• خانه
کد خبر : 70248
/ 18:52
در گزارش میدانی شهرآرا از بنگاه‌های معاملات املاک در محدوده ارتفاعات جنوبی مشهد مشخص شد؛

توقف ساخت‌وساز، ادامه خرید و فروش غیرقانونی

علیزاده- در حالی که مدتی‌ است اظهارات مسئولان شهری و استانی حکایت از این دارد که جلوی ساخت‌وسازهای غیرقانونی و تصرف ارتفاعات جنوبی مشهد گرفته شده‌است، در فرصت به‌دست‌آمده سری به این منطقه می‌‌زنیم تا از نزدیک شاهد مقابله با کوه‌خواری‌های گذشته باشیم.

توقف ساخت‌وساز، ادامه خرید و فروش غیرقانونی

برای شروع، سری به انتهای هاشمیه می‌زنیم، جایی که پیش از این، با تصرف کوه‌ها و هموار‌کردن آن‌ها، ساختمان‌های زیادی ساخته شدند. شواهد نشان می‌دهد که خبری از ساخت‌وساز بر روی ارتفاعات نیست. این را چند نفر از ساکنان محله نیز تایید می‌کنند. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر، از سه بنگاه معاملات املاک این محدوده درباره ساخت‌وسازها و خرید و فروش ارتفاعات می‌پرسم که همه یک حرف را می‌زنند، اینکه جلوی ساخت‌وسازهای غیر‌قانونی به‌شدت گرفته و متوقف شده‌است، اما آن‌ها از خرید و فروش‌های غیرقانونی ارتفاعات
در منطقه «تخته‌مایان» خبر می‌دهند. البته آن‌ها مدعی هستند که هرچند خریدارانی به آن‌ها مراجعه می‌کنند، به مشتریان اعلام می‌شود که این منطقه جزو منابع طبیعی و غیرقانونی است. با این حال، باز هم برخی بنگاه‌داران اقدام به این خرید و فروش به صورت پنهانی می‌کنند و این وعده را هم در لابه‌لای بازارگرمی‌هایشان به مردم می‌دهند که توقف ساخت‌وسازها مقطعی است و با تغییر مدیران شهرداری، دوباره آزاد می‌شود.
مقصد بعدی انتهای صابر است، جایی که بنا به اطلاعات به‌‌دست‌آمده، مسیری برای رسیدن به تخته‌مایان به شمار می‌رود. به پارک کوهستانی خورشید که می‌رسیم، با نگهبانان آن در این باره صحبت می‌کنیم که آن‌ها با بیان اینکه یکی از راه‌های دسترسی به تخته‌مایان
گذشتن از این پارک و دیگری از سمت طرقبه است، با قاطعیت اعلام می‌کنند که اجازه ورود هیچ‌گونه مصالح ساختمانی را به پارک نمی‌دهند و از سمت طرقبه هم تقریبا مسیر بسته است، اما نمی‌توانند نظری بدهند که خرید و فروش غیر‌قانونی انجام نمی‌شود.
از اینجا، مسیر بولوار نماز را در پیش می‌گیریم و در بین راه، چشممان می‌خورد به علامتی که راه رسیدن به روستای «زکریا» را نشان می‌دهد. در طول راه، چندین تابلو نصب شده‌است که هشدار می‌دهند تمام این اراضی موقوفه آستان قدس رضوی و امام‌رضا(ع) است. به روستایی بسیار کوچک و نیمه‌مخروبه می‌رسیم. تقریبا کسی در روستا نیست و به گفته مردی میان‌سال، همه در این ساعت سر کار هستند. از او درباره خرید و فروش در این روستا و کوه‌های اطراف می‌پرسم که پاسخ می‌دهد: این زمین‌ها فروشی نیست، چون مال آستانه است و آن‌ها هم اجازه خرید و فروش و ساخت‌وساز نمی‌دهند.
قصد برگشت داریم که متوجه چند لودر در پشت روستا می‌شویم که در حال ساختن جاده کمربند جنوبی مشهد هستند. فردی که بیسیمی به کمر دارد و بر کارگران نظارت می‌کند، همان حرف‌های فرد روستایی را می‌زند و اینکه تمام این زمین‌ها و کوه‌ها، از زکریا تا دلاوران، متعلق به آستان قدس است و آن‌ها هم مدام گشت نظارتی دارند.
در نهایت، پس از بازدید از منطقه آبادگران، با یکی از بنگاه‌های معاملات املاک آنجا به‌عنوان مشتری که قصد خرید زمینی ٢هزار متری برای ساخت باغ‌ویلا در ارتفاعات را دارد، گفتگو می‌کنیم. او به ما هشدار می‌دهد: اصلا اجازه فروش نداریم. باید برای خرید در این قسمت‌ها، از مسکن و شهرسازی، شهرداری و دارایی استعلامات بگیرید، وگرنه اگر تصرف در منابع طبیعی شناخته‌شود، به‌سرعت تخریب می‌کنند. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی