کد خبر : 70611
/ 22:43
چگونه در خانه سبزیجات و صیفی‌جات پرورش بدهیم؛

مزرعه خانگی

شما را نمی‌دانم اما من عاشق پرورش گل و گیاه هستم و دلم می‌خواهد صبح وقتی چشم باز می‌کنم، سبزی گلدانی به روزم انرژی ببخشد.

مزرعه خانگی

همیشه پرورش یک گیاه برایم خیلی لذت‌بخش بوده است. از گلدان‌های کوچک کاکتوس بگیرید تا درختچه و گل و تازگی‌ها سبزیجات، وای نمی‌دانید چه حس بی‌نظیری دارد خوردن تربچه یا سبزی خوردنی که خودت آن را کاشته‌ای، هم خیالت از بابت ارگانیک و سالم‌بودن آن راحت است، هم هزینه کمتری برای آن صرف کرده‌ای، هم یک حس خیلی خوب به تو داده است. 

گیاهان زیادی هست که می‌شود در خانه پرورش داد از سبزی خوردن بگیرید تا قارچ. حتما می‌گویید ای بابا دلت خوش است، این‌ها به درد ما که در خانه‌های آپارتمانی زندگی می‌کنیم، نمی‌خورد و برای این کارها باید حیاط بزرگی داشت با باغچه و درخت و... اما شاید باورتان نشود همه این سبزیجات را می‌شود در یک گلدان کاشت.

دوستی داشتم که حتی بوته گوجه و بادمجان را هم در گلدان کاشته بود، فقط کافی است یک منطقه پر‌نور برای گلدان‌های خود پیدا کنید و به آن‌ها برسید، اینکه حواستان به آن‌ها باشد، خیلی مهم است؛ شاید پر‌رنگ‌ترین قسمت ماجرا همین باشد، باید برنامه کوددهی منظم برای هر کدام را در یک دفترچه یادداشت کنید، آب کافی بدهید و هر روز مطمئن شوید که گیاهتان نور کافی را دریافت کرده است. گاهی هم باید برای آن‌ها موسیقی بگذارید یا با آن‌ها حرف بزنید. 

در این مطلب همراهمان باشید تا از چند و چون داشتن چندیدن گلدان که محصولات خانگی خوبی را برای ما تولید می‌کنند، برایتان بگوییم. محصولات خوشمزه‌ای که بی‌دردسر می تواند سفره روزانه تان را رنگی رنگی کند.

..........................................

 

چه ابزاری نیاز داریم؟

بذر، خاک استاندارد، گلدان مناسب، دستکش، آب‌پاش کوچک، بیلچه و الک تنها ابزارهای کاشت سبزیجات در آپارتمان هستند. نکته مهم این است که در انتخاب بذر مناسب و خاک استاندارد از راهنمایی فروشندگان محصولات کشاورزی استفاده کنید تا با مرور زمان قدرت تشخیص آن‌ها را به دست آورید و در واقع خودتان باغبان خبره‌ای شوید.

 

به چه خاکی نیاز داریم؟

بذر هر نوع سبزی (تره، شاهی، شنبلیله، ریحان، جعفری، گوجه‌فرنگی، فلفل رنگی، حتی کدو و بادمجان) را در هر زمان و هر فصلی می‌توان در آپارتمان (چه در بسترهای خاکی و چه غیرخاکی) کاشت و از خوردن آن لذت برد؛ مثلا پرلیت یک بستر غیرخاکی است که برای کاشت سبزیجات می‌توان از آن استفاده کرد اما رشد سالم آن‌ها به کود مخصوصی نیاز دارد که در بازار چندان در دسترس نیست. بنابراین سبزی‌کاری در خاک، آن هم در فضای آپارتمانی، سهل و لذت‌بخش است.

 

نور خورشید چطور باشه؟

می‌توان گلدان آماده شده را دور از نور و در جای تاریک نگه داشت تا سبزی‌ها دو تا سه میلی‌متر رشد کنند و روزنامه آرام‌آرام بالا بیاید. در این مرحله، روزنامه را برمی‌داریم و مستقیما به گیاه آب داده و در این مرحله گلدان را در معرض نور قرار می‌دهیم. هر چه نور بیشتری به سبزی‌ها برسد بهتر است اما اگر چنین فضایی در آپارتمان نداشتیم، می‌توانیم از لامپ‌های فلورسنت استفاده کنیم.

 

به چه کودی نیاز داریم؟

بعد از گذشت حدود دو هفته به گیاه کود می‌دهیم و ترجیحا از کود طبیعی استفاده می‌کنیم اما اگر این کود در دسترس نبود، سراغ کودهای شیمیایی استاندارد می‌رویم. البته دوز مورد نیاز روی بسته این کودها نوشته شده است و جای نگرانی نیست. اگر تمام این مراحل به درستی انجام شود بعد از گذشت حدود دو هفته سبزی‌ها آماده خوردن می‌شوند اما توصیه من این است که تا یکی دو بار این سبزی‌ها (به ویژه تره) را نخورید و با قیچی آن‌ها را بچینید تا پایه‌شان قوی‌تر شود.

 

98485.jpg

 

سبزی‌کاری را شروع کنید

رای کاشت سبزی در خانه روش‌های مختلفی وجود دارد. قدم اول انتخاب بذر مناسب و استاندارد است؛‌ بذر اصلاح‌شده‌ای که روی پایه مادری رسیده باشد. ابتدا بذرها را روز قبل از کاشت در آب ولرم می‌ریزیم و بین ‌۸ساعت تا سه روز مجازیم آن‌ها را در آب نگه داریم تا متورم شوند. 

سپس خاک مناسبی را انتخاب و الک می‌کنیم و به ارتفاع حداقل ۱۵‌سانتی‌متر در یک گلدان که زهکش داشته باشد، می‌ریزیم. بذرها را از آب خارج و روی یک پارچه یا روزنامه قدیمی منتقل می‌کنیم تا نم آن‌ها گرفته شود.

اگر در حیاط منزل باغچه داشته باشید که چه بهتر ولی اگر نبود داخل یک گلدان را پر از خاک کنید؛ از خاک برگ و کمی خاک باغچه می‌توانید استفاده کنید‌.

باید روی تمام بذرهایی که کاشته می‌شوند، دو برابر اندازه خودشان خاک ریخته شود اگر بیشتر از اندازه خاک بریزید بذرها خفه می‌شوند و نمی‌توانند رشد کنند‌. البته ممکن است عده‌ای در این قسمت به مشکل برخورد کنند که ما یک راه خوب رابه شما پیشنهاد می‌کنیم.

قبل از هر چیز خاک را چه در باغچه و چه داخل گلدان با بیلچه یا هر چیزی که در دست دارید، زیر و رو کنید‌. بهتراست که خاک کمی نم داشته باشد ولی خیس نباشد که کار را برایتان سخت کند.

بذرهای سبزیجات را در دست گرفته و روی خاک بپاشید. بعد با آب‌پاش به آن‌ها آب بدهید. برای آنکه اذیت نشوید بعد از اینکه بذرها پاشیده شد یک پارچه یا گونی روی گلدان پهن کنید؛ طوری‌که روی سطح خاک را بگیرد، بعد با آب‌پاش شروع به آبیاری کنید. این کار را ادامه دهید تا زمانی‌که بذرها جوانه بزنند‌.

این بذرها خود به خود در خاک جابه‌جا شده و به اصطلاح جا می‌افتند تا قبل از جوانه زدن بذرها گلدانی که در خانه دارید، احتیاجی به نور ندارد ولی بعد از جوانه زدن حتما باید نور را تامین کنید.

هر وقت که خاک باغچه یا گلدان رو به خشکی رفت دوباره با آب‌پاش آب بدهید. البته دقت کنید وقتی خاک خیس باشد اگر دوباره آب بدهید ریشه جوانه‌ها نمی‌توانند اکسیژن لازم را گرفته و از بین می‌روند.

وقتی که جوانه‌ها رشد کردند و ۸ تا برگ دادند، دو تا برگ کوچولویی که تازه در آمده و در سر ساقه قرار دارد، به آرامی بکنید. این کار باعث می‌شود که از پایین ساقه فرعی شروع به رشد کند و محصول چندین برابر شود. مثل ریحان و جعفری و گشنیز و... خب حالا فقط کمی باید صبر کنید تا محصولتان آماده کشت شود.

 

بیایید گوجه گیلاسی بکاریم

اگر شما دوست دارید گوجه‌فرنگی را در خانه پرورش دهید ولی فضای محدودی دارید، پرورش آن در گلدان راه‌حل ایدئالی است. پرورش گوجه‌فرنگی گیلاسی، با رشد جمع‌و‌جور و میوه‌های کوچکی که دارد یک تنوع عالی برای امتحان‌کردن است.

 

چه گلدانی داشته باشه؟

گلدان‌های زیادی با اندازه‌ها و مواد مختلف وجود دارند. گلدان‌های رسی ارزان هستند اما خاک رس متخلخل است و به سرعت در حرارت خشک می‌شود. پلاستیک نیز نسبتا خشک بوده و در طول زمان ممکن است شکسته شود. بشکه‌های چوبی گزینه خوب ولی خیلی سنگین هستند. گلدان‌های گلی با لعاب شیشه‌ای یکی از بهترین انتخاب‌هاست زیرا به سرعت خشک نمی‌شوند و در سایزهای مختلفی هم وجود دارند. کیسه‌های پارچه‌ای پرورش گوجه‌فرنگی یک راه ارزان و خوب برای رشد گوجه‌فرنگی است. در‌نظر‌گرفتن اندازه گلدان بیش از حد مهم است. برای انواع بوته‌های کوچک با رشد مشخص، یک گلدان ۵‌گالنی کافی است. برای انواع بوته‌های بزرگ با رشد نامحدود و برگ‌های پهن که به آب بیشتری هم نیاز دارند، گلدان‌های ۱۵‌گالنی مناسب‌ترند.

 

حالا وقت کاشتن گوجه گیلاسیه

بذرها را در سینی نشا بکارید. بعد از اینکه گیاه به اندازه ۲۰‌سانتی‌متر بلند شد آن را به گلدان منتقل کنید. نهال خود را در خانه ۶ تا ۸‌هفته قبل از آخرین سرما بکارید. گوجه‌فرنگی به سرما حساس است بنابراین صبر کنید تا آن‌ها را در طول روز زمانی که دمای هوا ۲۳‌درجه سانتی‌گراد یا گرم‌تر است، بکارید. کاشت نهال در یک روز ابری یا در شب هم امکان‌پذیر است. به خوبی به بوته‌های گوجه‌فرنگی آب دهید و مقداری کود هم به آن اضافه کنید. 

گلدان گوجه‌فرنگی خود را در یک ایوان آفتابی یا جایی که از بادهای تند محافظت می‌شود، قرار دهید. در گرمای تابستان هر روز به گلدان آب دهید تا مرطوب بماند اما هرگز خیس نشود. اگر شما نوعی از گوجه‌فرنگی که بوته جمع و جوری دارد، کشت می‌‌کنید، به داربست نیاز ندارد ولی اگر انواع بوته‌های بزرگ‌تر را می‌کارید، باید برای آن داربست تهیه کنید. مواد مغذی از خاک گلدان رد می‌شود و باید هر دو هفته کود محلول با آب به گلدان داده شود. 

..........................................

 

برای پرورش صیفی‌جات خانگی رعایت چند نکته ضروری است

یک لقمه نکته

98486.pngسبزی‌هایتان را مقابل پنجره بگذارید:برای کاشت سبزی، کافی است یک پنجره آفتاب‌گیر داشته باشید. خیلی آسان‌تر از آن چه که فکرش را می‌کنید، می‌توانید جلوی پنجره‌تان سبزی‌ها را پرورش دهید. با توجه به اینکه می‌خواهید در یکی از اتاق‌های منزلتان باغچه راه بیندازید، بهتر است حواستان به زیبایی کار هم باشد. پس سعی کنید گلدان‌های پلاستیکی سبک و تمیز بخرید و گلدان‌ها را هم با سلیقه خودتان تزئین کنید.

 

با نحوه کاشت بذر سبزیجات آشنا شوید:حالا که جای مناسب برای کاشت سبزی‌ها را پیدا کردید، موقع کاشتن بذرهاست. باید صبر داشته باشید و بدانید که همین‌طوری نمی‌شود بذر را زیر خاک گذاشت و از آن انتظار داشت که سبز شود. باید چندین مرحله طی شود که سبزی‌ها درست و حسابی رشد کنند. اول باید بذر مناسب بخرید. قبل از اینکه بذرها را در خاک بگذارید، بهتر است مدتی در آب باشند.

شما باید صبر کنید تا بذرها لعاب بیندازند و کمی بزرگ شوند البته آن‌قدر نباید در آب بمانند که گندیده شوند. برای این کار، حداکثر دو روز کافی است..

گلدان‌های سبزی‌تان را هر روز آبیاری کنید: برای اینکه موقع آبیاری، خاک روی بذرها شسته نشود باید یک پارچه یا یک تکه روزنامه باطله نم دار روی خاک بگذارید و از روی آن به بذر‌ها آب بدهید تا زمانی که بذرها جوانه بزنند. بهتر است تا چند روز جای بذرها را گرم نگه دارید. بذرها که جوانه زدند و حدود ۱۵‌روز از کاشتن آن‌ها گذشت، خوب است که کود طبیعی روی خاک بریزید. بهتر است کودهای طبیعی مثل خاک برگ، کود‌های حیوانی یا کمپوست استفاده کنید.

 

برای چیدن سبزی‌ها عجله نکنید: بعد از ۱۵‌روز تقریبا سبزی‌ها سبز می‌شوند، برگ می‌دهند و موقع برداشت آن‌ها می‌رسد اما فوری به سراغ چیدن و خوردن سبزی‌ها نروید. یک یا دو هفته دیگر به آن‌ها فرصت دهید که خوب و کامل شوند و برگ‌های بیشتری بدهند. بهتر است در این مدت سر برگ‌های آن‌ها را بچینید تا ریشه‌شان محکم‌تر شود.

 

کلیــد واژه هــا
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی