کد خبر : 71315
/ 21:28
بیایید کمی درباره یک گیاه خشن ولی دوست‌داشتنی حرف بزنیم؛

دوست کاکتوسی

کوچک‌تر که بودم علاقه‌ زیادی به کاکتوس‌ها داشتم. تمام تصوراتم از کاکتوس خلاصه می‌شد در کاکتوس‌های بزرگ و قطوری که در کارتن‌ها و فیلم‌های وسترن می‌دیدم و مدام به این فکر می‌کردم چه می‌شد یکی از این کاکتوس‌ها در حیاط خانه ما بود! کمی که بزرگ‌تر شدم دیدم کاکتوس‌های اطرافم کوچک‌ترند و هرکدامشان یک شکلند.

دوست کاکتوسی

محمدحسین وکیلی- یعنی کاکتوس خلاصه نمی‌شد در چیزی که از قاب تلویزیون می‌دیدم. بعدها که باز هم بزرگ و بزرگ‌تر شدم، فهمیدم بیشتر از چند هزار گونه کاکتوس داریم و علاقه‌ام به آن‌ها بیشتر شد! برخلاف باور مردم که فکر می‌کنند کاکتوس‌ها نیازی به آب ندارند و همین که زیر نور خورشید باشند، کافی است؛ باید بگویم کاکتوس‌ها هرکدامشان به یک میزان معین آب و نور نیاز دارند و هر‌کدام شیوه‌های خاص نگهداری خودشان را دارند. هر کدام آن‌ها برای یک محیط مناسبند و اگر آن‌طور که باید از آن‌ها مراقبت نکنیم، بیمار می‌شوند. سرعت رشدشان می‌تواند کم یا زیاد باشد. می‌توانند گل بدهند یا فقط خارهای زیبا داشته باشند. می‌توانند به سرعت خودشان را تکثیر کنند یا تا آخر تک و تنها بمانند. گاهی در محیط خانه نگهداری می‌شوند یا گاهی هم اگر در خانه بمانند مرگشان زود فرا می‌رسد. خلاصه دنیای کاکتوس‌ها، دنیای جالب و متفاوتی است. در این مطلب می‌خواهم چند نوع کاکتوس را به شما معرفی کنم که می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید و با توجه به شرایطشان از آن‌ها مراقبت کنید. به علاوه چند فوت کوزه‌گری به شما خواهم آموخت که به وسیله آن‌ها کاکتوس سرحال‌تر و شاداب‌تری داشته باشید. 

..........................................

 

اگر فرصت رسیدگی به کاکتوس را ندارید، اپونیا بخرید! 

اسمش اپونیاست اما در بازار کاکتوس زبانی صدایش می‌کنند! کاکتوس زبانی نیاز به مراقبت ویژه‌ای ندارد و به سرعت رشد می‌کند اما این رشد زیادی ممکن است شما را به دردسر بیندازید. اگر آن‌ها را از نزدیک دیده باشید حتما چند جوانه یا حتی زبان دیگر در قسمت‌های بالایی کاکتوس دیده‌اید. صحنه‌ای که می‌توان گفت همیشه می‌بینید و همیشه باید آمادگی‌اش را داشته باشید تا در صورت بزرگ شدن همان جوانه، فورا قلمه‌اش بزنید. قلمه زدن کاکتوس هم راه و روش خاص خودش را دارد و بهتر است اگر این راه و روش‌ها را نمی‌دانید، کار را به یک باغبان بسپارید. گول ظاهر خارهای این نوع کاکتوس را نخورید، اگر چه به ظاهر خیلی کوچک و نرم به نظر می‌رسند اما فرورفتن آن‌ها در دست‌تان حسابی شما را به دردسر می‌اندازد. این خارهای دایره‌ای شکل عجیب ظاهر این کاکتوس را دوست‌داشتنی کرده‌اند. 

راستی! اگر کاکتوس زبانی خریدید، خیلی منتظر گل دادنش نباشید. این نوع کاکتوس تا زمان زیادی نگذرد و حسابی ریشه‌هایش در خاک محکم نشود، عمرا گل بدهد. قیمت این کاکتوس هم اگرچه در بازار از بقیه کاکتوس‌ها ارزان‌تر است و در ظاهر تفاوتی باهم ندارند اما سعی کنید یکی از آن سن و سال بالاهایش را بخرید تا زود خشک نشود. پول بیشتری بابت خرید آن می‌پردازید اما خیالتان جمع‌تر است. اگر هم خواستید از حال و روز کاکتوستان با خبر شوید، کافی است نوک انگشت‌تان را خیلی آرام روی یکی از خارها بگذارید و آن را به اطراف حرکت دهید. اگر این حرکت سریع بود و با کوچک‌ترین اشاره‌ای خار جا‌به‌جا شد، نشانه خوبی نیست! در حالت عادی خار نباید به همین راحتی‌ها حرکت کند. پس هر‌از‌گاهی این کار را انجام دهید تا از خشک شدن آن جلوگیری کنید. نکته‌ای هم که درباره این کاکتوس باید بدانید، اینکه اگر سطح آن چروک شده، کاکتوس پژمرده و از ریشه پوسیده است. 

 

کاکتوس را بیرون نگهداری می‌کنید، سدوم بخرید! 

اگر از آن دسته افرادی هستید که کاکتوس را هم خشک می‌کنید، سدوم یا همان کاکتوس گوشتی برایتان مناسب است. کاکتوس‌های گوشتی مقاومت خیلی خوبی دارند و به همین راحتی‌ها از بین نمی‌روند. بد نیست بدانید که این کاکتوس حتی در سرما هم خشک نمی‌شود و به عبارتی با سرما میانه خوبی دارد. درست برخلاف تصویری که ما از کاکتوس‌ها در ذهنمان داریم! پس برای شمایی ترجیح می‌دهید گیاهان را در بیرون از محیط اتاق قرار دهید، گیاه مناسبی است. عامل اصلی پوسیدگی این کاکتوس آب زیاد است، در زمستان که این گیاه به خواب زمستانی می‌رود، بهتر است در ماه تنها یک‌بار آن را آبیاری کنید! ولی در بهار و تابستان که فصل رشد گیاه است، سخاوتمندانه آبیاری کنید و اگر در این دو فصل ریزش برگ داشت یا لکه‌های قهوه‌ای رنگ روی برگ‌ها ظاهر شد، علت آن همین آبیاری ناکافی است. برگ‌های زیبای این گیاه را ماهی یکی دو بار بررسی کنید. آن‌ها را بین دو انگشت سبابه و شست کمی فشار دهید و اگر احساس کردید نرم شده‌اند، یعنی سدوم شما ضعیف شده است. حتی ممکن است در مراحل بعد تغییر رنگ هم بدهد که در این صورت باید حواستان بیشتر به اوضاع و احوال گیاه باشد. بد نیست بدانید آلوئه‌ورا هم از خانواده کاکتوس‌های گوشتی است و مراقبت از آن مشابه مراقبت از کاکتوس است. 

 

دوست دارید کاکتوستان گل بدهد، کوریفانتا بخرید! 

کوریفانتاها یا کاکتوس‌های کروی کوچک را حتما دیده‌اید. کاکتوس‌هایی که اصطلاحا به آن‌ها فروکاکتوس می‌گویند. این کاکتوس‌های کروی شکل و کوچک از آن دسته کاکتوس‌هایی هستند که گل‌های رنگارنگ می‌دهند. گل‌هایی به رنگ صورتی، زرد پرتقالی، بنفش و سرخ که در اواخر بهار و اوایل تابستان سبز می‌شوند. خارهای این نوع کاکتوس بلند و محکم است و برای اینکه به محض سست شدن این خارها، باید بدانید که کاکتوس در خطر است. اگر خواستید کاکتوس کروی‌تان را آبیاری کنید ترجیحا این کار را در هوای آزاد انجام دهید. این کار باعث می‌شود آب اضافه تبخیر شود و انتهای کاکتوس چروک نشود. این گیاه آب را در برگ‌هایش ذخیره می‌کند و اگر با خشکسالی رو‌به‌رو شد از آب ذخیره شده استفاده می‌کند. شاید برایتان جالب باشد که بومیان و سرخپوستان آمریکا زمانی از آب ذخیره شده در این کاکتوس می‌نوشیدند و از تنه فروکاکتوس‌ها برای رفع تشنگی استفاده می‌کردند. اگر می‌خواهید کاکتوستان حسابی زیبا و خارهای رنگی و درخشان داشته باشد، یک تکنیک به شما می‌آموزیم! آن هم اینکه کاکتوس را در فصل تابستان، جلوی نور خورشید قرار داده و اجازه دهید زیر پرتو شدید خورشید فعالیتش را آغاز کند. 

 

کاکتوس شلوغ می‌خواهید، انگشتی بخرید! 

کاکتوس انگشتی را همه ما دیده‌ایم. کاکتوسی که معمولا چندین و چند عدد از آن در کنار هم رشد می‌کنند و درست مانند انگشتی سبز رنگ است. به همین خاطر ساقه شلوغی دارد و اگر حالشان خوب باشد سبز روشن هستند. گل این کاکتوس نارنجی و زرد است و حدود ۵‌سانتی‌متر قطر دارد که در بین گل‌های کاکتوس، به‌هیچ‌وجه کوچک نیست. نیازی هم نیست صبر کنید تا کاکتوس بزرگ شود، چون انگشتی از همان سنین پایین گل می‌دهد و این گل در اواخر بهار یا اوایل تابستان سبز می‌شود. این کاکتوس حسابی آفتاب‌دوست است و با سایه میانه خیلی خوبی ندارد اما از طرفی لازم است روزانه چند ساعت در سایه باشد؛ چرا‌که آفتاب زیاد هم به اندازه آب زیاد برای کاکتوس مضر است. این کاکتوس تا دمای منفی ۴‌درجه سانتی‌گراد هم دوام می‌آورد و به همین دلیل جز کاکتوس‌های مقاوم است. اگر انگشتی خریدید و تعداد ساقه‌های آن کم بود، شک نکنید که به خاطر نور ناکافی است. انگشتی اگر خوب در معرض نور خورشید قرار بگیرد ساقه شلوغی دارد و انگشت‌های زیادی را در کنار هم رشد می‌کنند. اگر هم انگشتی دارید و علاوه بر ساقه‌های کم تعداد، طول زیادی هم دارند بازهم به خاطر نور ناکافی است. اندازه ساقه‌ها نباید خیلی لاغر و بلند باشد. به این کاکتوس بیشتر آب بدهید و در فصل بهار و تابستان که فصل رشد این کاکتوس محسوب می‌شود در آبیاری حسابی بخشنده باشید اما در زمستان این کاکتوس به آب خیلی خیلی کمی نیاز دارد و احتمالا ماهی یک بار برای آن کافی باشد. 

 

کاکتوس شیک و مجلسی می‌خواهید، اچینو بخرید! 

اچینو هم دارای حالت کروی شکل یا بیضی شکل است. این کاکتوس‌های خارهای زرد رنگ و کوچک دارد که به صورت منظم روی آن قرار گرفته‌اند. خارها به صورت عمودی و در یک راستا قرار گرفته‌اند و حدفاصل هرردیف از خارها، یک شکاف عمیق وجود دارد. اگر از این گیاه خوب مراقبت کنید و رسیدگی‌تان خوب باشد، ممکن است قطر آن به یک متر هم برسد. اگر دوست دارید کاکتوسی داشته باشید که گل بدهد و زیبایی‌اش با گل، دوچندان شود، این گیاه مناسب شما نیست؛ چرا‌که اچینوها گل نمی‌دهند.

برای داشتن یک اچینو قوی و زیبا هم باید مانند کوریفانتاها، در فصل تابستان آن‌ها را دربرابر نور خورشید قرار دهید. اطراف آن ‌را هم با سنگ ریزه بپوشانید؛‌ زیرا ساقه آن نباید با آب تماس پیدا کند. راستی! این نکته را همیشه در نظر داشته باشید که نه اچینو و نه هیچ کاکتوس دیگری نباید هنگام آبیاری خیس شود. آب را فقط روی خاک بریزید و مراقب باشید روی کاکتوس نریزد. این گیاه حتما و حتما هر روز باید دربرابر نور خورشید قرار بگیرد. پس بهتر است حتی اگر آن‌ را در خانه نگهداری می‌کنید در روز حدود ۴‌ساعت آن را جایی قرار دهید که نور آفتاب به آن برسد. این کاکتوس اصلا با سرما رابطه خوبی ندارد و در فصل‌های سرد باید آن را در جایی گرم نگه‌داری کنید. جایی که حدودا دمای آن ۲۵‌درجه سانتی‌گراد باشد. 

..........................................

 

خرید و نگهداری از کاکتوس‌ها آن‌قدرها هم کار راحتی نیست

فوت و فن

99537.pngحالا که کاکتوس را شناختید و زمان خرید فرارسیده است، چند نکته را در نظر داشته باشید. اول اینکه از خرید کاکتوس‌های ارزان قیمت بپرهیزید. کاکتوس‌هایی که بین ۳ تا ۶‌هزار تومان در سطح شهر به فروش می‌رسند معمولا نوپا هستند و ریشه قوی و محکمی ندارد. احتمالا پوسیده شدن این کاکتوس‌ها زیاد است و اگر در رسیدگی به آن‌ها دقت کافی را نداشته باشید، فورا آن‌ها را از دست می‌دهید. پس سعی کنید به سراغ کاکتوس‌هایی بروید که اندازه آن‌ها خیلی کوچک نیست و با حرکت دادن آرام آن، مطمئن شوید که کاکتوس در آن کاملا ثابت است و به راحتی حرکت نمی‌کند. این کاکتوس‌ها معمولا بین ۲۵ تا ۵۰‌هزار تومان قیمت دارند. نکته بعدی که باید در هنگام خرید کاکتوس بدانید این است که سایز گلدان را متناسب با گیاهتان انتخاب کنید و کار جابه‌جایی گیاه از گلدان اولیه به گلدانی را که مدنظرتان است، به فردی بسپارید که از عهده آن برمی‌آید. کاکتوس گیاه حساسی است و باید جا به‌جایی و حتی قلمه زدن آن با دقت انجام شود. به علاوه خاک کاکتوس مخصوص است و همان خاکی نیست که برای گل‌های دیگر در منزل استفاده می‌کنید. این گیاه خیلی وقت‌ها به خاطر خاکش از بین می‌رود. خاک کاکتوس نباید رطوبت را در خود نگه دارد و آب اضافی باید به سرعت از آن خارج شود. به همین خاطر است که در مطلب به این نکته اشاره کردیم که کاکتوس را زیر نور خورشید آبیاری کنید تا رطوبت اضافه تبخیر شود. خاک مخصوص این گیاه پوک است. یعنی باید طوری باشد که آب اضافه از سوراخ‌های زیر گلدان خارج شود و مانع پوسیدگی ریشه شود. شما می‌توانید این خاک را از بیرون خریداری کنید اما اگر بخواهید آن را در خانه درست کنید، هزینه‌هایتان کاهش می‌یابد. برای تهیه خاک کاکتوس دو پیمانه ماسه شسته، سه پیمانه خاک و دو پیمانه سنگ ریزه و شن در گلدان بریزید. اگر هم می‌خواهید خاک حاصل بعد از هربار آبیاری، به صورت یکنواخت خشک شود، مقداری الیاف نارگیل را هم به ترکیب اضافه کنید. هر زمان احساس کردید تغییر حالتی در گیاه‌تان رخ داده است، شک نکنید که مشکل از خاک نامناسب است.

 

کلیــد واژه هــا
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی