کد خبر : 67836
/ 11:31
با وجودافتتاح تشریفاتی موزه بزرگ خراسان در بهمن ٩٣ و ادعای وجود هزاران اثر تاریخی، این مکان همچنان بلاتکلیف است

میراث ملی در مخزن موزه!

بعد از یک سال و نیم از بازگشایی «موزه بزرگ خراسان» با هزینه‌ ساخت حدود ۴٠‌میلیارد تومانی و آن همه بوق و کُرنا‌کردن مسئولان برای افتتاح این موزه، هنوز تجهیز اشیای داخلی آن به اندازه‌ای نرسیده است که تعداد استقبال‌کنندگان روزانه آن از تعداد انگشتان دست فراتر رود!

میراث ملی در مخزن موزه!

به گزارش شهرآرا، تاریخچه این موزه از کلنگ‌زنی تا بریدن رُبان افتتاح نیز یک دهه گذشت؛ چرا‌که کلنگ‌ این پروژه در سال‌٨٢ بر زمین زده و پس از دو سال وقفه، سال‌٨۴ عملیات اجرایی آن آغاز و پس از گذشت چند سال، در نهایت سال‌٩٣ این پروژه با سلام و صلوات توسط معاون رئیس‌جمهور افتتاح شد.

البته در رهگذر این زمان چند مدیرکل بر کرسی مدیریت میراث فرهنگی و گردشگری استان خراسان‌رضوی تکیه زدند و هرکدام از این مدیران کل نیز در دوران مدیریت خود از موعد افتتاح و شرایط منحصر‌به‌فرد این موزه سخن گفتند، با این حال مسعود سلطانی‌فر معاون رئیس‌جمهور بهمن ماه‌٩٣ این پروژه را افتتاح و با افتخار عنوان کرد که: «این موزه در اقدامی جهادی یک سال زودتر از موعد مقرر به بهره‌برداری رسیده است!»

﷯ 

افتتاح با وعده افتتاح

این افتتاح در همان روز با نقد رسانه‌ها مبنی بر تشریفاتی‌بودن همراه شد؛ به گونه‌ای که برخی رسانه‌ها در تحلیل این افتتاح نوشتند: «نتیجه ٩‌سال بلاتکلیفی و وعده‌های امروز و فردا، به افتتاح تشریفاتی ساختمان این مرکز، آن‌هم با کمترین اشیای موزه‌ای انجامید.»

البته در آن مراسم محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی به سئوال خبرنگاران برای افتتاح تشریفاتی موزه با کمترین اشیای تاریخی یک وعده دیگر داد: «کامل نبودن موزه به دلیل نداشتن اشیای تاریخی نیست؛ بلکه فضای موزه‌ای آن کامل نشده است.»

﷯ 

موزه خراسان؛ ساختمانی شیک و تقریباً خالی

در همین زمینه، روز گذشته در بازدید میدانی با عنوان بازدیدکننده سری به موزه بزرگ خراسان به منظور بررسی کم‌وکیف این موزه پس از یک‌وسال نیم از افتتاح زدیم. ساعت ١٠ و ٣٠ دقیقه صبح- ساختمانی شیک با نمایی الهام گرفته از کاخ خورشید کلات که در همان نگاه ابتدایی به نمای این ساختمان می‌توان کاخ خورشید را با سبک و معماری جدید و نوین را تصور کرد. داخل ساختمان خلوت‌تر از حد تصوری بود که تا قبل از ورود به این ساختمان در ذهن به واسطه سردی استقبال عمومی از موزه‌ها ترسیم کرده بودیم و در آن لحظه تنها بازدیدکننده این موزه فقط خبرنگار شهرآرا بود و بس! 

سمت راست با راهنمایی نگهبان در‌ ورودی به سمت مسئول فروش بلیت موزه بزرگ خراسان‌ می‌رویم که مسئول فروش بلیت در همان بدو ورود، توضیحاتی از این موزه و اشیای تاریخی داخل آن دارد؛ « این موزه ١٢‌طبقه است اما شما می‌توانید فقط از طبقه همکف، مثبت یک و مثبت دو بازدید داشته باشید.» او توضیح این را که چرا سایر طبقات امکان بازدید ندارند، این‌گونه می‌دهد: «یکی از طبقات اداری است و طبقات دیگر هم مخزن است و اجازه ورود به این طبقات را مطابق قانون موزه‌ها ندارید.»

﷯ 

اشیای پیش از میلادی تا اشیای اهدایی

او در تکمیل گفته‌هایش به مختصری از ویژگی‌های طبقات موزه بزرگ خراسان دارد: «طبقه همکف مربوط به اشیای تاریخی پیش از میلاد است که در وسط سالن ویترین‌های این اشیا به نمایش گذاشته است. طبقه اول نیز مربوط به اشیای تاریخی قدیمی پس از میلاد یا اشیای تاریخی با قدمت تاریخی هجری قمری که در ویترین‌های سالن طبقه مثبت یک به نمایش گذاشته شده است. به گفته وی در طبقه مثبت دو اشیای تاریخی و باارزش اهدایی وجود دارد. این مسئول فروش بلیت در ادامه این را هم در تکمیل گفته‌هایش اضافه می‌کند که در قسمت انتهایی سالن همکف، کتابخانه قرار دارد که در آن انواع کتاب‌های مرتبط با تاریخ، اشیای تاریخی و حتی تاریخچه معماری به منظور دسترسی علاقه‌مندان گنجانده شده است.

﷯ 

طبقه همکف با ١٣‌ویترین

اشیای تاریخی در طبقه همکف در محوطه‌ای دایره‌ای شکل با حدوداً ١٣‌ویترین به نمایش گذاشته شده بوده که در هر ویترین یک یا چند شیء تاریخی که از نوع ظروف سفالی در معرض دیده علاقه‌مندان گذاشته بود. چند دقیقه‌ای برای دیدن اشیای تاریخی گذاشته شده در سالن همکف گذشت و سکوت و نبود بازدید‌کننده دیگر این فرصت را در اختیار قرار می‌داد که اگر وقت و فرصت داشته باشی، اشیا را با دقت و وسواس نگاه کنید. اما طبقه مثبت یک برخلاف همکف، ویترین‌ها به دلیل شرایط فیزیکی ساختمان در چند راهرو نیم دایره‌ای چیدمان شده و قسمت ورودی طبقه مثبت یک، نسخ خطی شامل چند قرآن خطی مربوط بر قرن‌های ٨ تا ١٠‌هجری قمری بود که به دلیل قرار گرفتن در مجاورت دیوار و نبود نور، ویترین‌های این نسخ خطی تاریک‌تر از دیگر ویترین‌ها بود. کمی که جلوتر می‌روی دو تابلو مزین به نام ائمه اطهار(علیهم‌السلام) بود که بدون شناسنامه (‌از نظر قدمت و نوع اثر) روی زمین و به دیوار تکیه داده شده بود. بخش غالب ویترین گذاشته شده در طبقه مثبت یک نیز ظروف سفالی بود البته در انتهای سالن و در مجاروت راه‌پله چند تابلو نقاشی با طرح‌های برگرفته از شاهنامه به دیوار نصب شده بود.

﷯ 

شاید روزی ١٠ تا ١۵‌نفر بازدید کنند

پس از چند دقیقه گشت‌زدن در لابه‌لای ویترین‌های گذاشته شده در طبقه مثبت یک راهنمای موزه آمد؛ «اگر سوالی در رابطه با موزه دارید، بفرمایید؟... چقدر موزه خلوته؟ همیشه این‌قدر خلوت هست یا امروز کسی سراغ موزه نیامده؟»

برای پاسخ کمی مکث می‌کند، شاید توقع او از اولین سوال نوع اشیای تاریخی بود؛ «بازدیدکننده موزه چون کامل در میان مردم شناخته نشده، کم است. همه مردم کوهسنگی می‌آیند و تفریح می‌کنند اما موزه تازه افتتاح شده و اطلاعات چندانی برای بازدید ندارند. معمولا ١٠‌نفر یا بیشتر در روز بازدید می‌کنند که گفتم موزه هنوز در بین مردم شناخته شده نیست.»

در ادامه با همراهی این راهنما، تعداد دیگری از ویترین‌ها بازدید می‌کنیم و توضیحاتی را در ارتباط با اشیای داخل ویترین ارائه می‌دهد اما اینکه چرا اشیای تاریخی و ویترین‌های موجود در موزه بزرگ خراسان اندک است، دومین سوالی بودکه از راهنمای موزه پرسیدیم و او پس از اندکی تامل پاسخ می‌دهد: «اشیای تاریخی بسیاری داخل مخزن داریم و در حال تدوین سناریوهای تاریخی برای گنجاندن این اشیا هستیم تا بازدید‌کننده درحین بازدید از اشیا، انسجام تاریخی را لمس کند.»

نیم ساعتی از آمدن ‌من گذشته بود که زن و مرد جوانی از راه‌پله‌ها وارد طبقه مثبت یک شدند که با حضور آنان مجموع بازدیدکنندگان موزه بزرگ خراسان در آن لحظه همراه با خودم، سه نفر شد. اما طبقه مثبت دو موزه بزرگ خراسان به گفته راهنمای موزه متعلق به اشیای تاریخی اهدایی بود که داخل ویترین‌ها چیده شد اما نکته تامل‌پذیر این طبقه، نبود شناسنامه تاریخی برای برخی آثار موجود در ویترین‌ها بود.

﷯ 

یک ماه آینده موزه از نظر ویترین کامل می‌شود

در این‌رابطه محمد رکنی که سرپرستی موزه بزرگ خراسان را در اختیار دارد، در پاسخ به سوالات خبرنگار ما درباره وضعیت این موزه، همان ابتدا سراغ غنا‌بخشی به موزه بزرگ خراسان می‌رود؛ «در این ارتباط طرحی را بر پایه کار کارشناسی و مستندسازی از اشیای تاریخی انجام دادیم اما آنچه قبل از قرار دادن اشیای تاریخی باید مورد توجه قرار بگیرد، تجهیز ساختمان موزه است.» به گفته رکنی با اقداماتی که در این حوزه انجام شده، تکمیل زیرساخت‌های موزه در طبقات چهار و پنج موزه و همچنین زیرساخت‌های لازم برای نصب ویترین‌های جدید در دستورکار قرار گرفته و بر این اساس تعدادی ویترین‌ جدید در این دو طبقه نصب شده است. علاوه بر آن تعداد ٢٠‌ویترین دیگر در مراحل ساخت قرار دارد که به‌زودی به مجموعه ویترین‌های این دو طبقه افزوده خواهد شد.

سرپرست موزه بزرگ خراسان در تکمیل گفته‌های خود برای بخش سخت‌افزاری(‌شامل تجهیز و تکمیل طبقات) این قول را داد که ظرف یک ماه آینده موزه از نظر ویترین کامل می‌شود.

﷯ 

موزه قرار نیست یک دفعه کامل شود

رکنی نقد کم بودن اشیای به نمایش گذاشته و نیز ارتباط کم اشیای با تاریخ خراسان بزرگ و عنوانی را که این موزه یدک می‌کشد، این‌گونه پاسخ می‌دهد: «موزه قرار نیست یک دفعه کامل شود.»

او در تکمیل گفته‌هایش به جایگاه این موزه در میان پروژه‌های مشهد‌٢٠١٧ اشاره دارد و با قبول تلویحی کم‌بودن اشیای به نمایش گذاشته شده، عنوان می‌کند: از نظر سطح نمایش اشیا نیز هنوز موزه بزرگ خراسان کامل نشده و با توجه به آنکه این موزه از‌جمله پروژه‌های مشهد٢٠١٧ است، تمام همت مسئولان به این موضوع معطوف شده که این سطح نمایش افزایش یابد که با این اقدام تعداد اشیای به نمایش گذاشته شده، فاخر و متناسب با تاریخ و پیشینه استان در این موزه افزایش خواهد یافت.

﷯ 

انتقال ٣٠هزار شیء تاریخی جدید به موزه خراسان

به گفته سرپرست موزه بزرگ خراسان به منظور جامعیت داشتن اشیای تاریخی به نمایش گذاشته، تعدادی از اشیای تاریخی موزه ملی به موزه بزرگ خراسان انتقال داده شد. رکنی در ادامه این را هم می‌گوید که؛ «بر این اساس تعداد ٣٠‌هزار شیء تاریخی مرتبط با تاریخ خراسان و دارای اصالت پس از کار کارشناسی از گنجینه مخزن موزه ملی انتخاب و به مخزن موزه بزرگ خراسان انتقال داده شد که با انتقال این در حال حاضر گنجینه مخزن موزه بزرگ خراسان دارای ‌٣٣هزار شیء تاریخی است.» چندی قبل محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه‌های کشور در اظهاراتی عنوان کرده بود: «زیرزمین موزه ایران باستان انبار اشیای توقیفی از قاچاقچیان شده و با صدور رای قرار است بخشی از این اشیا به موزه بزرگ خراسان انتقال داده شوند. البته رکنی درباره این اظهارنظر می‌گوید که موزه ایران باستان تنها یک مخزن و گنجینه ندارد و این ٣٣‌هزار شیء تاریخی انتقال داده شده، بر مبنای کار کارشناسی و انتخاب خود مسئولان استان بوده و تحمیلی در کار نبوده است. رکنی پاسخ به این سوال که چه تعداد از این ٣٣‌هزار شیء تاریخی به نمایش گذاشته خواهد شد، می‌گوید: اشیای فاخری که تاکنون نمایش داده نشده است پس از انتخاب در موزه بزرگ خراسان نمایش داده می‌شود که این نمایش چرخشی بوده و به تناسب زمان، اشیای نمایش داده شده تغییر خواهد کرد. بقیه اشیای نیز به عنوان ذخیره در مخزن خواهد بود یا آنکه به موزه‌ها استان برای تکمیل ارسال می‌شود.»

﷯ 

تعداد اشیای فعلی، ١٠٠٠تا نیست

سرپرست موزه بزرگ خراسان تعداد اشیای تاریخی را که درحال حاضر در موزه بزرگ خراسان به نمایش گذاشته، کمتر از هزار شیء عنوان می‌کند؛ با این حال تاکیدی که دارد این است که: «ویترین‌های موجود در موزه بزرگ خراسان بیش از این‌ها ظرفیت نمایش اشیای تاریخی دارد؛ چرا‌که هم اکنون در برخی ویترین‌ها یک شیء به نمایش گذاشته و این درحالی است که امکان نمایش سه تا چهار شیء، آن هم با متناسب با زمان و نوع کاربرد در یک ویترین وجود دارد.» به گفته وی، هم‌اکنون بیش‌از ۶٠‌ویترین برای نمایش در موزه بزرگ خراسان داریم که این تعداد ویترین تا یک ماه آینده با افزوده شدن طبقات چهار و پنج افزایش می‌یابد، علاوه بر آن سطح نمایش نیز با افزایش تعداد اشیای داخل ویترین افزایش خواهد یافت.

﷯ 

عوام موزه نمی‌پسندند!

اما تعداد کم بازدید‌کننده را رکنی این‌گونه پاسخ می‌دهد: عوام زیاد موزه را نمی‌پسندند و شاید به همین دلیل تعداد بازدیدکننده موزه بزرگ خراسان در این بخش کم است اما در حوزه تخصصی، نشست‌های بسیاری برای علاقه‌مندان برگزار کردیم که همین مسئله در ارتباط موثر این افراد با موزه بزرگ خراسان موثر بوده است. اینکه عوام نمی‌پسندند درحالی مطرح می‌شود که موزه شهری مانند شیراز به رغم گرانی بلیت (‌حدوداً چند برابر قیمت موزه‌های مشهد) به دلیل اشیای استفاده شده، استقبال تمام افراد عامه و مسافر را در پی داشته است که رکنی با این نظر، پاسخ خود را این‌گونه تکمیل می‌کند: البته این موضوع نیز درست است و ما نیز درنظر داریم جدا از اشیای تخصصی در بخشی از موزه، اشیایی که مردم می‌پسندند (‌نظیر ادوات جنگ) درمعرض نمایش بگذاریم.

﷯ 

به فکر درآمدزایی نبودیم

سرپرست موزه بزرگ خراسان این موضوع را که این ساختمان چندین میلیاردی توانسته درآمدزا باشد، این‌گونه توضیح می‌دهد: درنگاه نخست به فکر درآمدزایی نبودیم و هدف ارتباط و تعریف کارکرد موزه‌ها در حوزه گردشگری بود، با این حال در عید نوروز امسال بیش از هفت هزار گردشگر از این موزه بازدید داشتند. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی