کد خبر : 71195
/ 21:30
یک راهنمای خرید کاربردی و آسان برای خرید یک عطر و ادکلن ایدئال؛

حس خوبیه

هر روز عطرهای پرزرق و برق و رنگارنگی وارد بازار می‌شود؛ عطرهایی با رایحه‌های متفاوت و قیمت‌های مختلف.

حس خوبیه

علیرضا گرانپایه- اما انگار دیگر تولیدکنندگان به این حد اکتفا نمی‌کنند، آن‌ها به دنبال تحولی بزرگ هستند تا جایی که بعضی از خبرگزاری‌های بزرگ دنیا خبر از تولید عطر خوراکی داده‌اند؛ عطری که بخورید و بعد بدنتان خوشبو شود! شاید عجیب باشد اما گویا در این دنیای هزاررنگ دیگر نباید از هیچ چیز تعجب کرد.

جدای از اینکه قرار است واقعا عطرهای خوراکی وارد بازار شود، انتخاب عطر یکی از چالش‌هایی است که همه‌ ما آن را تجربه کرده‌ایم. گاهی با سخت‌گیری و بعضی ‌اوقات به‌سادگی عطری را انتخاب می‌کنیم. 

حالا بیایید با دیدگاهی متفاوت به عطر و نحوه‌‌ انتخاب آن نگاه کنیم. عطرها جزو پرمصرف‌ترین وسایل شخصی به‌حساب می‌آیند. اهمیت این موضوع را می‌توان از تعدد برندهای عطر و درآمد عجیب‌وغریب و کسب‌وکار پرسودشان دریافت. این شرکت‌ها برای اینکه عطر دلخواه شما را تولید کنند، ماه‌ها و حتی سال‌ها روی طراحی شیشه و فرمولاسیون عطر موردنظرشان کار می‌کنند.

در این میان نقش عطرسازها برجسته‌تر از بقیه است. از این نکته که بگذریم، شما درنهایت عطر تولیدشده را خریده و استفاده می‌کنید. 

پس خیلی سریع چند نکته‌‌ مهم درباره‌‌ انتخاب عطر را با هم در این راهنمای خرید مرور می‌کنیم تا در این بازار شلوغ که به سختی می‌توانید کالا تقلبی از اصل را جدا کنید، کمتر کلاه سرتان برود. راستش را بخواهید برای کلاه سر نرفتن در این بازار آن‌قدرها هم کارتان راحت نیست.

..........................................

 

طبقه‌بندی اولیه عطر

همان‌طور که رنگ‌ها از ترکیب چندرنگ اصلی تشکیل می‌شود، بوها هم همین ویژگی را دارند و از ترکیب چند بوی اصلی شکل می‌گیرند. بوی چوب (ادویه‌ها را هم شامل می‌شود)، گل (میوه و برگ را هم در برمی‌گیرد)، خنک و خاورمیانه‌ای چهار بوی اصلی هستند که در تمام عطرها چه لوکس، چه اصل و چه تقلبی کاربرد دارد. این چهار مدل دارای طیف وسیع‌ هستند و هر عطری با ترکیبی از این چهار سرشاخه اصلی به وجود می‌آیند. اما یک نوع از این سرشاخه‌ها، در یک عطر قالب است و معمولاً هرکدام از این چهار طیف اصلی برای یک‌فصل مناسب هستند. عطر خنک برای تابستان، گلی برای بهار، خاورمیانه‌ای زمستان و چوب برای پاییز است.

 

صبور باشید

اولین نکته که در رابطه با خرید عطر باید رعایت کنید، تفکر و صبر است. حتما این سوال برای شما پیش می‌آید که صبر کردن برای خرید عطر چه معنا و مفهومی دارد. هنگام انتخاب و خرید عطر هرگز عجله نکنید. قبل از خرید حتما آن را با دقت امتحان کنید. اهمیت این نکته یک دلیل ساده و مهم دارد؛ عطرها بوی واقعی خود را در لحظات اول آشکار نمی‌کنند. عطر را روی پوست و محل نبض خود اسپری کرده و به آن کمی زمان بدهید تا به‌اصطلاح جا بیفتد. درست هنگامی‌که بوی نُت‌های میانی آشکار شود، متوجه بوی اصلی عطر خواهید شد.

وقتی به فروشگاه عطر می‌روید، فروشنده عطرهای زیادی را به شما پیشنهاد می‌دهد. باید خیلی مراقب باشید که دو یا سه نوع عطر را بیشتر بو نکنید. چون رایحه‌‌ عطرها با هم مخلوط شده و دچار احساس سردرگمی می‌شوید و درنهایت انتخاب درستی نخواهید داشت.

نکته‌‌ دیگری که باید به آن اشاره کنیم، فصل‌های سال هستند. اگر در فصل موردنظر عطر متناسب با آن را استفاده کنید، مطمئن باشید که درست به هدف زده‌اید. در فصول سرد سال، عطرهای گرم، تند و ملایم بهترین گزینه به‌حساب می‌آیند. در این فصول عطرها پایداری بهتری دارند.

 

انتخاب عطر بر اساس موقعیت

شغل: عطری که سرکار استفاده می‌کنید، بهتر است با عطری که در میهمانی می‌زنید متفاوت باشد. عطر محل کار باید صمیمی و ملایم باشد و در برخورد اول ضربه‌ای عمل نکند. به‌‌ویژه در شغل‌هایی که با ارباب‌رجوع در ارتباط است. به‌عنوان‌مثال یک کارمند بانک نباید عطر تلخ و گرم استفاده کند. چون ارباب‌رجوع ناخودآگاه در برابر آن فرد گارد می‌گیرد. اگر عطر ملایم بزنید با آن بو می‌تواند ارتباط بهتری برقرار کند. 

میهمانی: عطری که در میهمانی زده می‌شود بستگی به نوع میهمانی دارد. میهمانی‌های رسمی بر اساس نوع لباس هم فرق می‌کند. مثال کت‌وشلوار یا جلسات کاری که قرار است موضع خود را به شکل محکم مشخص کنید باید عطر تلخ و گرم بزنید. بوی تلخ، قدرت و غرور را می‌رساند. اما در میهمانی‌های معمولی بهتر است از عطر ملایم و خنک استفاده کنید. اگر میهمانی در فضای باز برگزار می‌شود توصیه می‌کنیم عطر تلخ و گرم بزنید چون فضای باز باعث می‌شود بو، به شکل ملایم پخش شود؛ اما اگر ملایم بزنید در فضا گم می‌شود و بویی به مشام نمی‌رسد.

سن و سال: سن و سال ازجمله معیارهایی است که باید در انتخاب عطر به آن توجه کنید. معمولاً سازنده‌های عطر بر روی شیشه به‌عنوان پیشنهاد اینکه عطر برای چه سن‌هایی مناسب است را می‌نویسند. در کل هر چه سن پایین‌تر باشد، عطر ملایم، خنک، میوه‌ای، برگی و گلی بهتر است. سن هر چه بالاتر می‌رود ادویه و چوب وارد آن می‌شود و برای این سن مناسب‌تر است.

 

در جستجوی جنس اصل

از مرکز معتبر خرید کنید: دیگر با این شباهت‌های بی‌چون‌وچرای برندهای اصلی و تقلبی، تنها راهی که می‌شود اصل را از تقلبی تشخیص داد، از طریق بارکد آن است و اینکه شماره منبعش را در سایت رسمی‌اش چک کنید تا مطمئن شوید آنچه می‌خرید اصل است. بهترین پیشنهادی که می‌شود به شما درزمینه خرید عطر اصل کرد، اینکه از جاهایی عطر بخرید که به آن‌ها اعتماد دارید و به لحاظ اخلاقی بدانید در کارش تقلب نیست. فروشگاه‌هایی که برندهای اصلی در آن‌ها یافت می‌شود می‌توانید با اطمینان بیشتری از آن خرید کنید .

به قیمت‌ها توجه کنید: عطر اصل چون کالای لوکس است و ارز دولتی هم ندارد اگر به شکل قانونی وارد کشور شود قیمت بالایی پیدا می‌کند. چون باید ۷۰‌درصد گمرک پرداخت کند و ۳۰‌درصد هم‌سود فروشنده است. پس وقتی عطری که با ورود قانونی به ۶۰۰‌هزار تومان می‌رسد و وقتی می‌بینید همان برند در بازار ۲۵۰‌هزار تومان است قاعدتاً باید تقلبی باشد. اما در عطرهای لوکس چنین اتفاقی نمی‌افتد. در همه جای دنیا قیمت عطر بر اساس درآمد سرانه مردم قیمت‌گذاری می‌شود و ۲۵ درصد از قیمت فروش، سود فروشنده است. به‌عنوان‌مثال عطری که در ایران به قیمت یک میلیون و ۲۰۰هزار تومان است در دوبی یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. 

میزان عطرهای موجود در بازار: برندهایی که کارشان تولید عطر است، معتقدند عطرشان ازنظر کیفیت بالا و ازنظر کمیت کم باشد. پس آن‌هایی که تقلبی می‌زنند روی عطری سرمایه‌گذاری می‌کنند که تولید بالایی دارند نه برند عطری که در روز ۱۰۰ شیشه است و در سال ۳۶۵۰۰ شیشه تولید و در کل دنیا پخش می‌شود و ۹۰ درصد عطر فروشی‌های دنیا ندارند و اصلاً نام آن‌هم به گوششان نخورده و قیمت آن آن‌قدر بالاست که ۹۰ درصد مردم دنیا هم نمی‌توانند آن را بخرند.

بسته بندی کالا: بیشتر عطرهای اورجینال دارای در سنگین و تقریبا آهنربایی هستند که کاملا با خود شیشه چفت می‌شوند، در نمونه تقلبی در آنها بسیار سبک و شل روی عطر قرار می‌گیرد. عطرهای ارجینال معمولا از شیشه باکیفیت و شفافی برخوردار هستند که در نمونه تقلبی آن شیشه کدر و حتی کمی سبک‌تر به‌نظر می‌رسد( در بعضی موارد به‌دلیل طراحی فوق‌العاده مشابه قابل استناد نیست).

 

چگونه عطر بزنیم؟

عطر را روی قسمت‌های نبض‌دار بدن اسپری کنید، آن هم نه از فاصله خیلی نزدیک. عطری که از فاصله نزدیک اسپری شود روی یک نقطه جمع می‌شود و احتمال اینکه بوی آن به تلخی بزند، زیاد است. مچ دست‌ها، گردن (البته در مواردی ممکن است باعث ایجاد حساسیت شود) و آرنج‌ها محل‌های اصلی اسپری شدن عطر هستند. دست‌تان را در فاصله ۱۰ تا ۱۵‌سانتی‌متری این نقاط بگیرید و به آرامی عطر را اسپری کنید. در مورد مچ دستان یک نکته را به خاطر داشته باشید‌ بعد از استفاده از عطر، مچ‌ها را به هم نسایید. این کار باعث خراب شدن بوی عطرتان می‌شود. بعضی‌ها عطر را تنها روی گردنشان اسپری می‌کنند اما فقط به گردن اکتفا نکنید چون بخش زیادی از بوی عطرتان رو به بالا خواهد رفت و کمرنگ می‌شود. مچ دست‌ها برای تکمیل این پروژه عالی است!فکر نکنید اگر بوی ثابت داشته باشید کار درستی می‌کنید و متفاوت بودنتان را نشان می‌دهید. چون در اصل داشتن عطر ثابت تا سال‌های سال اشتباه است. متأسفانه طرز فکر عموم مردم به شکلی است که هر کس باید بوی خودش را بدهد. یعنی می‌خواهد با بوی این عطر او را بشناسند. این را بدانید که قرار است عطری که استفاده می‌کنید خودتان‌هم از آن لذت ببرید. بعضی وقت‌ها ممکن است این تصور به ذهن شما برسد که چرا عطر گران می‌خرید اما بازهم بوی آن باقی نمی‌ماند. اولین نکته این است که باید در زمان خرید به فصلی که می‌خواهید از عطر استفاده کنید دقت داشته باشید. مثال در فصل گرما از عطر گرم استفاده نکنید چون هوا به‌اندازه کافی گرم است و استفاده از این عطر باعث می‌شود حس خوبی نه به خود نه به اطرافیان بدهید.

..........................................

 

چند پیشنهاد برای خرید یک ادکلن مرغوب با قیمت مناسب

ادکلن‌خری

99385.pngاین روزها که دمای هوا بدجور پایین آمده است و دمارمان را درآورده بهتر است از ادکلن‌های گرم استفاده کنیم. مثلا ادوتویلت chi chi صورتی! این ادکلن ۱۰۰میلی‌لیتر قیمتش۶۵هزار تومان است و می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها با قیمت مناسب باشد. اگر جزو آن دسته از آدم‌هایی هستید که حتی در فصل سرد هم از ادکلن‌های گرم استفاده نمی‌کنید اما دوست دارید chi chi را امتحان کنید، نگران نباشید! چون رنگ آبی این ادکلن با رایحه سرد و ملایم در بازار موجود است که البته ماندگاری‌اش نسبت به چی‌چی صورتی کمتر و رایحه‌‌ آن مردانه‌تر است.

انواع مدل‌های برند GIVENCHY جزو پرطرفدارترین ادکلن‌ها هستند. ادوتویلت مردانه جیونچی، مدلXeryus Rouge جزو آن رایحه‌هایی ست که احتمالا اگر آن را جایی استشمام کنید دل‌تان می‌خواهد نام آن را بپرسید. شیشه این ادکلن تند و گرم، طراحی خاصی ندارد و کاملا ساده است اما رایحه آن جزو بهترین‌هاست. حجمش هم ۱۰۰میلی‌لیتر است و شاید تنها ایراد آن می تواند قیمت بالایش باشد که ۲۰۰ هزار تومان است. البته اگر حسابی شیفته این ادکلن شده‌اید و نمی‌توانید بی‌خیالش شوید اما نمی‌خواهید این مقدار هم هزینه کنید، خوب است که بدانید شیشه ۵۰‌میلی‌لیتری این ادکلن قیمتش کمی مناسب‌تر و ۱۴۵‌هزار تومان است.

ادکلن، همیشه سرلیست هدیه‌ای است که می‌خواهیم برای دیگران بخریم! اگر می‌خواهید برای یکی از دوستانتان ادکلن زنانه با قیمت مناسب بخرید اما نمی‌دانید که بیشتر ادکلن‌های سرد را می‌پسندد یا گرم، بهتر است ادکلنی را انتخاب کنید که اول رایحه‌ای همه‌پسند دارد و دوم طراحی شیشه‌اش متفاوت و زیباست. مثلا ادوپرفیوم urban woman که قیمتش ۷۵‌هزار تومان است و یک ادکلن چهار فصل به حساب می‌آید! احتمالا همان چیزی است که می‌خواهید، اما اگر این ادکلن با سلیقه‌تان جور نیست ادوپرفیوم زنانه امپر، مدلchifon،۱۰۰میلی‌لیتر، با قیمت ۶۰‌هزار تومان گزینه خوبی است. رایحه خنک و شیرینی دارد که حتما خوشتان می‌آید و در ضمن روبان صورتی گلداری که دور بطری بسته شده هم باعث شده یک طور کادو به حساب بیاید و برای هدیه دادن یا حتی مصرف روزمره خودتان، کاملا مناسب باشد.

 

کلیــد واژه هــا
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی