کد خبر : 71649
/ 21:56
پس از حضور وزیر ورزش در مشهد و اختصاص بودجه ۲/۵میلیارد تومانی برای بازسازی؛

«ثامنِ»۱۴ ساله نفس می‌کشد

سفر وزیر ورزش و جوانان به مشهد اگر‌چه باعث شد تا مسعود سلطانی‌فر از برخی پروژه‌های ورزشی نیمه‌کاره بازدید داشته باشد اما ویژگی بزرگ دیگری هم داشت و آن دستور برای مرمت ورزشگاه ثامن‌الائمه این شهر بود.

«ثامنِ»۱۴ ساله نفس می‌کشد

ورزشگاه ثامن‌الائمه، ظرفیت بزرگ ورزشی

مجموعه بزرگ ورزشی ثامن‌الائمه مشهد به عنوان یکی از پنج استادیوم برتر کشور و یکی از ظرفیت‌های شهر مشهد به شمار می‌آید و نقش بسیاری در رونق توریسم ورزشی در این شهر دارد. داشتن یک استادیوم و مجموعه استاندارد و مجهز یکی از آیتم‌های مورد نیاز برای حضور در عرصه‌های بالاتر ورزشی است.

استادیوم ورزشی ثامن‌الائمه با مساحت ۴۰۰‌هکتار در ۱۰‌کیلومتری جاده مشهد شاندیز قرار دارد، اقدامات اولیه احداث مجموعه از سال ۱۳۷۳ آغاز شد و در سال ۱۳۷۵ کلنگ استادیوم فوتبال آن به زمین زده شد و در نهایت پس از هفت سال و در ۱۳۸۲ افتتاح و به بهره‌برداری رسید هر چند در زمان افتتاحیه با مشکلات جدید و سخت‌افزاری جدی روبه‌رو بود که باعث استعفای مدیر وقت این مجموعه ورزشی نیز شد.

استادیوم فوتبال ثامن‌الائمه چیزی حدود ١٤‌سال از عمر آن می‌گذرد ولی به دلیل بی‌توجهی‌هایی که به آن شده است، قدیمی‌تر از آنچه هست، به نظر می‌رسد. بعد از سقوط ابومسلم از لیگ برتر، این ورزشگاه نیز به فراموشی سپرده شد و استادیومی که عنوان برترین چمن در ایران را از آن خود کرد، بعد از آن محل تمرین تیم‌های مختلف رده پایین‌تر شد و با صعود پدیده و سیاه‌جامگان به لیگ برتر دوباره نگاه‌ها به سوی ثامن مشهد و مشکلات آن باز گردانده شد.

 

چمنی که نابود شد

چمن مجموعه ثامن با زهکشی و سیستم آبیاری هوشمند در سال‌های گذشته یکی از بهترین‌های کشور بوده ولی امروز می‌توان اثرات استفاده نادرست و تمرینات و بازی‌های زیاد را روی آن دید که منجر آسیب‌دیدن این زمین شده است.

این در شرایطی است که در این مدت چمن ورزشگاه بارها ترمیم شده اما فرسودگی آن همواره باعث نشان دادن خرابی‌های آن شده است.

با این وجود ساخت استادیوم ورزشی و مدرن امام رضا(ع) در داخل مشهد و توسط آستان قدس رضوی این نوید را به اهالی فوتبال داد تا شاید با بهره‌برداری از این مجموعه و برگزاری بازی‌های لیگ در آن استادیوم ثامن‌الائمه در خارج از مشهد و فاصله بیش از ٣٠‌کیلومتری تا مشهد، فرصت نفس کشیدن و بهسازی کامل چمن و دیگر مشکلات را داشته باشد اما تا‌کنون این وعده محقق نشدهاست.

 

وعده وزیر برای بازسازی چمن

سفر مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان به مشهد بارقه‌های امید را به دل فوتبالی‌های خراسان بازگرداند تا شاید رایزنی سلطانی‌فر با مسئولان آستان قدس رضوی باعث گشودن در‌های این ورزشگاه به سوی تیم‌های مختلف و هواداران خراسانی شود. سلطانی‌فر در سفرش به مشهد از ورزشگاه ثامن‌الائمه بازدید کرد و در جریان مشکلات این ورزشگاه قرار گرفت. وی در این بازدید تاکید کرد که بودجه ۲/۵میلیارد تومانی را برای کاشت چمن جدید ورزشگاه در اختیار مسئولان شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی قرار خواهد داد تا آن‌ها این کار را از سال آینده و پس از پایان لیگ برتر انجام دهند.

وزیر این وعده را داد تا با شروع کاشت چمن و با رایزنی که با مسئولان آستان قدس رضوی انجام داده است بازی‌های لیگ برتر در ورزشگاه مدرن امام رضا‌(ع) مشهد انجام شود. وعده‌ای که البته هیچ یک از مسئولان آستان قدس رضوی تا به امروز آن را تایید نکرده‌اند و باید تا سال آینده برای تحقق وعده وزیر ورزش و جوانان برای آن منتظر ماند. مسئله‌ای که اگر رنگ واقعیت به خود بگیرد، در آینده هم باعث نو‌نواری ورزشگاه ثامن‌الائمه پس از سال‌ها می‌شود و هم باعث رونق گرفتن فوتبال به عنوان پرطرفدار‌ترین ورزش در استان و کشور می‌شود.

 

خبرنگار: جواد طاری‌بخش

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی