کد خبر : 71293
/ 19:31
بحران آب و تأثیرات مخرب فرهنگی، ارمغان باغ‌ویلاها برای محدوده منفصل توس؛

باغ ویلاهای سبز‌شده!

پیوستن محدوده منفصل توس به مشهد و افزایش قیمت‌ زمین‌های آن محدوده، از یک سو و کمبود آب و ازبین‌رفتن شغل و زمین‌های کشاورزی، از‌سوی دیگر موجب شده در چندسال اخیر، بسیاری از زمین‌های کشاورزی محدوده منفصل توس، جای خود را به باغ‌ویلاهای رنگارنگ دهد.

باغ ویلاهای سبز‌شده!

حسین برادران‌فر- سبزشدن این باغ‌ویلاها در محدوده منفصل توس، گرچه موجب سود موقت تعداد محدودی از اهالی شده، بی‌شک درصورتی‌‌که از هم‌اکنون تمهیدی جدی برای نظارت بر آن اندیشیده نشود، در‌نهایت بر بافت منطقه تأثیرات جبران‌ناپذیری خواهد گذاشت. در گزارش پیش رو، سعی کردیم از دو منظر به این پدیده نوظهور در محدوده منفصل توس بپردازیم؛ یکی تبعات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی و دیگری معضل مصرف بی‌رویه آب این باغ‌ویلاها و بحران جدی آب در محدوده منفصل توس. 

..........................................

 

باغ‌ویلاهای میلیاردی

تعداد زیاد دفاتر املاک در حاشیه بولوار شاهنامه، خبر از رونق بازار این کسب می‌دهد. برای اطلاع از نرخ باغ‌ویلاهای ساخته‌شده در محدوده منفصل توس، سری به یکی از بنگاه‌های معاملات ملکی حاشیه بولوار می‌زنیم. صاحب این بنگاه درباره قیمت و نوع ویلاها می‌گوید: در این منطقه، ویلاهایی از ۵۰۰ تا ۲هزار متر وجود دارد که همگی نیز سند ملکی دارند. این مشاور املاک، حداقل هزینه برای خرید یک ویلا را ۳۵۰‌میلیون‌تومان عنوان کرد که با افزودن بر متراژ و امکانات تا ۲میلیارد تومان نیز می‌تواند ارزش پیدا کند. بر‌اساس گفته‌های وی، بیشتر این باغ‌ویلاها دارای امکاناتی مثل خانه، آلاچیق، استخر، باغ میوه، زمین ورزشی و بازی بچه‌ها هستند.

این بنگاه‌دار برای جلب‌نظر مشتری‌ای که به وی مراجعه کرده است، ادامه داد: اگر پولتان کمتر از این مقدار است، زمین از متری ۱۰۰ تا ۵۰۰‌هزار‌تومان نیز موجود است؛ نیرو برای ساخت آن مطابق سلیقه خودتان نیز داریم. برای گرفتن جوازهای مربوط‌به شهرداری نیز مشکلی نیست و می‌توان همه مجوزها را در زمان‌کوتاهی تهیه‌ کرد.

 

اجاره از شبی ۳۵۰‌هزار تومان به بالا

پس‌از آگاهی نسبی از قیمت ویلاهای محدوده منفصل توس، وارد چند دفتر معاملات ملکی دیگر شدیم و خودمان را فردی معرفی کردیم که قصد دارد مجلسی خصوصی و بدون محدودیت برگزار کند. تعدد ‌ویلاهای شخصی برای اجاره، اولین نکته شایان‌توجه در این زمینه بود اما برخورد بنگاه‌داران با موضوع، برگزاری مراسم متفاوت بود. اولین بنگاه با تأکید‌بر اینکه قیمت اجاره هر ویلا با‌توجه‌به امکاناتش فرق می‌کند، گفت: چون در این فصل، درختان سرسبز نیستند و نمای خوبی ندارند، تقاضا کمتر است و با شبی ۳۰۰‌هزار تومان هم می‌توانید ویلای مناسبی اجاره کنید اما در فصل بهار و تابستان که تقاضا بیشتر است، قیمت از ۵۰۰هزار تومان کمتر نیست. قیمت‌های مطرح‌شده دو بنگاه دیگر نیز در همین حدود است.

 

99510.jpg

 

نظارت‌نکردن بر برگزاری مراسم در ویلاهای شخصی

میزان رعایت قوانین شرعی و عرفی در این‌گونه مراسم‌، موضوع مهم‌تری است که بنگاه‌داران در پاسخ به آن برخوردهای متفاوتی دارند. اولین بنگاه‌دار با‌اشاره‌به نظارت‌های پلیس اماکن و قوانین اتحادیه می‌گوید: حاضران در مجلس، اگر قوم و خویش و خودمانی باشند، می‌توانند به‌صورت زن‌ و مرد شرکت کنند اما اگر شرکت‌کنندگان در جشن مجرد، دانشجو، پسر و دخترهای جوان باشند، برای جلوگیری از حرکات و رفتارهای غیر‌اخلاقی از پذیرش آن‌ها معذور هستیم.

بنگاه‌دار دیگر، نظر متفاوتی دارد و پذیرش افراد مجرد را در‌قبال پرداخت پول بیشتر قبول می‌کند؛ البته او نیز تاکید می‌کند که بهتر است چند بزرگ‌تر برای جلوگیری از حوادث ناگهانی در مجلس، حضور داشته باشند. سومین بنگاه‌دار می‌گوید: یک باغ‌ویلای خوب در انتهای روستا دارم که گشت‌های پلیس اماکن معمولا به آنجا نمی‌روند و می‌توانید راحت باشید؛ البته هزینه‌اش ۲۰۰‌هزار‌تومان بیشتر است.

 

حفر چاه در باغ‌ویلاها

یکی دیگر از اثرات سوء رشد باغ‌ویلاها در محدوده منفصل توس، نیاز بی‌رویه آن‌ها به آب است. همراه‌با بنگاه‌داران به چند باغ‌ویلا سر می‌زنیم و درباره تأمین آب از آنان می‌پرسیم. بنگاه‌داران با نشان‌دادن چاه و لوله آب واقع‌در باغ‌ویلا اعلام می‌کنند که تامین آب باغ‌ویلا از‌طریق چاه حفرشده صورت می‌گیرد. وجود استخر و درختان فراوان میوه در این باغ‌ویلاها نگرانی صاحبان آن‌ها را از کاهش آب منطقه افزایش می‌دهد اما یکی از بنگاه‌داران،

منکر این قضیه می‌شود و می‌گوید: بیشتر این باغ‌ویلاها قطعات‌ کوچک‌شده زمین‌های کشاورزی سابق هستند و آبی که تامین‌کننده مصارف باغ ویلاهاست اکثرا از آب همان چاه‌هایی تامین می‌شود که قبلا نیز همین زمین‌ها را مشروب می‌کرده است. بنابراین طبق همان مدار قدیم هرکدام از این باغ‌ویلاها در هر هفته یا ۱۰روز یک بار، زمانی را به‌صورت اختصاصی نوبت آب از چاه موتور دارند و با همین آب، آبیاری درختان و استخرها نیز انجام می‌شود. در فصل‌گرم و کم‌آبی نیز می‌توان برای تامین آب باغ‌ویلاها از تانکرهای 

آب کمک گرفت. البته امکان دارد برخی از صاحبان باغ ویلاها نیز چاه‌هایی در زمین خود حفرکرده باشند که تعدادشان انگشت‌شمار است؛ با این شرایط به‌نظرم وجود باغ‌ویلاها در کمبود آب تاثیری نداشته و نگرانی مردم بی‌مورد است.

 

خشک‌سالی و بازدهی‌کم زمین‌های کشاورزی مجبورمان کرد

بومیان منطقه، نگاه چندان مطلوبی به پدیده باغ‌ویلاها ندارند و اغلب آن را خطری جدی برای فرهنگ و عامل بحران آب محدوده منفصل توس می‌دانند. البته تعداد محدودی نیز در دفاع از کشاورزانی که مجبور به فروش زمین خود به ویلاداران شده‌اند، توضیحاتی می‌دهند. 

موسوی، پیرمرد هفتادساله چهاربرجی با نشان‌دادن زمین‌های‌ خشک و رهاشده اطراف بولوار شاهنامه می‌گوید: ۴۰سال قبل این زمین‌ها سرسبز و آباد بود، میوه‌های جالیزی و باغستان‌های این منطقه از‌قبیل‌ خربزه، هندوانه، انگور و سیب از چنان مرغوبیتی برخوردار بود که با کامیون به تهران و شهرستان‌های دیگر برده می‌شد. هرخانواده کشاورز بر زمین خود کار می‌کرد و با پرورش گاو و گوسفند، مخارج زندگی خود را در‌می‌آورد. تنها چیزی که یک کشاورز از شهر می‌خرید، چای، آب‌نبات و کبریت بود. غذا و پوشاک توسط خود اهالی تامین می‌شد و جامعه روستایی وابستگی‌ای به شهر نداشت اما امروز به‌دلیل تغییرات جوی و خشک‌سالی رودخانه کشف‌رود، دیگر اثری از آن آبادانی و سرسبزی نیست و ما امروز، هزاران هکتار زمین خشک و بی‌آب‌وعلف داریم که به هیچ دردی نمی‌خورد. بی‌توجهی دولت و نبودحمایت‌های اقتصادی، این روند را تسریع کرده و به‌همین‌دلیل کشاورزان ناچار به فروش زمین‌های خود شدند ه‌اندتا از این راه، مخارج زندگی‌شان را تامین کنند.

 

سود باغ‌ویلاها در جیب بنگاه‌داران و بدبختی از آنِ مردم!

جوادی، یکی دیگر از اهالی محله چهاربرج با‌اشاره‌به تاثیر مستقیم وجود چاه‌های آب در باغ‌ویلاها بر کمبود آب شرب مناطق مسکونی می‌گوید: باوجود تعداد زیاد باغ‌ویلا که همگی دارای استخرهای بزرگ و مکان درخت‌کاری‌شده هستند، هزاران لیتر آب برای آبیاری و پرکردن استخرها لازم است و تمام این آب نیز ازطریق چاه‌های غیرمجاز تامین می‌شود. وقتی برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی این‌طور بی‌رویه و بی‌قانون باشد، آب سفره‌های زیرزمینی کم خواهد شد و تاثیرات سوء آن بر آب شرب اهالی منطقه پدیدار می‌شود. در طول تابستان امسال، حداقل هفته‌ای یک بار، آب محله ما قطع می‌شد و اهالی مجبور به خرید و آوردن آب از مسیرهای طولانی بودند. حتی هنوز هم که هوا سرد شده است، کمبود آب وجود دارد. آیا این درست است که سود این باغ‌ویلاها به جیب بنگاه‌های معاملات ملکی برود و بدبختی و تشنگی آن نصیب اهالی منطقه شود؟ بیشتر صاحبان این ویلاها از اقشار مرفه شهرنشین هستند که تنها هفته‌ای یک‌بار برای تفریح و شادی به اینجا می‌آیند و این بومیان هستند که باید در تمام طول هفته، کم‌‌آبی را تحمل کنند، برای شادی یک‌روزه ویلاداران!

 

بچه‌هایمان از آنان الگو می‌گیرند 

صمدی، یکی دیگر از ساکنان منطقه با اشاره‌به مشکلات برگزاری مجالس شبانه در این باغ‌ویلاها می‌گوید: صدای موسیقی و رفت‌وآمد خودروهای مسافران و فریادهایی که تا نیمه‌های شب ادامه دارد، مزاحمت‌های زیادی برای ساکنان مجاور باغ‌ویلاها به وجود آورده است؛ تا‌جایی‌که بارها و بارها اهالی، موضوع را به‌ پلیس اطلاع داده و خواستار پیگیری شده‌اند. با‌وجوداین هنوز هم این پارتی‌های شبانه و مراسم‌ گاه‌وبیگاه در باغ ویلاهای دور از گشت‌های پلیس ادامه دارد. درکنار سروصداها و بوق‌زدن‌های شبانه، حضور افرادی با لباس‌ها و فرهنگ‌های مختلف همراه با برخی حرکات نامتعارف، تاثیر مخرب زیادی بر جوانان منطقه گذاشته است؛ به‌طوری‌که آن‌ها نیز احساس می‌کنند زندگی همین مجالس شبانه و رفتارهای نامتعارف است و متمایل به این رفتارهای زشت شده‌اند. گاه آنان برای داشتن چنین باغ و ویلاهایی، راضی به انجام هرکار خلافی می‌شوند.

 

حفر هرگونه چاه در باغ‌ویلاها غیرقانونی است

روشن‌پژوه، کارشناس حفاظت آب منطقه‌ای خراسان با اشاره‌به غیرقانونی‌بودن حفر هر نوع چاه آب در باغ‌ویلاهای خصوصی گفت: با‌توجه‌به کمبود ذخایر آب سفره‌های زیرزمینی دشت مشهد، در سال۱۳۹۵ بیش‌از ۵۴۰چاه غیر‌مجاز شناسایی و پلمب شده است و گشت‌های بازرسی آب منطقه‌ای خراسان، درصورت مشاهده هر نوع چاه حفرشده در باغ‌ویلاهای اطراف مشهد، آن را پلمب خواهند کرد. در‌صورتی هم که آب مورد‌مصرف باغ‌ویلاها از چاه موتور آبی باشد که از قدیم باقی مانده است، پروانه باطل و «بده آب» به حداقل خواهد رسید.

 

99508.jpg

 

نصب کنتور هوشمند

روشن‌پژوه سپس با اشاره‌به قانون جدید استفاده‌از موتور آب‌های قدیمی افزود: با‌توجه‌به تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی به باغ‌ویلا، زمین‌هایی که از قدیم، مجوز بهره‌برداری از موتور آب را دارند، سهم آبشان کاهش یافته و اجازه استفاده از حداقل «بده‌آب» را دارند؛ برای مثال اگر بده آب چاه ۳۰‌لیتر باشد، فقط حق استفاده از ۵لیتر به باغ ویلا داده خواهد شد. برای اطمینان از نحوه صحیح مصرف نیز کنتورهای هوشمندی نصب می‌شود که میزان مصرف آب را کنترل می‌کند؛ در‌صورت مصرف بیشتر، صاحب باغ‌ویلا جریمه خواهد شد. وی با اشاره‌به اینکه این اداره، هیچ مسئولیتی درقبال آبیاری این باغ‌ویلاها ندارد، تاکید کرد: صاحبان باغ‌ویلاها حتی اگر از‌طریق آبیاری با تانکر از آب مصرفی چاه کشاورزی استفاده کنند، مورد تعقیب قرار می‌گیرند و جریمه خواهند شد. مردم نیز می‌توانند درصورت مشاهده چنین وضعیتی، موضوع را از‌طریق پیامک ۹۸۳۰۰۰۶۳۹۴ اطلاع دهند.

 

اجاره باغ‌ویلای شخصی غیر‌قانونی است

منصور‌زاده، رئیس اداره نظارت بر اماکن نیز با اشاره به غیر‌قانونی‌بودن اجاره باغ‌ویلاهای شخصی گفت: گشت‌های کنترلی بر نحوه عملکرد و فعالیت باغ ویلاها نظارت دارند و در‌صورت اجاره‌باغ ویلاهای شخصی، بازرسان اتحادیه، باغ‌ویلای متخلف را معرفی‌ می‌کنند و ما نیز بر‌طبق ضوابط قانونی مورد تخلف را پلمب خواهیم‌ کرد. در‌صورت مشاهده موارد و اعمال غیر‌اخلاقی نیز پلیس امنیت اخلاقی پس‌از کسب مجوزهای قانونی از مقام قضایی وارد عمل می‌شود و قضیه را پیگیری خواهد کرد.

 

نگاه حقارت‌آمیز فرهنگی

دکتر حسنی، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه فردوسی با اشاره‌به تبعات سوء ظهور یک پدیده جدید گفت: باغ‌ویلاها دراثر یک نیاز اجتماعی برای تفریح و خوش‌گذرانی قشر مرفه جامعه در مناطق حاشیه شهر به وجود آمده است و همین رفت‌وآمدهای افراد جدید با ظاهر، خلقیات و هنجارهای فرهنگی متفاوت، تقابلی بین فرهنگ بومی و فرهنگ تازه‌واردها ایجاد خواهد کرد که در بیشتر موارد نیز نتیجه‌ای جز خودباختگی و حقارت فرهنگی بومیان به‌دنبال نخواهد داشت. در‌این‌میان به‌ویژه نسل جوان از فرهنگ بومی و اصیل خود سرخورده می‌شوند و آمادگی پذیرش الگوهای غلط فرهنگی و غربی را پیدا خواهند کرد.

 

تبدیل جامعه تولیدی به مصرفی

حسنی در پایان با اشاره‌به تغییر ساختارهای تولید در بین ساکنان بومی تاکید کرد: از‌آنجا‌که بخش شایان توجهی از افراد بومی، کشاورز بوده و با کار روی همین زمین‌ها مایحتاج خود را تهیه می‌کردند، با تبدیل این زمین‌ها به باغ‌ویلا درصورت استفاده از نیروهای بومی در ساختار باغ‌ویلاها، نگهبانی و موارد دیگر شاید منفعت اقتصادی موقتی نصیب جمعی از اهالی شود اما با تبدیل نیروهای تولیدی به نیروهای خدماتی، جامعه به‌سمت مصرفی‌شدن پیش خواهد رفت؛ همان‌طور‌که امروزه بسیاری از روستاییان نان و دیگر مایحتاج خود را از شهر تهیه می‌کنند. نتیجه مستقیم این مصرف‌گرایی، از‌بین‌رفتن تولید و بیکاری خواهد بود و این خطری است که سال‌ها بعد، اثر خود را خواهد گذاشت. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی