• خانه
  • یادداشت
  • بالارفتن از نوک کلاغ
کد خبر : 69106
/ 11:21
حسن احمدی‌ فرد

بالارفتن از نوک کلاغ

چین کلاغ» یک قله مخروطی است که در مناطق شرقی مشهد، تقریبا از همه‌جا دیده می‌شود. چین‌کلاغ همان چینگ کلاغ است و «چینگ»، اصطلاحی مشهدی است به‌معنای «نوک».

بالارفتن از نوک کلاغ

«چین کلاغ» یک قله مخروطی است که در مناطق شرقی مشهد، تقریبا از همه‌جا دیده می‌شود. چین‌کلاغ همان چینگ کلاغ است و «چینگ»، اصطلاحی مشهدی است به‌معنای «نوک». پس «چین کلاغ» یعنی «نوک کلاغ»؛ اما چرا باید یک قله مخروطی را به نوک کلاغ تشبیه کرد؟ دو تا پاسخ می‌شود به این پرسش داد. نخست اینکه از منظره مشهد، قله چین‌کلاغ، متمایز از کوه‌های اطرافش به نظر می‌رسد. درواقع کوه مخروطی چین‌کلاغ، در میان یک‌مجموعه ارتفاعات، مثل یک «٨» بزرگ سر برآورده است؛ به‌همین‌خاطر مشهدی‌ها آن را به نوک کلاغ تشبیه کرده‌اند که در بین پرندگان، نوک بلند و کشیده‌ای به حساب می‌آید.
جور دیگری هم می‌شود به این نام‌گذاری نگاه کرد. از مسیر جاده خلج وقتی از کنار چین‌کلاغ رد می‌شوی، یک قله کوچک‌تر هم می‌بینی که در کنار قله اصلی، مثل نوک باز یک پرنده به نظر می‌رسد. شاید این تداعی، باعث شده تا روستایی‌هایی که از این مسیر به مشهد رفت‌وآمد می‌کرده‌اند، اسم این کوه را چین‌کلاغ گذاشته باشند. این نام‌گذاری هر دلیلی داشته باشد، چیزی را عوض نمی‌کند. چین‌کلاغ، کوه رؤیایی بسیاری از مشهدی‌هاست که سال‌های سال، این قله مخروطی را در افق تماشا کرده‌اند و در دلشان آرزو کرده‌اند که روزی بتوانند از آن بالا بروند و از بالای آن قله، شهر مشهد را تماشا کنند. چین‌کلاغ آن‌قدر در خاطرات مشهدی‌ها پررنگ است که استاد «مرتضی امیری‌اسفندقه»، اسم یکی از مجموعه‌قصیده‌هایش را به‌نام همین کوه، «چین کلاغ» گذاشته است.او در توضیح این نام‌گذاری، در مقدمه کتاب نوشته است: «واژه چینگ یعنی نوک، منقار؛ و چین‌کلاغ، نام کوهی است در مشهد عزیز. قله کوه، همچون چینگ کلاغ تیز است و به‌همین‌دلیل به چینگ کلاغ شهرت یافته و کلاغ، معلم نخستین است.
این کوه دقیقا از حیث شکل و شمایل شبیه اورست است و انگار ماکت کوچکی است از آن. فتح این قله آرزو و افتخار همسایگان این کوه بوده و هست.»
اما چطور می‌شود چین‌کلاغ را فتح کرد؟ جبهه شمالی کوه، یعنی همان سمتی که رو‌به‌مشهد است، دراختیار یک نهاد نظامی است و نمی‌شود از آن طرف از کوه بالا رفت؛ اما از سمت دیگر کوه از جاده خلج، می‌شود از چین‌کلاغ بالا رفت.
ابتدا یک بطری آب، از چشمه‌ پای «قله معجونی» در ابتدای مارپیچ خلج بردارید. همراه‌داشتن آب، حتی در برنامه‌های سبک کوهنوردی، مهم است. بعد از عبور از مارپیچ و گذشتن از کنار بام مشهد، یعنی در ابتدای مسیر هموار خلج، یک جاده خاکی در سمت چپ قرار دارد که در اصل، مسیر رسیدن به معدن سنگ گرانیت است. با عبور از این جاده، حدود یک کیلومتر بالاتر، به پای کوه چین‌کلاغ می‌رسید که ازاین‌سمت، کم‌ارتفاع‌تر است. دقت داشته باشید که مسیر بالارفتن از چین‌کلاغ، حتی از این سمت، برای ما آماتورها، مسیر نسبتا سختی محسوب می‌شود. برای همین، قبل از بالارفتن از چین کلاغ، حتما از آمادگی بدنی‌تان اطمینان حاصل کنید. کوهنوردی به کفش‌های مناسب هم نیاز دارد. از بالای قله چین‌کلاغ، مشهد، منظره بی‌نظیری دارد. جای ما را هم خالی کنید.

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی