کد خبر : 70503
/ 21:34
در این مطلب به شما می‌گوییم چطور هدیه کوچک و راحتی برای زائران اربعین درست کنید‌؛

پـــابه‌پای پیاده‌ها

همه آماده‌اند برای بزرگ‌ترین پیاده‌روی به مقصد حرم سید‌الشهدا(ع)، این پیاده‌روی بیشتر از آنکه فکر کنید یک حرکت فرهنگی بزرگ است؛ از محبت شیعیان عراقی به مردم مسافر بگیرید تا تازه مسلمان‌هایی که به این جمع آمده‌اند.

پـــابه‌پای پیاده‌ها

مسعود فرشته پور- نزدیک اربعین که می‌شود حال و هوای خاصی بین مردم ایجاد می‌شود؛ از بنرهای شهر بگیرید تا بنرهای دانشگاه، ثبت‌نام پیاده‌روی اربعین در جمع‌های خانوادگی و دوستانه هم یکدم این پیشنهاد را می‌شنوید که «می‌آیید امسال ما هم پیاده بریم کربلا؟»، همه آماده‌اند برای بزرگ‌ترین پیاده‌روی به مقصد حرم سید‌الشهدا(ع)، این پیاده‌روی بیشتر از آنکه فکر کنید یک حرکت فرهنگی بزرگ است؛ از محبت شیعیان عراقی به مردم مسافر بگیرید تا تازه مسلمان‌هایی که به این جمع آمده‌اند.

خبرنگارها و عکاس‌ها هم آمده‌اند از این حس خوب مردم بنویسند و عکس بگیرند و به همه جهان نشان دهند.

اینجاست که همه با هم همسفر می‌شوند بعضی از آن‌ها شاید حتی هم‌زبان هم نباشند اما کنار هم قدم بر‌می‌دارند، سر یک سفره می‌نشینند و شب در یک موکب می‌خوابند، از شیعیان مظلوم کشورهایی همچون بحرین صحبت می‌کنند و یک‌بار دیگر طعم شیرین اخوت اسلامی را مردم می‌چشند.

مردم کشور ما هم در این پیاده‌روی حضور پر‌رنگی دارند، حتی بعضی‌ها آنجا موکب می‌زنند همه دوست دارند در این اتفاق بزرگ شریک باشند اما خیلی‌ها توان رفتن به این سفر را ندارند، خب حالا که نمی‌شود رفت، بیایید یک کار قشنگ برای زائران اربعین انجام بدهیم.

همراهمان باشید تا ایده‌هایی برای هدیه و نذری‌دادن به زائران اربعین به شما پیشنهاد بدهیم؛ مهم این است که بتوانیم حس خوب خودمان را با آن‌ها همراه کنیم.

..........................................

 

نذری چی باید باشه؟

تا اسم نذری می‌آید ذهن همه سمت کارهای بزرگ می‌رود و با خودشان می‌گویند نذری‌دادن خیلی هزینه دارد و ما نمی‌توانیم هزینه آن را متحمل شویم، همه فکر می‌کنند نذری یعنی به دو هزار نفر غذا بدهیم یا برای هزارتا بچه یتیم لباس تهیه کنیم، خرج زندگی صد خانواده نیازمند را بدهیم یا... اما گاهی نذری دادن در حد یک هدیه کوچک هم عملی است.می‌تواند یک هدیه به زائران پیاده اربعین و ساده و در حد تعداد کمی باشد اما آن حس خوب کار خوب را همراه خود داشته باشد. پس برای نذری‌دادن سخت نگیرید به ایده‌های ما گوش کنید.

 

نذری گرم

مطمئنا نذری‌های گرم در طول مسیر و شلوغی‌های دم مرز می‌چسبد، کار زیادی هم ندارد از یکی از کترینگ‌ها یا آشپزخانه‌های نزدیک مرز عدسی یا سوپ یا آش بگیرید و بین زائرانی که دم مرز هستند پخش کنید، حتی می‌توانید آنجا ایستگاه صلواتی پخش چای و قهوه هم بزنید. اگر امکان رفتن به مرز را ندارید، بروید نزدیک ترمینال یا فرودگاه یا ایستگاه قطار نزدیک شهر خود و به زائرانی که از شهر شما راهی مرز هستند صبحانه گرم بدهید. یا به یک چای گرم دعوتشان کنید.

 

نذر کنسرو

افرادی که قبلا در این پیاده‌روی شرکت کرده‌اند، توصیه می‌کنند همراهتان چند کنسرو داشته باشید گاهی فرصت غذا‌خوردن در موکب‌ها را پیدا نمی‌کنید، خب چی از این بهتر، برای زائرانی که می‌شناسید کنسرو بخرید، اگر توان زیاد هزینه‌کردن ندارید، لازم نیست برای صد نفر کنسرو بخرید، برای ده نفر کنسرو بخرید و همراهشان کنید، می‌توانید با چند نفر از دوستانتان برای همه کسانی که از جمع دوستان مشترکتان یا همسایه‌هایتان به کربلا می‌روند، کنسرو بخرید.

 

جانماز جیبی دوختنی

برای زائران اربعین جانماز بدوزید، با نمد یا پارچه خیلی وقت‌تان را نمی‌گیرد یک جانماز کوچک بدوزید تا بتوانند توی جیبشان بگذارند و زمانی که خواستند نماز بخوانند به راحتی از آن استفاده کنند، دوختن این جانماز‌ها کار راحتی است و نیاز نیست خیاطی یاد داشته باشید، فقط با یک نخ و سوزن و یک پارچه نمدی ارزان کارتان راه می‌افتد. عده‌ای هستند که جانماز برش خورده را در اختیار شما قرار می‌دهند تا آن را بدوزید و به زائرانی که می‌شناسید هدیه دهید، کار قشنگی است می‌توانید به ان‌ها بپیوندید.

البته اگر خودتان بخواهید یک جانماز کوچک نمدی بدوزید فقط کافی است دو مستطیل تهیه کنید که یکی از مستطیل‌ها نصف دیگری باشد و سپس دو مستطیل را با دوخت دندان موشی به هم بدوزید، بعد از آن قسمتی از مستطیل بزرگ‌تر که روی مستطیل کوچک‌تر بر‌می‌گردد را یک دکمه چفتی بدوزید به همین راحتی جانماز جیبی کوچک شما آماده است.

 

98310.jpg

 

نذر کفش

کفش مناسب خیلی مهم است و باعث می‌شود تا زائران خیلی راحت‌تر باشند، خب بیایید برای هر زائری که می‌شناسید یک جفت کفش بخرید، شما می‌توانید حتی یکدانه کفش بخرید اما نذر است دیگر خدا یکی و دو تا و صدتا را نمی‌بیند نیت خوب شما را می‌بیند. البته علاوه بر کفش می‌توانیم کفی‌های طبی که مخصوص پیاده‌روی هستند، هم تهیه کنید. قیمت آن از کفش خیلی کمتر است و راحت‌تر می‌توانید بخرید.

 

بسته تنقلات نذری

برای هر زائر یک بسته تنقلات کوچک تهیه کنید، کار زیادی ندارد فقط یک چندتا خرما و کشمش و گردو لازم دارید تا در یک بسته‌بندی خلاقانه به زائران اربعین هدیه بدهید، حتی می‌توانید برای عده زیادی از این بسته‌ها تهیه کنید چندتا خرما، شکلات و هر چیزی را که فکر می‌کنید لازم است، در بسته‌ها قرار بدهید. این بسته‌ها را می‌توانید در ایستگاه راه‌آهن یا در فرودگاه یا در ترمینال وقت بدرقه زائران اربعین بین آن‌ها پخش کنید و از آن‌ها التماس دعا بخواهید.

 

دستمال اشک و تبرک

با یک پارچه بزرگ دستمال‌های پارچه‌ای کوچیک درست کنید و در قالب دستمال اشک یا دستمال تبرک به زائران هدیه دهید این کار هزینه زیادی ندارد اما به شما و زائران حس‌های خوب زیادی می‌دهد. برای تهیه هر دستمال کافی است شما یک الگو مربعی شکل تهیه کنید سپس روی پارچه بگذارید و بدوزید و بعد از آن دور تا دور پارچه را ببرید، می‌توانید لبه آن را تا بدهید و بعد با چرخ خیاطی بدوزید یا اینکه دور تا دورش را سر دوز بزنید، اگر وقت این‌کارها را ندارید تولیدی‌های پارچه دوزی به راحتی با مبلغی کم اینکار را برای شما انجام می‌دهند.

 

هر خانواده یک پتو

همه ما در خانه قطعا یک پتو داریم که اضافی است و سال‌هاست که کسی از آن استفاده نکرده است و فقط در کمد جا گرفته خب چرا همین پتو را نذر زائر پیاده اربعین نکنیم؟ جمعتی در شهر هستند که برای زائران پیاده پتو جمع می‌کنند خب زمان را از دست ندهید همین الان به سراغشان بروید و یک پتو به آن‌ها هدیه بدهید اگر آن‌ها را پیدا نکردید به زائرانی که در اطراف شما هستند، پتو هدیه بدهید. البته اگر پتو اضافه در خانه ندارید، خرید یک پتو هزینه زیادی ندارد به راحتی می‌توانید با پس‌انداز خود یکی دو تا پتو تهیه کنید و هدیه بدهید.

 

لباس گرم نذر زائر

برای زائران لباس گرم بخرید و هدیه بدهید مثلا بگویید فلانی گروه شما چند نفرند؟ لباس گرمتان با من، حتی می‌توانید لباس‌های گرمی را که استفاده نمی‌کنید و نومانده است، هدیه بدهید به درد آن‌ها خیلی در این سفر می‌خورد. اگر از آن خانم‌هایی هستید که هنر قلاب‌بافی را خوب بلدند خب چرا از هنر خود انفاق نکنید؟ یکی دو تا شال‌گردن ببافید یا اینکه یک پلیور یا کلاه یا حتی چند دستکش ببافید، اتفاقا دستکش آنجا خیلی لازم می‌شود و به کارشان می‌آید.

 

مفاتیح و کتاب دعا نذری

برای زائران کتاب دعا و مفاتیح بخرید و بین آن‌ها پخش کنید، می‌توانید بین مردم محله که می‌دانید می‌خواهند راهی سفر بشوند پخش کنید، راحت است فقط کافی است به یک کتاب‌فروشی بروید و چند کتاب دعا یا مفاتیح بخرید. البته ممکن است کتاب دعا و مفاتیح در خانه داشته باشید که اضافه است و در کتابخانه خانه خاک می‌خورد، فکر خوبی است همان را هدیه بدهید.

 

کمک هزینه سفر

می‌دانید خیلی از افراد هستند که دوست دارند در این پیاده‌روی شرکت کنند اما پول کافی برای هزینه‌های آن ندارند؟ خب شما که می‌خواهید یک کار خیر انجام بدهید چرا چند نفر را راهی کربلا نکنید؟ اگر توان مالی دارید حتما در جمع جوان‌ها مطرح کنید مثلا بگویید برای هر کسی که می‌خواهد اولین بار به این سفر برود خیری حامی مالی شده است و هزینه‌ها را بر عهده می‌گیرد. قطعا شما هم در صواب زیارت او شریک خواهید بود و این کار خیر شما در زندگی نتیجه‌های خوبی را به همراه خواهد داشت.

 

نذر کوله‌پشتی

اگر در خانه کوله‌پشتی خوبی دارید که مدت‌هاست از آن استفاده نکرده‌اید آن را نذر زائران اربعین کنید یا حتی می‌توانید با دوستانتان جمع شوید و چند کوله‌پشتی بخرید و بعد هدیه بدهید به زائران اربعین مطمئنا هدیه خوبی است و حسابی به دردشان می‌خورد.

 

نذرتان قبول

از هر ایده‌ای که دوست دارید استفاده کنید و اتفاق کنید فرصت کار خوب کردن را از دست ندهید ما که نمی‌توانیم به این پیاده‌روی برویم حداقل در راستای تکریم زائران قدمی برداریم. نذر همه شما قبول

..........................................

مینی‌توصیه‌هایی برای زائران اربعین که این روزها خودشان را آماده سفر می‌کنند

کنار قدم‌های جابر

98311.pngپیاده‌روی اربعین در عین حال‌که بسیار دوست‌داشتنی است و حس‌های خوبی را با خود دارد، اما کار راحتی نیست و باید برای رفتن به این سفر از کسانی که قبلا رفته‌‌اند، کمک گرفت و از تجربه آن‌ها استفاده کرد تا در این سفر راحت‌تر باشید. همراهمان باشید تا برایتان از نکته‌هایی که باید در این سفر رعایت شود، بگوییم:

۱. حتما حتما و حتما کفش مناسب پیاده‌روی تهیه کنید؛ یک کفش خوب که پایتان در آن راحت باشد و تمام پا را بپوشاند. اطمینان حاصل کنید که کفش مستحکم است و امکان پاره‌شدن یا از‌بین‌رفتن کفی آن وجود ندارد، اگر یک کفی طبی هم برای کفش تهیه کنید دیگر هیچ نگرانی از بابت کفش نخواهید داشت.

۲. لباس گرم را به اندازه کافی بردارید، سعی کنید سبک‌ترین لباس خود را انتخاب کنید تا اگر خواستید آن را دست‌تان بگیرید اذیت نشوید. حتما از جوراب‌های گرم ساق بلند استفاده کنید و شال‌گردن و کلاه را فراموش نکنید.

۳. قبل از سفر حتما یک کوله‌پشتی سبک و محکم تهیه کنید، جنس کوله‌پشتی طوری باشد که اگر باران آمد لباس‌هایتان خیس نشود و به راحتی پاره نشود.

۴. قرص‌های سرماخوردگی، تهوع و گرمازدگی را همراه خود داشته باشید، شاید لازم باشد تا رسیدن به یک مرکز پزشکی از آن‌ها استفاده کنید.

۵. کرم مرطوب‌کننده پوست، ضد‌آفتاب و کرم تاول را حتما همراه خود داشته باشید؛ مطمئنا لازمتان می‌شود.

۶. شارژر موبایل و باتری‌های شارژی همراه قطعا مورد نیاز هستند، پس فراموش‌شان نکنید.

۷. باید برای خودتان سیم‌کارت عراقی تهیه کنید تا اگر از آنجا خواستید تماس بگیرید راحت باشید، این سیم‌کارت‌ها اعتباری هستند و قیمت زیادی ندارند.

۸. خانم‌ها برای راحت‌تر بودن، حتما چادری بپوشید که آستین‌دار باشد یا جلوی آن بسته باشد؛ چرا‌که باید کوله‌پشتی حمل کنید.

۹. یک پتوی مسافرتی کوچک و سبک همراه داشته باشید، لازمتان می‌شود؛ گاهی به جای روانداز، زیر انداز و گاه‌ به جای لباس گرم می‌توانید از آن استفاده کنید.

۱۰. نقشه تمام مسیرهای منتهی به کربلا را حتما هر کدامتان در کوله‌پشتی خود نگهدارید.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی