کد خبر : 71818
/ 10:56

دایره‌المعارف ورژن ٢٠١٧

امروز می‌خواهیم سطح علمی ستون سرسره را بالا ببریم. برای همین یک فرهنگ لغت آپدیت شده برای خوانندگان سرسره آماده کرده‌ایم

دایره‌المعارف ورژن ٢٠١٧

مهدی محمدی- امروز می‌خواهیم سطح علمی ستون سرسره را بالا ببریم. برای همین یک فرهنگ لغت آپدیت شده برای خوانندگان سرسره آماده کرده‌ایم:
﷯ تورم: افزایش غیر‌متناسب سطح قیمت‌هاست؛ به‌صورتی‌که نمی‌دونی تا کجا میره؟!
﷯ بی‌سواد: قبل از قرن‌٢١ به کسی که خواندن و نوشتن بلد نبود بی‌سواد گفته می‌شد، در قرن ٢١ به کسی می‌گویند که با رایانه و زبان انگلیسی آشنا نباشد و از یکی دو سال پیش به کسی که از برجام انتقاد کند، هم بی‌سواد گفته می‌شود.
﷯ تحریم اقتصادی: گفته می‌شود که ما دچار تحریم اقتصادی نشده‌ایم. ما هم قبول داریم و هم‌اکنون دچار ترحیم اقتصادی هستیم و سیل بیکاران هم در مجلس ترحیم این عزیز از دست رفته یعنی اقتصاد، شرکت کرده‌اند.
﷯ کلید: ابزاری که به وسیله آن قفل باز می‌شود. بعضی از آن به عنوان گوش‌پاک‌کن استفاده می‌کنند ولی باز هم خیلی از صداها را نمی‌شنوند. گاه از روی یک کلید، چند تا می‌سازند. قفل صندوق ذخیره فرهنگیان هم از آن‌هایی است که چند تا کلید داشت و شاید هنوز هم داشته باشد.
﷯ عینک دودی: عینکی که برای جلوگیری از آسیب دیدن چشم در مقابل انواع آفتاب، مخصوصا آفتاب تابان برجام زده می‌شود. معمولا کسی که عینک دودی می‌زند، به راحتی شناسایی نمی‌شود و به خاطر این قابلیت نه‌تنها عینک دودی جلو آسیب به چشم را می‌گیرد که جلو آسیب به حیثیت و میزی که مسئولی پشت آن نشسته است، نیز می‌گیرد. همچنین شایان ذکر است که با توجه به رشد روزافزون حجم دود هوا، عینک‌های معمولی هم در حال تبدیل به عینک دودی هستند.
﷯ قوه: معمولا روش کار ریموت کنترل تلویزیون یا کنترل هر دستگاهی این است که دو قوه را در جهت مخالف یکدیگر استفاده کنند. یعنی اینکه دو قوه نباید در یک راستا باشند و باید با هم ١٨٠‌درجه اختلاف موضع داشته باشد تا کنترل دستگاه کار کند!
﷯ لیزینگ: منظور از لیزینگ اجاره دادن خودرو به صورتی است که در پایان قرارداد کسی که خودرو را اجاره کرده است، مالک خودرو شود. از‌آنجا‌که در برخی طرح‌ها اقساط طولانی مدت است، ممکن است کسی خودرو خود را به مرکز تعویض خودروهای فرسوده داده باشد، ولی هنوز چند سال از اقساط خودرو باقی مانده باشد.
﷯ مدیریت و برنامه‌ریزی: از معنا کردن لغات تخیلی که وجود خارجی ندارند، معذوریم.
﷯ فیش حقوقی کارمندان: فیشی است که به کارمندان داده می‌شود، به وسیله آن کارمندها می‌توانند به نمایشگاه‌های خودرو بروند و آخرین مدل ماشین‌ها را ببینند. اگر این فیش نبود معلوم نبود آیا آن‌ها می‌توانستند به نمایشگاه اتومبیل بروند و کرایه رفت و برگشتشان را حساب کنند یا خیر؟!
﷯ اختلاس: به جا‌به‌جایی پول از یک حساب دولتی به یک حساب خصوصی می‌گویند و یکی از انواع رایج و شناخته شده خصوصی‌سازی است.
البته در حوزه اختلاس پیشرفت‌های خوبی صورت گرفته است و مبالغی که در قدیم از آن‌ها به عنوان اختلاس یاد می‌شد، در مقابل اختلاس‌های کنونی، دله‌دزدی محسوب
می‌شوند. با اختلاسگران آن چنان به شدت برخورد می‌شود که از آن‌ها فقط حرف اول نام، یک نقطه و حرف دوم نام آن‌ها باقی می ماند مثلا محمودرضا خاوری تبدیل به م.خ شد.(و البته واقعا هم مخ بود). 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی