ساخت کتابخانه قاجاری! دو مهندس جوان برخی بناهای تخریب شده اطراف حرم را واچینی و دوباره آن‌ها را در جاهای دیگر برپا کرده‌اند

ساخت کتابخانه قاجاری!

روایتی از مجهزترین بیمارستان شهر در دهه 1300 مروری بر تاریخچۀ بیمارستانی که 93سال پیش در کوچۀ پاچنار تأسیس شد

روایتی از مجهزترین بیمارستان شهر در دهه 1300

کانونی بزرگ  محصور در اتاقی کوچک آغاز به کار نهمین شعبۀ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مشهد در طوس

کانونی بزرگ محصور در اتاقی کوچک

هدیۀ پروفسور خطیب به مردم مشهد راه اندازی نخستین مرکز نگهداری از بیماران صعب العلاج کشور به همت رئیس سابق انجمن جراحان مغز و اعصاب آمریکا؛

هدیۀ پروفسور خطیب به مردم مشهد

سلامت؛ لَنگ «اولنگ»

استفاده از پسابِ آلوده‌ترین تصفیه‌خانه فاضلاب مشهد تهدیدی برای محصول هزارو۵۰۰هکتار زمین کشاورزی؛

دوشنبه / ۱۷ آبان ۹۵

سلامت؛ لَنگ «اولنگ»

هفته دولت امسال بود که تصفیه‌خانه فاضلاب التیمور با تسهیلات بانک توسعه اسلامی به بهره‌برداری رسید و در شرایطی که بحران کمبود آب، همواره موضوع روز مشهد بوده است، خروجی آن فرصت استفاده دوباره از حجم زیاد آب را ایجاد کرد.

محصولات را فاضلاب می‌برد؛ مدیران را خواب

دوشنبه / ۱۷ آبان ۹۵

محصولات را فاضلاب می‌برد؛ مدیران را خواب

مدتی است که خبرنگاران اجازه ورود به تصفیه‌خانه‌های فاضلاب را ندارند و ما برای اینکه از کیفیت خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب اولنگ مطلع شویم، فرمان خودرو را سمت یکی از زمین‌های کشاورزی در حاشیه جاده محمدآباد چرخانده‌ایم که آب تیره‌ای در جوی کنارش در جریان است.

چه پیشنهادی بدهیم؟

شایان توجه اعضای شوراهای اجتماعی محلات و اهالی منطقه؛

چهارشنبه / ۱۲ آبان ۹۵

چه پیشنهادی بدهیم؟

روزهای ابتدایی شهریور امسال بود که آیین‌نامه مشارکت شهروندان(شورای اجتماعی محلات) در ارائه پیشنهاد پروژه‌های عمرانی در شورای اسلامی شهر مشهد، مصوب و مقرر شد که به‌صورت آزمایشی برای مدت یک سال اجرایی شود.

نبـــودجـــه!

نداشتن بودجه، بهانه‌ دائمی آموزش‌و‌پرورش برای رسیدگی‌نکردن به مشکلات مدارس محدوده منفصل توس؛

چهارشنبه / ۱۲ آبان ۹۵

نبـــودجـــه!

روز دانش‌آموز تنها یک بهانه بود برای اینکه سری بزنیم به مدارس محدوده منفصل توس و از حال دانش‌آموزانی بپرسیم که وظیفه خطیر آینده‌سازی بر شانه‌های نحیفشان گذاشته شده است. شانه‌هایی که غم تحصیل در کانکس و مدارس فرسوده، کمبود و گاه نبود معلم، کمبود جا و توجه در کلاس، سردرگمی میان شهر و روستا و... را به دوش می‌کشند.

مـحـراب اتحــاد

قطعه‌ای از زمین کشاورزی محله ۱۷شهریور که ۷۰سال محل هم‌بستگی مردم بوده است؛

دوشنبه / ۱۰ آبان ۹۵

مـحـراب اتحــاد

خیابان نسترن، مسجدی دارد که روایت ساخته شدن آن زیباست. قصه برمی‌گردد به دوران اصلاحات ارضی در اهواز در زمان شاه.

باغ بی‌برگی

گفتگو با نقاش جوان محله کوشش که ۲۵تابلوی پاییزی کشیده است؛

دوشنبه / ۱۰ آبان ۹۵

باغ بی‌برگی

الهه عامری، جوان بیست‌وهفت‌ساله محله کوی‌پلیس، در این نمایشگاه که نخستین نمایشگاه آبرنگ و ششمین نمایشگاه هنری اوست، پاییز را به شیوه‌ای هنرمندانه در این تابلو‌ها به نمایش گذاشته است.

ایده سینمایی برای ساخت مسجد

این نیکوکار مسجدساز از کسبه محله رسالت است؛

شنبه / ۸ آبان ۹۵

ایده سینمایی برای ساخت مسجد

سال‌های بسیاری از عمرش را صرف فعالیت‌های فرهنگی در ادارات و نهادهای گوناگونی چون کمیته انقلاب اسلامی و بنیاد شهید کرده است؛ از سردبیری و نویسندگی برای مجله نگهبان تا تهیه‌کنندگی و تولید فیلم سینمایی و سریال.

چنبره برج‌ها

درباره مسئله خاص محلات قدیمی منطقه ما؛

سه شنبه / ۴ آبان ۹۵

چنبره برج‌ها

اغلب مجتمع‌های تجاری‌ای که در خیابان هاشمیه و هنرستان مشاهده می‌کنید، زمانی باغ‌های منطقه را تشکیل می‌داده‌اند.

بافت متفاوت شهر

گشت‌و‌گذاری چند ساعته در تاجرآباد؛

یکشنبه / ۲ آبان ۹۵

بافت متفاوت شهر

تاجرآباد؛ جایی نزدیکی‌های جاده سرخس که بعد از آن شهر تمام می‌شود. با تصاویری حک شده از زمین‌های خالی و تک و توک پوست‌فروش‌هایی که پوست‌هایشان را برای فروش عرضه کرده‌اند. تاجرآباد در اصل تکه‌ای متفاوت از شهر است.

سال‌ها تلاش برای خرافه‌زدایی از هئیت‌ها

گفت و گو با مهدی خسروی، از پیشکسوتان هیئت‌های مذهبی مشهد

پنجشنبه / ۲۹ مهر ۹۵

سال‌ها تلاش برای خرافه‌زدایی از هئیت‌ها

محرم از آن ماه‌هایی است که قبل از نیامدن عطر و بوی خود را همراه می‌آورد؛ وقتی که چادر خیمه‌های سیاه برافراشته می‌شود، پرچم‌هایی به رنگ خون با نام مبارک «حسین(ع)» رو به آسمان بالا می‌روند و بلندگوی دسته‌های عزاداری نصب می‌شود. این روزها فرصت را مناسب دیدیم تا گفت و گویی داشته باشیم با مهدی خسروی، دبیر اجرایی جامعه هیئت‌های مذهبی مشهد. او یکی از کسانی است که از سال 1342 در صحنه‌های حساس انقلاب اسلامی ایران و هیئت‌های مذهبی حضور فعال داشته و این حضور به قدری پررنگ می‌شود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی به فرمان آیت‌ا... واعظ طبسی، نماینده وقت ولی فقیه و تولیت وقت آستان قدس به همراه چند نفر دیگر از پیشکسوتان هیئت‌های مذهبی اقدام به تشکیل جامعه هیئت‌های مذهبی مشهد می‌کند و همچنان سال‌هاست که در کسوت هیئت موسس، هیئت امنا، مدیر و دبیر اجرائی این جامعه مذهبی به فعالیت خود ادامه می‌دهد. او در دوران کودکی به همراه پدرش در هیئت‌های عزاداری رشد کرده تا اینکه در سال 1348 اقدام به تاسیس هیئت منتظرین ولی عصر (عج) می‌کند که بخش عمده‌ای از جوانان را جذب و به صحنه انقلاب می‌آورد. او پس از سال‌ها حضور و تجربه و کو سفید کردن، حالا یکی از پیران این جامعه در پیش هیئتی‌ها شناخته می‌شود.

در کمـال کمـپوسـت!

اهالی طرق می‌گویند تنها مزیت حاشیه‌نشینی، خوش‌آب‌‌و‌هوایی‌اش بود که آن را هم از ما گرفتند؛

دوشنبه / ۲۶ مهر ۹۵

در کمـال کمـپوسـت!

مکانی در نزدیکی ناحیه۳ منطقه۷ محل جمع‌آوری، تفکیک و دفن زباله‌های مشهد و تولید کود کمپوست است، اما این حقیقت از زبان اهالی محلات این ناحیه به‌گونه دیگری بیان می‌شود.

شبیه خوانی در خفقان رضاخانی!

آیین تعزیه در محله شهید شهریاری(قرقی) به گفته اهالی پیشینه‌ای چندصدساله دارد

یکشنبه / ۱۸ مهر ۹۵

شبیه خوانی در خفقان رضاخانی!

محرم که آغاز می‌شود، احتمالا بسیاری از آن‌هایی که چهل‌پنجاه سال پیش را درک کرده‌اند، در‌میان صحبت‌هایشان از تعزیه‌خوانی‌ها و شبیه‌خوانی‌ها نیز یاد می‌کنند. اغلب هم به‌قدری تصاویر و صحنه‌هایی که همان سال‌ها در این نمایش‌های آیینی دیده‌اند، برایشان وضوح و همچنان تازگی دارد که هنگام بازگوکردنش، ناخودآگاه اشک از چشمانشان جاری می‌شود. این بزرگ‌ترها حتی هنوز هم برخی ابیات و اشعاری را که در این مراسم خوانده می‌شده است، به یاد دارند و زمزمه می‌کنند و حسرت می‌خورند که چرا دیگر آن عزاداری‌ها تکرار نمی‌شود.

50 سال عاشقی

نگاهی به مسجد امام حسن‌مجتبی و حسینیه ابوالفضلی‌ها در خیابان عامل

شنبه / ۱۷ مهر ۹۵

50 سال عاشقی

پرچم‌ها همه یکدست و یک‌اندازه‌اند. خیلی‌هایشان، مشکی هستند و روی بعضی‌ هم با رنگ‌های سبز و سفید و سرخ، عبارت «العطش» درج شده است.