دوستی عالمِ سالخورده با جـوانـان درباره حضور مشفقانه آیت‌ا... حائری در محله کوی کارگران که تاکیدش بر ذکر صلوات بود؛

دوستی عالمِ سالخورده با جـوانـان

فقط نان حلال یک ساعت با کارگر فلکه آب که به خاطر یک باور مقدس تا‌به‌حال پول‌های زیادی را به صاحبانش برگردانده است؛

فقط نان حلال

آگاتاکرسیتی در خورجین‌فروشی خیابان سرخس! گفتگو با جوان گلیم‌فروشی که مراوده با روستائیان را به گذراندن مقطع دکتری در استرالیا ترجیح داد؛

آگاتاکرسیتی در خورجین‌فروشی خیابان سرخس!

ازدواج هفتصد هزارتومانی! این دفاتر واقع در منطقۀ ما مراسم ازدواج را بدون کاهش کیفیت، با کمترین هزینه برگزار می‌کنند؛

ازدواج هفتصد هزارتومانی!

بزم قرآنی همسران شهدا

ساعتی همراه با جلسه اهالی طلاب که همه اعضای آن یک ویژگی مشترک دارند؛

شنبه / ۲۳ اردیبهشت ۹۶

بزم قرآنی همسران شهدا

صمیمانه و با رویی خوش پذیرایمان می‌شود و صحبت را آغاز می‌کنیم. نصرت خوش‌حال، همسر شهید محمدرضا منظری‌خواه، مسئول هیئت «خمسۀ طیبه» است.

بریم ابومسلم، چراغانی...

گفتگو با حاج‌تقی غفوریان، بانی یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین طاق نصرت‌های مشهد که در نیمه شعبان آوازه آن بین مردم می‌پیچد

شنبه / ۲۳ اردیبهشت ۹۶

بریم ابومسلم، چراغانی...

اینجا در محله بهشت و پنج‌راه ابومسلم صدای همه هیجان دارد و انرژی در بازوان کوچک و بزرگ محله برای خدمت‌گذاری در روز نیمه شعبان جمع شده است. انگار یک‌سال تمام منتظر رسیدن چنین روزی هستند تا بخشی از پنج راه را ببندند و طاق نصرتی بزرگ و روشن برپا کنند. وقتی می‌شنوی در روز نیمه شعبان حدود یک‌تن شیرینی از سوی مردم در این مراسم پخش می‌شود. اینکه صدها زن و مرد از محله‌ها، شهرها و حتی کشورهای دیگر در آن شرکت می‌کنند. اینکه 54سال این طاق نصرت رؤیایی برپا شده و با برنامه‌های بسیار ساده، در دل مردم جا باز کرده است و اینکه کارهایش با کمک و همراهی مردم برپا می‌شود، ما را برای گفتگو با بانی این مراسم حاج تقی غفوریان، مشتاق و مشتاق‌تر می‌کند. بنابراین یک‌هفته پیش از فرارسیدن نیمه‌شعبان به پنج‌راه ابومسلم می‌رویم و با حاج تقی گفتگو می‌کنیم و به شما این مژده را می‌دهیم که امشب نیز می‌توانید در این مراسم که بعد از نماز مغرب و عشا برپاست، شرکت کنید. درمراسمی که آوازه آن اینگونه بین مردم دهان به دهان می‌شود: «بریم ابومسلم چراغانی». حاج تقی نوشابه را به محله احمدآباد آورد

از شیر مرغ تا جان آدمیزاد!

گفتگو با عتیقه‌فروش قدیمی کوچۀ نور که مغازه‌اش پر است از جنس‌های خاطره‌انگیز

شنبه / ۲۳ اردیبهشت ۹۶

از شیر مرغ تا جان آدمیزاد!

خیابان‌های شهرمان هر یک به دلیلی مشهورند؛ شهرتی که گاه رونق اقتصادی را برای کسبه در پی دارد. کوچۀ نور پیش از آنکه به‌دلیل نزدیکی به مراکز خرید و حرم مطهر رضوی معروف باشد، به وجود مغازه‌هایی شهره است که آب و رنگ تاریخی دارند. ویترین‌هایی که حال و هوای گذشته را در دل کلان‌شهری زنده می‌کنند که هر روزش با دیروز تفاوت دارد. کوچۀ نور این روزها کوچه‌ای است که گرچه فروشندگان و خریداران اجناس آن صاحبان سلیقه‌های ویژه‌اند، اما عبور از آن برای همه دلچسب و دوست‌داشتنی است و دیدن کالاهای چیده‌شده دیدنی و تماشایی‌اند، این کوچه بخشی از تاریخ را در خود دارد.

رشته‌ای بر گردنم افکنده دوست

گفتگو با هاشم فرشیدفر یکی از خادمان قدیمی و برتر محلۀ بالاخیابان

پنجشنبه / ۲۱ اردیبهشت ۹۶

رشته‌ای بر گردنم افکنده دوست

«وقتی شیرخواره بودم، یک‌بار که خانواده‌ام برای زیارت به مشهد می‌آیند، مادرم در حرم آقا حس و حال خوبی پیدا می‌کند. دلش که می‌شکند و اشکش جاری می‌شود از آقا می‌خواهد که من را به غلامی قبول کند. از این بابت من نه‌تنها غلامی و خادمی امروزم در بارگاه علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) را، که آرامش خود و تک‌تک اعضای خانواده‌ام را از صدقه ‌سری دعای آن روز مادر‌ می‌دانم.».

جوان یعنی انگیزه و تلاش‌

گفتگو با ‌‌حسین شجاع‌منش و سید‌سجاد موسوی دو جوان موفق ثامنی؛

چهارشنبه / ۲۰ اردیبهشت ۹۶

جوان یعنی انگیزه و تلاش‌

جوانی، بهار زندگانی است. هدیۀ روزگار که فرصت بهره‌بری از آن فقط یک‌بار نصیب هر فرد می‌شود و خوشا‌ به حال کسانی که اندیشمندانه، بهترین بهره‌ها‌ را از بهار عمر خود می‌برند.

پیر هزار ساله

تجربه سبک زندگی مردم قدیم توس در خرابه‌های به‌جا‌مانده از روستای قدیم اسلامیه؛

چهارشنبه / ۲۰ اردیبهشت ۹۶

پیر هزار ساله

اگر فرصت شود و کمی آن‌سوتر از آرامگاه حکیم توس، قدمی در محدوده ۳۶۰‌هکتاری یا حریم تاریخی توس بزنید، بی‌شک بناهای خشتی متعددی توجهتان را جلب خواهد کرد.

شاهنامه یک کتابخانه است

گفت و گویی با «محمدحسین باقریان قناد» به بهانه نزدیک شدن به روز بزرگداشت فردوسی؛

چهارشنبه / ۲۰ اردیبهشت ۹۶

شاهنامه یک کتابخانه است

جوان است اما راه و هدفش مشخص است. به گفته خودش از ۱۰ سال پیشتر راهش را معلوم کرده و قدم در آن گذاشته است.

فرهنگ خراسان در اسیتژ آفریقای جنوبی

مقاله زوج هنرمند و پژوهشگر محله هاشمیه یکی از سه اثر برتر ِحوزه تئاتر کودک در جهان شد؛

چهارشنبه / ۲۰ اردیبهشت ۹۶

فرهنگ خراسان در اسیتژ آفریقای جنوبی

خانم و آقای هنرمند محله هاشمیه از ۱۸سال پیش که نامشان توی شناسنامه هم مهر می‌خورد، می‌شوند مکمل یکدیگر برای انجام فعالیت‌های تازه در زمینه تئاتر، موسیقی و ادبیات کودکان.

«سـپـهر» و مسـتـند

ماجرایی که جوان مسجدی محله المهدی را به علاقه‌اش رساند؛

دوشنبه / ۱۸ اردیبهشت ۹۶

«سـپـهر» و مسـتـند

حسین نژادموسی از ۱۰سالگی با دوربین آنالوگی که در خانه‌شان بوده عکاسی طبیعت و منظره انجام داده است، اما با همۀ علاقه‌ای که به این هنر دارد زمان انتخاب رشته به اصرار پدر و مادرش وارد هنرستان فنی‌و‌حرفه‌ای می‌شود و در رشتۀ برق ثبت‌نام می‌کند.

موفقیت نزدیک است

گفتگو با جوان موفق محله جنت؛

دوشنبه / ۱۸ اردیبهشت ۹۶

موفقیت نزدیک است

نه اینکه فکر کنید در میان جوان‌ها بی‌نظیر است اما همین که دستی در هنر دارد، نیروی زبده در حوزه معماری و شهرسازی به حساب می‌آید و علاقه‌مند به ورزش است و جدا از همه این‌ها خوش‌نویس با تجربه و صاحب مقام در سه زمینه نسخ، ثلث و نستعلیق، می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای صحبت کردن باشد.

جان دوبارۀ فرزندانم

با اسماعیل بهمن‌آبادی که عزیز‌ترین داشته‌هایش را از امدادگری‌هایش دارد؛

دوشنبه / ۱۸ اردیبهشت ۹۶

جان دوبارۀ فرزندانم

اسماعیل بهمن‌آبادی متولد۱۳۴۹ است و ۲۸سال در جمعیت هلال‌احمر سابقۀ کار ‌دارد. با اینکه او در سال‌های فعالیتش، سِمت‌های مختلفی از جمله مدیریت ادارۀ عملیات و ادارۀ آموزش و حالا معاونت امداد‌و‌نجات هلال‌احمر استان را به عهده داشته است، در ‌اصل، خودش را یک امدادگر معرفی می‌کند.

خانم ریاضی، خانم فارسی

گفتگو با دو دبیر ریاضی و ادبیات؛ دو درسی که عاشقان و دشمنان کهنه و تازۀ زیادی میان دانش‌آموزان دارد؛

یکشنبه / ۱۷ اردیبهشت ۹۶

خانم ریاضی، خانم فارسی

احتمالا باید مهم‌ترین آدم‌های زندگی‌مان باشند. اینکه می‌گویم احتمالا به این خاطر است که گاهی ممکن است برعکس باشد و تبدیل به بدترین آدم‌ها شوند.

چرخ رونق بدون برق حمایت نمی‌چرخد

با جوان کارآفرین محله چهنو که کارگاه نیمه تعطیل پدرش را به نفع تولید ملی احیا کرد اما نیاز به حمایت مسئولان دارد؛

یکشنبه / ۱۷ اردیبهشت ۹۶

چرخ رونق بدون برق حمایت نمی‌چرخد

در جامعه‌ای که بزرگ‌ترین معضل آن بیکاری است، گفتگو با آدمی که روی تفریحات جوانی‌اش خط کشیده و وارد کار سخت صنعتی شده تا ۱۲ کارگری که دانه‌دانه آن‌ها را سرکار آورده و می‌خواهد آن‌ها را به مرحله بازنشستگی برساند، خالی از لطف نیست.