کد خبر : 71584
/ 23:02

در ۳سال گذشته نرخ بیکاری استان ۲برابر شد

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار از نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در تابستان۹۵ نشان می‌دهد نرخ بیکاری در تابستان سال جاری با رشد ۸ /۱درصدی به ۷ /۱۲درصد رسید.

در ۳سال گذشته نرخ بیکاری استان ۲برابر شد

جزایری- براین اساس نرخ بیکاری خراسان‌رضوی در تابستان به۵ /۱۲درصد رسید. همچنین نرخ بیکاری جمعیت ۱۵تا ۲۴سال استان، ۸ /۲۳درصد و نرخ بیکاری جمعیت ۱۵تا ۲۹ سال نیز۲ /۲۱درصد اعلام شده است.

نرخ بیکاری خراسان‌رضوی درحالی ۵/ ۱۲درصد اعلام می‌شود که نرخ بیکاری استان در تابستان۹۲، ۶/۶درصد و در تابستان ۹۳، ۲ /۹درصد و در تابستان۹۴ نیز ۶ /۱۴درصد بوده است. براین اساس، نرخ بیکاری خراسان‌رضوی در ۳ سال اخیر از۶/۶درصد به۵ /۱۲درصد رسیده است.

در‌این‌رابطه معاون سابق وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفتگو با شهرآرا با اشاره به افزایش نرخ بیکاری خراسان‌رضوی از ۶/۶درصد به ۵/ ۱۲درصد در سه سال گذشته، گفت: با توجه به ورود سالانه بیش از ۲۵میلیون زائر به مشهد و همجواری استان با کشورهای آسیای میانه نرخ بیکاری دورقمی برازنده جایگاه خراسان‌رضوی نیست.

علی‌اکبر لبافی افزود: مشکلاتی که در ۳ سال اخیر برای پروژه‌های سرمایه‌گذاری در استان ایجاد شده، ازجمله‌دلایل رشد نرخ بیکاری در خراسان‌رضوی است؛ همچنین بحران موسسات مالی در سال‌های گذشته بر فضای کسب‌وکار استان تاثیر منفی گذاشته و نرخ بیکاری را افزایش داده است. وی با اشاره به مشکلات سیستم بانکی برای تولیدکنندگان گفت: مشکلاتی که درخصوص تامین نقدینگی واحدهای تولید وجود دارد، از دیگردلایل افزایش نرخ بیکاری در خراسان‌رضوی است.

مدیرکل اسبق تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌رضوی، رکود ساخت‌وساز را از دیگردلایلی دانست که موجب افزایش نرخ بیکاری در استان شده است.وی دراین‌باره گفت: کاهش ساخت‌وساز سبب شده تا زنجیره‌ای از شغل‌ها مرتبط با بخش ساخت‌وساز شامل کارگر ساده، مهندس و راننده و فروشنده لوازم ساخت‌وساز بیکار شوند.

وی بیان کرد: هم‌اکنون بزرگ‌ترین مانع در رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در کشور کاهش خرید قدرت مردم است؛ درصورتی‌که قدرت خرید افزایش بیابد، زمینه برای ایجاد اشتغال بیشتر هم فراهم می‌شود. به‌عنوان‌مثال اگر مردم قدرت خرید خانه داشته باشند، ساخت‌وساز رونق گرفته و بسیاری به سر کارهای خود باز می‌گردند.

همچنین مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری گفت: شمار بیکاران از ۵ /۲ میلیون نفر در سال۹۳ به بیش از ۳میلیون و ۳۰۰هزار نفر در پایان نیمه نخست امسال افزایش یافته است. نیلی گفت: نرخ بیکاری نیز از ۱۰.۶درصد در سال۹۳ به ۱۲.۷درصد رسیده است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی