سرای تاریخی در معرض خطر در چهل‌سالگی بازار رضا؛

سرای تاریخی در معرض خطر

دور تند تجــاری‌سـازی گزارشی از رشد بی‌ملاحظه مراکز تجاری در خیابان کوشش و نادیده‌ گرفتن اولویت‌های ساکنان؛

دور تند تجــاری‌سـازی

بگذار بریزد، نقاشی‌اش را می‌کشیم ! حفاری اگو؛ تهدیدی جدید برای اماکن تاریخی منطقه؛

بگذار بریزد، نقاشی‌اش را می‌کشیم !

چشم اسفندیار ِ منطقه وجود گاراژهای پردردسر و صبر به سرآمده ساکنان خیابان‌های فداییان اسلام و پروین اعتصامی و بولوارهای صبا و خلج؛

چشم اسفندیار ِ منطقه

پناه‌یافتگان ضامن آهو

گزارشی میدانی از آسایشگاه خیریه نگهداری معلولان ذهنی و بی‌سرپرست در مهدی‌آباد

دوشنبه / ۱۷ اسفند ۹۴

پناه‌یافتگان ضامن آهو

بیشترشان به امام‌رضا(ع) پناه آورده بودند؛ مسافرانی از روستاها، شهرستان‌ها و مناطق محروم حاشیه‌ای که از بد روزگار و تنگ‌دستی، خانواده‌هایشان، آن‌ها را به امن‌ترین نقطه ممکن سپرده‌ بودند و اگر ضمانت آقا علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) نبود، بی‌شک سرنوشتشان به‌گونه دیگری رقم می‌خورد اما امروز آن‌ها سرپناهی ایمن دارند و دلسوزانی که تمام تلاش‌شان، توانمند کردن قشری است که همه‌چیز گواهی می‌دهد بر «معلول ذهنی» بودنشان.

مشارکت اهالی محله را افزایش دادیم

مدیر طرح نوسازی بافت فرسوده آبکوه از بازنگری در طرح نوسازی خبر می‌دهد

شنبه / ۱۵ اسفند ۹۴

مشارکت اهالی محله را افزایش دادیم

مردادماه بود که به درخواست اعضای شورای اجتماعی محله آبکوه، برای بازدید راهی این محله شدیم. در این برنامه، مدیر اجرایی طرح نوسازی بافت فرسوده آبکوه و معاونانش، مدیر مرکز بهداشت شهیدقدسی و تعدادی از اعضای شورای اجتماعی محله حضور داشتند اما درخواست‌های مهم نمایندگان شورا، قیمت‌گذاری مناسب و خریداری منازلشان، خرید فوری خانه‌های درحال تخریب که پاتوق معتادان شده و جمع‌آوری به‌موقع نخاله‌های ساختمانی بود. با گذشت شش‌ماه از آن بازدید، خبرهای مدیریت اجرایی طرح نوسازی بافت فرسوده آبکوه را درباره رفع آن مشکلات و خبر بازنگری در طرح نوسازی بافت فرسوده آبکوه می‌شنویم.

دست معجزه گر مردم

مسجد، حسینیه و مجتمع فرهنگی علی اکبری‌های نوغان در گود خود مانده و منتظر یک حرکت است

پنجشنبه / ۱۳ اسفند ۹۴

دست معجزه گر مردم

آبان92 و اگر دقیق‌تر بگوییم، پنجشنبه 30آبان92 بود که سیدمرتضی بختیاری، وزیر سابق دادگستری و معاون سیاسی‌امنیتی فعلی دادستان کل کشور به‌عنوان یکی از نوغانی‌های قدیمی و عضو هیئت‌امنای مسجد و حسینیه علی‌اکبری‌های نوغان، دست محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمید محمدی، معاون سابق قرآن‌وعترت و وزیر فرهنگ‌وارشاد اسلامی، سیدصولت مرتضوی، شهردار مشهد و محسن برزویی، شهردار وقت منطقه ثامن را گرفت و به این محله آورد تا کلنگ طرح توسعه مسجد و حسینیه علی‌اکبری‌های نوغان به زمین زده شود؛ طرحی که اگرچه فضای 200مترمربعی مسجد قدیمی را به 13هزار‌و500مترمربع فضای فرهنگی‌مذهبی می‌رساند، همچنان پس از 2سال و 3ماه و 11روز در گود خود مانده است. چند هفته پیش گلایه برخی اهالی را از همسایه عزیز خود خواندید. در این شماره به‌سراغ مهدی عبدی رفته‌ و داستان گره‌ خوردن کار این مجتمع فرهنگی‌مذهبی را از زبان این هم‌محله‌ای و عضو هیئت‌امنای مسجد و حسینیه علی‌اکبری‌های نوغان شنیده‌ایم؛ داستانی که در یک کلام می‌گوید: «بودجه‌ای نداشته و نداریم. مردم محل -مثل پدران و مادرانشان- برای ساخت مسجد، دوباره بیایند پای کار.»

«پرواز» با «همای رحمت»

‌المان‌گردی چهارباغی‌ها در منطقه7 با دکتر یعقوب دانش‌دوست

چهارشنبه / ۱۲ اسفند ۹۴

«پرواز» با «همای رحمت»

شاهیان- چهارباغی‌ها در هفدهمین قرار خود به محله‌های پروین اعتصامی و عسکریه در منطقه ما آمدند تا با تاریخ و هویتِ دو المان برجسته شهر مشهد بیشتر آشنا شوند.

تقسیم زندگی

خیریه منتظرین ولیعصر(عج) که از غرب تا شرق مشهد را ‌پوشش‌ می‌دهد، در محله استاد یوسفی قرار دارد

چهارشنبه / ۱۲ اسفند ۹۴

تقسیم زندگی

خیریه منتظرین ولیعصر(عج)، ازجمله خیریه‌های نام‌‌آشنا و فعال در مشهد است که از 22سال ‌قبل، هم‌زمان با ساخت مسجد المنتظر در محله استاد‌یوسفی، فعالیتش را آغاز کرده‌ است.

طبق‌های توت احوال یک محله را شیرین می‌کرد

قصه مسجد شصت‌وچهارساله «گل‌ختمی» سابق، از وقف کبل علی تا امروز

سه شنبه / ۱۱ اسفند ۹۴

طبق‌های توت احوال یک محله را شیرین می‌کرد

آزیتا حسین زاده- پیشینه مسجد و حسینیه ابوالفضلی (گل‌ختمی سابق) به سال‌1330 برمی‌گردد؛ یعنی کمی ‌بعد از زمانی که کربلایی‌علی خلیلی‌پور، واقف و بنیان‌گذار مسجد و از اهالی قدیمی محله گل‌ختمی، این نیت از ذهنش گذشت که قید سفر دوم به کربلا را بزند و برای پاسداری از دین و مذهبش، تصمیمی مهم بگیرد؛ آخر در آن زمان محله گل‌ختمی هیچ مسجدی نداشت.

پا در کفش پیاده‌رو!

پیشروی یک مغازه در چهارراه خواجه‌ربیع صدای مردم را درآورد

شنبه / ۲۴ بهمن ۹۴

پا در کفش پیاده‌رو!

تماس‌های متعدد شهروندان از‌ این حکایت داشت که مردم ناراضی‌اند؛ ناراضی از اتفاقی که در حال وقوع است. آن‌ها هر روز به بزک کردن مغازه‌ای چشم دوخته‌اند که پا روی حقشان گذاشته است.

شادمانی نسل امروز برای پیروزی جوانان دیروز

فرهنگ‌سرای سلامت به مناسبت دهه فجر 10 شب جُنگ شادی برگزار می‌کند

دوشنبه / ۱۹ بهمن ۹۴

شادمانی نسل امروز برای پیروزی جوانان دیروز

این روزها حال‌و‌هوای دیگری در شهر برپاست؛ حال و هوایی که هر روز تعداد زیادی از مردم را به محل‌های برگزاری برنامه‌های دهه فجر می‌کشاند تا همگی، پیروزی انقلاب اسلامی را جشن بگیرند؛

شهر بهشت

نگاهی به فعالیت‌های مبارزان انقلاب در محله بهشت و مسجد قائم(عج)

شنبه / ۱۷ بهمن ۹۴

شهر بهشت

محله بهشت؛ محله‌ای که شهری کوچک در دل شهر مشهد محسوب می‌شود. چون تقریبا تمام نیازهای اهالی محله را تامین می‌کند؛ از خوراک و پوشاک گرفته تا بیمارستان و مراکز آموزشی. نه‌تنها اکنون، که پیش‌از انقلاب هم اوضاع همین‌گونه بوده است.

به لوله‌فروش‌ها مجوز ندهید

نگرانی اهالی کلاهدوز 9/47 از فک پلمب 20مغازه‌ غیرقانونی هنوز ادامه دارد

شنبه / ۱۷ بهمن ۹۴

به لوله‌فروش‌ها مجوز ندهید

20مغازه در‌کنار هم به یک سبک و سیاق و در کوچه‌ای پنج‌متری! درباره کوچه کلاهدوز 9/47 صحبت می‌کنیم که چندسالی است برخی صاحبان املاک آن، با تبدیل غیرقانونی حیاط منازل به چندین مغازه‌ و انبار، آرامش اهالی محله را سلب کرده‌اند.

روز به روز با بهمن 1357 در منطقه ثامن وقت دریاشدن قطره‌ها

پنجشنبه / ۱۵ بهمن ۹۴

روز به روز با بهمن 1357 در منطقه ثامن وقت دریاشدن قطره‌ها

انقلاب مشهد، حوادث بسیاری دارد؛ از‌جمله بازداشت دانش‌آموزان و تحصن فرهنگیان، تحصن پزشکان و حمله چماق‌داران به بیمارستان در 23‌آذر، کشتار مردم در 9 و 10دی و... اما حضور در سی‌و‌هشتمین بهار پیروزی، ما را بر آن داشت به گزارش حوادث و اقداماتی بپردازیم که در بهمن‌57 در منطقه ثامن شکل گرفته است.

یک ساعت درس نخوانید!

طرح ابتکاری کتاب‌خوانی در دبستان امام حسین(ع) برای دانش‌آموزان و والدین و معلمان

شنبه / ۳ بهمن ۹۴

یک ساعت درس نخوانید!

«چهارشنبه‌های کتاب» دبستان امام حسین(ع) روزهاست که ادامه دارد. در این دبستان که نزدیک چهارراه پل خاکی قرار گرفته، با طرحی ابتکاری، دانش‌آموزان و والدین به کتاب‌خوانی تشویق می‌شوند.

سیاست‌بازی روسی عاقبت گنبد حرم را شکافت

به مناسبت 11 ربیع‌الثانی ١٣٣٠، روزی که حرم به توپ بسته شد

پنجشنبه / ۱ بهمن ۹۴

سیاست‌بازی روسی عاقبت گنبد حرم را شکافت

«در اوایل محرم‌1330(1291ش)، قشون روس سواره و پیاده با توپخانه و... از دروازه بالاخیابان وارد شدند و از کوچه چهارباغ به ارگ رفتند. تا چند روز به همین ترتیب قشون وارد می‌شد و در ارگ و سربازخانه‌ها و منازل اطراف ارگ، سکنا می‌گرفتند. چندی بعد، قُنسول روس، جمعی از معاریف را دعوت کرد و اظهار داشت علت ورود قشون روس، برای عدم امنیت از نظر حفظ تبعه و رعایای روس است و مقصود دیگری نداریم!» (مدرس‌رضوی،226)