کد خبر : 71164
/ 20:44
بالاخره شاهزاده رویاها روزی سوار بر اسب خواهد رسید، از همین الان باید به فکر بود تا بتوانید کدبانو خوبی باشید؛

خانه بخت کجاست؟

ظریفی به دوشیزگان نصیحت می‌کرد اگر روزی از کار با وای‌فای، وایرلس و وایمکس فارغ شدید، کمی هم کار با وایتکس را یاد بگیرید که آن بیشتر به کارتان خواهد آمد.

خانه بخت کجاست؟

معین اصغری- مهارت‌های زندگی مجموعه توانایی‏‌هایی هستند که فرد را قادر می‌‏سازند در طول زندگی در مسیر کمال و ارتقای سازگاری با خود، دیگران و محیط گام بردارد؛ به نحوی که به بهبود کیفیت زندگی او بینجامد.‌ در واقع مهارت‌های زندگی، توانایی‌های روانی‌اجتماعی برای رفتار انطباقی و موثر هستند که افراد را قادر می‌‏سازند به ‏طور موثرتری با مقتضیات و چالش‌‏های زندگی روزمره مقابله کنند. البته نباید فراموش کرد که آموزش و کسب این مهارت‌ها تنها نباید به سنین جوانی نیز ختم شود؛ چراکه قدر مسلم آموزش‌های دوران کودکی و نوجوانی در فرد گیراتر و ماندگارتر است. در هر حال کارشناسان حوزه خانواده و ازدواج معتقدند برای شروع زندگی نیاز به کسب یکسری از مهارت‌ها بسیار احساس می‌شود تا فرد زندگی موفق و درستی را در پیش داشته باشد.

مردم تصور می‌کنند که وقتی پسری به سن ازدواج رسید و شغل مناسبی داشت می‌تواند مسئولیت یک زندگی را قبول کند و وارد مرحله ازدواج شود. عده‌ای پا را فراتر گذاشته و تصور می‌کنند پسر باید اول مدرک تحصیلی خوبی داشته و دوران سربازی را پشت سر گذاشته باشد و در نهایت که صاحب یک شغل آبرومند شد یعنی فرد مسئولیت‌پذیری است و وقت آن رسیده که ازدواج کند. جدا از اینکه چقدر این نظر دور از منطق و خرد است اما شاید کمتر خانواده‌هایی باشند که مهارت‌های قبل از ازدواج برای دختران را هم مد‌نظر داشته باشند! همان چیزی که بین خودمان از آن به عنوان مدیریت خانه و خانواده یاد می‌کنیم.

..........................................

 

امروزه شاید بسیاری از جوانان و خانواده‌ها نیز به این نکته دست یافته‌اند که صرف رسیدن به سن خاص و بلوغ جنسی برای تحقق ازدواجی موفق و مطمئن کافی نیست و علاوه بر آن یک جوان باید به حدی از رشد و آمادگی روان‌شناختی نیز رسیده باشد تا بتواند عهده‌دار مسئولیت‌ها و نقش‌های جدید خود در قالب زندگی مشترک شود. 

چیزی که قدیمی‌ها از آن به عنوان «عقل معاش» یاد می‌کردند. داشتن زندگی شاد، موفق و موثر، آرمانی است که هر فردی در زندگی خود می‏‌تواند به دنبال کسب آن باشد و تحقق این آرمان زمانی میسر است که زمینه برای آموزش و به‏ کارگیری مهارت‏‌های زندگی آماده باشد.

 

شناخت شخصی

فردی که می‌خواهد ازدواج کند باید تعریفی از خود داشته و هویت یافته باشد. جوانی که هنوز به روشنی نمی داند کیست و از چه ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایی برخوردار است و چه علایقی دارد، آیا می‌تواند با ازدواج و ورود به مرحله جدید زندگی، از عهده مسئولیت‌ها و نقش‌های خود به خوبی برآید؟

گرچه کسب برخی مهارت‌ها مثل مهارت ارتباطی، عاطفی، مدیریتی، مهارت حل اختلاف و تعارض و... پیش از ازدواج لازم است اما زیاد هم نگران نباشید. تحقق کامل این مهارت‌ها با مرور زمان و کسب تجربیات در خلال زندگی میسر می‌‌شود.

 

خانه‌داری

دهه اخیر هرچقدر که دختران را به موفقیت‌های تحصیلی نزدیک کرده است، همان قدر آن‌ها از کارهای خانه دور شده‌اند. اول از همه باید بگوییم اینکه شما فوق‌لیسانس دارید، باعث نمی‌شود که نتوانید یک ماکارونی خوشمزه درست کنید! درس و تحصیلات در جای خود از اهمیت بسیاری برخوردار هستند اما مطمئن باشید الان که مجرد هستید خیلی راحت‌تر می‌توانید کارهایی مثل آشپزی، مرتب کردن آشپزخانه، گردگیری و جارو‌زدن را یاد بگیرید.

مهارت‌هایی غیر از آشپزی که می‌تواند منجر به استحکام بنیان خانواده شود. خودتان هم می‌دانید که یاد گرفتن چیزهایی مثل آشپزی یک فرآیند آزمون و خطایی است؛ یعنی تا چند مرتبه برنجتان شفته نشود و دم نکشد شما روش صحیح درست کردن آن را یاد نمی‌گیرید. 

حتی تصور اینکه مردی شلوارش نیاز به دوختن داشته باشد و بعد از تحویل دادن به خانم با عبارت «من بلد نیستم» مواجه شود، نیز فاجعه‌بار است.

 

مهارت مدیریت زمان

اگر می‌خواهید در سن پایین ازدواج کنید یا قصد ادامه تحصیل بعد از ازدواج را دارید یا حتی شاغل هستید، باید به مسئله مدیریت زمان آگاهی داشته باشید. حتی در غیر این حالت‌ها هم مدیریت زمان در تنظیم کردن اولویت کارها خیلی به درد شما می‌خورد. 

اگر از هفته یا حتی روز قبل، برنامه کاری خودتان را بدانید دیگر نه وقت کم می‌‌آورید و نه استرس انجام نشدن کارها را دارید. اینکه بدانید چه زمانی باید برای خانه به خرید بروید یا چه روزی باید خانه را جارو زده و گردگیری کنید یا برای فردا چه غذایی درست کنید و در کنار این‌ها هم کار بکنید یا درس بخوانید و در عین حال تفریحات خود را فراموش نکنید، واقعا احتیاج به برنامه‌ریزی دارد. یکی از مهم‌ترین اوقاتی که مهارت برنامه‌ریزی به شدت به کارتان می‌آید، زمان میهمانی است. معمولا وقتی میهمان می‌خواهد بیاید، چه یک نفر باشد چه بیست نفر، حسابی اهل خانه را به تکاپو می‌اندازد و دوجین کار روی سر آدم هوار می‌شود که باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن همه آن‌ها را رتق و فتق کرد.

 

مهارت روان‌شناسی

منظور از آمادگی‌های روان‌شناختی کسب حد نصابی از رشد شناختی، عاطفی و رفتاری است که صلاحیت و توانمندی فرد برای شروع زندگی مشترک را مشخص می‌سازد؛ حداقل‌هایی که به مرور زمان و متناسب با مراحل بعدی زندگی (پذیرش نقش‌ها و موقعیت‌های جدید) رشد می‌کنند و کامل می‌شوند.

شناخت ویژگی‌های جنس مخالف بسیار حائز اهمیت است؛ شناختی که به منظور انتخاب او برای زندگی مشترک صورت می‌پذیرد و آگاهی از این ویژگی‌ها و تفاوت‌ها برای کسی که در‌صدد ازدواج برآمده، لازم است تا بتواند در مواجهه و تعامل با همسر خود رفتار مناسب داشته باشد. مثلاً از جمله تفاوت‌های مهم بین زن و مرد، عاطفی‌تر‌بودن زنان در مقایسه با مردان است که ناآگاهی و مدیریت صحیح آن می‌تواند دردسر‌ساز باشد.

برخی زن‌ها هستند که آگاهی بسیار کم و ناچیزی نسبت به وظایف و مسئولیت‌های خویش دارند. در واقع از مهم‌ترین آمادگی‌های لازم برای آغاز زندگی مشترک، مسئولیت‌شناسی و مسئولیت‌پذیری است. با شروع زندگی مشترک زن و مرد عنوان و جایگاه جدیدی پیدا می‌کنند و باید در برابر یکدیگر حقوق و تکالیفی را پذیرا باشند و بهترین زمان آموختن این حقوق و تکالیف همان سنین آستانه ازدواج است.

عواطف و هیجانات، بخش مهمی از شخصیت انسان را شکل می‌دهند و در تصمیم‌گیری‌ها و رفتارهای انسان به ویژه در ارتباط با زندگی مشترک نقش مهمی دارند. ازجمله این آمادگی‌ها تحقق بلوغ عاطفی در زوجین است. بلوغ عاطفی، قابلیت درک احساس دیگران یا همدلی است و در این بین به دلیل نیاز عاطفی بیشتری که در جنس زن نهفته است، مسئولیت مرد در برآورده ساختن این نیاز به مراتب بیشتر خواهد بود.

 

مهارت‌های حل اختلاف‌

بروز اختلاف و تفاوت بین افراد امری کاملاً عادی و طبیعی است اما مهم‌تر از آن این است که افراد باید نسبت به حل این اختلافات اشراف داشته و بتوانند اختلاف یا سوءتفاهمات خود با دیگران را به گونه‌ای منطقی و مسالمت‌آمیز حل کنند. گوش دادن فعال به سخنان همسر، سعی در درک و پذیرش احساسات او و استفاده از راهکارهای کاهش ناراحتی‌ها (شوخی و مزاح، عوض کردن موضوع بحث، قدم زدن و تفریح و...) می‌تواند در حل اختلاف موثر باشد. هرچند حل اختلاف‌ها یک امر طرفینی است اما نقش زن بسیار پررنگ‌تر از مرد است زیرا زن‌ها به دلیل عاطفی‌بودن و داشتن وظیفه تلطیف‌ فضای سرد خانه، بیشتر باید با این مهارت‌ها آشنایی پیدا کنند.

 

مهارت آشنایی با فیزیولوژی بدن

مسائل جنسی بخش قابل توجهی از ازدواج را شامل می‌شوند. از خواندن کتاب‌هایی که در مورد فیزیولوژی مردان و زنان است، شروع کنید تا میزان اطلاعات شما درباره این موضوع بیشتر شود.

به خاطر داشته باشید که آشنایی با مسائل جنسی از جمله پیش‌شرط‌های اصلی ازدواج است. البته اینجا یک هشدار لازم است و آن هم انتخاب نوع کتاب است. مراقب باشید! هر کتابی صلاحیت مشاوره و راهنمایی به شما را ندارد.

هر قدر شما میزان اطلاعات و مهارت‌های خود را بالا ببرید، زندگی موفق‌تر و پویاتری خواهید داشت که تنش در آن به کمترین میزان می‌رسد. از همین الان به فکر باشید که جاده پر‌فراز‌و‌نشیبی منتظر شماست!

..........................................

 

با ترفندهایی ساده مردان خشمگینتان را آرام کنید

رازهای یواشکی

99346.pngخیلی وقت‌ها همسران بر سر یک مسئله هر چقدر هم بی‌ارزش با هم اختلاف عقیده پیدا کرده و بار‌ها و بار‌ها از دست هم عصبانی می‌شوند اما نکته اینجاست که چگونه در مواقع عصبانیت همسر را کنترل کنیم تا به معضلات جدی‌تر گرفتار نشویم.

لج‌بازی مردان را با مقابله به مثل پاسخ ندهید

گاهی خانم‌ها ندانسته و ناخواسته موجب بلند‌شدن صدای آقایان می‌شوند. در مواردی رفتار خانم‌ها باعث ایجاد سر‌وصدا و عصبانی شدن آقایان می‌شود اما در مواردی هم خانم‌ها هر رفتاری داشته باشند طرف مقابل شان شروع به عصبانیت و پرخاشگری می‌کند، در هر دو حالت خانم‌ها می‌توانند با رفتاری مدبرانه و هنرمندانه صدای مردان را بخوابانند. در برخی موارد که صدای آقایان بلند می‌شود. خانم‌ها ممکن است ناخواسته کاری انجام داده باشند که این رفتار از مردان سربزند. خانم‌ها در هر دو مورد با به کارگیری ترفندهایی از بروز جار و جنجال می‌توانند جلوگیری کند که البته این موارد باید بر اساس موقعیت و تشخیص خانم به کار گرفته شود.

به جای گفتن نه بگویید: بله، ولی اما...

یکی از سلاح‌های خوب خانم‌ها این است که به جای گفتن نه در برابر درخواست غیر‌منطقی یا حتی درخواست منطقی که به هر دلیل خانم‌ها تمایل به انجام آن ندارند باید به جای گفتن نه بگویید: بله ولی اما... . در واقع بهتر است خانم‌ها کلمات نه، نمی‌توانم یا نمی‌خواهم را از مکالمات خود حذف کنند. وقتی آقایان لج‌بازی می‌کنند نباید در مقابل جواب مستقیم بدهید یعنی هر گز نباید مثل خودشان لج‌بازی کنید؛ بلکه باید مدتی صبر کرد تا حالت لج‌بازی آقایان برطرف شود. در زمان گرسنگی یا خستگی آقایان نیز به‌هیچ‌وجه نباید با آن‌ها صحبت کنید. در این حالت نیز اگر کمی صبر کنید آن‌ها به درجه‌ای نمی‌رسند که مجبور باشید به سختی صدای آن‌ها را ساکت کنید. مخالفت با آقایان باید به صورت غیر‌مستقیم باشد. این مورد یکی از نکات مهم در ساکت‌کردن مردان است. مخالفت‌های مستقیم، ‌صدای آقایان را بالا می‌برد که پایین‌آوردن صدا هم در این حالت بسیار سخت است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی