کد خبر : 71300
/ 23:01
اگر در ذهنتان آرزوی حفظ کل قرآن کریم را داریدخواندن این مطلب را از دست ندهید؛

حـافـظ

حفظ قرآن کریم کاری بسیار برجسته‌ است. علاوه بر آثار زیاد اخروی که در روایات به آن‌ها اشاره شده آثار دنیوى زیادی مانند تقویت حافظه نیز دارد. ضمن اینکه تا آخر عمر خودش توفیقى براى مداومت در قرائت قرآن است.

حـافـظ

معین اصغری- «برادران! شماها چرا قرآن را حفظ نمى‌کنید؟ شماها جوانید. مکرر اتفاق افتاده که با خودم فکر کرده‌ام و گفته‌ام که اگر ممکن باشد هرچه دارم بدهم و حفظ قرآن را بگیرم ولى افسوس که ممکن نیست. در این سن من دیگر نمى‌توانم قرآن را حفظ کنم. اما شما جوانید، شما بچه‌اید و مى‌توانید حفظ کنید. حافظه‌ شما حافظه‌ جوانى است. سنین ۲۵، ۳۰‌ساله و کمتر از ۳۰سال که غالب قرّاء ما بحمدا... در این سن هستند، سنین حفظ قرآن است. کلام خدا و آیات کریمه‌ الهیه را حفظ کنید و از حفظ بخوانید.»

این‌ها قسمتی از سخنان رهبر انقلاب درباره حفظ قرآن است. حفظ قرآن کریم کاری بسیار برجسته‌ است. علاوه بر آثار زیاد اخروی که در روایات به آن‌ها اشاره شده آثار دنیوى زیادی مانند تقویت حافظه نیز دارد. ضمن اینکه تا آخر عمر خودش توفیقى براى مداومت در قرائت قرآن است. برای پی بردن به فضیلت و اهمیت حفظ قرآن، کافی است اندکی در احادیث رسیده از پیامبر‌(ص) و ائمه اطهار علیهم‌السلام در این باره دقت کنیم. پیامبر اسلام می‌فرمایند: «حافظان قرآن مشمول رحمت خدا، در برکنندگان نور خدا و آموزگاران کلام خدایند. کسی که با آنان دوستی کند، با خدا دوستی کرده و کسی که با آنان دشمنی کند، خدا را دشمن داشته است.» در جایی دیگر از این نیز بالاتر می‌فرمایند: «گرامی‌ترین بندگان بعد از انبیا‌، علما و بعد از آن‌ها حافظان قرآن هستند. مانند انبیا از دنیا می‌روند، همراه انبیا از قبرهایشان خارج می‌شوند، به همراه انبیا از صراط می‌گذرند و ثواب انبیا را می‌برند.» در ادامه سعی کردیم یک راهنمای عملی و کاربردی برای تمام کسانی که علاقه به حفظ قرآن دارند، بیاوریم.

..........................................

کودکان به ویژه از پنج سالگى براى ورود به میدان حفظ قرآن از آمادگی خوبی برخوردارند. آشنایى با ترجمه قرآن، داشتن آرامش روحى، تکرار مداوم، عزم و اراده بر حفظ قرآن و پایدارى بر آن در حفظ سریع قرآن بسیار مؤثر است. اولین قدم براى حفظ قرآن، آماده کردن جان براى پذیرش قرآن و خالص کردن نیّت براى رضاى خداوند است.

 

شرایط عمومی حفظ

در طول مدت حفظ باید از یک قرآن استفاده کرد، با اندازه متوسط و خطی زیبا (اگر خط عثمان طه باشد بهتر است). قبل از شروع حفظ، نام سوره مورد نظر را به حافظه بسپارید.

سوره بقره به علت طولانی بودنش برای مبتدیان مناسب نیست. بهتر است از جزء ۳۰ قرآن شروع شود.

تکرار آیات حفظ شده برای دیگران جهت جلوگیری از اشتباهات احتمالی بسیار مفید است؛ زیرا صحیح خواندن، مقدّم بر حفظ است.

گوش دادن به نوار ترتیل قاریان معروف حافظ، شما را در مسلط شدن بر قواعد تجوید یاری کرده و در مسیر حفظ نیز کمک می‌کند.

۶ـ در تمرین و تکرار آیات نباید از قرآن زیاد استفاده کرد؛ بلکه بعد از چند بار خواندن یک آیه از روی قرآن، باید آیه از حفظ تکرار شود. اگر قسمتی از آن فراموش شد باید از ذهن کمک گرفت و در‌صورتی‌که بازهم به یاد نیامد، در نهایت به قرآن مراجعه شود.

بعد از حفظ یک سوره، مدت زمانی که صرف حفظ قرآن می‌شود باید دو قسمت شود: یک قسمت برای حفظ آیات جدید و یک قسمت برای تکرار آیات حفظ شده.

یکی از روش‌های حفظ قرآن، نوشتن با دقت و سپردنِ به ذهن است. به همین دلیل امام صادق علیه‌السلام فرموده‌اند: «بنویسید! زیرا تا ننویسید حفظ نخواهید شد».

 

شیوه و برنامه حفظ قرآن

برای داشتن برنامه صحیح و منظم در مدت حفظ به «میزان سرعت» و «مدت زمان» حفظ باید توجه ویژه داشت. سرعت و زمان حفظ کل قرآن دارای شیوه‌‌های مختلفی است که شما هر کدام را مایل باشید، می‌‌توانید انتخاب کنید. برخی از این شیوه‌‌ها

عبارتند از:

سرعت خیلی کم؛ بدین صورت که در یک هفته فقط یک صفحه قرآن حفظ ‌شود. با این روش، کل قرآن در ۶۰۰‌هفته (یعنی ۱۲ سال) حفظ می‌‌شود.

سرعت کم؛ که در هفته یک ورق‌ـ یعنی دو صفحه‌ـ حفظ می‌شود. در این شیوه حدود ۳۰۰‌هفته که تقریباً برابر با ۶‌سال است، حفظ کل قرآن طول می‌‌کشد.

سرعت متوسط؛ در این روش هفته‌ای ۳‌صفحه حفظ می‌‌شود که در مجموع برابر است با ۲۰۰‌هفته که حدود ۴‌سال می‌شود. معمولاً برای شروع این روش مناسب‌تر و بهتر است.

سرعت خوب؛ در این روش در یک هفته ۶‌صفحه حفظ می‌‌شود؛ یعنی در طول ۱۰۰‌هفته (حدود ۲‌سال) حفظ قرآن تمام می‌شود.

سرعت خیلی بالا؛ که در هر هفته ۶‌ورق، یعنی ۱۲‌صفحه حفظ می‌‌شود. در مجموع حفظ کل قرآن کریم در ۵۰‌هفته برابر با حدود یک سال طول خواهد کشید.

 

با چه قرآنی حفظ کنیم؟

اول اینکه سعی کنید دو قرآن داشته باشید، یکی در منزل و جایی که ساکن هستید و دیگری برای اینکه همیشه همراهتان باشد. این دو قرآن باید در مواردی که اشاره می‌شود، شبیه هم باشند:

۱. هر دو دارای خط واضح و خوانایی باشند.

۲. صفحه قرآن دارای نقش و نگار نباشد.

۳. قرآن دارای حاشیه نباشد.

۴. دارای ترجمه نباشد. البته این بدان معنا نیست که در حفظ نیازی به ترجمه آیات نیست؛ بلکه این تنها برای بهتر حفظ شدن است.

 

تمرکز و آرامش

تمرکز و آرامش در حفظ و یادگیری بسیار اهمیت دارد لذا باید این‌ها را در خود ایجاد کرد. به صورت فشرده به برخی از عوامل ایجاد تمرکز اشاره می‌‌کنیم:

زمان: انتخاب زمان مناسب برای حفظ یک امر تجربی است؛ یعنی هر کس باید تجربه کند در چه زمانی بهتر می‌‌تواند حفظ کند. معمولاً بعد از خواب زمان خوبی است ولی قبل از خواب یا در حال گرسنگی یا تشنگی زیاد یا بعد از مطالعه سنگین، اصلا اوقات مناسبی برای حفظ نیست.

مکان: مکانی مناسب تر است که دمای آن متعادل بوده، در آنجا رفت‌و‌آمد زیاد نشود و منظره، عکس و تابلو هم نداشته باشد.

حالات شخص: بهترین زمان حفظ وقتی است که ذهن آرام باشد و دغدغه فکری نداشته باشد.

 

شیوه‌های عملیاتی

از ابتدا تا اینجا برای آشنایی با حفظ و شیوه‌های مختلف آن و به‌طور‌کلی برنامه‌‌ریزی و انتخاب روش مطالبی ارائه شد ولی از اینجا به بعد به طور عملی وارد حفظ می‌شویم.

برای حفظ قرآن اولا باید یک بار آیه را فصیح‌خوانی کرد، یعنی به صورت شمرده و روان آیه را خواند. ثانیا به ترجمه روان آیات مراجعه کرد زیرا آیاتی که دارای موضوع و مفهوم خاصی هستند یا شأن نزول و داستان معلومی دارند بهتر به حافظه سپرده می‌شوند.

نکته مهم دیگر آنکه در حفظ آیه، دو روش وجود دارد:

استفاده از نوار، شنیدن آیه و تکرار آن، که این شیوه برای کودکان مناسب‌تر است.

بهترین شیوه حفظ تکرار شخصی است؛ یعنی هر آیه را چند بار تکرار کرده تا حفظ شوید. آیات طولانی را نیز به چند قسمت تقسیم کرده و هر قسمت را تکرار کنید. با حفظ شدن هر قسمت، آن را به همراه قسمت حفظ شده قبلی تکرار کنید.

نکته مهم و اساسی اینکه پس از حفظ کردن، حتما مراجعه مجدد داشته باشید لذا پس از ۲ تا ۳‌ساعت، قرآن را ببینید تا مطلب فراموش شده یاد‌آوری شود و مطالب حفظ شده بهتر تثبیت شود.

توجه داشته باشید که مراجعه بعدی نیاز به زمان زیادی ندارد بلکه برای هر مراجعه بیش از ۱۵ تا ۳۰ دقیقه وقت لازم نیست.

باید توجه داشت که حفظ شماره آیه خیلی مهم است ولی حفظ جزء و صفحه و‌… ثمره چندانی ندارد. البته درباره جزء ۲۹ و ۳۰ حفظ شماره آیه نیز چندان مفید فایده نیست.مرحله مهم دیگر، تکرار محفوظات است؛ یعنی پس از ۱۰ تا ۱۵ روز باید محفوظات قبلی را تکرار

کنیم.اگر کمتر از ۱۰‌جزء است، تقسیم بر ۷‌روز می‌‌کنیم، و روزی یک قسمت را تکرار می‌‌کنیم تا همه محفوظات قبلی تکرار شود. اگر محفوظات ما بین ۱۰ تا ۲۰‌جزء است، تقسیم بر ۱۰‌روز کرده و روزی یک قسمت را تکرار می‌‌کنیم. و اگر بین ۲۰ تا ۳۰‌جزء است تقسیم بر ۱۵‌روز می‌‌کنیم. این مرحله تکرار محفوظات بسیار بسیار مهم و اساسی است؛ چرا‌که نگهداری مطالب حفظ شده همیشه سخت‌تر از حفظ‌کردن است.

..........................................

 

معرفی یکی از موسسات سرشناس حفظ قرآن که تخصصی در این زمینه فعالیت می‌کند

  • جامعه‌القرآن

99515.pngمحمدحسین طباطبایی، نامی است که همه او را با قرآن می‌شناسند. همه از او تصویر کودکی را در ذهن دارند که نابغه جهان اسلام است؛ کسی که در سن ۵/۲‌سالگی حفظ قرآن را شروع کرد و تقریبا دو سال بعد هم به پایان رساند. حالا امروز آن کودک نورانی، ۲۵سال سن دارد و به همراه پدرش(که او هم حافظ قرآن است) موسسه جامعه‌القرآن را تاسیس کرده‌اند. کسانی که علاقه‌مند به حفظ قرآن هستند، می‌توانند به این موسسه مراجعه کرده و با برنامه‌های آن حفظ قرآن را آغاز کنند. موسسه جامعه‌القرآن در خیابان سناباد، بین سناباد ۴۰ و ۴۲ واقع شده است و شعبه‌های دیگری هم در سایر نقاط شهر دارد.

 

دوره آموزش حفظ قرآن کریم

افرادی که علاقه‌مند به شرکت در دوره حفظ قرآن کریم جامعه‌القرآن هستند پس از سپری‌کردن دوره روخوانی و روان‌خوانی و همچنین تجوید سطح یک در این دوره شرکت خواهند کرد. علاوه بر این قرآن‌آموزان با شیوه‌های مختلف حفظ، مرور و تثبیت قرآن کریم و همچنین ترجمه و مفاهیم آیات آشنا خواهند شد.

 

دوره تخصصی حفظ حضوری(‌پنج ترم)

دوره تخصصی حفظ حضوری در پنج ترم متوالی (یک سال و سه ماه) طراحی شده است که ترم اول آن به صورت آزمایشی در تابستان هر سال برگزار می‌شود. افرادی که بتوانند دوره آزمایشی را با موفقیت سپری کنند، از ایشان برای حضور در دوره اصلی دعوت به عمل خواهد آمد. پذیرفته‌شدگان در دوره اصلی ملزم هستند هر روز در کلاس‌های حفظ و مفاهیم موسسه شرکت کنند و در پایان دوره علاوه بر حفظ کل قرآن کریم با ترجمه‌، مفاهیم‌، مفردات و همچنین قواعد عربی (فن ترجمه) آشنا خواهند شد .

در طول دوره بعد از اتمام هر ترم آزمون کتبی مفاهیم، حفظ قرآن و همچنین آزمون شفاهی حفظ قرآن برگزار خواهد شد و افرادی که موفق به کسب حدنصاب ۷۵‌درصد نمره شوند به ایشان گواهینامه حفظ (‌۵‌، ۱۰‌، ۱۵‌، ۲۰ و ۲۵ جزء‌) اعطا‌ خواهد شد. پس از پایان دوره، قرآن‌آموزانی که در آزمون حفظ کل موسسه پذیرفته شوند، مدرک رسمی سه زبانه حفظ کل جامعه‌القرآن الکریم و اهل‌البیت علیهم‌السلام را دریافت خواهند کرد. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی