روایتی از مجهزترین بیمارستان شهر در دهه 1300 مروری بر تاریخچۀ بیمارستانی که 93سال پیش در کوچۀ پاچنار تأسیس شد

روایتی از مجهزترین بیمارستان شهر در دهه 1300

کانونی بزرگ  محصور در اتاقی کوچک آغاز به کار نهمین شعبۀ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مشهد در طوس

کانونی بزرگ محصور در اتاقی کوچک

هدیۀ پروفسور خطیب به مردم مشهد راه اندازی نخستین مرکز نگهداری از بیماران صعب العلاج کشور به همت رئیس سابق انجمن جراحان مغز و اعصاب آمریکا؛

هدیۀ پروفسور خطیب به مردم مشهد

باغ سیّدموسی شهرآرا محله از 70 سال تاریخ مسجد سناباد گزارش می‌دهد

باغ سیّدموسی

ارمغان درمانگران

تنها درمانگاه شبانه‌روزی بولوار توس علاوه بر درمان بیماران بی‌بضاعت برنامه‌های فرهنگی و ورزشی در محله اجرا می‌کند

چهارشنبه / ۱۴ مهر ۹۵

ارمغان درمانگران

تمام کسانی که در بولوارتوس ساکن هستند، نام «موسسه درمانی نگین سلامت فدک» یا همان درمانگاه شبانه‌روزی فدک را شنیده‌اند؛ درمانگاهی که گرچه در بافت کم‌برخوردار شهری قرار گرفته، همچون یک مرکز درمانی تراز اول، خدماتی مفید را با بهایی اندک می‌دهد.

روایت مظلومیت

گفتگو با سرپرست گروه تعزیه‌خوانی‌ جوانان بنی‌هاشم

چهارشنبه / ۱۴ مهر ۹۵

روایت مظلومیت

این روزها، روزهای دلتنگی است؛ روزهایی که یادآور واقعه تاریخی کربلاست؛ واقعه جان‌گدازی که با یادآوری صحنه‌های غم‌بارش، اشک در چشمانت حلقه می‌زند و به یاد دلاورمردی‌ها و سختی‌های سالاری می‌افتی که با فداکردن خود و خانواده‌اش، اسلام را زنده‌نگهداشت. بیش‌از سیزده قرن از واقعه تاریخی کربلا می‌گذرد و یاد قیام امام حسین(ع) و یارانش بین مسلمانان جاویدان است. این روزها هر کسی به طریقی ارادت و عشق و علاقه خود را به امام نشان می‌دهد. یکی از این رو‌ش‌ها که عده‌ای از جوانان خیابان رضوی به کاربسته‌اند، تعزیه‌خوانی است. گروه تعزیه‌‌خوانی‌ بنی‌هاشم، ‌متشکل از جوانان دوستدار اهل‌بیت(ع) به شیوه خود به عزاداری سید و سالار شهیدان می‌پردازد.

برخورد فرهنگی با کم‌برخورداری

گزارشی از مرکز فرهنگی رسالت که به حاشیه شهر خدمات می دهد

یکشنبه / ۱۱ مهر ۹۵

برخورد فرهنگی با کم‌برخورداری

محلات حاشیه‌ای شهر مشهد افزون‌بر اینکه از کمبودهای زیرساختی شهری رنج می‌برند، درگیر آسیب‌های اجتماعی بسیاری نیز هستند که همین امر، لزوم تاسیس مراکز فرهنگی با ظرفیت جذب چشمگیر جوانان و نوجوانان را روشن می‌سازد. از زمان پررنگ شدن موضوع حاشیه شهر مشهد و ضرورت اقدامات فرهنگی در این مناطق، فعالیت‌های بسیاری انجام شده است، اما هنوز کافی نیست. اقداماتی چون اختصاص بودجه جداگانه برای کارهای فرهنگی حاشیه شهر، بازسازی حوزه‌های علمیه درراستای کاهش آسیب‌های اجتماعی، اعزام مبلغان روحانی و فعال کردن مساجد حاشیه شهر. در این میان تعداد محدودی کانون‌ فرهنگی مردمی‌ نیز شکل گرفته‌ است که بدون هیچ‌گونه حمایت خاصی مشغول فعالیت است اما از میان اقدامات دستگاه‌ها، می‌توان به راه‌اندازی مرکز فرهنگی رسالت اشاره کرد که در خیابان رسالت‌شمالی واقع شده است. این مرکز فرهنگی که زیرنظر شهرداری اداره می‌شود، در طول این سه ماهه اخیر برنامه‌های موفق بسیاری برای ارتقای سطح فرهنگی محلات حاشیه شهر از مهرگان تا دروی و نیز روستاهای اطراف اجرا کرده است. با‌ هادی فاضل، مدیر این مجموعه فرهنگی، به گفتگو نشستیم تا هم از رسالت این مجموعه برایمان بگوید و هم از فعالیت‌هایی که تاکنون انجام داده‌اند.

پایپ‌ و سرنگ به جای مرکز فرهنگی

درباره مشکلات فراوانی که حاشیه‌نشینان منطقه سه با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند

یکشنبه / ۱۱ مهر ۹۵

پایپ‌ و سرنگ به جای مرکز فرهنگی

یکی از نتایج توسعه نامتوازن و ناپایدار در کشورهای درحال‌توسعه‌ای مانند ایران، ایجاد حاشیه‌نشینی است؛ معضلی که شهرهای بزرگ ایران سال‌هاست با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند و تاکنون انواع و اقسام طرح‌های حاشیه‌زدایی که برای رفع آن آزموده شده، عمدتا ثمربخش نبوده است. این مشکل در کلانشهر مشهد، پررنگ‌تر و جدی‌تر از دیگر شهرهای کشور است؛ چنان‌که حضور بیش‌از یک‌میلیون نفر حاشیه‌نشین(یک‌سوم از جمعیت مشهد) این معضل را به بحرانی جدی تبدیل کرده است. وضعیت به‌گونه‌ای است که رهبر معظم انقلاب و رئیس‌جمهوری، دستور رسیدگی به این مشکل را در مشهد داده‌اند تا رفع مشکل حاشیه‌نشینان و خود حاشیه‌نشینی به دغدغه اصلی همه سازمان‌های مربوط و به‌ویژه شهرداری تبدیل شود. در طول دوسه‌سال اخیر، اقداماتی در همین زمینه انجام گرفته است اما برای رفع این مشکل مهم و جدی که نتیجه سیاست‌های توسعه‌ای نادرست دولت‌ها و شهرداری‌های مختلف است، برنامه‌ریزان باید درک درستی از مسائل و مشکلات مردمان حاشیه شهر داشته باشند.

زخم جنگ در قاب خاطره

همراه با رعیت‌نژاد، آزاده جنگ در برپایی نمایشگاه دفاع مقدس ثامن

چهارشنبه / ۷ مهر ۹۵

زخم جنگ در قاب خاطره

23‌نوجوان بسیجی در ‌عملیات بیت‌المقدس و آزاد‌سازی خرمشهر به‌دست نیروهای‌ عراقی‌ ‌اسیر می‌شوند. نوجوانانی که صدام تلاش کرد با استفاده ابزاری از آن‌ها، به جهانیان بگوید ایران کودکان و نوجوان را به‌زور و ‌تهدید از پای میز مدرسه ‌‌به میادین نبرد می‌فرستد. البته این نیت با هوشیاری همین نوجوانان، هرگز عملی نشد. آن‌ نوجوان‌ها با ترجیح اسارت بر آزادی، سال‌ها بعد به کشورشان بازگشتند و داستان قهرمانی و ایستادگی‌شان را کامل کردند.

تانکرهای آب خواب را از ما گرفته‌اند

نگاهی به محله زیباشهر و مشکلات ریز و درشتی که اهالی خواستار پیگیری آنها هستند

چهارشنبه / ۷ مهر ۹۵

تانکرهای آب خواب را از ما گرفته‌اند

حفره بزرگ سرِ آزادی 36 که مشخص است به تازگی حفر شده است رفتن به داخل کوچه را سخت می‌کند. یک ماشین بزرگ که بعد مشخص می‌شود به منظور آب‌گیری توقف دارد و ترددشان شبانه‌روزی است، سرِ کوچه ایستاده‌ است. فضای داخل کوچه تاریک است و این رفتن به داخل را سخت‌تر می‌کند.

قدرت حاشیه

تشکیل ستاد استعدادیابی ورزشی در مناطق کم‌برخوردار توسط سپاه، تلاشی‌است برای رفع معضلات اجتماعی

دوشنبه / ۵ مهر ۹۵

قدرت حاشیه

پنج سالی می‌شود که «ستاد استعدادیابی ورزشی در حاشیه شهر» در این محدوده به‌دنبال استعدادیابی درزمینه ورزش است. حاشیه شهری که بیش‌از یک‌میلیون جمعیت دارد و با مشکلات و آسیب‌های اجتماعی بسیاری دست‌به‌گربیان است و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، ترویج ورزش در‌آن، می‌تواند راهی برای پیشگیری از این آسیب‌ها باشد. یکی از ارگان‌هایی که چندی است فعالیت خود را برای یافتن استعدادهای ورزشی در حاشیه شهر آغاز کرده است، پایگاه استعدادیابی است که توسط بسیج پایه‌گذاری شده و استاد اصغر دهقان سرهنگ بازنشسته سپاه و یکی از کهنه‌کاران ورزش رزمی، آن را اداره می‌کند. تیم نونهالان و نوجوانانی که توسط دهقان ازبین استعدادهای منطقه تشکیل شده در پنج سال گذشته توانسته عناوین رنگارنگ بسیاری ازجمله مقام اول لیگ برتر کشوری، مقام اول جشنواره‌های ورزشی و المپیکی وبسیاری از این دست را کسب کند. گزارش پیش رو شرحی‌است بر چگونگی تشکیل این پایگاه‌ها، نحوه استعدادیابی آنان و تاثیر آن بر کاهش آسیب‌های اجتماعی منطقه.

از چای دیگی تا جمع‌آوری کیسه‌های کنفی

روایت‌های هشت سال دفاع‌مقدس از زبان اهالی منطقه 3

یکشنبه / ۴ مهر ۹۵

از چای دیگی تا جمع‌آوری کیسه‌های کنفی

التهابات انقلاب تازه آرام شده و هنوز کشور به‌درستی سروسامان نگرفته بود. ارتش و ژاندارمری و شهربانی تقریبا از هم پاشیده بودند. مردم داوطلبانه، وظیفه تامین امنیت شهرها را به عهده گرفته بودند و سازمان نظامی نوپایی به نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با فرمان امام خمینی(ره) تشکیل شده بود که هیچ تجربه نظامی نداشت.

بازماندگان گروه شانزده‌نفره

بسیجیانِ دهه60 محله امام‌هادی(ع)جزو اولین نیروهای اعزامی جنگ بودند که بعد از بازگشت حسینیه باب‌الحوائج(ع) را تاسیس کردند

چهارشنبه / ۳۱ شهریور ۹۵

بازماندگان گروه شانزده‌نفره

قدیمی‌های محله امام‌هادی(ع)، این محدوده شهری را به نام «شهرک شهیدگذری» می‌شناسند و برروی این نام اصرار می‌ورزند؛ چراکه شهیدگذری برای آنان، یادآور حرکت‌های بسیار بزرگی در زمان جنگ است.

خدمت بدون منت

طرحی که شهرک شهیدبهشتی را هم‌زمان با هفته دفاع مقدس، متحول کرده است

دوشنبه / ۲۹ شهریور ۹۵

خدمت بدون منت

تاکنون گزارش‌های زیادی از شهرک شهیدبهشتی به چاپ رسیده است؛ گزارش‌هایی که محور اصلی بیشتر آن‌ها، مشکلات و مسائل ساکنان آنجا بوده است و اگر بخواهیم مقایسه‌ای بین آن‌ها انجام بدهیم، تقریبا همه مشکلات و مسائل مطرح‌شده مشابه هم بوده‌اند. گزارش پیش‌رو اما تفاوت‌هایی دارد؛ چراکه محور اصلی آن، تغییر و تحول برای رفع مشکلات ساکنان شهرک است.

وقتی بچه‌های حاشیه شهر خندیدند

گروه «ما هم بازی» در آستانه سال تحصیلی، اقدامات جالب توجهی انجام دادند

یکشنبه / ۲۸ شهریور ۹۵

وقتی بچه‌های حاشیه شهر خندیدند

اولین‌‌‌بار صفحه‌شان را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مشاهده کردیم. دختر جوان دانشجویی به نام ریحانه مقدم، دوستانش را دورهم جمع کرده بود تا برای بچه‌های حاشیه شهر کاری انجام دهند؛ فعالیت خیراندیشانه‌ای که تا به امروز کمتر کسی آن را انجام داده و شاید اصلا چنین فعالیتی تابه‌حال در حاشیه شهر انجام نشده است؛ توزیع اسباب‌بازی درمیان بچه‌هایی که وقتی با آن‌ها صحبت می‌کنی، سقف آرزویشان داشتن یک عروسک یا هر اسباب‌بازی دیگری است اما این بچه‌های دانشجو که اسم گروه نیکوکاری‌شان را «ما هم بازی» گذاشته‌اند، به‌جز توزیع اسباب‌بازی و موادغذایی، فعالیت دیگری را هم انجام دادند.

عاقبت‌بخیری کوچه غربت‌ها

کوچه غربت‌ها در توس65 برای همیشه از نقشه منطقه 2 حذف شد

شنبه / ۲۷ شهریور ۹۵

عاقبت‌بخیری کوچه غربت‌ها

سرش را به دیوار تکیه داده، چشم‌هایش را بسته است. لب‌های کبودش زیر دندان‌های زرد و جرم‌گرفته‌اش دیده نمی‌شود. سرنگ تا نیمه در بازوی بی‌جانش فرو‌رفته و پسر جوان با حالتی رقت‌آمیز در نشئگی به سر می‌برد. اطراف پسر جوان، دو‌سه مرد میان‌سال و یک زن که چادر را روی صورت کشیده همان حال و روز را دارند. نیم‌ساعت بعد، پسر جوان از جایش بلند می‌شود. تلوتلو‌خوران به‌سمتی نامعلوم در حرکت است. هوا تاریک شده و عابران با نگرانی به پسر جوان چشم دوخته‌اند. او در سیاهی شب گم می‌شود اما اهالی می‌دانند فردا دوباره روز از نو و روزی از نو. دوباره همین آمدن‌ها و رفتن‌های چندش‌آور. همین خماری و نشئگی لعنتی. این حال و روز چند وقت پیش کوچه غربت‌هاست. کوچه‌ای که می‌گفتند مهاجران شهرهای دیگر را پذیراست و به همین دلیل به این نام معروف شده. بعضی‌ها هم می‌گفتند غربت‌ها یعنی معتادانی که آرام‌آرام از خانواده دور افتاده‌اند.

300سال؛ دیوار قلعه

گشت و گذار در محله آبکوه‌سعدآباد و تماشای میراث بازمانده این محله که آب می‌رود

شنبه / ۲۷ شهریور ۹۵

300سال؛ دیوار قلعه

از میدان سعدآباد که نگاه می‌کردی می-گفتند خیابان آبکوه؛ خیابانی به قدمت مجموعه سعدآباد. اداره اوقاف و پمپ بنزینش اواخر دهه 30 و 40 شمسی در کنار تک و توک خانه‌ها و در میان دشتی بزرگ و جوی آب سناباد و قنات آبکوه قرار می‌گرفت. جلوتر که می‌آمدی نزدیک به میدان راهنمایی امروز، از همان دور ‌دیوارهای قلعه‌ای را می‌دیدی که برج و بارویی داشت و حتی گورستانی. قلعه از سه‌راه فلسطین شروع می‌شد. اهالی قدیم می‌گویند یک‌سوی محله‌ آبکوه نام داشت و یک‌سو سعدآباد. اما حالا از آن قلعه‌ که قدمتش به 400 ،500 سال می‌رسد چیزی جز نامش نمانده و فقط این مردمان مهربانش هستند که خاطرات محله در دلشان همچنان می‌جوشد.