کد خبر : 71598
/ 18:09
گپ وگفتی با« فاطمه خالقی» حافظ کل قرآن کریم که آرامشش را مدیون قرآن می داند؛

شادی‌های زندگی من

فاطمه خالقی حافظ کل قرآن است و در تمام مدت گفت و گو به تاثیری که قرآن در آرامش امروزش و موفقیت‌هایی که به دست آورده اشاره می‌کند.

شادی‌های زندگی من

بناءزاده- شاید اولین باری که به صورت جدی وارد دنیای قرآنی شد، در ۱۰ سالگی‌اش بوده و به لطف همسایه‌ای مهربان و مادربزرگی که جلسات قرآنی را مدام در خانه‌اش برگزار می‌کرده است و همین‌ها تاثیرگذار بوده‌اند در اینکه در مراحل مختلف زندگی‌اش به دنبال حفظ قرآن باشد و در نهایت بعد از پایان دوره کارشناسی، به صورت جدی این خواسته را دنبال می‌کند و بعد از حدود یک سال کار و تلاش مداوم موفق می‌شود کل قرآن را حفظ کند. او در مسابقات مختلف حفظ قرآن شرکت کرده است و موفق شده مقام دوم مسابقات حفظ ۲۰ جزء قرآن مسابقات اوقاف را در کشور به دست آورد. البته این شروعی می‌شود برای ادامه دادن با انگیزه بیشتر و وارد شدن به بخش تدریس قرآن. گفت وگی ما را با این بانوی حافظ قرآن در ادامه بخوانید.

..........................................

 

یادی از همسایه‌ای مهربان

او از دوران کودکی‌ و همسایه‌ای که تاثیر خوبی در زندگی‌اش گذاشته است به نیکی یاد می‌کند و می‌گوید: همسایه دیوار به دیوار ما مرد محترم و مهربانی بود به نام آقای صفری بود که سه دختر داشت. من و دخترهای ایشان با هم هم بازی بودیم.

آقای صفری روز در میان دخترهایش را به جلسات قرآن می‌برد و در واقع شروع فعالیت من هم به همین دوران برمی‌گردد. او مرا هم به همراه دخترانش به کلاس‌های قرآن می‌برد و در آن دوره من توانستم مدرک تجوید قرآنم را بگیرم.

جلسات قرآنی که در خانه مادربزرگش برگزار می‌شده نیز بی‌تاثیر نبوده، او چنین به یاد می‌آورد: ایشان خودشان هر هفته جلسه قرآن در منزل برای خانم‌های همسایه برگزار می‌کردند و خودشان قرآن آموزش می‌دادند، یادم هست همیشه با اشتیاق در جلسات‌شان شرکت می‌کردم و حضور داشتم.

 

۱۳ ماه طلایی

«به نظرم یک کار خوبی انجام داده بودم که رفتن به کلاس‌های قرآن جایزه ام بود.» این را خالقی با خوشحالی می‌گوید و ادامه می‌دهد: کارشناسی‌ام را که تمام کردم به خاطر همان کار خوبی که به نظر خودم انجام داده بودم بنرهای حفظ قرآن کریم را در خیابان دیدم و در دوره‌های یک ساله آن ثبت‌نام کردم.

او می‌گوید: ثبت نام در دوره‌های فشرده حفظ قرآن کریم شرایط سختی داشت. در ابتدا یک دوره سه ماه برای مراجعان می‌گذاشتند که باید در این مدت کوتاه سه جزء از قرآن را حفظ می‌شدی و بعد از گرفتن آزمون می‌توانستی در دوره یک ساله شرکت کنید. کلاس‌ها هر روز برگزار می‌شد و باید روزی یک و نیم تا دو صفحه قرآن را حفظ می‌کردیم و هر روز باید دروس روز قبل را تحویل می‌دادیم.

او بعد از ۱۳ ماه تلاش فراوان حافظ کل قرآن کریم می‌شود.

 

ادامه راه قرآنی در مقطع ارشد

از آنجایی که قرآن کامش را شیرین کرده بود تصمیم می‌گیرد در همان موسسه، دوره‌های کلاس‌های آمادگی کارشناسی ارشد در رشته علوم قرآنی و حدیث را دنبال کند که در این زمینه هم به موفقیت می‌رسد. خودش چنین می‌گوید: بالاخره با تلاش فراوان توانستم با رتبه ۵۳ در دانشگاه فردوسی در مقطع کارشناسی ارشد در رشته علوم قرآنی و حدیث قبول شوم.

 

موفقیت بعد از سه بار تلاش

این حافظ کل قرآن در ادامه می‌افزاید: بعد از آن در مقطع دبیرستان در یک دوره تابستانی در جلسات حفظ قرآن در حرم مطهر شرکت کردم که به دلیل بازگشایی مدارس نتوانستم ادامه دهم و بعد از آن در دانشگاه به صورت نامنظم در جلسات حفظ قرآن شرکت کردم و باز در آن دوره هم به دلیل فشار درس‌ها موفق به ادامه نشدم، تا زمانی که مدرک کارشناسی‌ام را گرفتم و بالاخره برای سومین بار به صورت جدی این علاقه دوران کودکی‌ام را ادامه دادم و بالاخره موفق شدم.

خالقی از دعای خیر پدر و مادرش وهمراهی ویژه پدرش می‌گوید: در این دوران پدر ومادرم خیلی حمایتم کردند. به خصوص پدرم که هر روز صبح زود مرا به دارالقران می‌رساندند.

 

کسب مقام دوم کشور در حفظ قرآن

از همان ابتدا که وارد موسسه «جامعه القرآن» می‌شود در مسابقات قرآنی شرکت می‌کند و در این مورد این طور می‌گوید: من در ابتدا در مسابقات در بخش «جزء»های پایین شرکت می‌کردم. همین باعث ایجاد انگیزه در من می‌شد، بعد از آن که حافظ کل قرآن شدم در مسابقات ۱۰ جزء شرکت کردم که رتبه دوم در مشهد را به دست آوردم و بعد در مسابقات استانی شرکت کردم که در آنجا هم مقام دوم را آوردم. شیرینی این مقام‌‌ها باعث شد که در مسابقات ۲۰ جزء هم شرکت کنم که مقام اول در استان، رتبه سوم در کشوری، مقام دوم مسابقات اوقاف و رتبه دوم مسابقات دانشجویی را به دست آوردم. خالقی می‌خواهد نفر اول کشوری شود و با لبخند این خواسته‌اش را بیان می‌کند: تمام تلاشم را می‌کنم و مجددا در مسابقات ۲۰ جزء شرکت می‌کنم تا نفر اول کشوری شوم و بعد از آن در مسابقات حفظ کل قرآن شرکت خواهم کرد. او تاکید می‌‌کند: سطح مسابقات بالاست و تعداد شرکت کنندگان زیاد هستند و همین باعث انگیزه بیشتر برای شرکت در مسابقات می‌شود. 

 

عقد ما را رهبرمان خواندند

او بهترین اتفاق زندگی‌اش را ازدواجش می‌داند و می‌گوید: ازدواجم را از برکت قرآن می‌دانم. همسری بسیار مهربان، مقید و دین‌دار دارم. در واقع همان ملاک‌هایی که همیشه برای داشتن همسر داشتم نصیبم شد و من این را از برکت قرآن در زندگی‌ام می‌دانم. او اشاره به خاطره‌انگیزی مضاعف ازدواجش دارد و می‌گوید: عقد ما را رهبرمان خواندند که این هم یکی از همان آروزهایی بود که همیشه داشتم و خدا را شکر این اتفاق افتاد. ایشان به صورت تلفنی از بیت رهبری عقد ما را جاری کردند. خالقی یادآور می‌شود: البته این توفیق نصیبم شد که در سال ۱۳۹۴ از طرف سازمان اوقاف برای دیدار رهبری دعوت ‌شوم و در آن جلسه حضور داشته باشم.

 

علوم قرآنی در جامعه کمرنگ است

به نظر او جایگاه علوم قرآنی در جامعه کمرنگ است و در این باره می‌گوید: اگر در مدارس ما از آیه‌های کاربردی‌تر برای رشد بچه‌ها استفاده شود قطعا تاثیر گذاری آن بیشتر از این است که فقط روخوانی قرآن انجام شود.

او همچنین به نقش مهم خانواده‌هاست اشاره می‌کند و می‌گوید: اگر پدرها و مادرها در خانواده رعایت ظاهری و باطنی قرآنی نداشته باشند چطور ما باید توقع داشته باشیم فرزندان‌مان قرآنی شوند.

«قرآن باید در فضایی متفاوت برای بچه‌ها عرضه شود.» این را خالقی می‌گوید و می‌‎افزاید: بچه‌ها نیاز به جذابیت دارند، ما باید قرآن را به شکلی جذاب به بچه‌ها ارائه دهیم. در قرآن قصه‌های شیرینی وجود دارد که هرکدام از آنها می‌تواند در قالب کودکانه قرار گیرد و ارائه شود.او اشاره به حضور بچه‌ها در مساجد دارد و می‌گوید: قطعا اگر ما فرزندان‌مان را با مسجد آشنا کنیم و سعی کنیم در این محیط آنها را قرار دهیم اتفاق‌های خوبی خواهد افتاد.

 

قرآن و آرامش در زندگی

99885.jpgاین بانوی حافظ کل قرآن از آرامشی می‌گوید که از کتاب آسمانی گرفته است: ما در هر شرایطی در زندگی که باشیم در قرآن آیه‌ای برای آن داریم که فقط نیاز به یاد آوری و توجه است. من مدتی پیش شرایط ناآرامی داشتم، یادم است آن روزها در کلاس سوره فجر آموزش می‌دادم، همان‌طور که داشتم معنی آیه‌ای را بیان می‌کردم با این مضمون که «انسان‌ وقتی خدا به آن لطف می‌کند و در نعمت و گشایش قرارش می‌دهد می‌گوید من خوب بودم و وقتی در سختی قرارش می‌دهد می‌گوید چقدر من بدبخت هستم»، متوجه شدم خودم دقیقا در همین شرایط قرار دارم، فقط توجهم کم بوده است و همین توجه باعث آرامشم شد. از این دست مراحل در زندگی تک تک ما پیش می‌آید و اگر در این شرایط مانوس با قرآن باشیم دیگر نا آرام نخواهیم بود.وقتی از او می‌پرسم چه سوره‌هایی از قرآن برایت متفاوت است کمی فکر می‌کند و می‌گوید: سوره «مریم» را خیلی دوست دارم، به خاطر آنکه در دوره‌ای از زندگی‌ام شرایطی پیش آمد که آن سوره برایم خیلی تاثیرگذار بود. همچنین سوره یوسف و داستان حضرت یوسف(ع) هم خیلی برایم نکته دارد. در این سوره بهترین قصه‌هاست، می‌خوانیم که خداوند به حضرت یوسف علم تاویل خواب مرحمت کردند، او را از چاه به خانه عزیز مصر رساندند، در ادامه ایشان در شرایط سختی قرار گرفت و در نهایت چیزی ارزشمند به او داده شود.

 

علاقه به شغلی قرآنی

خالقی مدتی در موسسه خود و بعد در دانشگاه فردوسی در کلاس‌هایی که توسط موسسه در آنجا برگزار شده بود تدریس را تجربه کرده است مدتی هم با نیروی انتظامی همکاری می‌کند که در این باره چنین می‌گوید: من در موسسه‌ای که زیر نظر نیروی انتظامی بود تدریس قرآن داشتم و در حال حاضر مدرس مرکز تخصصی قرآن هستم. 

او در مورد انتخاب کارش در راستای قرآن خاطرنشان می‌کند: من مدتی در شرکتی مهندس کامپیوتر در بخش سخت افزار بودم، ولی متاسفانه نتوانستم بمانم و احساس کردم تدریس در علوم قرآنی برایم بهتر است و بیشتر می‌توانم به آن آرامشی که می‌خواهم برسم.

او تاکید می‌کند: حفظ قرآن رنگ تازه‌ای به زندگی‌ام داد و این را اول در زندگی خودم عملی کردم و بعد از آن هدفم از آموزش به دیگران این است که آنها هم این راه را تجربه کنند. من به برکت قرآن توانستم دوستان قرآنی زیادی داشته باشم که این خود بزرگترین نعمت در زندگی من است. 

از اهداف و برنامه‌هایش برای آینده نیز چنین می‌گوید: اول اینکه کل قرآن را برای خودم تثبیت کنم، آن هم با شرکت مداوم در مسابقات و بعد از آن آماده شوم برای مقطع دکترا.

 

حرف آخر...

خالقی، حافظ کل قرآن به عنوان حرف آخر همه را به خواندن و حفظ قرآن دعوت می‌کند و می‌گوید: من از همه می‌خواهم در هر سنی که هستید حفظ قرآن را شروع کنید چون باعث علاقه‌مندی و ایجاد انگیزه برای فهم قرآن می‌شود. من شاگرد ۶۰ ساله هم دارم که در حال حاضر حافظ کل قرآن است.او حدیثی را به نقل از امام سجاد می گوید: اگر هیچ کس در دنیا نباشد، فقط من با قرآن باشم از هیچ چیز نمی‌ترسم.)

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی