کد خبر : 71672
/ 21:09
جانشین سرپرست دادسرای انقلاب مشهد با اشاره به عملیات ۸ ماهه مبارزه با موادمخدر خبر داد؛

جمع‌آوری ماهانه ۵۳۵ معتاد از خیابان‌های مشهد

جانشین سرپرست دادسرای انقلاب مشهد با اشاره به جمع‌آوری ۴هزار و ۲۸۰معتاد متجاهر طی هشت ماه نخست سال جاری در مشهد، گفت: به صورت میانگین، در هر ماه ۵۳۵ معتاد از سطح خیابان‌ها جمع‌آوری می‌شوند.

جمع‌آوری ماهانه ۵۳۵ معتاد از خیابان‌های مشهد

مهدی قرآنی- به گزارش شهرآرا، قاضی مهدی خدابخشی شامگاه شنبه ۱۱دی در حاشیه بازدید از مرکز ترک اعتیاد «طلوع پاکی» با اشاره به طرح پاک‌سازی محلات از وجود فروشندگان موادمخدر و معتادان متجاهر، افزود: این طرح گسترده از ابتدای سال جاری طی چندین مرحله از سوی دادسرا و با همکاری عوامل انتظامی، نیروهای سپاه و بسیج در نقاط مختلف شهر مشهد به اجرا درآمده‌است که طی هشت ماه ابتدایی امسال، ۴هزار و ۲۸۰فرد معتاد متجاهر جمع‌آوری و به مراکز اقامت اجباری ویژه زنان و مردان معتاد معرفی شده‌اند. وی ادامه داد: معتادان جمع‌آوری‌شده بعد از معرفی به کمپ‌های مجاز ترک اعتیاد‌ و زیر نظر دادسرا، یک دوره سه‌ماهه را در این مراکز می‌گذرانند و بعد از اتمام این مرحله، با مجوز دادسرا ترخیص می‌شوند و به زندگی عادی خود برمی‌گردند.

خدابخشی تصریح کرد: در حال حاضر، تعداد هزار و ۷۶۴فرد معتاد در مرکز مردان و ۱۸۱معتاد در مرکز زنان نگهداری می‌شوند. علاوه‌بر این، تاکنون ۲هزار و ۳۳۵نفر از معتادان معرفی‌شده به این مراکز، دوره سه‌ماه خود را گذرانده و ترخیص شده‌اند.

 

پلمب بیش از ۷۰۰مکان توزیع مواد

جانشین سرپرست دادسرای انقلاب مشهد با اشاره به پلمب خانه‌های توزیع‌کنندگان مواد‌مخدر در مشهد، گفت: طی هشت ماه نخست امسال، تاکنون بیش از ۷۰۰مرکز فروش مواد‌مخدر و پاتوق معتادان متجاهر در مناطق حاشیه شهر مشهد شامل خواجه‌ربیع، طبرسی شمالی، پنجتن، مصلی، مهرگان، سیدی و فکوری اجرا شده‌است.

وی با بیان اینکه مواد‌مخدر از دیدگاه دستگاه قضایی به عنوان ام‌الفساد در جامعه نام برده می‌شود، اظهار کرد: امروز مواد‌مخدر زمینه‌ساز جرائم بسیاری همچون نزاع، قتل، سرقت، آدم‌ربایی، طلاق و کلاهبرداری است و تا این مهم از سوی دست‌اندرکاران این حوزه به صورت ریشه‌ای حل نشود، شاهد کاهش فساد و جرائم در جامعه نخواهیم‌بود.

خدابخشی ادامه داد: امروز دادسرا و عوامل انتظامی در زمینه دستگیری و جمع‌آوری توزیع‌کنندگان مواد‌مخدر و معتادان متجاهر اقداماتی جدی انجام می‌دهند، اما متاسفانه دیگر نهادها و ارگان‌هایی که در‌گیر این مسئله هستند و سهمی از این موضوع دارند نه‌تنها به وظیفه خود عمل نمی‌کنند، بلکه در این راستا حاضر به همکاری هم نیستند.

وی گفت: آیا در جامعه بستر‌های فرهنگی، اجتماعی، تفریحی، ورزشی، علم و فناوری که هرکدام مربوط به سازمان و نهادی خاص می‌شود‌ فراهم شده‌است؟ مسئولان تاکنون برای پیشگیری از بیماری اعتیاد یا اینکه جوانان به دام این دشمن خطرناک نیفتند اقداماتی کاربردی انجام داده‌اند؟ جانشین سرپرست دادسرای انقلاب مشهد تصریح کرد: امروز یکی از مشکلات جوانانی که اعتیاد خود را ترک کرده و پاک می‌شوند مشکلات اقتصادی و اشتغال‌زایی است. جوان بعد از گذراندن دوره ترک اعتیاد، مجددا وارد جامعه می‌شود و چون کسی حاضر به همکاری با او نیست، مجددا در دام اعتیاد گرفتار شده و دست به اقدامات خطرناکی می‌زند. وی ادامه داد: خانواده‌هایی که دارای فردی معتاد هستند و از شرایط اقتصادی نامطلوبی برخوردارند، می‌توانند به دادسرا مراجعه کرده و زمینه بستری‌کردن فرزند یا والدین خود را در کمپ‌های ترک اعتیاد به صورت رایگان مهیا کنند. علاوه‌بر این، دادسرا در راستای همکاری با شهروندان، همه آمادگی خود را اعلام کرده‌است.

 

اشتغال‌زایی برای معتادان بهبودیافته

سیدحسین طباطبایی، کارآفرین شورای هماهنگی مبارزه با مواد‌مخدر خراسان‌رضوی و مدیر مرکز طلوع پاکی، در حاشیه این بازدید با اشاره به اقدامات انجام‌شده در راستای ترک اعتیاد گفت: مجموعه طلوع پاکی در سال۹۳‌ با هدف ترک اعتیاد معتادان متجاهر بی‌بضاعت و کم‌بضاعت راه‌اندازی و تاسیس شده‌است که در این مدت، بالغ بر ۱۹۵فرد معتاد به این مرکز مراجعه کرده و بعد از بهبودی ترخیص شده‌اند.

وی افزود: این مرکز در کنار اقدامات ترک اعتیاد، زمینه‌های اشتغال‌زایی را برای افراد معتاد بعد از دوره بهبودی فراهم ساخته و این به گونه‌ای است که معتادانی که فاقد سابقه کیفری هستند، بعد از بهبودی، به عنوان نگهبانان محله مشغول‌‌به‌کار شده و افرادی که سابقه کیفری دارند بعد از دوره بهبودی، در مشاغل دیگر مشغول‌به‌کار می‌شوند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی