کد خبر : 71194
/ 21:08
چگونه از طریق IFTTT میان تلگرام و اپلیکیشن‌های دیگر تعامل برقرار کنیم؟

اتصال تلگرامی به سرویس‌های اینترنتی

آخرین به‌روزرسانی برای تلگرام از آن به‌روزرسانی‌های انقلابی بود. همان‌طور که در خبرها خواندید، پاول دورف و همکارانش اعلام کردند که حالا این پیام‌رسان محبوب می‌تواند از طریق سرویس اتوماسیون IFTTT با دیگر سرویس‌ها نیز تعامل داشته باشد.

اتصال تلگرامی به سرویس‌های اینترنتی

این بدان معناست که از این پس می‌توان از طریق IFTTT میان اپلیکیشن‌هایی مثل توئیتر، اینستاگرام، جیمیل، پاکت، دراپ باکس، گوگل درایو، اسپاتیفای و ده‌ها سرویس دیگر «تعامل دو طرفه» برقرار کرد.اما تعامل دوطرفه یعنی چه و چه چیزی به تلگرام اضافه می‌کند؟ بگذارید برای روشن شدن موضوع مثالی بزنیم. 

«تعامل دوطرفه» یعنی اینکه کنترل بعضی امور اپلیکیشن‌های دیگر از طریق تلگرام ممکن می‌شود یا اینکه می‌توان با انجام عملی در یک سرویس خاص، نوتیفیکیشن و محتوای آن را در تلگرام دریافت کرد.دورف با افتخار اعلام کرده که تلگرام نخستین اپلیکیشن پیام‌رسانی است که با IFTTT تعامل کامل برقرار می‌کند. به لطف این همکاری حالا امکانی فراهم شده که بتوانید حساب کاربری تلگرام خود را به بیش از ۳۶۰سرویس دیگر متصل کنید؛ قابلیتی که پتانسیل‌های نهفته‌اش به همت توسعه‌دهندگان و به مرور زمان آشکار خواهند شد.اما IFTTT چیست؟ IFTTT یک سرویس اینترنتی است که با سرویس‌های اینترنتی و نرم افزارهای دیگر در ارتباط است و به نوعی به آن‌ها دسترسی دارد و مثلا شما می‌توانید به IFTTT دستور بدهید وقتی ساعت۱۲ شب شد، موبایل شما به حالت بی‌صدا برود یا یک ایمیل شب بخیر از طریق جیمیل به دوستتان ارسال شود.به خاطر اهمیت بالای این موضوع، تصمیم گرفتیم تا در این مطلب نگاه دقیق‌تری بر این تعامل بین تلگرام و سرویس‌های وابسته به IFTTT و فرصت‌هایی که به وجود می‌آورد، داشته باشیم.

 

چگونه بین تلگرام و IFTTT ایجاد ارتباط کنیم؟

تلگرام برای مرتبط‌شدن با ۳۶۰ سرویس دیگر از روبات هوشمند تیم IFTTT استفاده می‌کند؛ یکی از پیشرفته‌ترین و مفیدترین روبات‌هایی که تاکنون به پلتفرم این پیام‌رسان پا گذاشته است.مکانیزم عمل این روبات تفاوتی با اپلیکیشن IFTTT ندارد. دوباره باید دستورهای خود را از طریق Appletها یا برنامه‌های کوچک مخصوص IFTTT صادر کنید. Applet ها در واقع فرمولی برای اتوماسیون کارها با IFTTT هستند که می‌شود آن‌ها را با دیگران هم به اشتراک گذاشت. نکته عالی درمورد اپلت‌ها این است که به‌جز استفاده از نمونه‌های آماده، خودتان هم می‌توانید یکی از آن‌ها را بسازید.

برای شروع کار با روبات، کافیست آدرس IFTTT@ را در تلگرام جستجو کنید. پیش از پرداخت به قابلیت‌های آن، بد نیست بدانید که علاوه‌بر استفاده شخصی قادر هستید آن را به گروه‌هایتان هم دعوت کنید. در این صورت به‌جز شما بقیه اعضا هم می‌توانند با سرویس‌ها و دستگاه‌های شما تعامل داشته باشند.

 

با روبات IFTTT چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

تیم تلگرام در همکاری با IFTTT یک‌سری اپلت آماده در اختیارتان گذاشته که می‌توانید با مراجعه به لینک yon.ir/q9P3 پیدایشان کنید. اپلت‌های فعلی برای تعامل با سرویس‌های پراستفاده‌ای مثل جیمیل و اینستاگرام و توئیتر طراحی شده و به رایگان آماده دریافت هستند.

مواردی که در ادامه آورده‌ایم، فقط بعضی کارهایی هستند که می‌توانید از طریق اپلت‌ها انجام دهید:دریافت یک پیام تلگرام وقتی ایمیل مهمی از راه می‌رسد؛ آن توئیت به تلگرام ارسال شود؛ به محض پست عکسی در اینستاگرام، لینک آن هم‌زمان در تلگرام هم به اشتراک گذاشته شود؛ اشتراک‌گذاری آهنگ‌های پلی لیست اسپاتیفای با یک گروه یا کانال تلگرامی؛ توئیت اتوماتیک پست از نوشته‌های کانال‌های تلگرام؛ تغییر رنگ لامپ‌های هوشمند از طریق روبات IFTTT و هزاران و شاید میلیون‌ها کار دیگر که طراحی اپلت‌هایشان فقط به خلاقیت و ایده خوب احتیاج دارد.

 

چگونه با روبات IFTTT کار کنیم؟

کار کردن با این روبات اصلا کار سختی نیست. در درجه اول باید برای خودتان از لینک https://www.ifttt.com یک حساب کاربری IFTTT بسازید. در غیر این صورت قادر به استفاده از امکانات روبات نخواهید بود.پس از این‌کار با تایپ IFTTT@ در تلگرام روبات را باز کرده و گزینه Start را بزنید. روبات در اولین پیام، لینکی برایتان ارسال می‌کند که باید رویش اشاره کنید. با این‌کار به وب‌سایت IFTTT منتقل خواهید شد.در صفحه‌ای که برایتان نمایان می‌شود، مجموعه‌ای از اپلت‌های مخصوص تلگرام را خواهید دید. روی یکی از آن‌ها اشاره کنید تا وب‌سایت از شما نام کاربری و رمز عبور حساب IFTTT را بخواهد.اطلاعات درخواستی را وارد و درنهایت روی گزینه OK اشاره کنید. حالا دوباره به محیط تلگرام باز خواهید گشت. اینجا باید روی گزینه Authorize IFTTT برای صدور دسترسی تعامل با تلگرام اشاره کنید.پس از صدور دسترسی، حالا امکان استفاده از اپلت‌ها را خواهید داشت. 

دوباره به لینک https://ifttt.com/telegram مراجعه کرده و حالا یکی از اپلت‌ها را برگزینید. برای این‌کار ما اپلت اینستاگرام را انتخاب کردیم که البته باید اجازه دسترسی بین IFTTT و اینستاگرام را بدهید.با اشاره روی این اپلت، حالا باید برای فعال‌سازی به آن اجازه دسترسی بدهید. در ابتدا سوئیچ فعال‌سازی آن را از پایین صفحه روشن (Turn On) کرده و سپس OK را بزنید. در نهایت به پایین صفحه رفته و گزینه Save را لمس کنید تا اپلت مدنظرتان فعال شود.

تبریک می‌گوییم، از این به بعد هر پستی که در اینستاگرام بفرستید، بلافاصله تصویر آن را در پنجره چت روبات IFTTT (یا چتی که خودتان تعیین می‌کنید) دریافت خواهید کرد.

روبات IFTTT دو دستور connect_group/ و connect_channel/ را برای ایجاد ارتباط میان گروه‌ها و کانال‌ها هم در نظر گرفته تا اپلت فعال شده، پست‌ها را به کانال‌ها و گروه‌هایی که خودتان تعیین می‌کنید، بفرستد.

برای غیرفعال‌کردن هر اپلت هم کافیست با مراجعه به صفحه مخصوص اپلت‌های تلگرام و یافتن مورد فعال، روی آن اشاره کرده و در بخش تنظیمات سوئیچ فعال‌سازی را به حالت Off یا خاموش ببرید.

 

99383.jpg

 

 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی