کد خبر : 70635
/ 21:44
تقدیر و آینده انسان از آن مطالب جذابی است که هرکسی دوست دارد از آن باخبر شود؛

بیا فالت بگیرُم

اگر از هر اخترشناسی بپرسید که آیا اختربینی یا طالع‌بینی نجومی را باور دارد، جواب به احتمال قوی، «نه»ای جانانه خواهد بود. با این‌حال، ریشه‌های دانش اخترشناسی در همین مجموعه‌باورهای اختربینانه بوده است که سال‌های سال قدمت دارند.

بیا فالت بگیرُم

معین اصغری- فال و طالع بینی از دیرباز و نسل‌های خیلی دور رایج بوده، چنانچه هزاران سال پیش این پدیده برای مردم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود اما با این تفاوت که در آن زمان طالع‌بینی و پیش‌گویی‌ها بر اساس فرایندهای آسمانی و چگونگی قرار‌گیری نقوش در آسمان‌ها و ستارگان انجام می‌شد. به عنوان مثال مصریان از زمان خیلی قدیم رابطه قابل اعتمادی میان پدیده‌های آسمانی و فرایندهای زمینی یافته بودند. این‌گونه بود که طالع بینی به وجود آمد. شبه علمی که در آن انسان براساس وضعیت ستارگان به ظاهر می‌تواند آینده را پیش‌گویی کند.

اکنون نیز به وضوح شاهد پیگیری بسیاری از افراد برای فال و طالع‌بینی هستیم که مشتاق به دانستن پیش‌آمد‌های آینده خود هستند و چون درباره شخصیت و طبیعت افراد بحث می‌کند به موضوع جالبی در بین افراد تبدیل شده است. طالع‌بینی از جمله اموری است که افراد مختلفی به انجام آن برای اطلاع یافتن از آینده، تشخیص شخصیت و آگاهی بر اموری پیچیده، رغبت نشان می‌دهند و گاه در این میان به بیراهه می‌روند. در این بین سؤالات زیادی در این رابطه در ذهن برخی‌ها شکل گرفته که آیا فال فقط یک سرگرمی است؟ طالع‌بینی علم است یا خرافات؟ چرا بعضی‌ها به طالع‌بینی اعتقاد ویژه دارند؟

در ادامه این مطلب توضیحات کامل و جالبی در این باره در اختیارتان قرار داده‌ایم تا شاید به جواب و دلیل قانع‌کننده‌ای درباره سوالات‌تان برسید.

..........................................

طالع‌بینی در گذشته به عنوان علمی انکارناپذیر وجود داشت و این علم شاخه‌های مختلفی مثل تعبیرخواب و پیش‌گویی آینده جهان را دربرمی‌گرفت.همان‌طور که در داستان‌هایی به نقل از قرآن کریم و احادیث آمده که پادشاهان یک عصر توسط ستاره‌شناسان دربار از نابودی حکومت خود اطلاع پیدا می‌کردند. مثل تولد حضرت موسی‌(ع) که فرعون بعد از شنیدن این پیش‌گویی دستور داد همه کودکان پسری را که به دنیا می‌آیند، بکشند اما همین پیش‌گویی ناقص بود و با اینکه فرعون نوزادان و کودکان بسیاری را کشت، موسی‌(ع) را نتوانست از بین ببرد و ایشان در قصر او پرورش یافت. ناقص بودن علم کاهنان و افرادی که می‌خواهند به این امور دست پیدا کنند در همین جا هویدا می‌شود به این معنا که کاهنان نمی توانستند پیش‌گویی کنند این فرد چه کسی است و حتی نتوانستند بفهمند این کودک جزو نزدیک ترین افراد دربار فرعون می‌شود.

تمدن‌های نخستین ستاره‌ها و سیاره‌ها را شواهدی از وجود قدرت‌های فراطبیعی می‌دانستند که تأثیری جادویی بر زندگی مردمان دارند. از نوشته‌های به‌جامانده از کاهنان بابلی می‌دانیم که آن‌ها رویدادها و پدیده‌های مختلف نجومی را همچون نشانه‌های نیک یا شر «تفسیر می‌کردند». کاهنان بابل با استفاده از «اصول قیاس» یا «قوانین مطابقت»، که برای پدیده‌ها داشتند، ادعا می‌کردند که می‌توانند براساس موقعیت اجسام آسمانیْ آینده‌ی حکومت پادشاهان خود را پیش‌بینی کنند. مثلاً سیاره‌ی سرخ‌رنگ مریخ نشانه‌ای از خون و جنگ حتمی دانسته می‌شد. یا صورت فلکی‌ای با نقشی شبیه دو ماهی نشانه‌ای از آب در نظر گرفته می‌شد.

 

واقعیت یا خرافه؟

98518.pngپدیده فال و طالع‌بینی در دوران مختلف و اقصی نقاط جهان به گونه‌ای مختلف وجود داشته و دارد مثل فال بودا در هند، فال ای- چینگ در چین و فال قهوه از جمله فال‌های معروف جهانی هستند که جزو اسناد تاریخی سرزمینشان به شمار می‌آیند. در کشور ما هم فال حافظ از احترام و اعتبار ویژه‌ای برخوردار است.

در واقع فال و طالع‌بینی روش‌هایی هستند برای شناخت آینده و به این دلیل افراد به آن‌ها روی می‌آورند که از اتفاقی که در آینده ممکن است رخ بدهد، باخبر شوند اما باید به این باور برسیم که تخته سیاهی در آسمان نیست که آینده ما را در آن نوشته باشند و سرنوشت ما به دست خود ما نوشته می‌شود. چنانچه در قرآن کریم آمده است که سرنوشت هر قوم در دستان خود آن قوم است.

اینکه مثلا می‌گویند متولدین فلان ماه افرادی خونگرم یا اهل کشمکش هستند نمی‌تواند در مورد همه صدق کند. اما نمی‌توان شرایط مکانی و زمانی را شکل‌‌گیری افراد نادیده گرفت، به طور مثال افرادی که در مناطق سردسیر مانند سوئد و نروژ زندگی می‌کنند قطعا به لحاظ خلق‌و‌خو، بلوغ، رفتارهای اجتماعی و‌... با متولدین منطقه استوایی تفاوت دارند. اما این طالع‌بینی رایج در مورد خصوصیات شخصیتی افراد، محصول تحقیق افرادی چینی و هندی در جامعه آماری بسیار محدود بوده که استقرایی ناقص است و نمی‌توان آن را بر 7‌میلیارد انسان تعمیم داد! در واقع نمی‌توان این همه شرایط را نادیده گرفت، در‌صورتی‌که حتی نوع خوراک و فصول بر شخصیت افراد تاثیر می‌گذارد. حتی کامل‌بودن یا هلال‌بودن ماه آن در هنگام تولد افراد و حرکت سیارات، بر شخصیت انسان‌ها تاثیر می‌گذارد.

این قبیل مسائل تنها با استقرایی ناقص به دست آمده که بشر ظرفیت این علم را ندارد و نمی‌توان به هیچ عنوان بر پیش‌گویی‌های طالع‌بینان اعتماد کرد. ضمن آنکه بر فرض دانستن امری، نمی‌توان در آن تغییری ایجاد کرد، همان‌طور که کاهنان به فرعون خبر دادند کودکی تخت تو را از بین می‌برد و فرعون دست به کشتار کودکان زد اما در نهایت همان کودک در قصر او پرورش یافت و این پیش‌گویی هیچ کمکی به او نکرد.

با اینکه طبق آیات قرآن کریم همه چیزِ عالم از اول تا آخر در لوحی به نام لوح محفوظ ثبت است اما سرنوشت و تقدیر هم‌اکنون درحال نگارش است، زیرا خود اهل بیت به ما یاد داده‌اند که فراوان دعا کنید چون دعا تقدیر را تغییر می‌دهد. از جهت دیگر نمی‌توانیم منکر پیش‌گویی‌های بزرگ تاریخ بشری هم شویم. درواقع این مسائل را نمی‌توان به طور کلی رد کرد ولی اثباتش هم بسیار مشکل است. اگر مثبت‌اندیش باشیم، می‌توان آن را جزو فراعلم قرار داد و اگر منفی‌نگر باشیم بگوییم خرافاتی بیش نیستند.

 

وای از تنبلی

یکی از علل رواج طالع‌بینی و فال‌گیری در عصر حاضر این است که انسان امروزی نسبت به انسان‌های دوران گذشته تنبل‌تر شده است. یکی دیگر از این علل، احساس تنهایی است که گریبان قسمت زیادی از مردم روی زمین را گرفته و یکی دیگر از این عوامل تلقین است.تنهایی، ناراحتی خیال، توانایی نداشتن در ایجاد رابطه با دیگران، نیاز به پیشرفت و موفقیت در کار، حل مسائل عشقی، عاطفی و زناشویی باعث می‌شود گاه افراد تحصیلکرده و روشنفکر هم تحت القائات دیگران دست به دامان این مسائل شوند و نداشتن قدرت و توانایی خود را برای حل مشکلات به این صورت ابراز دارند. درواقع به همان نسبت که مشکلات فردی و اجتماعی انسان زیاد شده به همان نسبت هم از میزان صبر و وقت او کم شده است و می‌خواهد به هرنحوی که شده راه‌حلی برای مشکلاتش بیابد.

 

چرا آدم‌ها طالع‌بینی را دوست دارند؟

این امر می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد که تنها به چند مورد اشاره می‌کنیم:

از دیدگاه روان‌شناسی، طالع‌بینی جاذبه‌ای بسیار قوی به شمار می‌رود زیرا درباره شخصیت و طبیعت افراد بحث می‌کند، بنابراین به موضوع جالبی برای سرگرمی افراد تبدیل می‌شود.

طالع‌بینی را می‌توان راه فرار مناسب برای افرادی دانست که می‌خواهند به هر نحوی شده از تصمیم‌گیری شانه خالی کنند و از طالع‌بینی به عنوان کمکی برای تصمیم‌گیری استفاده کنند. درواقع آن‌ها هر تصمیمی را بهتر از بی‌تصمیمی می‌دانند و طالع‌بینی کمک می‌کند تا آن‌ها تصمیمی بگیرند حتی اگر به ضررشان باشد.

بعضی افراد هرگاه با سؤال گیج‌کننده‌ای مواجه شوند و نتوانند به طور منطقی و ساده به آن پاسخ دهند به طالع‌بینی مراجعه می‌کنند. مثلا آیا ازدواج این دو نفر حتما موفق خواهد بود؟ آیا آغاز یک کار تجاری با موفقیت همراه خواهد بود؟ یا سؤالاتی از این دست که فکر می‌کنند فقط طالع‌بینی می‌تواند به آن‌ها جواب دهد.

کسانی که در زمینه طالع‌بینی فعالیت می‌کنند بیشتر اوقات خود را در موقعیتی رازآمیز می‌بینند. موقعیتی ویژه که با علوم غریبه در ارتباط است. آن‌ها از علائم عجیب استفاده می‌کنند، جدول‌های نجومی را به کار می‌گیرند و همواره احساس می‌کنند بر نیروهایی احاطه دارند که برای علم ناآشناست. این مسائل برای دیگران جاذبه دارد و آن‌ها را به خود جذب می‌کند.

..........................................

سحر و جادو نیز مانند طالع‌بینی افراد ساده‌اندیش را به خود جذب می‌کند

بازی شعبده‌ها

98516.pngبحث و پرداختن به امور ماوراء ماده و متافیزیک مانند سحر و جادو، کار دشواری است. به طور کلی ما سه نوع تعریف از سحر و جادو داریم:

سحر و جادویی که هدف آن مردم عوام و ساده لوح هستند که با کارهای خاصی مردم را فریب می‌دهند.

در این روش افراد با استفاده از هنر تردستی و سرعت عمل یا با استفاده از مواد شیمیایی خاصی که مردم عموماً از خاصیت آن بی‌خبرند، کاری می‌کنند که مردم تصور می‌کنند سحر و جادویی صورت گرفته، نمونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای از این کارها به شعبده‌بازی معروف است که امروزه آن را به عنوان سرگرمی می‌شناسند تا سحر و جادو. اما برخی از این شعبده‌بازی‌ها را متاسفانه مردم عوام باور دارند و آن را جادو می‌دانند مانند کارهای کاپرفیلد و کریس آنجل که با هنر فیلم‌برداری و تصویر‌برداری کاری می‌کنند که مردم ساده‌دل، واقعاً تصور می‌کنند که این افراد جادوگرند.

نوع دیگر سحر آن است که افرادی با استفاده از اجنه و شیاطین کارهایی انجام می‌دهند که افراد عادی تصور می‌کنند که آن عمل عجیب را خود شخص انجام داده، در‌صورتی‌که آن فرد با کمک شیاطین و اجنه این کار را کرده و عملا در انجام آن هیچ نقشی نداشته است، اما چون مردم اجنه را نمی‌بینند دچار اشتباه می‌شوند و تصور می‌کنند که آن فرد این کار را کرده است.

نوع دیگر سحر و جادو همان سحر واقعی است که افرادی با استفاده از وردها و کارهای خاصی از جمله ریاضت‌های شیطانی‌، عمل سحر را انجام می‌دهند که در آیه‌۱۰۲ سوره بقره به یکی از کارهایی که با سحر انجام می‌شده، اشاره شده که فرد با سحر کردن بین زن و شوهر جدایی می‌انداخته و این عمل این‌گونه بوده که حال طبیعی افراد را دگرگون می‌کرده است. علامه طباطبایی نهایت سحر را همین کار می‌داند و سحر را نوعی قدرت ذهنی و قدرت اراده می‌دانند که گاهی از اسبابی کمک می‌گیرد. در روایاتی که از اهل بیت رسیده نیز بر این مطلب تاکید شده که فرد جادوگر نه می‌تواند چیزی خلق کند، نه می‌تواند مرده‌ای را زنده کند و نه خلقتی را دگرگون کند.

 

کلیــد واژه هــا
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی