کد خبر : 70787
/ 22:22
با به جا‌آوردن اعمال روز اربعین هم‌پای زوار امام‌حسین(ع) در فضیلت زیارت آن حضرت شریک شوید؛

آشوبم؛ آرامشم تویی

اگر توفیق زیارت امام‌‌حسین(ع) در روز اربعین را داشته‌ باشید، حتما می‌دانید که این روزها در عراق چه ولوله‌ای برپاست. انگار به یک‌باره خون در رگ تشیع به جوشش درآمده باشد.

آشوبم؛ آرامشم تویی

متین‌نژاد- همه رو به سوی یک قبله و در سعی بین خود و مرادشان در خروشند؛ وصفی که گفتن ندارد و فقط باید از نزدیک درکش کرد. اگر هم تا حالا توفیق این کار را نداشته‌اید، سعی کنید که حتما سال آینده یکی از زائران حضرتش در این روز باشید.

این پیشنهاد را نه فقط به‌خاطر اینکه زیارت اربعین، حال و هوای دیگری دارد، به شما می‌دهم؛ بلکه به این دلیل است که این زیارت، مُهر تاییدی هم بر ایمان راستین شماست. باور ندارید سری به کتاب شریف مفاتیح‌الجنان شیخ‌عباس قمی(ره) بزنید. در بخش آداب روز اربعین در ماه صفر، به روایتی معتبر از قول امام‌حسن‌عسگری(ع) برمی‌خورید که آن حضرت به برشمردن پنج علامت مؤمن راستین پرداخته‌اند که شامل؛ خواندن نماز ٥١‌رکعتی، استفاده از انگشتر در دست راست، سجده‌کردن بر خاک، بلند گفتن بسم‌ا... در نماز و زیارت اربعین است.

آیت‌ا... بهجت(ره) در ضرورت زیارت اربعین و بزرگداشت این روز سخن جالبی دارند که نقل‌ چندباره‌اش هم خواندنی است: روایت است امام زمان(عج) که ظهور می‌کنند، اهل عالم را با پنج ندا می‌خوانند؛ «اَلا یا اَهلَ العالَم اِنَّ جَدِی الحُسَین قَتَلُوهُ عَطشاناً و...»، یعنی امام زمان(عج) خودشان را به واسطه امام‌حسین(ع) به همه عالم معرفی می‌کنند، بنابراین در آن زمان باید همه مردم عالم، حسین(ع) را شناخته باشند، اما الان هنوز همه مردم، حضرتش را نمی‌شناسند و این تقصیر ماست، چون ما برای سیدالشهدا(ع) طوری فریاد نزدیم که همه عالم صدای ما را بشنوند، از‌این‌رو پیاده‌روی اربعین می‌تواند بهترین فرصت برای معرفی حسین(ع) به عالم باشد.

..........................................

به‌طور کل آداب و اعمال اربعین، در زیارت مرقد مطهر امام‌حسین(ع) و خواندن زیارت‌نامه مخصوص این روز خلاصه می‌شود که برای جاماندگان از حرم، خواندن زیارت اربعین در اولویت است. با این وجود، شما می‌توانید اعمال مستحبی را که در کتاب شریف مفاتیح‌الجنان برای ماه صفر ذکر شده، به جا آورید. این اعمال شامل خواندن دعا، تلاوت قرآن، اقامه نماز و روزه‌داری است که بد نیست قبل از آن غسل زیارتی هم بکنید.دعای ویژه ماه صفر نیز که از محدث بزرگ مرحوم «فیض کاشانی» نقل شده، مستحب است هر روز ۱۰مرتبه خوانده شود: 

 

در زیارتنامه‌ها به‌دنبال چه هستیم؟

گفتیم محور اربعین بر زیارت و زیارت‌نامه‌خوانی است که اگر آگاهانه و با توجه و حضور قلبی باشد بیش از هرچیز دیگر نقش اصلاحی دارد؛ چراکه رفتن به زیارت به معنای بیعت و بستن عهد و پیمان وفاداری به عقاید و افکار و راه و مذهب کسی است که زیارت می‌شود. زیارت‌نامه‌ها هم برای همین است که ما آن فرد را به‌درستی بشناسیم و نه آنکه فقط از حیث ثوابش آن را روخوانی کنیم. درمجموع آنچه شما باید با خواندن یک زیارت‌نامه‌ درجستجوی آن باشد، شامل؛

زیارت‌نامه‌ صحیفه امام‌شناسی است و شما با رفتن به زیارت اولیای الهی و خواندن زیارت‌نامه آن‌ها به خود تلقین می‌کنید که الگو و اسوه حقیقی برای دینداری و رسیدن به هدف آفرینش و زندگی سعادت آمیز این افراد هستند که باید برای راهیابی به سعادت و هدایت پیرو آنان بود. در این میان هرچه معرفت بیشتر باشد، نقش اصلاحی خواندن زیارت‌نامه هم بیشتر خواهد بود.

تولی و تبری به‌عنوان دو فرع از فروع دین، از ارکان اعتقادی همه زیارت‌نامه‌ها محسوب می‌شوند که شما باید به‌عنوان زائر آن‌ها را برای در امان‌ماندن از آسیب‌های قلبی و روحی در خود زنده نگه دارید تا خلقیات عملی‌تان آسیب نبیند و به اعتقادات‌تان هم ضرری وارد نشود.

زیارت زائر را ترغیب و تحریک می‌کند که با سنت و سیره امام معصوم(ع) و شیوه زندگی، روابط و معاشرت‌ها، روش تربیتی و... آشنا شود. این موضوع در زیارت‌نامه‌ها بارها و بارها تاکید می‌شود، مانند عبارت: «اللهم اجعل محیای محیا محمد و آل محمد و مماتی ممات محمد و آل محمد» در زیارت عاشورا.

همان‌گونه که طهارت و نظافت از پلیدی‌های ظاهری از لوازم ضروری و حتمی حیات طبیعی انسان است، طهارت از پلیدی‌ها و زشتی‌های باطنی نیز هماهنگ با فطرت و دین است تا آدمی همواره خود را از شر نفس و خبائث سیرت از یک سو و گناه از سوی دیگر تطهیر کند و ولایت ائمه‌معصومین(ع) عامل همین پاکی و پاکیزگی است و این زیارت‌نامه‌ها هستند که‌ افکار، آرمان و دل‌هایمان را همسو می‌کنند.

 

اربعین؛ بازشناسی فلسفه قیام‌ عاشورا

زیارت اربعین، زیارت‌نامه‌ای وارده از امام‌صادق(ع) است که شیعه در نشر قیام عاشورا و بازشناسی فلسفه قیام و معرفی امام مظلوم و شهیدش، آن را قرن‌ها پاس داشته. دعا و زیارتی کوتاه با القای معانی بلند که چون خورشیدی فروزان، قرن‌ها به هدایت و بیدارگری مردم و شکوفایی اندیشه بشری پرداخته است و ما در ادامه تنها به بخش کوچکی از ١٠‌فراز این زیارت‌نامه اشاره میکنیم:

 

فراز اول؛ سلامی برای تعیین جبهه

در سلام‌های اولیه این زیارت، امام صادق(ع) به‌نوعی اصالت خانوادگی امام‌ حسین(ع) را بیان می‌کنند که ایشان فرزند رسول خدا و حبیب خدا هستند. برای سلام، معانی مختلفی هم ذکر شده؛ مانند اینکه سلام، یکی از نام‌های خدای عزوجل است و مراد آن است که خداوند، حافظ تو باشد و همچنین سلام به معنای تسلیم و سلامتی است. درحقیقت زائر با عرض سلام بر آن حضرت و یارانش، چهره اجتماعی‌سیاسی خود را نمایان و اعلام می‌کند که نه‌تنها بابت درون مبارزه می‌کند، بلکه همانند خود آن بزرگوار با طاغوتیان، ظالمان، مستبدان و خائنان به مردم، مبارزه کرده و با شعار سلام، خود را در زمره یاران آن حضرت قرار می‌دهد.

 

فراز دوم؛ تایید این عظمت و برتری

در این دنیا هرکس با اسبابی یا عملی به عزت می‌رسد. امام‌ حسین(ع) و اهل‌بیت ایشان در روز عاشورا در فجیع‌ترین وقایع و جنایت‌ها، قرار گرفته بودند. اگرچه مدت زمان جنگ کم بود، در این مدت کم، انواع و اقسام جنایت‌ها و پستی‌ها دیده می‌شود که البته بزرگ‌ترین چهره این جنایات هم، این است که بر امام معصوم وارد شده و به امام با گذراندن چنین وضعیتی، کرامت و شرافت داده می‌شود.

 

فراز سوم؛ کنکاشی در اهداف اصلی قیام

با مطالعه تاریخ درمی‌یابیم که در دین پیامبر اکرم(ص) تغییرات بسیاری ایجاد و بدعت‌های فراوانی نهاده شده بود. امام برای اینکه حقیقت دین رسول‌ اکرم(ص) حفظ شود و دینی سالم به نسل‌های بعدی رسانده شود، هیچ راهی نداشتند جز اینکه قیام کرده و به این وسیله اعلام کنند که حقیقت دین اسلام به یغما برده شده و دین کنونی، دینی است تحریف‌شده که خلفا به وسیله آن راهی برای حکومت نامشروع خود یافته‌اند.

 

فراز چهارم؛ بررسی علت آن همه رذالت

امام صادق(ع) در این فراز از زیارت، به توصیف قاتلان امام می‌پردازد که دنیاطلبی و منفعت‌خواهی، چشم دل آنان را کور کرده بود. آن‌ها کسانی بودند که نماز می‌خواندند و شهادتین می‌گفتند ولی به خاطر شکم و ریاست یا ترس از دادن جان و دنیای خود، برخلاف اعتقاد خود با حسین(ع) جنگیدند.

 

فراز پنجم؛ عبرت‌آموزی از سالارشهیدان

آن حضرت به دلیل موقعیت خاصی که برایشان پیش آمد، درس‌های عملی زیادی به تمام انسان‌های تاریخ و جوامع بشری دادند؛ نظیر عبادت و بندگی، عزت نفس و مناعت طبع، تسلیم در برابر رضای خداوند، ایثار و ازخودگذشتگی، عزت سیاسی، امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منکر، قربانی‌کردن مصلحت در پای حقیقت، جدا‌نبودن سیاست حقیقی از دیانت و یکی‌بودن حماسه و عرفان. این درس‌ها و پیام‌ها، قطره‌ای است از دریای بیکران عالی‌ترین نمونه انسانیت.

 

فراز ششم؛ تجدید بیعت‌ راستین باامام(ع)

در این فراز، پیروی ما از آن بزرگواران، در حدی بیان می‌شود که در مقابل دوستان آنان، حقیقت «صلح» و در برابر دشمنان آنان حقیقت «جنگ و محاربه» هستیم، به‌عبارتی ما صراحتا بیان می‌کنیم که در تمام شداید و سختی‌ها و گرفتاری‌ها و همچنین در تمام شادی‌ها و آرامش‌ها با شما، بلکه عین شما هستیم.

 

فراز هفتم؛ شهادت به اصالت آن خاندان

«گواهی می‌دهم که تو نوری بودی در اصلاب پدران بزرگوارت و ارحام مادران پاکت! و دوران جاهلیت، تو را به پلیدی‌های خود، آلوده نکرد و...»

 

فراز هشتم؛ توصیف‌ فرزندان امام‌حسین(ع)

در این فراز و فراز قبل بار دیگر بر سلسله پاک امامت و زنجیره مستحکم ولایت، از امیرمومنان‌علی(ع) تا حضرت‌ مهدی‌ موعود(عج) تاکید شده‌ است تا اطاعت و فرمان‌برداری از آنان، حجتی کامل برای همگان باشد.

 

فراز نهم؛ تاکید براعتقادات حقیقی شیعه

«شهادت می‌دهم که من به شما و رجعت شما یقین دارم و در انجام کارهایم طبق دستورهای دین عمل می‌کنم و قلبم با قلب شما آمیخته است. در هر کارِ خود پیرو دستورهای شما هستم و آماده یاری و نصرت شما، تا اینکه خدا به شما اجازه ظهور دهد و من با شما هستم نه با دشمنان شما!»

 

فراز دهم؛ صلوات خاصه بر اهل‌بیت(ع)

نفس زیارت امام‌ حسین(ع) از مصادیق تعظیم شعائر الهی و از جلوه‌های دوستی با اهل‌بیت(ع) عنوان شده و این‌گونه است که زائران حقیقی اباعبدا...(ع) قبل از همه وارد بهشت می‌شوند و با زیارت حضرت، گناهانشان محو و عمرشان طولانی و روزی‌شان زیاد و غم و اندوهشان برطرف می‌شود.

..........................................

این هم برای شمایی که این اربعین امکان تشرف فیزیکی به کربلا را نداشته‌اید

خیلی دور، خیلی نزدیک

هیچ‌کس منکر آن شور و ارادتی که از حضور فیزیکی در حرم امام برای زائر ایجاد می‌شود، نیست ولی خوب باید قبول کنیم که امکان تشرف همه هم، هرسال وجود ندارد و عده‌ای با همه خواست و نیت قلبی‌شان از این سفر جا می‌مانند. به همین دلیل، قصد داریم به همه شما که این روزها امکان سفر به کربلا را نداشته‌اید، پیشنهاد جالبی بکنیم و آن هم زیارت مجازی است که حد و حدودی نمی‌شناسد و شما را هرکجایی که باشید، با یک کلیک‌ ساده به حرم مطهر امام‌حسین(ع)  وصل می‌کند.

---با زیارت آن‌لاین به عزاداران بپیوندید: کافی است نیت کنید و در نوار جستجوگر سیستمتان، واژه «زیارت‌ آن‌لاین» را به‌ همراه نام حرم مطهر امام‌حسین(ع) تایپ کنید. موتور جستجوگر بلافاصله شما را به کربلای معلا یا حرم حضرت اباالفضل(ع) یا هرکجا که بخواهید، وصل می‌کند و شما می‌توانید تصویر و صدای پخش‌شده در حرم را به‌طور زنده دریافت و دلتان را برای لحظاتی روانه آن گنبد و بارگاه  کنید.

---مسیر زیارت‌تان را خودتان تعیین ‌کنید: افزون بر زیارت آن‌لاین، شما می‌توانید زیارت مجازی هم داشته باشید. این نوع زیارت هم درست مانند زیارت آن‌لاین انجام می‌شود؛ با این تفاوت که این‌بار واژه «زیارت مجازی» را در نوار جستجوگر سیستمتان تایپ می‌کنید. این زیارت بیشتر شبیه نوعی حرم‌گردی چند بُعدی است و به شما این امکان را می‌دهد که با کلید موس خود، مسیر خاصی را دنبال و از مکان‌های مختلف حرم به راحتی دیدن کنید.

---نامتان را در فهرست زائران ثبت کنید: زیارت نیابتی هم نوعی دیگر از زیارت مجازی است که باید وارد سایت زیارت مجازی حرم مطهر امام‌حسین(ع) شوید و از منوی راهنما واژه «زیارت نیابتی» را برگزینید. سپس نام و نام‌ خانوادگی و مشخصات خود را وارد کنید و در پنجره‌ای، خطاب به امامتان دل‌نوشته‌ای بنویسید و بقیه‌اش را به خادمان حرم مطهر بسپارید. خادمان در اولین فرصت به‌جای شما زیارتی می‌کنند و نمازی می‌خوانند تا بی‌حضور نام شما هم در فهرست زائران حضرتش ثبت شود. با این وجود سعی کنید فردا از حسن همجواری با آقا امام‌رضا(ع) نهایت استفاده را ببرید و ضمن تشرف و خواندن زیارت اربعین در حرم، نائب‌الزیاره کسانی هم باشید که آرزوی زیارت امام‌ را در دل دارند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی