کد خبر : 71188
/ 18:23
گزارشی از زندگی و وحدت بین شیعه و سنی در شهرک شهید باهنر؛

همسایه و هم آیه

در منطقه‌ای که بیشترین تعداد افراد اهل تسنن شهر در آن زندگی می‌کنند، مفهوم هفته وحدت بیش‌از هر جای دیگری، شایان بررسی و نشان‌دادن است.

همسایه و هم آیه

قاسمی- در منطقه‌ای که بیشترین تعداد افراد اهل تسنن شهر در آن زندگی می‌کنند، مفهوم هفته وحدت بیش‌از هر جای دیگری، شایان بررسی و نشان‌دادن است؛ منطقه‌ای که برخی محلاتش را برادران و خواهران اهل تسنن تشکیل می‌دهد و این به آن معناست که شیعه و سنی در این محلات به‌خوبی و خوشی کنار هم زندگی می‌کنند؛ در‌حالی‌که همواره عده‌ای سعی دارند با تفرقه‌افکنی، موضوع را طور دیگری جلوه دهند و بگویند که فلان اتفاقات در محله فلان که عده‌ای اهل تسنن در آنجا زندگی می‌کنند، رخ می‌دهد یا فلان جریان در راه است. خوشبختانه اقداماتِ به‌موقع افراد تاثیرگذار در این زمینه به‌گونه‌ای بوده که ویژگی‌های مثبت این هم‌زیستی مسالمت‌آمیز بیشتر از نقاط منفی آن باشد یا بر زندگی افراد تاثیر‌ بگذارد. در این گزارش، به بررسی عواملی که می‌تواند در موضوع وحدت شیعه و سنی تاثیرگذار باشد، می‌پردازیم و اقداماتی را که می‌تواند به این روند کمک کند، بیان می‌کنیم. اما پیش از آن، به برخی ویژگی‌های محلات منطقه۶ اشاره می‌کنیم که اهل تسنن و شیعه در آن ‌کنار هم زندگی می‌کنند.

..........................................

 

سکونت اهل تسنن در شهرک شهید باهنر

شهرک شهید‌باهنر، یکی از محلاتی است که ساکنان اهل تسنن آن نسبت‌به سایر محلات بیشتر است. طوری‌که برخی خیابان‌ها و کوچه‌هایش تقریبا سنی‌نشین است و کار و کاسبی‌ها و رنگ‌و‌روی محله و به‌طورکلی شکل و شمایل آن متفاوت است. در اینجا یک مسجد مخصوص اهل تسنن داریم و اهالی به خوبی و خوشی در آن، کنار هم زندگی می‌کنند. در هر کوچه‌و‌پس‌کوچه، تعداد زیادی بچه در‌حال بازی هستند با لباس‌های مخصوص محلی. برخی مغازه‌ای کوچک دارند و روزانه به کاسبی می‌پردازند و برخی که سن و سالشان بیشتر است، روزها کنار دیوار می‌نشینند و با هم گفتگو می‌کنند. در‌حقیقت زندگی در اینجا به‌سادگی در‌جریان است.

تصمیم گرفتیم با دونفر از ساکنان این محل، یک روحانی شیعه و یک مولوی اهل تسنن گفتگو کنیم و گشتی در محل بزنیم. قرارمان را با یکی از مولوی‌های شهرک شهید باهنر قطعی می‌کنیم و به آنجا می‌رویم. با روی خوش به استقبالمان می‌آید. ترجیح می‌دهد نامش را ننویسیم؛ چون نمی‌خواهد حساسیت ایجاد شود. از اینکه می‌خواهیم با هم در کوچه‌‌پس‌کوچه‌ها قدمی بزنیم، استقبال می‌کند. دوست دارد محل سکونتشان را نشانمان بدهد. وارد کوچه‌ای می‌شویم که به کال انتهای شهرک شهید باهنر می‌خورد. می‌گوید: ما اینجا هیچ مشکلی نداریم. به‌راحتی زندگی می‌کنیم و اصلا آن حرف‌ها درست نیست که می‌گویند بین شیعه و سنی اختلاف وجود دارد.

 

برخی دوست دارند نشان دهند ما اختلاف داریم

سال‌هاست در‌کنار هم زندگی می‌کنیم و اختلاف خاصی هم بین مذاهب نیست؛ اگرچه قبول دارم گاه زیاده‌روی برخی افراد، چه از‌طرف اهل تسنن و چه از‌طرف شیعه باعث ایجاد فضای نامطلوب می‌شود. می‌گوید: قبول دارم که گاهی فضاسازی‌هایی می‌شود ولی باید بدانید کسی قصد ندارد تفرقه ایجاد کند و فقط لازم است ما حرف هم را بفهمیم. او به نمازخانه‌ای اشاره می‌کند که اهل سنت برای نماز‌خواندن راه‌اندازی کرده‌اند ولی از‌طرف شهرداری پلمب شده و می‌گوید: اهالی به‌صورت خودجوش برای خودشان نمازخانه درست کردند. بعد‌از سال‌های سال که مکانی را برای خواندن نماز اجاره می‌کردند، تصمیم گرفتند همان پول‌ها را روی هم بگذارند و مکانی را به‌عنوان نمازخانه بسازند تا کسانی که نمی‌توانند به مسجدالنبی(ص) بروند، آنجا نماز بخوانند‌. وقتی از شهرداری آمدند و آنجا را پلمب کردند، اغلب مردم پذیرفتند که این مکان به‌صورت غیر‌رسمی ساخته شده و مشکل ساخت‌و‌ساز هم داشته و بنابراین شهرداری بر‌اساس ضوابط شهرسازی، آنجا را پلمب کرده است؛ نه از روی خصومت و دشمنی. البته عده‌ای هم فضا‌سازی کردند و گفتند نمی‌گذارند اینجا اهل تسنن نماز بخوانند و چنین حرف‌هایی. در‌اصل اگر بخواهیم واقع‌بینانه به ماجرا نگاه کنیم، می‌بینیم مسئله خاصی نبود و شاید با پیگیری‌های مردم، این مشکل را شهرداری حل می‌کرد ولی عده‌ای هنوز هم می‌خواهند فضاسازی کنند.

 

دوست نداریم فکر کنند که اهل تسنن با نظام موافق نیستند

این مولوی اهل تسنن همچنین به ماجرای مسجدالنبی(ص) که رسانه‌ای و در برخی شبکه‌های ماهواره‌ای به آن پرداخته شد، اشاره می‌کند و می‌گوید: به‌عنوان یک مسلمان اهل تسنن، از این حرکت رضایت ندارم که شهرداری به‌خاطر مشکل ساخت‌و‌ساز، چندروزی آن مسجد را پلمب کرد ولی موضوع این است که عده‌ای به‌جای صحبت و رفع مشکل، در شبکه‌های ماهواره‌ای ضد‌نظام، حرف‌های نامربوط علیه نظام عنوان کردند و ماجرا را طوری نشان دادند که اهل تسنن اینجا در فشار زندگی می‌کنند و حتی مسجدی برای نماز‌خواندن ندارند. خیر؛ این حرف‌ها نیست چون در مشهد، تعداد زیادی اهل تسنن زندگی می‌کنند و مساجد بسیاری هم ساخته شده است. حالا اینکه یکی از مساجد، آن هم به‌دلایل شهرسازی به مشکل برمی‌خورد، دلیل نمی‌شود که مردم این‌طور فضاسازی‌ کنند.او ادامه می‌دهد: ما واقعا نمی‌خواهیم فضایی ایجاد شود که دیگران فکر کنند اهل سنت با نظام موافق نیست. ما کشورمان را دوست داریم، شهرمان را دوست داریم و حکومتمان را نیز دوست داریم. البته مسئولان هم باید به‌دنبال راه‌هایی باشند تا افرادی که سطح سواد کمتری دارند و زود فریب می‌خورند، به‌خاطر این فضاسازی‌ها گمان نبرند به آن‌ها ظلم شده است.

 

99371.jpg

 

سوءتفاهم‌های کوچک نباید منجر به مشکلات بزرگ شود

او ادامه می‌دهد: شهرداری، برنامه‌هایی را در‌راستای ایجاد وحدت بین شیعه و سنی در اینجا برگزار می‌کند؛ به نظر من می‌توان این برنامه‌ها را عمیق‌تر و این وحدت را بیشتر کرد. تعامل و گفتگو، راهی خوب برای ایجاد وحدت است. ما همگی مسلمانیم و کتابمان، یکی است و در اصل، مشکلی با هم نداریم؛ چرا برخی سوءتفاهم‌های کوچک باعث شود عده‌ای از آن به‌عنوان اختلاف یاد کنند؟ انتظار ما این است که به محلات ما هم رسیدگی شود. مثلا اینجا وضع بهداشت نامناسب است. نمی‌خواهیم فکر کنیم چون اینجا همه ساکنان، اهل تسنن هستند، اداره بهداشت کاری انجام نمی‌دهد. قطعا چنین چیزی نیست. هفته وحدت، بهانه‌ای است برای اینکه نتیجه تعاملات را نشان بدهیم.

 

شهرداری فعالیت‌های خوبی در هفته وحدت انجام می‌دهد

بعد‌از گفتگو با مولوی اهل تسنن، به‌سراغ روحانی جوان شهرک شهید‌باهنر می‌رویم که به‌تازگی به این محل آمده ولی اطلاعات خوبی از اینجا دارد. دوست دارد بیشتر به‌عنوان تازه‌واردی که تا‌کنون در این فضا زندگی نکرده، برایمان حرف بزند و از دیده‌ها و برداشت‌های شخصی‌اش بگوید. می‌گوید: البته من اینجا فقط ساکن شده‌ام و هنوز قسمت نشده فعالیت جدی انجام دهم ولی حضور در چنین مکانی، ناخودآگاه، آدم را به حرکت وا‌می‌دارد. همین که لباس روحانی برتن دارم، کارها را خیلی پیش می‌برد.

او ادامه می‌دهد: خیلی وقت‌ها جوان‌ها به‌سراغم می‌آیند و سوالاتی می‌پرسند؛ به‌ویژه در‌باره اهل تسنن؛ تا‌جایی‌که بتوانم راهنمایی‌شان می‌کنم ولی به‌طورکلی، متاسفانه ذهنیت‌ها نامناسب است و این اصلا خوب نیست. هفته وحدت در اصل، بهانه‌ای است برای اینکه نتیجه این تعامل را نشان دهیم؛ نه اینکه فقط به اجرای برنامه‌هایی نمادین بپردازیم. مثلا من می‌بینم که در هفته وحدت، برنامه‌های زیادی برگزار می‌شود.

شهرداری یکی از ارگان‌هایی است که برنامه‌های شاد اجرا می‌کند و به دیدار خانواده شهدای اهل تسنن می‌رود. همه این‌ها خوب است ولی کافی نیست. به نظر من می‌توان برنامه‌های دقیق‌تر و هدفمندتری در این راستا انجام داد. اینکه بتوانیم شهروندان را با این واقعیت درگیر کنیم، خیلی مهم است. بنابراین از شهرداری و سایر ارگان‌ها می‌خواهم برنامه‌هایی را برای هفته وحدت تدوین کنند که تاثیر واقعی‌تری داشته باشد.

این روحانی جوان ادامه می‌دهد: درست است که گاهی اختلافاتی کوچک به‌مشکلی بزرگ تبدیل شده و درقالب الفاظی نامناسب بین افراد رد‌و‌بدل می‌شود ولی در‌حالت کلی، به‌ویژه در این محله حاشیه‌ای شهر، شیعه و سنی به‌خوبی در کنار هم زندگی می‌کنند و مشکلی ندارند.

 

زنان اهل تسنن در ماه محرم نذری می‌دادند

او به خاطره‌ای در این زمینه هم اشاره می‌کند و می‌گوید: محرم امسال بود که ما خانه‌مان نذری داشتیم؛ زن سالخورده‌ای از اهل تسنن برایمان حبوبات آورد تا در غذای نذری‌مان از آن استفاده کنیم. همین بهانه‌ای شد برای اینکه چند‌دقیقه‌ای با او هم‌کلام شوم و برایم جالب بود که می‌گفت تا‌به‌حال از امام‌حسین(ع) و حضرت زهرا(س) حاجت گرفته. می‌گفت آن بزرگواران برایش عزیز هستند و برایشان احترام زیادی قائل است. حتی گاهی که دلش می‌گیرد، به حرم امام رضا (ع) می‌رود.

از این نمونه‌ها زیاد است. می‌خواهم بگویم شیعه و سنی واقعا اینجا مشکلی ندارند و خوشبختانه وحدت خوبی بین آن‌ها برقرار است.

 

نقش شهرداری در هفته وحدت

یکی از ارگان‌هایی که همیشه برنامه‌هایی برای هفته وحدت در‌نظر می‌گیرد، شهرداری است. با‌توجه‌به حساس‌بودن منطقه۶ به‌دلیل سکونت زیاد شهروندان اهل تسنن در آن، برنامه‌های شهرداری این منطقه جلوه دیگری دارد. برگزاری مسابقات ورزشی و تفریحی، دیدار با خانواده شهیدان اهل تسنن در جنگ تحمیلی و شهدای مدافع حرم و... از‌جمله این برنامه‌هاست که در هفته وحدت انجام می‌شود. برگزاری جشن‌ها و مراسمی نیز که بزرگان اهل تسنن و اهل شیعه در آن در‌کنار هم حضور داشته باشند، نمونه‌ای دیگر از این برنامه‌هاست که به وحدت بیشتر شیعه و سنی در این منطقه منجر می‌شود. مسئولان شهرداری منطقه۶ اذعان می‌کنند برگزاری این برنامه‌ها تعاملات بسیاری ایجاد کرده است. خیلی از شهروندان اهل تسنن که تا پیش از آن فکر می‌کردند منزوی شده‌اند و هیچ فعالیتی نمی‌توانند انجام دهند، درکنار دیگر شهروندان به ورزش می‌پردازند، در جشن‌ها شرکت می‌کنند و به‌طور‌کلی در اجتماع حضور دارند که این جای خرسندی دارد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی