کد خبر : 65097
/ 11:52
شهردار مشهد در اختتامیه جشنواره مادران قصه‌گو از لزوم بیان قصه های ایثار و شهادت سخن گفت

رشادت مدافعان به روایت مادران

در این جشنواره که به همت معاونت فرهنگی‌اجتماعی شهرداری مشهد و فرهنگ‌سرای کودک و آینده در مشهد برگزار شد، بیش از ٢٠٠مربی در دوره‌های تربیت مربی از ١٢منطقه شهری مشهد آموزش قصه‌گویی دیدند.

رشادت مدافعان به روایت مادران

وحدت- اختتامیه جشنواره مادران قصه‌گو در مشهد برگزار شد. به گزارش شهرآرا، عصر پنجشنبه اختتامیه جشنواره مادران قصه‌گو در سالن همایش صداوسیما برگزار شد. فراخوان جشنواره مادران قصه‌گو پاییز٩۴ با عنوان «همسویی مربیان و مادران» ارائه شد که با استقبال خوب مادران و مربیان روبه‌رو گردید و بیش از ۴هزار مادر و مربی در این دوره از جشنواره حضور داشتند. در مراسم اختتامیه این جشنواره، شهردار مشهد، جمعی از مدیران استان، مدیران فرهنگی و هنری، هنرمندان مشهدی و... حضور داشتند.

﷯ 

قصه‌های انسان‌ساز

سیدصولت مرتضوی، شهردار مشهد، در این جشنواره با بیان اینکه امسال مزین به نام پربرکت حضرت فاطمه(س) می‌باشد، گفت: حضرت فاطمه(س) انسانی بود که قصه‌هایش انسان‌ساز و غصه‌هایش طاقت‌فرسا بود.

وی افزود: بیان قصه از سوی مادران به تربیت اصولی و درست کودک کمک می‌کند و در همین راستا، جشنواره مادران قصه‌گو در مشهد یک فعالیت فرهنگی فاخر است که توسط شهرداری پایتخت معنوی کشور برگزار شده‌است. جشنواره مادران قصه‌گو فعالیتی تازه از خدمات شهرداری در حوزه فرهنگی شهر است.

وی افزود: مادران تربیتشان را با قصه‌گویی برای فرزندانشان تکمیل می‌کنند. بدون شک بیان قصه به شیوه‌ای صحیح می‌تواند آینده فرزندان امروز جامعه را در مسیری مناسب قرار دهد.

﷯ 

اهالی قلم و قصه‌گویی

مرتضوی گفت: اگر صاحب‌نظران و اهالی قلم جامعه ما بتوانند قصه‌های جدید و مطلوبی را به رشته تحریر درآورند، قطعا مادران امروز می‌توانند قصه‌گویان خوبی برای تربیت فرزندان خود باشند.

شهردار مشهد افزود: جغرافیای ایران مردان بزرگی را تربیت کرده که هرکدام برای خود قصه‌هایی دارند. شخصیت‌های همانند شهید ولی‌ا... چراغچی، محمود کاوه، سردار شوشتری و شهید همت از جمله این مردان بزرگ محسوب می‌شوند که قصه‌های قناعت، ایثار و شجاعت را به جامعه انتقال می‌دهند.

﷯ 

داستان ایستادگی مدافعان

وی افزود: داستان شجاعت و ایستادگی شهدا و مادران شهدا داستان‌های آموزنده بسیاری در دل خود جای داده‌است. از سوی دیگر، شهدای مظلوم مدافع حرم نیز قصه‌های زیبا و آموزنده‌ای برای همگان دارند که باید نگارش شود. امید است با این نوع قصه‌گویی، فرزندان واکسینه شوند تا در آینده و پس از تشکیل خانواده، درصورت مواجه‌شدن با ناملایمات زندگی، آزرده‌خاطر نشوند.

مرتضوی گفت: از هنر قصه‌گویی می‌توان بیشتر استفاده کرد. مادران از طریق توجه به هنر قصه‌گویی می‌توانند سبک زندگی را به فرزندان خود ارائه کنند و افزون بر این، می‌توانند تعامل میان زن و مرد در تشکیل خانواده فرزند خود در آینده را بهبود بخشند. فرزندان آن‌ها می‌توانند در آینده با تشکیل خانواده به‌راحتی از کنار ناملایمات زندگی عبور کنند.

وی با تشکر از معاونت فرهنگی شهرداری مشهد گفت: امیدواریم که این جشنواره‌ها و حرکت‌هایی از این نوع بیش‌ازپیش توسعه یابند.

﷯ 

همسویی مادران و مربیان

حمید صادقی، دبیر جشنواره مادران قصه‌‌گو، گفت: براساس این فراخوان، افزون بر مادران، مربیان که در گذشته آموزش قصه‌گویی دیده‌بودند هم می‌توانستند در این جشنواره شرکت کنند. در پاییز٩۴ فراخوانی تحت عنوان «همسویی مربیان و مادران» داده شد. باتوجه به اینکه مربیان آموزش قصه‌گویی در مشهد حضور کمی دارند، با رایزنی دقیق از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و آستان‌قدس رضوی، مربیان توانمند قصه‌گویی فراخوانده شدند که با آموزش دقیق ٢٠ساعته و حضور استادان مجرب و برجسته مشهد و تهران همراه بود.

وی افزود: مربیان مجرب در این جشنواره به واسطه همکاری آستان قدس رضوی، اداره کل بهزیستی خراسان‌رضوی و مهدهای کودک حضور داشتند. استادانی همچون هنرمندان پیش‌کسوت تلویزیون در عرصه قصه‌گویی ازجمله مریم نشیبا، امیدوار، محمدرضا سرشار، راستگو و کردی برای مادران ١٠ساعت و برای مربیان ٢٠ساعت به تدریس قصه‌گویی پرداختند.

﷯ 

۴هزار مادر قصه‌گو

دبیر جشنواره مادران قصه‌گوی مشهد گفت: بالغ بر ۴هزار نفر از مادران در مرحله اول این جشنواره ثبت‌نام کردند که پس از داوری‌ها، ٣۶٠نفر به مرحله دوم راه یافتند و در نهایت، ۴٠نفر به مرحله سوم راه پیدا کردند که از این میان، ١٠مادر قصه‌گوی برتر انتخاب شدند. صادقی با تاکید بر اینکه موسسه مردم‌نهاد نور و نشاط رضوی به‌عنوان بازوی اصلی آموزش و داوری میان مادران قصه‌گو به سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد کمک کرد، افزود: برای شش‌ماه دوم امسال نیز در نظر داریم فراخوان دومین جشنواره مادران قصه‌گوی مشهد را در دو بخش مبتدی و پیشرفته اعلام کنیم. وی گفت: هدف از برگزاری این جشنواره آشتی مادران با کتاب و مطالعه است. . این جشنواره در تهران نیز در دو سال گذشته برگزار شد، اما به نظر می‌رسد مشهد به واسطه توجه ویژه به آموزش قصه‌گویی به مادران و مربیان، شیوه جدیدی را در این مسیر اجرایی کرده‌است.

﷯ 

خاطره خوب ظهر جمعه

در این مراسم همچنین از تمبر جشنواره مادران قصه‌گو با حضور مدیرکل اجتماعی استانداری خراسان‌رضوی و دیگر مسئولان استان رونمایی شد و ١٠مادر و سه مربی در این جشنواره مورد تقدیر قرار گرفتند. محمد میرکیانی، محمدرضا سرشار، عذرا وکیلی و زهرا مهاجری هنرمندان پیش‌کسوت عرصه قصه‌گویی رسانه ملی بودند که از آن‌ها نیز تجلیل به عمل آمد. همچنین در بخشی از این مراسم که اجرای آن به عهده گیتی خامنه‌ بود، محمدرضا سرشار، گوینده برنامه قصه‌های ظهر جمعه، به بیان قصه‌ای از ائمه‌اطهار(ع) پرداخت که با تشویق حضار مواجه گردید. لازم به ذکر است در این جشنواره که به همت معاونت فرهنگی‌اجتماعی شهرداری مشهد و فرهنگ‌سرای کودک و آینده در مشهد برگزار شد، بیش از ٢٠٠مربی در دوره‌های تربیت مربی از ١٢منطقه شهری مشهد آموزش قصه‌گویی دیدند. 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی