کد خبر : 69867
/ 09:54
هم زمان با آغاز ماه محرم

مشهدالرضا(ع) سیاه‌پوش شد

هم‌زمان با فرارسیدن دهه اول محرم و مطابق سنوات گذشته برنامه‌های مختلفی با محوریت حرم مظهر امام‌رضا(ع) ازسوی دستگاه‌های ذی‌ربط تدارک دیده شده است.

مشهدالرضا(ع) سیاه‌پوش شد

در کنار این برنامه‌ها، مردم ولایت‌مدار خراسان‌رضوی و مشهد مقدس نیز با برپایی مجلس عزای سیدوسالار شهیدان، ارادت خود را به ساحت والای خاندان عصمت و طهارت بیان می‌کنند. به‌گزارش شهرآرا، درهمین‌راستا معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی از اجرای برنامه‌های عزاداری به‌مناسبت دهه اول محرم خبر داد و گفت: هم‌زمان با ایام سوگواری سیدوسالار شهیدان، ویژه‌برنامه‌های عزاداری در ساعات مختلف شبانه‌روز، در حرم ثامن‌الحجج(ع) برگزار خواهد شد. حجت‌الاسلام سیدجلال حسینی افزود حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمرتضی صالحی‌خوانساری در این هفته ساعت ١٠:٣٠ با موضوع اخلاق در مکتب عاشورایی و آیت‌ا... کازرونی بعد از نماز ظهر و عصر با موضوع سخنان امام‌حسین(ع) در رواق امام‌خمینی(ره)، به ایراد سخن خواهند پرداخت. وی از قرائت زیارت عاشورا و ذکر مصیبت و سینه‌زنی در حرم مطهر رضوی خبر داد و گفت: در دیگر اماکن و رواق‌های حرم مطهر رضوی نیز برنامه سخنرانی و عزاداری تدارک دیده شده است. مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان‌رضوی نیز در جمع خبرنگاران از برگزاری۵۰ همایش با موضوع محرم و صفر در استان خبر داد و گفت: ۵٠هزار مبلغ دینی برای محرم ٩۵ به‌کارگیری می‌شوند که از‌این‌تعداد ۵هزارو۵٠٠ مبلغ در محرم امسال به‌منظور بصیرت‌افزایی و تبیین واقعه عاشورا به اقصی‌نقاط استان اعزام می‌شوند.

حجت‌الاسلام سیدمحمود مرویان‌حسینی افزود: درحال‌حاضر ٩١هزار هیئت مذهبی و ۵٠هزار مسجد در کشور وجود دارد و آمارها نیز نشان می‌دهد که ۴٣درصد از هیئات مذهبی مراسمات عزاداری خود را در مساجد برگزار کرده‌اند.

﷯ 

بصیرت عاشورایی در ٧ پهنه حاشیه شهر مشهد

معاون فرهنگی‌اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌رضوی نیز با اشاره به برگزاری ویژه‌برنامه بصیرت عاشورایی در محرم و صفر امسال گفت: در این ٢ماه حدود ٣هزار مراسم را اداره کل اوقاف و امور خیریه استان خراسان‌رضوی از محل موقوفات برگزار خواهد کرد و همچنین برخی از مراسم را در محل بقاع متبرکه، امام‌زادگان و اماکن مذهبی برگزار خواهد کرد. حجت‌الاسلام جمال ایزدی اظهار کرد: تعداد بقاعی که برگزارکننده طرح سوگواری بصیرت عاشورایی هستند، ١۴٢ بقعه متبرکه است که اقداماتی در این حوزه نیز انجام خواهد شد. وی ادامه داد: اقامه نماز جماعت به‌ویژه نماز ظهر و عصر تاسوعا و عاشورا در ١٠۶ بقعه متبرکه به این شکل که هیئات و دسته‌های عزاداری برای اقامه نماز و عزاداری به‌سمت بقاع حرکت می‌کنند که ١٢٧ بقعه متبرکه میزبان این هیئات و دسته‌های عزاداری خواهند بود.

وی با بیان اینکه با توجه به اهمیت حاشیه شهر مشهد نیز برنامه‌هایی را پیش‌بینی کرده‌ایم، اظهار کرد: درواقع برگزاری ٧ مراسم شاخص را به‌طور‌ویژه در روزهای دوم، پنجم، هفتم، دوازدهم و نوزدهم ماه محرم با همکاری ستاد حاشیه شهر مشهد در پهنه‌های حاشیه شهر مشهد که به ٧ پهنه تقسیم شده است، پیش‌بینی کرده‌ایم. 

کلیــد واژه هــا
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی