناسایی، مستندسازی، حفاظت و مرمت و معرفی میراث فرهنگی (اعم از ملموس و ناملموس) و میراث طبیعی، ایجاد شهرهای جهانی صنایع دستی و احیای هنرهای سنتیِ در حال زوال در حوزه فرهنگ و تمدن ایرانی و ثبت در فهرست میراث جهانی را طبق بودجه سنواتی به عمل آورد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی