خبردار، به‌احترام سردار نقاشی دیواری بزرگ سردار قاسم سلیمانی در منطقه ما تحسین‌ها را برانگیخته است؛

خبردار، به‌احترام سردار

نیروگاه‌داری خانگی تلاش شهرداری منطقه ۱۲ با همراهی پژوهشکده هواخورشید برای پاک نگاه‌داشتن هوا؛

نیروگاه‌داری خانگی

دری گشوده به روی کتاب‌خوان‌ها آشنایی با کتابخانه شهیدمطهری در محله المهدی؛

دری گشوده به روی کتاب‌خوان‌ها

زمین لرزان! روایت پرتکرار بافت فرسوده و زلزله، بازهم به خیر گذشت ولی باید فکری اساسی کرد؛

زمین لرزان!

یک دورهمی ساده

هنرمندان خیراندیش، دل مددجویان کم‌توان ذهنی آسایشگاه شهیدبهشتی را شاد کردند

چهارشنبه / ۲۹ اردیبهشت ۹۵

یک دورهمی ساده

آدرسش را به‌راحتی می‌توانی بیابی. به یکی از خیابان‌های بولوار هنرستان، هنرستان3 که وارد شوی، تابلوی بزرگ موسسه خیریه و آسایشگاه معلولان ذهنی بی‌سرپرست شهیدبهشتی را از دور می‌بینی که به‌طرز غریبی در این خیابان، خودنمایی‌ می‌کند.

مرثیه‌ای برای«ایوان»

هنوز سازمان میراث فرهنگی دستی به تنِ رنجورِ بناهای تاریخی منطقه نکشیده است

سه شنبه / ۲۸ اردیبهشت ۹۵

مرثیه‌ای برای«ایوان»

دوباره راهی محله ایوان شده‌ایم تا روبه‌روی بنایِ بلند ایوان، این ویرانه تاریخی شهرمان مشهد، بایستیم و در هر دَم، بر غفلت مسئولان، آهِ حسرتی فرودهیم؛ چراکه محال است در فضای چهارضلعیِ گنبددار و ایوانچه‌های این کهن‌ترین مصلای برجای‌مانده در شهر باشیم و افسوسِ خیلی چیزها را نخوریم. یکی از افسوس‌ها از بی‌توجهی مسئولان سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی‌وگردشگری به بناهای تاریخی است وقتی می‌بینیم که خودروهای شخصی، بدون احتیاط، در نزدیک‌ترین فاصله به بنا، توقف کرده‌اند. آن وقت است که با خودمان می‌گوییم صدرحمت به برخی طرقی‌ها که چشمشان به اینجا هست که اگر بنا باشد به «میراثی»‌ها امید ببندیم، چه‌بسا روزی که به سرشان بزند تا به اثری سَر بزنند که در سال1318 آن را در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسانده‌اند، با تَلی از خاک مواجه شوند.

رویش هنر از لابه‌لای خشت‌های مصلی

تاریخی‌ترین بنای منطقه 6 در انتظار رونق

دوشنبه / ۲۷ اردیبهشت ۹۵

رویش هنر از لابه‌لای خشت‌های مصلی

28اردیبهشت، روز جهانی موزه‌ها و میراث فرهنگی‌ است؛ روزی افتخارآفرین برای گرامیداشت میراث فرهنگ‌های گوناگون در دنیا. در چنین روزی‌ است که تلاش‌ افراد علاقه‌مند به هویت و فرهنگ و تاریخ، گرامی‌داشته شده و به‌خاطر نتایج تلاش‌هایشان از آن‌ها تقدیر می‌شود. اما توجه‌به میراث فرهنگی همیشه هم این‌گونه پیش نمی‌رود.

اوسنه‌های فردوسی

درنگی بر افسانه‌های زندگی شاعری که خود از حماسه سروده است

پنجشنبه / ۲۳ اردیبهشت ۹۵

اوسنه‌های فردوسی

همواره برای انبوه شنوندگان که گوش به آواز شاهنامه‌خوان و دل به داستان‌های فردوسی سپرده بودند، این پرسش‌ها مطرح بود که «فردوسی، گوینده بزرگ این داستان‌ها که بوده و چگونه زیسته؟ این همه داستان‌های دلاویز را از کجا به دست آورده؟

پی افکندم از وقف کاخی بلند

گزارشی از «سرای فردوسی» و آشنایی با واقف و فعالیت‌های آن، به بهانه روز بزرگداشت فردوسی

پنجشنبه / ۲۳ اردیبهشت ۹۵

پی افکندم از وقف کاخی بلند

با قرار گرفتن آرامگاه، دانشگاه و میدانی به نام «فردوسی» به خوبی می‌توان حضور این شاعر حماسه سرای را در شهر مشهد حس کرد. اما آنچه بیشتر به منطقه ما رنگ فردوسی می‌دهد، فعالیت موسسه‌ای به نام «سرای فردوسی» در انتهای بولوار معلم (حدفاصل دندان‌پزشکان و فارغ‌التحصیلان) است.

آقای سیدی

حفر چاه در نیم قرن پیش، دلیل خوبی بود تا یک منطقه به نام بانی این کار شود

سه شنبه / ۱۴ اردیبهشت ۹۵

آقای سیدی

پای صحبت اهالی سیدی که بنشینید، حتما از آن‌ها می‌شنوید که حدود شش دهه پیش محله‌ای به این نام وجود نداشته، بلکه بیابان برهوتی بوده است که از هیچ طرفش به شهر نمی‌رسیده، تا اینکه شخصی به نام «سید‌محمود سیدی» به اینجا می‌آید و چاه آبی حفر می‌کند. وجود آب در این منطقه، افراد زیادی را برای ایجاد باغ و زمین‌های کشاورزی گردهم می‌آورد و کم‌کم آبادانی این قسمت از شهر رقم می‌خورد.

همسایه نیست ، این اسب آهنی

اهالی محلات سجادیه و رضاییه از مشکلات بسیار زندگی در کنار ریل راه‌آهن می‌گویند

دوشنبه / ۱۳ اردیبهشت ۹۵

همسایه نیست ، این اسب آهنی

خبر فوت دلخراش محمدحسین باوندی شانزده‌ساله در حادثه برخورد با قطار که چهارشنبه گذشته تیتر صفحه حوادث رسانه‌های بسیاری شد، بهانه‌ای برای پرداختن به بی‌شمار مشکلات مردمی شد که سال‌هاست همسایه اجباری راه‌آهن مشهد هستند؛ مردمان صبوری که به‌دلیل نبود حفاظ ایمنی، چراغ‌های هشداردهنده و مهم‌تر از همه نبود پل عابرپیاده یا وجود زیرگذری برای تردد، هرساله شاهد مرگ عزیزان و همسایگانشان هستند. علاوه بر این، وجود کارتن‌خواب‌ها و معتادان، اراذل‌واوباش، وضعیت بد بهداشتی و انباشت زباله در محوطه پشت دیوار راه‌آهن، لرزش مداوم منازل در هنگام عبور قطار، صدای سوت‌های پیوسته و مداومی که آسایش روز و خواب شب را از ساکنان این قسمت شهر گرفته، تنها روایتی کوتاه از مشکلات مردمی است که سال‌ها در سایه رنج و مشقت، زندگی کرده‌اند. گزارش پیش‌رو به دو بازدید شهرآرامحله از این محدوده و گفتگو با اهالی اختصاص دارد.

خاک «کشاورز» پاک شد

پلمب بیش‌از 30 منزل در طرح ضربتی مبارزه با توزیع‌کنندگان مواد مخدر

دوشنبه / ۱۳ اردیبهشت ۹۵

خاک «کشاورز» پاک شد

کوچه‌ای باریک و پرهیاهو در محله‌ای قدیمی و پرتردد که زندگی آدم‌هایش به‌جز همه کمبودها و مشکلاتی که دارند، با نوع خاصی از فعالیت‌های غیر‌اخلاقی و خلاف قانون، گره خورده است. به‌همین دلیل، گذران زندگی در این محل به دوشکل است. افرادی که از راه خلاف، زندگی می‌گذرانند و دوم، خانواده‌هایی که ناچارند با مشکلات، معضلات و پیامدهای ناشی از این فعالیت‌ها دست‌و‌پنجه نرم کنند.

تاریکی در کوچه «پله»

عبور از ریز و درشت‌های «ملک‌الشعرای بهار‌23»که نام‌های متفاوتی دارد

چهارشنبه / ۲۵ فروردین ۹۵

تاریکی در کوچه «پله»

بهار که می‌آید، شکل خانه‌ها و کوچه‌ها را هم عوض می‌کند. توری‌های نازک می‌نشیند پشت پنجره و پنجره‌ها رو به درخت‌هایی باز می‌شود که شکوفه‌هایشان را سرِ دست گرفته‌اند تا پیش پای عابران بریزند. باد که توی کوچه می‌پیچد و می‌خورد به تن آدم، حال آدم را یک‌جوری خوب می‌کند.

غول ازپاافتاده صنعت و برق مشهد

در هزارتوی کارخانه نخریسی که حالا میراث فرهنگی شهر ماست

سه شنبه / ۱۷ فروردین ۹۵

غول ازپاافتاده صنعت و برق مشهد

هجدهمین قرار چهارباغی‌ها در کارخانه نخریسی و نساجی و برق خسروی- نخستین و بزرگ‌ترین کارخانه در خراسان و شرق کشور- گذشت؛ کارخانه‌ای که بعد از تاسیس، حدود هزار کارگر را جذب کرد و در اقتصاد شهر مشهد اثر مطلوبی گذاشت و منشأ شکل‌گیری محله کوی کارگران در منطقه7 شد.درهای کارخانه که به رویمان گشوده می‌شود، به حدود یک قرن پیش برمی‌گردیم؛

نوروز در خاطرات دیروز

قدیمی‌های منطقه ثامن از حال و هوای عید و آداب و رسوم گذشته می‌گویند

چهارشنبه / ۲۶ اسفند ۹۴

نوروز در خاطرات دیروز

قدیم‌تر‌ها وقت‌ها و مناسبت‌ها بیشتر به چشم می‌آمد. وقتِ‌ میهمانی‌دادن‌، مشخص بود.‌ این را از زمان‌هایی می‌شد فهمید که خانه بوی تازگی می‌گرفت، درها باز می‌شد و چراغ‌ها روشن. اسفند که به نیمه می‌رسید، حال‌وهوای این موضوع را که میهمان تازه‌ای در راه است، بیشتر می‌شد احساس کرد؛

چهارشنبه‌ای ایمن

آماده‌باش نیروهای آتش‌نشان در خیابان‌های هاشمیه وکیل‌آباد و... در شب چهارشنبه‌سوری

چهارشنبه / ۱۹ اسفند ۹۴

چهارشنبه‌ای ایمن

یکی از آیین‌های سالانه و دیرینه‌ ایرانیان، چهارشنبه‌سوری است. ایرانیان، آخرین سه‌شنبه سال خورشیدی را با بر‌افروختن آتش و پریدن از روی آن به استقبال نوروز می‌روند. چهارشنبه‌سوری، جشنی بهاری است که پیش‌از رسیدن نوروز برگزار می‌شود. مردم برای دفع شر و بلا و برآورده‌شدن آرزوهایشان، در شب چهارشنبه مراسمی برگزار می‌کنند که ریشه‌ آن به قرن‌ها پیش باز‌می‌گردد. در این جشن، در گوشه‌و‌کنار کوی و برزن آتش‌های بزرگی می‌افروزند و از روی آن می‌پرند و ترانه «سرخی تو از من‌، زردی من از تو» را می‌خوانند.

خنده تلخ من

«شادکامان دیار باقی» نمایش طنزی‌ که توسط بازیگران کم‌توان جسمی در منطقه ما روی صحنه رفت

دوشنبه / ۱۷ اسفند ۹۴

خنده تلخ من

«شادکامان دیار باقی» عنوان نمایشی‌ است که تا چند روز پیش در فرهنگ‌سرای غدیر روی صحنه می‌رفت؛ نمایشی با موضوع توجه‌به حقوق معلولان که تماشای آن، ذهن تماشاچیان را درگیر خود کرد.