کد خبر : 71776
/ 22:36
جشنواره عمار مشهد با بزرگداشت زنان انقلابی به‌کار خود پایان داد؛

تقدیر از مادران انقلاب اسلامی

اکران مردمی فیلم‌های هفتمین جشنواره عمار هم کار خود را به پایان رساند. پایان کار این جشنواره در مشهد البته نه با تقدیر از فیلم‌های منتخب که با تقدیر و گرامیداشت حماسه‌سازان انقلاب ۱۷دی ۱۳۵۶ مشهد رقم خورد.

تقدیر از مادران انقلاب اسلامی

غلامرضا زوزنی – در این مراسم که با حضور اقشار مختلف مردم برگزار شد، زنان حاضر در تظاهرات ۱۷دی ۱۳۵۶ به بیان خاطرات خود از آن دوران پرداختند. در این مراسم حسن رحیم‌پورازغدی در تشریح حوادث آن روزگار سخنرانی کرد.

 

آغاز پیروزی انقلاب از حسینیه نخود بریزها

عضو شورای انقلاب فرهنگی در این مراسم با اشاره به اینکه زنان انقلابی در ۳۹سال پیش خط‌شکن بودند و در صف اول حضور داشتند، گفت: در دوره‌ای که هیچ کس نه نیروهای دست‌نشانده رژیم شاه و نه نیروهای متدین و پیرو امام، انتظار هیچ انقلابی را نمی‌کشیدند، این اتفاق رخ داد و رژیم ۲۵۰۰ساله سرنگون شد.

حسن رحیم پورازغدی با بیان اینکه ۱۷دی ۹۵ در همان حسینیه دور هم جمع شده‌ایم و یاد زنانی که شروع‌کننده پیروزی انقلاب اسلامی بودند را گرامی می‌داریم، افزود: حتی شرکت‌کننده‌ها هم نمی‌دانستند آن حرکتی که از حسینیه نخودبریزها راه افتاده، چه کار بزرگی است و چه سرنوشتی را برای این کشور رقم خواهد زد.

رحیم‌پور با ابراز این مطلب که تمام تفکرات انقلابی در مشهد مقدس جوانه زدند اما ثمرات آن در مشهد نبودند، افزود: کار تمام گروه‌های مبارز با رژیم پهلوی در سال۵۵ به انتها رسیده بود و هیچ‌کدام دیگر دل و دماغ مبارزه نداشتند و تنها نهضت انقلاب اسلامی بود که به مبارزه با رژیم ادامه داد و در ۱۷دی سال ۵۶ هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد که طومار رژیم شاهنشاهی برهم چیده شود.

رحیم‌پورازغدی ادامه داد: اغلب جریاناتی که در ۱۷دی بودند، گمنامند و این گمنامی افتخارشان است ودر حالی که عده‌ای انقلاب کردند، عده‌ای دیگر به نام خود ثبت کردند و بهره‌اش را بردند.

او همچنین افزود: یک سازمان منظم که این‌ها را بخواهد سازمان‌دهی کند، وجود نداشت و در عرض چند ساعت همه این‌ها برنامه‌ریزی شد و به یک جریان تبدیل شد.

 

نیم قرن تلاش رضاخان به باد رفت

این استاد دانشگاه گفت: غربی‌ها با خدماتی که رضا خان در طول نیم قرن برای آن‌ها انجام داد، فکر می‌کردند که شرافت و زنانگی زن ایرانی به پایان رسیده است که یک‌باره همه برنامه‌ریزی‌هایشان با این حرکت نهضت حجاب نقش بر آب شد.

وی افزود: جرقه‌ای در گوشه‌ای از این انبار پنبه درگرفت و شعله‌ور شد تا جایی که زبانه‌های این شعله رژیم پهلوی را سرنگون کرد.

او با اظهار اینکه آن چیزی که غربی‌ها به مردم هدیه دادند، هیچ‌کدام به نفع مردم نبود، ادامه داد: نمی‌دانم چرا فکر می‌کردند زن‌ها که برهنه شوند، پیشرفت می‌کنیم پیشرفت غربی‌ها به‌خاطره استفاده از بالا تنه است، نه استفاده از پایین تنه.

رحیم‌پور گفت: در دوره پیشرفت رضاخانی نه علم و نه صنعت و نه تولید، هیچ‌کدام اتفاق نیفتاد ولی تا دلتان بخواهد برای دوام دیکتاتوریشان نخبگان را مغزشویی می‌کردند. بگردید ببینید در زمان شاه چند اختراع و اکتشاف و تولید علمی ثبت شده است.

وی ادامه داد: کشف حجاب از خانواده رضاخان شروع شد و نزدیکان رضاخان و درباریان که بعضی از آن‌ها از خانواده متدین بودند با این اقدام مقاومت می‌کردند و زیر بار نمی‌رفتند.

 

موج رفت و برگشت حجاب

این فعال فرهنگی گفت: کشف حجاب از اروپا به ترکیه آمد و از ترکیه هم وارد ایران شد و حالا بعد از انقلاب اسلامی می‌بینید که این موج معکوس شده است و نهضت حجاب زنان مسلمان از ایران به ترکیه و الان نیز به اروپا منتشر شده است و دولتمردانشان را به چالش کشانده است.

او همچنین افزود: زن‌های مومن و متدین که این روزها به آن‌ها زن سنتی می‌گویند، اولین نفرهایی بودند که از تشخیص سیاسی و اجتماعی برخوردار بودند و زمانی که اروپایی‌ها با عرضه محصولاتشان بازار و کارخانه‌جات ایرانی را نابود کردند و در پی آن علما فتوا دادند که از کالاهای ایرانی بخرید، همین زن‌های متدین مسلمان مغازه‌هایی که جنس خارجی داشتند را تحریم کردند.

حسن رحیم‌پورازغدی با اشاره به اینکه طرف‌داران بی‌حجابی نمی‌دانند که هرچه افراد برهنه‌تر باشند، جنسیتشان نمایان‌تر است نه انسانیتشان، افزود: نگاه اسلام به زن مسلمان، این است که جنسیت او برای فضاهای خصوصی است و در فضاهای عمومی دیگر زن و مرد و جنسیت مطرح نیست و تنها انسانیت افراد مطرح است.

رحیم‌پور با اشاره‌های تاریخی گفت: در صدر اسلام هم نمونه‌هایی از این دست بسیار داشتیم که حتی پا به پای مردان مسلمان و در رکاب پیامبر اسلام(ص) می‌جنگیدند و چند نفری از آن‌ها به شهادت هم رسیدند.

 

انقلابی ماندن و انقلابی مردن

وی با بیان اینکه تمام انقلاب‌ها در مبارزه با ظلم و ظالم شکل می‌گیرد، افزود: گفتمان انقلابی که امروز در سوریه و کشورهای عربی و کشورهای اروپایی مطرح می‌شود، همه آن‌ها با الگوبرداری از انقلاب اسلامی ایران است.

او با گرامیداشت هم‌رزم شهیدش، مهدی فرودی، افزود: از همان اول انقلاب عده‌ای بر سر اصول ماندند و با اعتقاد به همان اصول مردند، مثل شهید فرودی که از تاثیرگذاران ۱۷دی بود و عده‌ای هم عاقبت‌بخیر نشدند و باید از خدا بخواهیم که عاقبت ما را ختم بخیر کند.

او در پایان افزود: اگر ما به جان هم افتادیم و بر سر تقسیم ارث و میراث با هم دعوا کردیم، دیگر نیازی به جنگ نیست و ما خودمان از درون فروخواهیم ریخت و انقلاب بی‌سرانجام خواهد ماند.

 

«روز آزادی زن»

در این مراسم همچنین از کتاب « روز آزادی زن » که به همت جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی تهیه و تنظیم و به چاپ رسیده است، رونمایی شد. در این کتاب خاطرات زنان و مردانی که در نهضت حجاب ۱۷دی ۵۶ حضور داشتند، گردآوری شده است

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی