کد خبر : 69701
/ 09:36
هجمه‌های فرهنگی غرب، کانون خانواده‌ ایرانی را نشانه رفته است

رواج الگوهای اشتباه در ازدواج

«هجمه‌های فرهنگی که از غرب و گروه‌های فمنیستی بر بنیان خانواده‌ها وارد می‌شود، یکی از مهم‌ترین عوامل طلاق در جامعه ما محسوب می‌شود.»

رواج الگوهای اشتباه در ازدواج

رئیس کمیسیون پیشگیری از وقوع جرم کانون وکلای خراسان با تاکید بر این موضوع در گفتگو با شهرآرا در خصوص دلایل طلاق و راهکارهای تحکیم خانواده می‌گوید: طلاق هم مانند هر آسیب اجتماعی بر اثر عوامل متعدد شکل می‌گیرد که از آن میان می‌توان به اعتیاد، فقر فرهنگی، مشکلات اقتصادی، بیکاری و... اشاره کرد اما یکی از مهم‌ترین عوامل، هجمه‌هایی است که از غرب و گروه‌های فمنیستی بر بنیان خانواده‌ها وارد می‌شود.

فاطمه مسرور با اشاره به فراموش‌شدن فرهنگ «گذشت کردن» در خانواده‌های امروزی بیان می‌کند: در خانواده زوج و زوجه خیلی کم‌طاقت شده‌اند و فرهنگ گذشت و صبوری که از مهم‌ترین عوامل استحکام خانواده است، کمرنگ شده است. زن و شوهر خیلی سریع به‌سمت موارد قانونی می‌روند که قانون چه مواردی را برای اختلاف آنان در نظر گرفته است، در صورتی که قانون را باید زمانی وارد زندگی کنیم که هیچ راهکار دیگری وجود نداشته باشد.
 
رواج الگوهای اشتباه در ازدواج
مسرور، بر لزوم فرهنگ‌سازی و آموزش مهارت‌های زندگی به جوانان، تاکید می‌کند و می‌گوید: فرهنگ‌سازی نیازمند هزینه و همکاری نهادهای مختلف است که دست به دست هم بدهند و برای نهاد خانواده به جوانان در راستای حل مشکلات امتیازاتی بدهند، این امر نیازمند مسیر طولانی و گذشت زمان است و باید از دوران دبستان و مهدکودک آموزش‌ها آغاز شود.
وی با بیان اینکه در بحث ازدواج جوانان معیارهای مختلفی را چون تحصیلات بالا، وضعیت خوب مالی و... در نظر می‌گیرند، خاطرنشان می‌کند: متاسفانه با الگوهای اشتباه ازدواج که باید مایه آرامش زوجین باشد کم‌کم در حال فراموشی است.
 
متاسفانه در رفع اختلافات خانوادگی همه چیز به قانون ختم می‌شود
این وکیل پایه یک دادگستری با اذعان به اینکه بنیان خانواده‌ها در نتیجه تهاجم فرهنگی متزلزل شده است، خاطرنشان می‌کند: متاسفانه در حوزه فرهنگ‌سازی کار اساسی در جامعه انجام نشده است و در رفع اختلافات خانوادگی همه چیز به قانون ختم می‌شود.
به گفته مسرور، در حال حاضر دچار یک بحران قانون‌گذاری در کشور هستیم، چرا که تمام حل و فصل مسئله در بحث خانواده به مقنی واگذار شده است، در حالی که مقنی جز اینکه به حقوقی که در قانون درنظر گرفته شده عمل کند، کاری دیگر نمی‌تواند انجام دهد و طبیعتا مشکلات خانوادگی حل نمی‌شود بلکه خاتمه
می‌یابد.
این حقوقدان به مشکلات مختلف حوزه حقوقی اشاره می‌کند و می‌گوید: پرونده‌های طلاق به مشاور ارجاع می‌شود و یک جلسه مشاوره الزامی است، در حالی که در این یک جلسه مشاوره روان‌شناسی چه اتفاقی قرار است بیفتد و چه تاثیری می‌تواند در روند تصمیم‌گیری طرفین بگذارد؟ در صورتی که این مشاوره را باید مسئولان قبل از ازدواج الزامی کنند و قبل از ازدواج حداقل ١٠جلسه مشاوره زندگی برای زوجین گذاشته شود تا نحوه برخورد با یکدیگر و مهارت‌های زندگی را فرابگیرند.
 
مشاوره در حین روند طلاق؛ برگشت به زندگی پایدار ندارد
مسرور با بیان اینکه در عمل ثابت شده است که پرونده‌های طلاق در مراحل مشاوره برگشت به زندگی پایدار ندارد، یا اگر برگشتی وجود دارد بعد از چندسال دوباره به طلاق منجر می‌شود یا حداقل طلاق عاطفی را در پی دارد.
وی طولانی‌شدن سیر طلاق در جامعه را آسیبی برای خانم‌ها می‌داند و متذکر می‌شود: ما با قوانین نمی‌توانیم مسائل را حل کنیم. قوانین باید برای زمانی که بحران در خانواده به وجود آمده، فصل‌الخطاب باشد.

یک مراسم بزن و بکوب می‌گوییم بروید سر خونه زندگی‌تان!
رئیس کمیسیون پیشگیری از وقوع جرم کانون وکلای خراسان همچنین خاطرنشان می‌کند: زن و مرد وقتی می‌خواهند تشکیل زندگی بدهند، باید آموزش‌دیده باشند و مهارت لازم را کسب کنند تا در زندگی سعه صدر داشته باشند.
مسرور با انتقاد به بحث بیمه مهریه، اظهار می‌کند: آیا بیمه مهریه از طلاق‌ها جلوگیری کرده است؟ ما با ضعف قوانین مواجه هستیم باید به‌روزسانی شود اما کاری که اکنون انجام می‌شود، سخت‌گیری در سیر طلاق است. در صورتی که سیر طولانی طلاق در کشور که اغلب دو تا سه سال طول می‌کشد، باعث شده زوج و زوجه در مسیر رها شوند.
این حقوقدان در ادامه تصریح می‌کند: خانواده‌ها جوانانشان را با یک مراسم بزن و بکوب و کلی تشریفات وارد زندگی می‌کنند و بعد می‌گویند بروند سر زندگی کم کم همسرداری را یاد می‌گیرند. نهادها و ارگان‌هایی که در حیطه خانواده کار می‌کنند باید قبل از ورود زوجین به زندگی مشترک و قبل از رفتن زیر سقف، جلسات مشاوره طولانی برای آنان بگذارند. اسلام خیلی زیبا حقوق زن و مرد را تشریح کرده است اما متاسفانه چیزی که به ذهن جوانان ما داده می‌شود، متفاوت است.
 
لزوم گنجاندن کتب شهید مطهری در کتب درسی
مسرور با ابراز تاسف از عدم پرداختن کتب درسی به مباحث مبانی اسلامی درباره خانواده و حق و حقوق زن و مرد در زندگی، می‌گوید: اگر کتب شهید مطهری به زبان ساده‌تر در کتب درسی دانش‌آموزان گنجانده شود، می‌تواند شناخت بهتری به آنان در خصوص جایگاه زن ومرد در زندگی و نوع تعاملات آن‌ها بدهد.
وی ضروری‌ترین مسئله بعد از دوران دبیرستان را آمادگی یافتن جوانان برای تشکیل زندگی می‌داند که نیازمند مهارت‌آموزی آنان در این حوزه است و ادامه می‌دهد: وقتی جوانان آموزش ببینند زمانی که ازدواج کنند، انتخاب بهتری خواهند داشت و اگر در زندگی مشکلی نیز پیش آید؛ به‌خوبی می‌توانند آن را مدیریت کنند.
این حقوقدان با اذعان به اینکه مشکل عمده ما در جامعه این است که با فقدان آموزش مواجهیم و همین باعث افزایش آمار طلاق شده است، بر لزوم فرهنگ‌سازی نهادهای متولی در امور خانواده تاکید می‌کند تا درراستای تحکیم بنیان خانواده اقدام کنند.

 
کلیــد واژه هــا
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی