کد خبر : 70849
/ 23:42
اثر محیط در تربیت و نگهداری از کودکان؛

نظارت در مهدکودک‌های مشهد مغفول واقع شده‌است

نظارت در مهدکودک‌های مشهد مغفول واقع شده‌است

علیزاده- در بازدید نامحسوس از مهدهای کودک مشهد در نقاط مختلف مشهد، در کنار خیلی از کمبودها و مشکلاتی که به ساختار فیزیکی، شرایط نگهداری، تربیتی و آموزشی مهد‌ها برمی‌گشت، معدود مهد‌کودک‌هایی هم بودند که در خلاقیت و نوآوری و ایجاد فضای مناسب و ایمن برای کودکان، حداکثر تلاش خود را به کار گرفته‌بودند.

یکی از همین مهدهای کودک بر خلاف تصور عمومی، در نقطه‌ به‌نسبت کم‌برخوردار مشهد است. این مهدکودک واقع در محدوده سیدی است. نخستین نکته‌ای که در این مهدکودک به چشم می‌آید، فضای بسیار بزرگ و دل‌باز آن است. برای رسیدن به ساختمان، ابتدا باید حیاط متوسطی که چند وسیله بازی و تعدادی درخت زیبا در آن قرار دارد را پشت سر بگذاریم. پیش از اینکه به در برسیم، آن را به رویمان باز و به داخل دعوتمان می‌کنند. فضای مهدکودک بسیار تمیز و بزرگ است. در گوشه دیگر ساختمان پنج‌تا کلاس قرار دارد که بازدید از دو کلاس، نشان داد که پنجره دارند و نکات ایمنی‌ای که با چشم قابل‌رویت هستند رعایت شده‌اند.

پشت ساختمان نیز حیاط به‌نسبت بزرگی هست که حوضی بسیار زیبا و تمیز وسط آن قرار دارد و دو‌سه مرغابی زیبا در آن شنا می‌کنند. آن‌ها حتی پرندگانی را نیز برای شناخت و آشنایی بچه‌ها به صورت بسیار تمیزی در همین حیاط نگهداری می‌کنند. نصب تصاویر زیادی از مدارک حرفه‌ای و تحصیلی مربیان بر روی دیوارهای مهدکودک هم نکته دیگری است که به مادران اطمینان خاطر می‌دهد که مربیان این مهد تحصیلات مرتبط دارند؛اما از همه این‌ها مهم‌تر، نشاطی است که کودکان این مهدکودک دارند که در مقایسه با مهدهایی که از آن‌ها گزارش تهیه کردیم، بسیار متفاوت و مشهود است، به گونه‌ای که شور و هیجانی که آن‌ها دارند را در موارد پیشین ندیدیم.مدیر مهدکودک که خود مدرک روان‌شناسی دارد، شروع به توضیح‌دادن برنامه‌های آموزشی و تربیتی مهدش می‌کند. او تصاویری از فعالیت‌های بچه‌ها را از درون گوشی‌اش نشان می‌دهد و می‌گوید: با بچه‌ها در زمینه‌های مختلف آموزشی کار می‌شود. برای نمونه، آموزش قرآن، بررسی خلاقیت، کاردستی، تست هوش و کلاس‌های مشاوره رایگان ویژه مادران، معاینات پزشکی دوره‌ای چشم، دندان و تغذیه و چاشت رایگان از دیگر برنامه‌های این مهدکودک است.یکی از دیگر برنامه‌های خوب این مهدکودک نصب نرم‌افزاری بر روی گوشی والدین است که می‌توانند در ساعات خاصی از روز، به طور آنلاین، همه بخش‌های مهدکودک و حتی وضعیت کودک خود را ببینند. البته آن‌ها به دنبال تمام‌وقت‌کردن این مشاهده آنلاین برای والدین هستند، اما فعلا به دلیل هزینه زیادی که مصرف اینترنت به دنبال دارد، هنوز موفق به این کار نشده‌اند. مزیت دیگر این مهدکودک این است که در دو نوبت صبح و بعداز‌ظهر فعال است. با همه این‌ها، برای کودکان سه تا ‌چهارسال که پیشِ یک می‌شود، ۱۲۰هزار تومان و برای نوپا هم ۱۵۰هزار تومان شهریه در ماه دریافت می‌کنند.فضای این مهدکودک با دو حیاط زیبا و بزرگ برای جنب‌وجوش و بازی بچه‌ها، در مقابل خیلی از مهدهای کودکی که در دیگر نقاط مشهد به سراغ آن‌ها رفتیم، اصلا قابل‌مقایسه نیست، فضاهایی محدود و غیرایمن که شرایط مناسبی برای بازی‌های کودکانه نداشتند. حتی در منطقه التیمور به مهد کودکی می‌رویم که اصلا حیاط ندارد و بچه‌ها در تمام مدت زمان نگهداری در این مهد، فقط در فضای بسته کلاس‌ها هستند. کلنگی و فرسوده‌بودن ساختمان‌های مهدکودک‌ها در کنار خلأهای تربیتی و آموزشی هم نکته دیگر در زمینه مهدکودک‌هاست که اگر نظارت متولیان بر این مکان‌ها به طور دقیق انجام شود، قطعا شاهد چنین کاستی‌هایی نخواهیم‌بود.

 

اشتراک گذاری
نظرات شما
سبک پا
23:30 0 0 پاســخ به ایــن نظــر

سلام ببخشید آ درس واسم این مهد کودک رو لطف میکنید کد خبر 70849 برا ثبت نام دخترم تو منطقه سبدی دنبال مهد خوب میگردم .ممنونم

روزنامه شهرآرا

با سلام
مخاطب گرامی ، جهت گرفتن اطلاعات مهد کودک با شماره مستقیم شهرآرا 37288881 الی 5 تماس حاصل فرمائید.
با تشکر از همراهی گرمتان

نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی