هستیم و می مانیم خبرها و گزارش‌های مبنی‌بر تعطیلی باغ‌وحش ۵۰ ساله مشهد حقیقت ندارد؛

هستیم و می مانیم

نقشۀ محدوده، عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری مجموعۀ حرم در نامه‌ای ازسوی رئیس سازمان میراث‌فرهنگی به استاندار خراسان‌رضوی ابلاغ شد؛

نقشۀ محدوده، عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری مجموعۀ حرم

زندان در بند وعده‌ها انتقال زندان مرکزی مشهد هنوز اندر خم یک کوچه؛

زندان در بند وعده‌ها

همۀ عمر دیر می‌رسیم تخریب خانۀ تاریخی قلاب‌دوزها در بی‌خبری‌ها؛

همۀ عمر دیر می‌رسیم

خدمت بدون منت

طرحی که شهرک شهیدبهشتی را هم‌زمان با هفته دفاع مقدس، متحول کرده است

دوشنبه / ۲۹ شهریور ۹۵

خدمت بدون منت

تاکنون گزارش‌های زیادی از شهرک شهیدبهشتی به چاپ رسیده است؛ گزارش‌هایی که محور اصلی بیشتر آن‌ها، مشکلات و مسائل ساکنان آنجا بوده است و اگر بخواهیم مقایسه‌ای بین آن‌ها انجام بدهیم، تقریبا همه مشکلات و مسائل مطرح‌شده مشابه هم بوده‌اند. گزارش پیش‌رو اما تفاوت‌هایی دارد؛ چراکه محور اصلی آن، تغییر و تحول برای رفع مشکلات ساکنان شهرک است.

وقتی بچه‌های حاشیه شهر خندیدند

گروه «ما هم بازی» در آستانه سال تحصیلی، اقدامات جالب توجهی انجام دادند

یکشنبه / ۲۸ شهریور ۹۵

وقتی بچه‌های حاشیه شهر خندیدند

اولین‌‌‌بار صفحه‌شان را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مشاهده کردیم. دختر جوان دانشجویی به نام ریحانه مقدم، دوستانش را دورهم جمع کرده بود تا برای بچه‌های حاشیه شهر کاری انجام دهند؛ فعالیت خیراندیشانه‌ای که تا به امروز کمتر کسی آن را انجام داده و شاید اصلا چنین فعالیتی تابه‌حال در حاشیه شهر انجام نشده است؛ توزیع اسباب‌بازی درمیان بچه‌هایی که وقتی با آن‌ها صحبت می‌کنی، سقف آرزویشان داشتن یک عروسک یا هر اسباب‌بازی دیگری است اما این بچه‌های دانشجو که اسم گروه نیکوکاری‌شان را «ما هم بازی» گذاشته‌اند، به‌جز توزیع اسباب‌بازی و موادغذایی، فعالیت دیگری را هم انجام دادند.

عاقبت‌بخیری کوچه غربت‌ها

کوچه غربت‌ها در توس65 برای همیشه از نقشه منطقه 2 حذف شد

شنبه / ۲۷ شهریور ۹۵

عاقبت‌بخیری کوچه غربت‌ها

سرش را به دیوار تکیه داده، چشم‌هایش را بسته است. لب‌های کبودش زیر دندان‌های زرد و جرم‌گرفته‌اش دیده نمی‌شود. سرنگ تا نیمه در بازوی بی‌جانش فرو‌رفته و پسر جوان با حالتی رقت‌آمیز در نشئگی به سر می‌برد. اطراف پسر جوان، دو‌سه مرد میان‌سال و یک زن که چادر را روی صورت کشیده همان حال و روز را دارند. نیم‌ساعت بعد، پسر جوان از جایش بلند می‌شود. تلوتلو‌خوران به‌سمتی نامعلوم در حرکت است. هوا تاریک شده و عابران با نگرانی به پسر جوان چشم دوخته‌اند. او در سیاهی شب گم می‌شود اما اهالی می‌دانند فردا دوباره روز از نو و روزی از نو. دوباره همین آمدن‌ها و رفتن‌های چندش‌آور. همین خماری و نشئگی لعنتی. این حال و روز چند وقت پیش کوچه غربت‌هاست. کوچه‌ای که می‌گفتند مهاجران شهرهای دیگر را پذیراست و به همین دلیل به این نام معروف شده. بعضی‌ها هم می‌گفتند غربت‌ها یعنی معتادانی که آرام‌آرام از خانواده دور افتاده‌اند.

300سال؛ دیوار قلعه

گشت و گذار در محله آبکوه‌سعدآباد و تماشای میراث بازمانده این محله که آب می‌رود

شنبه / ۲۷ شهریور ۹۵

300سال؛ دیوار قلعه

از میدان سعدآباد که نگاه می‌کردی می-گفتند خیابان آبکوه؛ خیابانی به قدمت مجموعه سعدآباد. اداره اوقاف و پمپ بنزینش اواخر دهه 30 و 40 شمسی در کنار تک و توک خانه‌ها و در میان دشتی بزرگ و جوی آب سناباد و قنات آبکوه قرار می‌گرفت. جلوتر که می‌آمدی نزدیک به میدان راهنمایی امروز، از همان دور ‌دیوارهای قلعه‌ای را می‌دیدی که برج و بارویی داشت و حتی گورستانی. قلعه از سه‌راه فلسطین شروع می‌شد. اهالی قدیم می‌گویند یک‌سوی محله‌ آبکوه نام داشت و یک‌سو سعدآباد. اما حالا از آن قلعه‌ که قدمتش به 400 ،500 سال می‌رسد چیزی جز نامش نمانده و فقط این مردمان مهربانش هستند که خاطرات محله در دلشان همچنان می‌جوشد.

«بچه های آسمان»خانه کودکان و کتاب

گفت و گو با مسئول اولین کتابخانه تخصصی کودک مستقل در کشور و کتابخانه نمونه کشوری در سال ۱۳۹۴

پنجشنبه / ۲۵ شهریور ۹۵

«بچه های آسمان»خانه کودکان و کتاب

وقتی به دیدن اولین کتابخانه مستقل کودک مشهد با نام بچه‌های آسمان در سیدرضی ۲۹ می‌روم، از آن چه می‌بینم خوشحال می‌شوم؛ مکانی تمیز و مرتب با مجموعه‌ای از کتاب‌های ارزشمند. این چیزی است که توقع آن را نداشتم، زیرا بحث انتخاب کتاب‌های مناسب کودک کاری است مشکل آن هم در روزگاری که در کشور ما رقم و عدد کتاب‌های کم محتوا یا بی‌محتوا کم نیست و عرصه را بر کتاب‌های جدی و ارزشمند تنگ کرده است. وارد حیاط کتابخانه که می‌شوی، باید کفش‌ها را در بیاوری و روی موکت تمیزی قدم بزنی که تو را به داخل کتابخانه هدایت می‌کند. هم کتابخانه زیبا تزئین شده است و هم کتاب‌ها دسته‌بندی شده‌اند تا بچه‌ها بتوانند راحت آن چه را می‌خواهند انتخاب کنند. فضا به گونه‌ای مهیا شده که بچه‌ها فرصت بازی هم داشته باشند و این پیش‌بینی برای کتابخانه‌ای که قرار است مراجعه کنندگان آن بچه‌ها باشند ضروری به نظر می‌رسد، البته بحث ایمنی هم فراموش نشده و وسایل به گونه‌ای جانمایی و طراحی شده که احتمال آسیب به حداقل برسد.

لطفا خارجی نخرید

اهالی محله گاز برای ترویج اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولیدات داخلی در خیابان مسلم‌شمالی راهپیمایی کردند

یکشنبه / ۲۱ شهریور ۹۵

لطفا خارجی نخرید

از زمانی که تحریم‌های کشورهای غربی علیه ایران با شدت و گستردگی بیشتری همراه شد و کشور در تنگنا قرار گرفت، تعبیر تازه «اقتصاد مقاومتی» به فراخور حال و روز اقتصاد کشورمان مطرح شد و به بحث ‌و بررسی رسید. درست همان موقع که مسئولان کشوری در تکاپوی تامین کالاهای ضروری از دیگر کشورها و دور زدن تحریم‌های بین‌المللی بودند، این عبارت را برای نخستین‌بار رهبر معظم انقلاب در سال1389 در دیدار با کارآفرینان مطرح کردند. ایشان در تعریف این عبارت عنوان کردند: «اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که در شرایط فشار، در شرایط تحریم، در شرایط دشمنی‌ها و خصومت‌های شدید می‌تواند تعیین‌کننده رشد و شکوفایی کشور باشد.»

‌نام و نان

گذری به چهارراه نانوایی و ماهیت نام‌گذاری‌اش

شنبه / ۲۰ شهریور ۹۵

‌نام و نان

هویت تاریخی مشهد در یکی از مناطق اصیل این شهر یعنی منطقه ما آن‌قدر مشهود و هویداست که برای اثبات این ادعا، کافی است نقشه منطقه را مقابل چشمانمان بگذاریم و انگشت اشاره را به‌سمت هر نقطه و بولوار و خیابان آن متمایل کنیم. آنجاست که زیر پوست هر قسمت از منطقه ما در این شهر، هویتی نمایان می‌شود و از هر خیابان و بولوار آن به کوچه و محله و چهارراه، بسط و گسترش می‌یابد.

کافه فرهنگ

دورهم‌نشینی‌های هدفمند در مجتمع‌های مسکونی منطقه 12

پنجشنبه / ۱۸ شهریور ۹۵

کافه فرهنگ

دوری مسیر، کمبود وسایل حمل‌ونقل عمومی، آشنا نبودن با امکانات موجود در منطقه و... از دلایلی بود که باعث می‌شد ساکنان امیریه کمتر بتوانند در مرکز فرهنگی الهیه حاضر شوند و از برنامه‌های آن استفاده کنند. از آن‌سو کم شدن همدلی و انسجام گروهی در میان آپارتمان‌نشینان، به‌دلیل کم شدن ارتباطات و نداشتن شناخت کافی از یکدیگر، موجب افزایش مشکلات در آپارتمان‌ها و به‌خصوص مجتمع‌های پرجمعیت منطقه شده بود. مرکز فرهنگی الهیه برای حل هم‌زمان این دو مشکل، تصمیم گرفت در اقدامی نوین، وارد مجتمع‌های مسکونی شده و با کمک ساکنان، چاره‌ای بیندیشد. طرح نوین «کافه فرهنگ» درنتیجه همین تصمیم متولد شد. در این طرح که براساس یک دورهم‌نشینی هدفمند پایه‌گذاری شده است، امکانات و برنامه‌های مرکز فرهنگی الهیه به داخل مجتمع‌های مسکونی می‌رود و با کمک اهالی مجتمع، ساعات خوشی را برای ساکنان رقم می‌زند.

یک فیلم با دو بلیت

مروری بر داستان تکراری معاملات قولنامه‌ای و پیامدهای آن

دوشنبه / ۱۵ شهریور ۹۵

یک فیلم با دو بلیت

هرگاه به این موضوع برمی‌خوریم، یاد عنوان فیلم سینمایی «یک فیلم و دو بلیت» می‌افتیم. این عنوان بسیار شبیه تعبیر شهروندان از معضل معاملات قولنامه‌ای‌ است که در آن یک ملک به دو نفر فروخته شده است اما این معضل تنها بخشی از مسئله اراضی و املاک قولنامه‌ای و ساخت‌وسازهای غیرمجاز است.

تاریخ‌ جنگل!

بوستان 100هکتاری طرق در مسیر ناهموار احیا

دوشنبه / ۸ شهریور ۹۵

تاریخ‌ جنگل!

این روزها بوستان صدهکتاری طرق در نقشه‌هایی که مدیران شهری دست‌به‌دست می‌کنند، به دو بخش 88 و 12هکتاری تقسیم شده که قرار است بخش بزرگ همچنان در دست شهرداری بماند ولی بخش کوچک به سرمایه‌گذار سپرده شود. طبق صحبت‌هایی هم که در نشست‌های متعدد مطرح می‌شود، دو نام «بوستان طبیعت و سلامت» و «آفتاب» به‌ترتیب برای بخش‌های بزرگ و کوچک گذاشته شده که البته هنوز راه زیادی تا نهایی‌شدن در پیش دارند.

از ۱۵۰تومان تا ۱۷میلیارد  تومان

گزارشی از خیریه خوش‌نام مشهدی که سال‌هاست از فعالیتش می‌گذرد

دوشنبه / ۱ شهریور ۹۵

از ۱۵۰تومان تا ۱۷میلیارد تومان

خیریه «انصارالحجه» در محله آیت‌ا...خامنه‌ای واقع در خیابان آخوندخراسانی فقط خانواده ایتام را تحت پوشش دارد. دومین ویژگی این خیریه، حفظ آبروی افراد است. این خیریه طوری به خانواده‌ها کمک‌رسانی می‌کند که نزدیک‌ترین اعضای خانواده هم متوجه این موضوع نمی‌شوند.

هر پنجشنبه، کشتی داریم

راه‌اندازی دوباره گود کشتی‌باچوخه محله چهاربرج در روز ولادت امام‌رضا(ع)

پنجشنبه / ۲۸ مرداد ۹۵

هر پنجشنبه، کشتی داریم

گود کشتی‌باچوخه محله چهاربرج که مدت‌ها بود در تعطیلی به‌سر می‌برد، با همت پیش‌کسوتان کشتی‌باچوخه محدوده منفصل توس، شورای اجتماعی محله چهاربرج و معاونت فرهنگی‌واجتماعی شهرداری منطقه در روز ولادت امام‌رضا(ع) دوباره راه‌اندازی شد. در این روز با حضور جمعیت زیادی از اهالی محله چهاربرج و محلات اطراف، چند کشتی نیز برگزار شد .

از مس ریاضت تا طلای زیارت

ساعتی پای صحبت زائرانی که به سختی از گوشه‌گوشه ایران به پابوسی ثامن‌الحجج آمده‌اند

پنجشنبه / ۲۸ مرداد ۹۵

از مس ریاضت تا طلای زیارت

آمده‌ام ای شاه پناهم بده در آستانه میلاد شاه خراسان، علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع)، مشهد سرتا‌سر غرق نور است و حس خوب معنویت. میهمانان و زائران حضرتش از گوشه‌گوشه ایران، بار سفر بسته‌‌اند تا در این شب عزیز در صحن و سرای او سفره دل بگسترانند؛