سرای تاریخی در معرض خطر در چهل‌سالگی بازار رضا؛

سرای تاریخی در معرض خطر

دور تند تجــاری‌سـازی گزارشی از رشد بی‌ملاحظه مراکز تجاری در خیابان کوشش و نادیده‌ گرفتن اولویت‌های ساکنان؛

دور تند تجــاری‌سـازی

بگذار بریزد، نقاشی‌اش را می‌کشیم ! حفاری اگو؛ تهدیدی جدید برای اماکن تاریخی منطقه؛

بگذار بریزد، نقاشی‌اش را می‌کشیم !

چشم اسفندیار ِ منطقه وجود گاراژهای پردردسر و صبر به سرآمده ساکنان خیابان‌های فداییان اسلام و پروین اعتصامی و بولوارهای صبا و خلج؛

چشم اسفندیار ِ منطقه

اوقات بطالت

تابستان نوجوانان و جوانان منطقه در کمبود امکانات ورزشی، آموزشی و تفریحی با آسیب‌های اجتماعی بسیاری همراه است

دوشنبه / ۳۱ خرداد ۹۵

اوقات بطالت

تعطیلات تابستان برای همه دانش‌آموزان خوشایند است. آنها خوشحالند از اینکه دیگر مجبور نیستند صبح‌ زود از خواب بیدار شوند و می‌توانند شب‌ها بدون دلهره تا هر زمان که دوست داشتند، بیدار بمانند. اما تعطیلات تابستان برای والدین، شروع دردسری بزرگ است؛ آن‌ها کلافه می‌شوند و نمی‌دانند در این روزهای گرم و داغ تابستان برای اوقات فراغت فرزندانشان چطور برنامه‌ریزی کنند.

خانه‌های بی‌نشان چشم به راه خیران

گزارشی از مرکز نگهداری شبانه‌روزی کودکان بی‌سرپرست پسر در محله سیدرضی

پنجشنبه / ۲۷ خرداد ۹۵

خانه‌های بی‌نشان چشم به راه خیران

آدرس مشخص است: به خانه‌ای واقع در خیابان سید رضی 46 پلاک 322 می‌رسیم، اما تابلو و نشانه‌ای ندارد. انگار گم نام. ساختمانی آجری در ردیف خانه‌های دیگر است بدون هیچ تابلویی. آیفون را می‌زنم در باز می‌شود و تعدادی از بچه‌ها جلو می‌آ‌‌یند و با صدای بلند سلام می‌کنند. صدای جاروبرقی بلندتر از صدای کارتونی است که از تلویزیون پخش می‌شود. همانطور که در حال کشیدن جاروبرقی است نگاهش به تلوزیون است. آن دیگری لباسی سفید تنش کرده است و به تلوزیون خیره شده است و می‌گوید: از دیروز تعطیل شده است و می‌خواهد در کلاس‌های ورزشی شرکت کند. مربی به همراه یکی از بچه‌ها در حال طی کشیدن آشپزخانه است. انگار هرکسی مسئولیتی دارد و می‌داند که باید چه کار کند. اینجا خانه کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست فرزندان شکوه مهر است.

چتر مهربانی در ماه میهمانی خدا

به بهانه توزیع بزرگ‌ترین سبد‌ کالا برای خانواده 517نخبه کم‌بضاعت ازسوی موسسه شهر بهشت

چهارشنبه / ۲۶ خرداد ۹۵

چتر مهربانی در ماه میهمانی خدا

در روزهایی که بهار دانش نامیده می‌شود و دانش‌آموزان، سال تحصیلی جدید خود را آغاز می‌کنند، هستند دانش‌آموزانی در این دیار که بین 6 تا 17سال دارند و رنگ مدرسه را نمی‌بینند یا به‌دلایلی مجبور می‌شوند آن را ترک کنند. بازگشت این گروه از کودکان و نوجوانان و حتی جوانان دانشگاهی بازمانده از تحصیل به سر کلاس درس، به دغدغه این روزهای خیران تبدیل شده است؛

دعا به دست، رو به آسمان کودکی

گزارشی از وضعیت کودکان کار در شهرک شهید باهنر

دوشنبه / ۲۴ خرداد ۹۵

دعا به دست، رو به آسمان کودکی

زندگی‌ هر کدامشان برای خود داستانی‌ است دور و دراز از بازی‌ روزگار. روزگار بچه‌هایی که اصلا قد و قواره سن و سال کودکی آن‌ها نیست، به فلسفه روزمره زندگی‌شان بدل شده تا وقتی کسی به کار و بازی و زندگی آن‌ها خرده می‌گیرد، آهی از عمق سینه خارج کنند و برای سرنوشتی که دچارش شده‌اند، فلسفه‌بافی کنند.

تخریب تاریخ

مرثیه‌ای برای خانه عطاریان

یکشنبه / ۲۳ خرداد ۹۵

تخریب تاریخ

مسئله تخریب خانه‌ها و بافت تاریخی مشهد، موضوع جدیدی نیست و سایه شوم تخریب هنوز بر سر معدود خانه‌های تاریخی شهر که از ویرانی رسته‌اند‌، سنگینی می‌کند.به آثار ثبت‌شده در فهرست میراث فرهنگی رحم نمی‌شود و بی‌توجه‌به این موضوع، تیشه بر ریشه فرهنگ شهر مشهد زده می‌شود. هنگامی‌که برای تهیه گزارش از خانه تاریخی عطاریان، ساختمانی تاریخی در محدوده شهرداری منطقه3، به خیابان آیت‌ا...بهجت8 رفتیم، متوجه شدیم این خانه تاریخی که 12تیرماه1384 در میراث فرهنگی به ثبت رسیده بود و بیش‌از صدسال قدمت داشت، دو سال پیش تخریب و تسطیح شده است.

فروغی که خانواده فروغی‌ها در محله روشن کردند

مروری بر فعالیت‌های مهدیه‌ مهرآباد که یکی از مهدیه‌های فعال در سطح شهر است

دوشنبه / ۱۷ خرداد ۹۵

فروغی که خانواده فروغی‌ها در محله روشن کردند

«مهدیه مهرآباد که تنها مهدیه در این محله محسوب می‌شود، فعال‌ترین مهدیه در سطح شهر نیز هست که گواه این مطلب، مقام‌هایی است که فعالان آن کسب کرده‌اند.» این بخشی از صحبت‌های مجید نیک‌نام، مدیر داخلی مجتمع و مسئول حوزه آموزش نیروی انسانی مهدیه است. او از سال1389 به‌صورت رسمی کارش را با این مهدیه شروع کرده و تاکنون به فعالیت‌های افتخاری‌اش در اینجا ادامه داده است. او حالا جزو نیروهای پیش‌کسوت این مجموعه محسوب می‌شود. پای صحبت‌هایش نشسته‌ایم تا بیشتر برایمان درباره فعالیت‌های مهدیه توضیح بدهد.

ماندگارترین میراث بیگلربیگی خراسان

مدرسه‌ عباسقلی‌خان با بیش از 4قرن خاطره همچنان ‌زیبا و پابرجاست

پنجشنبه / ۱۳ خرداد ۹۵

ماندگارترین میراث بیگلربیگی خراسان

متاسفانه وقتی درباره عباسقلی‌خان شاملو سوال می‌شود، خیلی از مشهدی‌ها چیز خاصی از او نمی‌دانند. تنها موضوعی که با شنیدن‌ این نام در ذهن‌ بعضی‌شان نقش می‌‌بندد‌، همان شعر معروف و طنز ایرج‌میرزاست؛

دیوارها، تابلوی‌های نقاشی شهر

نگاهی به نقاشی‌های دیواری منطقه 11 و نظر چند تن از اهالی در این باره

پنجشنبه / ۱۳ خرداد ۹۵

دیوارها، تابلوی‌های نقاشی شهر

امروزه تقریبا در تمام کشورهای دنیا، نقاشی روی دیوار یکی از ارکانی است که به کمک معماری شهری آمده است که از آن علاوه بر پوشاندن معایب، رنگ‌های چرکِ دیوارهای زمخت و ایجاد زیبای‌های بصری، برای هویت دادن به شهر نیز استفاده می‌شود.

شوق آموزش شور زندگی

بنیاد کودک به‌دنبال این است که هیچ دانش‌‌آموز بااستعدادی به‌دلیل فقر، از تحصیل بازنماند

شنبه / ۸ خرداد ۹۵

شوق آموزش شور زندگی

«هیچ دانش‌‌آموز بااستعدادی نباید به‌دلیل فقر، از تحصیل بازبماند.» هدف بنیاد کودک این است. آن‌ها برای رسیدن به این هدف، «شوق آموزش» ایجاد می‌کنند تا «شور زندگی» برقرار شود.

آب زنید راه را هین که نگار می‌ر‌سد

استقبال پرشو‌ر زائران امام‌رضا(ع) از حرکت نمادین نوغانی‌ها

پنجشنبه / ۶ خرداد ۹۵

آب زنید راه را هین که نگار می‌ر‌سد

سال گذشته بود که برپایی مراسمی برای غبارروبی و گل‌افشانی مسیر تشرف زائران به تصویب یکی از شوراهای اجتماعی منطقه ثامن رسید. به این ترتیب اهالی محلات منطقه، جارو به‌ دست گرفتند و یکی از مسیرهای منتهی به حرم را جارو زدند.

در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست

جهیزیه 9 عروس از مسجد ولی‌عصر(عج) در شب میلاد حضرت ولی‌عصر(عج) به حاشیه شهر فرستاده شد

پنجشنبه / ۶ خرداد ۹۵

در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست

خبر رسید در شب نیمه شعبان، قرار است ریسه چراغانی از محله سیدرضی کشیده شود تا چند محله‌ در حاشیه‌شهر. 9 وانت جهیزیه که با کمک‌های اهالی خَیر تهیه شده، می‌روند تا پیام نیکی و شادی ببرند. می‌روند تا عروسی را از کوچه‌های ما بکشانند به کوچه‌های دیگر. رفتیم و دیدیم.‌

نوار کافی، بنای مهدوی

بانی مهدیه صاحب‌الزمان(عج) در محله ولیعصر از انگیزه شکل‌گیری این مکان در 17 سال پیش می‌گوید

چهارشنبه / ۵ خرداد ۹۵

نوار کافی، بنای مهدوی

بارها پیش‌آمده وقتی پای صحبت بانیان و خیّران مراسم‌ معنوی می‌نشینیم و آن‌ها از شروع اقدام خداپسندانه خود می‌گویند، حس‌ می‌کنیم دستی از غیب آن‌ها را یاری‌ رسانده. گویا همه‌چیز خیلی پیش‌تر از آنکه فکرش را بکنیم، دست‌به‌دست هم می‌دهد تا در نقطه‌ای از زمان، کاری به سرانجام‌ برسد.

میراث رفتنی

حال و روز چندبنای ملی منطقه ثامن، صرفا جهت اطلاع

پنجشنبه / ۳۰ اردیبهشت ۹۵

میراث رفتنی

دیروز روز جهانی موزه و میراث فرهنگی بود؛ روزی که به ما یادآوری می‌کند میراث فرهنگی چه اهمیت فراوانی در تعریف جمعی مردم دارد. روزی که یادآوری می‌کند میراث فرهنگی را به هر شکلی که ممکن است، باید حفظ و معرفی کرد. روزی که یادآوری می‌کند از ظرفیت‌های میراثی بهره‌برداری کنیم و فقط به نصب یک تابلوی «ثبت ملی» بر بناهای قدیمی و مخروبه خود اکتفا نکنیم. مطلب پیش‌رو نیز به‌منظور همین یادآوری‌ها سرجمع شده است تا به تمام مسئولان منطقه‌ای، شهری، استانی و کشوری گوشزد کند که میراث فرهنگی منطقه ثامن، در حال نابودی است.البته آنچه در این گزارش آمده، فقط مشتی از خروار است و می‌توان گفت وضعیت همه بناهای ثبت ملی شده منطقه ثامن همین است که می‌خوانید.