کد خبر : 70938
/ 22:02
چهل و هشتم در راه است و همه باید آماده میزبانی زائران آقا باشیم؛

#میهمان_داریم

خدا را شکر چند سالی است که در مشهد هم موکب‌هایی راه افتاده و عده‌ای نزدیک چهل و هشتم که می‌شود برنامه‌هایی برای زائرین(به‌ویژه کاروان‌های پیاده) تدارک می‌بینند اما خدمت‌رسانی فقط به چند نفر و برپایی موکب‌ها محدود نمی‌شود. همه باید بیاییم.

#میهمان_داریم

معین اصغری- تا امسال فقط «شنیده» بود اما چند روز پیش دیگر همه چیز را به چشم دیدم. همه چیزهایی که در این چهار، پنج سال از میهمان‌نوازی‌های عجیب و غریب عراقی‌ها در ایام اربعین از دوستان و آشنایانم شنیده بودم، به عینه دیدم. چند روز پیش در یکی از شبکه‌های تلویزیونی از افسانه بایگان که تازه از اربعین برگشته بود، شنیدم که می‌گفت از وقتی از کربلا برگشتم احساس می‌کنم همه چیز شوخی است.

واقعا همین‌طور است. اصلا دنیا به چشم آدم یک شوخی مسخره می‌آید. آدم تا با چشمان خودش نبیند که از طفل چهار پنج ساله تا پیرمرد و پیرزن ۸۰ ساله همه قطار شده‌اند تا به هر نحوی که شده از تو پذیرایی کنند باورش نمی‌شود. شبی که به کربلا رسیدیم رفتیم به خانه ابوابراهیم. 

مرد جوانی که سه فرزند داشت و در تمام مدتی که آنجا بودیم از ما به بهترین نحو پذیرایی کرد. شب اولی که رسیدیم فقط ما در خانه‌اش بودیم. صبح که برای نماز از اتاق آمدم بیرون دیدم تمام خانه‌اش از زوار پر شده است. صبح فهمیدم خودشان تا صبح در آشپزخانه بودند تا مبادا به ما که میهمانشان بودیم، سخت بگذرد. البته من کمی زودتر از بقیه فهمیدم. نصف شب از داخل کوچه صدای یکی از خانم‌ها به گوشم خورد که ملتمسانه به ابوابراهیم می‌گفت ما سیر هستیم و غذا نمی‌خواهیم.

از سفر که برگشتم به خیلی‌ها گفتم مطمئن باشید این فرهنگ تا ده پانزده سال دیگر در مشهد هم جا می‌افتد. هر سال زائران اربعین بیشتر می‌شود و هرکدام سفیران مردم عراق می‌شوند و پیام میهمان‌نوازی آن‌ها را به گوش همه مردم شهر و دیارشان می‌رسانند.

..........................................

 

از اربعین تا چهل و هشتم راهی نیست. هنوز کربلایی‌ها برمی‌گردند و درحال و هوای مردمان آن دیارند. هنوز خبرش تازه است، جوری‌که هیچ‌کس نمی‌تواند بهانه‌ای برای کم‌کاری بیاورد. واقعا آن‌قدر با آدم گرم رفتار می‌کنند که می‌گویی سال‌هاست می‌شناسی‌شان و با تو نسبتی دیرین دارند. عرب و عجمی نمی‌بینی، هرچه هست حسین است و بس؛ زائرالحسین، خادم‌الحسین. چه خوب است ما نیز بیاییم این روزها که برای پذیرایی آماده می‌شویم به خودمان نگاهی بیندازیم تا ببینیم در هر لباسی که هستیم چگونه می‌توانیم به آن‌ها خدمت کنیم.

خدا را شکر چند سالی است که در مشهد هم موکب‌هایی راه افتاده و عده‌ای نزدیک چهل و هشتم که می‌شود برنامه‌هایی برای زائرین(به‌ویژه کاروان‌های پیاده) تدارک می‌بینند اما خدمت‌رسانی فقط به چند نفر و برپایی موکب‌ها محدود نمی‌شود. همه باید بیاییم.

 

راننده تاکسی‌ها

زوار این روزها سه دسته‌اند: گروه اول با ماشین شخصی به مشهد می‌آیند گروه دوم با قطار و هواپیما و گروه سوم پای پیاده. غیر از دسته اول، همه زائران با تاکسی‌ها و وسایل حمل و نقل عمومی سروکار زیادی دارند. سال گذشته که به قم سفر کرده بودیم، روزی چند بار تاکسی سوار می‌شدیم و کاملا برخورد افراد مختلف نظر ما را به خود جلب می‌کرد. بعضی‌ها با روی گشاده آدرس می‌دادند و برخی‌های دیگر عبوس بودند و ترش.

واقعا این روزها که شهر در قرق زوار آقاست، با خودتان عهد ببندید تمام و کمال در خدمت زائران باشید. به آن‌هایی که دنبال آدرسی می‌گردند، با روی خوش و خیلی شفاف توضیح دهید. 

بعضی‌ها دیرتر متوجه می‌شوند، حوصله به خرج بدهید و آن‌ها را کاملا روشن کنید. چه اشکالی دارد دربستی را این چند روز تعطیل و اگر مسافر دیگری هم بود سوارش کنید. گاهی ممکن است مسافری پول نداشته باشد، به رویش نیاورید و از آن بگذرید (اگر هم خیلی مشتی هستید، دو سه تومان هم کف دستش بگذارید که ایلان و ویلان نچرخد).

رانندگان اتوبوس هم این چند روز قید «خانم! من کارتت رو بزن» را بزنند. خیلی از زائران از چگونگی تهیه بلیت اتوبوس بی‌خبرند. 

برای شان توضیح دهید تا کارت تهیه کنند وگرنه پول از آن‌ها قبول کنید و ختم غائله. هیچ کس از معامله با آقا ضرر نکرده است، خاطرتان جمع!

 

کاسب‌ها

همیشه مسئله کسبه اطراف حرم آزارم داده است، از کودکی تا امروز. به جرئت می‌گویم هیچ‌گاه در برخورد با دوستان و آشنایانی که در شهرهای دیگر داریم، خاطره خوبی از کسبه دور حرم نشنیده‌ام، چرا؟ واقعا چرا همه باید دل پُری از بی‌انصافی‌ها و ظلم‌های کسبه داشته باشند؟ مگر آن آقای کاسبی که جنس خود را به قیمت خون پدرش به مشتری غالب می‌کند، نمی‌داند که هرچه دارد از برکت این هم‌جواری و همسایگی آقاست؟ چند روز پیش در فرودگاه شهرمان، همسرم خواست چیزی بخرد. فروشنده به او گفت قیمتش ۵‌تومان است که به عرب‌ها می‌دهیم، شما که مشهدی هستی دو تومان بردار!

به خاطر رضای خدا هم که شده حداقل این چند روز را با زوار آقا خوب تا کنید. باور کنید آن چار قرون سود بیشتری که می‌کنید به یک آهی که از مشتری بلند شود نمی‌ارزد. مطمئن باشید خدا سود کمتر شما را با صد برابر برکت بیشتر جبران می‌کند.

 

99010.jpg

 

پلیس راهنمایی‌ورانندگی

هرچند که خودمان می‌دانیم رانندگی مشهدی‌ها نیازی به تعریف ندارد، اما باز همان هم نسبت به خیلی شهرهای دیگر آب شسته‌تر است. در روزهای عادی اگر تصادفی صورت بگیرد، راحت‌تر ختم به خیر می‌شود چون هر دو طرف مشهدی هستند و افسر هم می‌داند با آن‌ها چگونه تا کند اما این روزها کمی فرق دارد. 

خستگی سفر، شلوغی خیابان‌ها و فرهنگ‌های مختلف باعث می‌شود تا تصادف‌ها را کمی پیچیده‌تر کند. اگر افسر راهنمایی رانندگی که به صحنه می‌آید، یک لحظه این چیزها را از ذهنش مرور کند و بداند که مسافر در وضعیت روحی مطلوبی نیست و با متانت و نرمی بیشتری برخورد کند، خیلی ساده ماجرا تمام می‌شود. بابت هر خطای کوچکی ماشین بندگان خدا را پارکینگ نفرستید و زن و بچه مردم را آواره نکنید، خدا را خوش نمی‌آید.

 

هتل‌دارها

یکی از اقوام که هتل‌آپارتمانی نزدیک حرم دارد، می‌گفت برخی همکاران ما از یک ماه قبل اتاق‌هایشان را خالی نگه می‌دارند تا به چهل و هشتم که رسید، قیمت‌ها را نجومی کنند. 

سرمای استخوان‌سوز این روزها هم آدم را مجبور می‌کند تا اگر شده شبی ۲۰۰هزار تومان هم پرداخت کند ولی گوشه خیابان نماند.

یک لحظه تصویر موکب‌های عراقی‌ها را از ذهنم مرور می‌کنم. باور اینکه در کنار ما مردمانی هستند که تمام خانه و زندگی‌‌شان را در اختیار زائر امام حسین(ع) می‌گذارند تا در رفاه و راحتی تمام باشد، بی‌اندازه سخت است. دوستی می‌گفت صاحب خانه‌ای که در نجف شب میهمانش بودیم، صبح کلید خانه‌اش را به ما داد و گفت خودم هم می‌خواهم بروم زیارت، هر وقت کارتان تمام شد، کلید را فلان جا بگذارید و بروید. چه کسی این را باور می‌کند؟ طرف تمام خانه و زندگی اش را داده دست یک زائر و خودش رفته است. حال این‌ها را بگذارید کنار چیزهایی که از خودمان می‌شنویم.

تنها هتل‌دارها مخاطب این نوشتار نیستند. خیلی از ما خانه‌های با چند طبقه یا حتی با چند اتاق داریم. چقدر خوب می‌شود اگر ما هم در‌ خانه‌هایمان را روی زوار آقا امام رضا(ع) باز بگذاریم و چند روزی با میهمانان آقا هم‌سفره شویم؟

 

رستوران‌دارها

اگر از فلکه آب بیاید تا ترمینال بالا، تنهای چیزی که یک لحظه هم قطع نمی‌شود بوی غذاست. قطار ساندویچی‌ها و رستوران‌های جورواجور کنار هم ردیف شده‌اند که نصیب بعضی‌ها غذا و نصیب بعضی هم بوی آن است. 

هیچ‌کس نیست که از سود سرشار رستوران‌دارها و آشپزخانه‌چی‌ها بی‌اطلاع باشد، برای همین واقعا جای دوری نمی‌رود این ایام کمی سرکیسه را شل کنند. من نمی‌گویم غذایشان را مجانی در اختیار خلق‌ا... بگذارند ولی اگر هم نیازمندی داخل رستوران شد او را بی‌جواب برنگردانند. اگر ده نفر هم روزی بیایند نهایت می‌شود صد هزار تومان که پول خرد یک رستوران هم نمی‌‌شود.

ما از آن دسته روشن‌فکران هندی نیستیم که بگوییم با پول یک دیگه شله می‌شود چه کارها کرد ولی این دیگر توقع بی‌جایی نیست اگر از خیّرین محترم و بانیان مجالس عزاداری بخواهیم تا پولی که می‌خواهند صرف اطعام کنند، غذایشان را در مناطق محروم و بی‌بضاعت توزیع کنند تا شاید آن‌ها هم به این بهانه سر سفره بابرکت حضرت سلطان بنشینند. گاهی آدم در مرفه‌ترین مناطق شهر، داربست‌هایی را می‌بیند که غذاهای خیلی رنگارنگ توزیع می‌کنند؛ درحالی‌که افراد آن مناطق هیچ احتیاجی به آن غذاها ندارند. با کمی مدیریت و تحمل سختی‌ها می‌شود از پولمان استفاده‌هایی کرد که چندین برابر بیشتر برکت پیدا می‌کند.

..........................................

 

زائران پیاده مسافت‌هایی طولانی را برای رسیدن به مشهد پشت سر می‌گذارند

چگونه خادم شوم؟

هر سال جمعیت زیادی از عاشقان امام رضا(ع) پای پیاده از شهرهای دور و نزدیک به سمت مشهد راهی می‌شوند. بیشتر این جمعیت از شهر‌های چناران و قوچان است که مرد و زن و کودک درکنار یکدیگر حرکت می‌کنند. مسعود یاوری، معاون فرماندار قوچان در رابطه با حضور کاروان‌های پیاده در محورهای ورودی و خروجی شهرستان قوچان، اظهار کرد: در سال گذشته ۷۰‌هزار نفر از کاروان زائران پیاده از مسیر مواصلاتی قوچان به مشهد مقدس حرکت کردند. این تعداد از خراسان شمالی، استان‌های شمالی کشور و مسیرهای منتهی از شهرهای مجاور شهرستان قوچان به مشهد را شامل می‌شود.

یاوری در رابطه با خدماتی که به زوار پیاده ارائه می‌شود، اظهار کرد: موکب‌ها در ورودی روستای یوسف‌آباد، شهرکهنه، ورودی و خروجی شهرستان قوچان، ورودی روستای هودانلو، سه راهی سبزوار، آلماجق، امامزاده جلیل، سیمرغ و روستای علی زینل خدمت‌رسانی می‌کند. در سال جاری نیز با جای‌گذاری سرویس‌های بهداشتی بیشتر در جهت دسترسی کوتاه‌تر زائران به خدمات بهداشتی و اضافه‌شدن یک موکب بیشتر برای سهولت کاروان‌های پیاده اجرایی شده است.

وی به استفاده از ظرفیت‌های مردمی در جهت کمک‌رسانی به کاروان‌های پیاده اشاره کرد و گفت: افرادی که در طول مسیر منازل و غذای نذری در اختیار کاروان‌ها قرار می‌دهند، با نظارت نهادهای امنیتی و کارشناسان سامان‌دهی می‌شوند. در روزهای اخیر با توجه به وضعیت کاهش دما از نظر سوخت و وسایل گرمایش تمهیدات لازم صورت گرفته است. همچنین اگر زائری یا کاروانی با تاریکی شب مواجه شود، زمینه انتقال آنان به نزدیک‌ترین موکب در زمان کوتاه انجام می‌گیرد.یاوری به خدمت‌رسانی چهار موکب به صورت ویژه در طول مسیر اشاره کرد و گفت: در شهرکهنه، ورودی شهر، امامزاده جلیل، روستای آلماجق وروستای علی زینل با ارائه پذیرایی و اطعام، اسکان و خدمات پژشکی خدمت‌رسانی صورت می‌گیرد.اگر دوست دارید تا شما هم سهمی در خدمت‌رسانی بهتر به زائران امام رضا(ع) داشته باشید، به سایت www.zaerinpiadeh.ir بروید و در قسمت «چگونه خادم شوم؟» اطلاعات خود را وارد کنید. آنجا می‌توانید نحوه کمک‌رسانی خود را به صورت نقدی، غیر نقدی و اسکان صلواتی مشخص کنید تا مسئولان سایت با شما تماس گرفته و هماهنگی‌های لازم را انجام دهند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی