خبردار، به‌احترام سردار نقاشی دیواری بزرگ سردار قاسم سلیمانی در منطقه ما تحسین‌ها را برانگیخته است؛

خبردار، به‌احترام سردار

نیروگاه‌داری خانگی تلاش شهرداری منطقه ۱۲ با همراهی پژوهشکده هواخورشید برای پاک نگاه‌داشتن هوا؛

نیروگاه‌داری خانگی

دری گشوده به روی کتاب‌خوان‌ها آشنایی با کتابخانه شهیدمطهری در محله المهدی؛

دری گشوده به روی کتاب‌خوان‌ها

زمین لرزان! روایت پرتکرار بافت فرسوده و زلزله، بازهم به خیر گذشت ولی باید فکری اساسی کرد؛

زمین لرزان!

از ۱۵۰تومان تا ۱۷میلیارد  تومان

گزارشی از خیریه خوش‌نام مشهدی که سال‌هاست از فعالیتش می‌گذرد

دوشنبه / ۱ شهریور ۹۵

از ۱۵۰تومان تا ۱۷میلیارد تومان

خیریه «انصارالحجه» در محله آیت‌ا...خامنه‌ای واقع در خیابان آخوندخراسانی فقط خانواده ایتام را تحت پوشش دارد. دومین ویژگی این خیریه، حفظ آبروی افراد است. این خیریه طوری به خانواده‌ها کمک‌رسانی می‌کند که نزدیک‌ترین اعضای خانواده هم متوجه این موضوع نمی‌شوند.

هر پنجشنبه، کشتی داریم

راه‌اندازی دوباره گود کشتی‌باچوخه محله چهاربرج در روز ولادت امام‌رضا(ع)

پنجشنبه / ۲۸ مرداد ۹۵

هر پنجشنبه، کشتی داریم

گود کشتی‌باچوخه محله چهاربرج که مدت‌ها بود در تعطیلی به‌سر می‌برد، با همت پیش‌کسوتان کشتی‌باچوخه محدوده منفصل توس، شورای اجتماعی محله چهاربرج و معاونت فرهنگی‌واجتماعی شهرداری منطقه در روز ولادت امام‌رضا(ع) دوباره راه‌اندازی شد. در این روز با حضور جمعیت زیادی از اهالی محله چهاربرج و محلات اطراف، چند کشتی نیز برگزار شد .

از مس ریاضت تا طلای زیارت

ساعتی پای صحبت زائرانی که به سختی از گوشه‌گوشه ایران به پابوسی ثامن‌الحجج آمده‌اند

پنجشنبه / ۲۸ مرداد ۹۵

از مس ریاضت تا طلای زیارت

آمده‌ام ای شاه پناهم بده در آستانه میلاد شاه خراسان، علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع)، مشهد سرتا‌سر غرق نور است و حس خوب معنویت. میهمانان و زائران حضرتش از گوشه‌گوشه ایران، بار سفر بسته‌‌اند تا در این شب عزیز در صحن و سرای او سفره دل بگسترانند؛

روزهای بی‌خبری

توس، در فاصله بین 25اردیبهشت‌ هر سال گم می‌شود

پنجشنبه / ۲۸ مرداد ۹۵

روزهای بی‌خبری

هر سال 25اردیبهشت که فرامی‌رسد، فضای امیدوارکننده‌ای از توس در رسانه‌ها به‌چشم می‌خورد، چنان‌که اگر کسی از سال‌های قبل خبر نداشته باشد، گمان می‌برد نهایتا یک ماه دیگر همه‌چیز روبه‌راه و اوضاع توس از این‌رو به آن‌رو می‌شود اما به‌محض اینکه مراسم بزرگداشت حکیم فردوسی به پایان می‌رسد، گویی گرد فراموشی بر درودیوار توس می‌پاشند؛ دیگر نه رسانه‌ای به‌دنبال سوال از احیای توس است و نه مسئولی به‌دنبال جواب! این روزها توس در سکوت و بی‌خبری به‌سر می‌برد تا دوباره 25اردیبهشتی از راه برسد و حواس مسئولان و رسانه‌ها را برای چند روز به خود جلب کند.]

اجرتان با شهیدان

خانواده‌های شهدای ثامنی در روز خبرنگار از خبرنگاران شهرآرامحله ثامن برای پاسداشت ارزش‌ها قدردانی کردند

پنجشنبه / ۲۱ مرداد ۹۵

اجرتان با شهیدان

17‌مرداد یا همین یکشنبه گذشته، روز خبرنگار بود و همین مناسبت، سبب شد که شهرآرامحله منطقه ثامن روز شلوغی را سپری کند؛ از یک‌طرف حضور مسئولان و اهالی محل در دفتر نشریه بود و از طرف دیگر پیام‌های تبریکی که در فضای مجازی برایمان فرستاده می‌شد. در‌میان شیرینی و دلچسبی تمام تبریک‌ها و خسته‌نباشیدها، چند‌مورد برای ما خبرنگاران شهرآرامحله منطقه ثامن عزیزتر بود و آن پیام‌هایی بود که از‌طرف خانواده شهدای منطقه دریافت ‌کردیم؛ پیام‌هایی که در یک کلام تلاش خبرنگاران شهرآرامحله را در معرفی بهتر شهدای منطقه به نسل امروز موثر می‌دانستند و از آن قدردانی می‌کردند.

خرده‌هایی از تاریخ خیابان خاکی

ساعتی را با گروه چهارباغ در خیابان آخوند خراسانی قدم زدیم

سه شنبه / ۱۹ مرداد ۹۵

خرده‌هایی از تاریخ خیابان خاکی

همیشه بخشی از تاریخ وجود دارد که برای خیلی از ما ناشناخته است. همین محلات کوچک ما که بارهاوبارها بی‌توجه از کنارش گذشته‌ایم و نمی‌دانیم که چقدر روایت برای شنیدن و دیدن دارد. نمی‌دانیم این کوچه با این دیوارها و سنگ‌فرش‌های امروزی‌اش، چقدر روایت و حکایت از آدم‌ها می‌داند که زبان‌بسته و خاموش مانده است. این‌بار به اتفاق جمعی از دوستان که هر هفته تاریخچه قسمتی از شهر را مرور می‌کنند، به‌سراغ خیابان آخوندخراسانی و تاریخچه آن رفتیم.

قصه دنباله‌دار پورسینا

طرح تعریض یکی ازشلوغ‌ترین خیابان‌ها ی منطقه آغاز شد

دوشنبه / ۱۸ مرداد ۹۵

قصه دنباله‌دار پورسینا

عرض و طول خیابان پورسینا ظاهرا بعد‌از چند‌سال، قرار است وسعت پیدا کند و سر‌و‌سامانی بگیرد. معضل عرض کم خیابان پورسینا باعث شده بود هر روز اتفاقات جدیدی رخ دهد و مشکلات یکی بعد‌از دیگری روی هم تلنبار شود. از ترافیک عجیب‌و‌غریبش بگیرید تا آسفالت‌نبودن برخی از کوچه‌هایش و ساخت‌و‌سازهای غیر‌قانونی و یک‌شبه، همه‌و‌همه باعث شده بود زندگی در این محله و عبور‌ومرور در این خیابان به‌سختی انجام گیرد. طرح تعریض این خیابان ظاهرا سال‌هاست قرار است اجرایی شود اما به‌خاطر مشکلی همیشگی که دوستان «بودجه» می‌خواندنش، به تعویق افتاده است! حالا این طرح به جریان افتاده و کار به مرحله عملیاتی رسیده است. اما سوال اصلی درباره این طرح، این است که آیا تعریض این خیابان قرار است به‌صورت اصولی و ریشه‌ای صورت بگیرد یا خیر؟ موضوع را با برخی از صاحب‌نظران و اهالی محله پورسینا درمیان گذاشتیم و پاسخ‌های قابل تاملی دریافت کردیم.

دردِ درمانگاه

با وجود گذشت چندین ماه از پایان بازسازی تنها درمانگاه محله فردوسی این مرکز درمانی هنوز آغازبه‌کار نکرده است

پنجشنبه / ۲۴ تیر ۹۵

دردِ درمانگاه

از سال1362 که «مرتضی یگانه»، ارباب پیشین روستای توس علیا(محله فردوسی کنونی)، قطعه‌زمینی را برای ساخت درمانگاه وقف مردم کرد، تا امروز که «حسین ثابت»، خیراندیش مشهدی، با هزینه‌ای درخورتوجه آن را بازسازی کرده است، مجموع سال‌های فعالیت درمانگاه به 10سال هم نمی‌رسد. علت فعال نبودن این درمانگاه، نبود نیاز به درمان نیست؛ چراکه در حال حاضر تنها یک درمانگاه در کل محلات محدوده منفصل توس وجود دارد(درمانگاه سه‌راه فردوسی) که آن هم شلوغ است و برای مردم محله فردوسی، دور محسوب می‌شود.

مسجد 220 ساله

مسجد محمدی‌ها در خیابان توحید هنوز پذیرای نمازگزاران است

شنبه / ۱۹ تیر ۹۵

مسجد 220 ساله

از قدیم‌الایام مساجد، مأمن هر مسلمانان بوده و هر فردی که در دلش نور خدا وجود دارد. بسیاری از مردم در تاریخ ما در موقعیت‌های مختلف به مساجد پناه می‌بردند. برای سوژه این هفته ما، مسجدی را به ما معرفی کردندو گفتند بیش‌از 200سال قدمت دارد. با رضا عابد که 36سال می‌شود عضو هیئت‌امنای این مسجد است، قرار مصاحبه می‌گذاریم و بنا می‌شود تولیت مسجد محمدی‌ها، محمد حداد خداپرست هم که پیرمردی هشتادو‌شش‌ساله‌ است، حضور داشته باشد. این مسجد در خیابان توحید‌5 قرار دارد؛ مسجدی که در مجاورتش مساجد متعددی واقع است. در راسته‌خیابان توحید مساجد مختلفی نزدیک هم قرار دارند و مسجد محمدی‌ها با قدمتی دویست‌ساله بین آن‌ها چون نگینی می‌درخشد. رأس ساعت به قرار مصاحبه می‌رویم. مسجد محمدی‌ها ظاهر ساده‌ای دارد. نه از گنبد خبری است و نه از گلدسته. اما تابلوی سبز‌رنگ «هیئت محمدی‌ها» خبر از قدمت این مسجد می‌دهد.

عشــق همـــدلی آبـــادانی

تعمیر و بازسازی مسجد حضرت رسول(ص) با همکــاری اهـــالی محـــل

سه شنبه / ۱۵ تیر ۹۵

عشــق همـــدلی آبـــادانی

مسجدی را در ذهنتان تجسم کنید که گچ‌های دیوارش در حال ریختن است، فضای تاریکی دارد و فرش‌هایی مندرس. همچنین تعداد نمازگزارانش بیشتر از انگشتان یک دست نمی‌شود، حتی به‌قول برخی اهالی، در زیرزمین آن که تبدیل به انباری شده، موش هم مشاهده می‌شود. طبیعی است که این مسجد، کسی را جذب خودش نمی‌کند و روز‌به‌روز همان معدود نمازگزاران هم آنجا را ترک می‌کنند، اما پس از سال‌ها یک نفر از اهالی محل تصمیم می‌گیرد سایر اهالی را پای کار بیاورد تا به‌همت خودشان، مسجد محله را آباد کنند و این همت و مشورت، جواب می‌دهد و در مدت دو سال، تغییرات بسیاری در مسجد ایجاد می‌شود. ساکنان خیابان امام‌خمینی95 که این روزها به‌همت یکدیگر مسجد حضرت رسول(ص) را آبادتر از قبل کرده‌اند، معتقدند که با آمدن حسین نجفی به‌عنوان رئیس هیئت‌امنای مسجد، آبادانی هم به آنجا آمده؛ کسی که مهم‌ترین کارش ایجاد همدلی بین ساکنان محله بود و عِرق محلی آن‌ها را بیدار کرد و از آن‌ها خواست که خودشان را عضوی از خانواده مسجدی ببینند. این‌بار می‌خواهیم پای صحبت‌های اهالی این خیابان بنشینیم و از این روزهای همدلانه‌شان بشنویم.

به امید روزهای خوب

خیّران محله میامی با ساخت یک مسجد و مجتمع فرهنگی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی محله‌شان تلاش می‌کنند

دوشنبه / ۱۴ تیر ۹۵

به امید روزهای خوب

«مساجد از دیرباز علاوه‌بر‌اینکه جایگاه پرستش، نیایش و فعالیت‌های فرهنگی دینی بوده‌اند، به امور اجتماعی نیز توجه داشته و با استفاده از ظرفیت‌های مردمی خود، برای حل مشکلات اجتماعی کوشیده‌اند. همین است که مکان‌هایی پاک و معنوی مانند مساجد تاکنون در کاهش آسیب‌های اجتماعی محلات پیرامون خود بسیار موثر بوده‌اند؛ به عبارت دیگر می‌‌توانیم مساجد و حسینیه‌ها را کانون محبت و رفع تنش‌های اجتماعی بدانیم.» این بخشی از صحبت‌های حجت‌الاسلام معموری، امام جماعت مسجد و حسینیه چهارده‌معصوم(ع) است که در حاشیه بولوار میامی، بین میامی‌4 و6 واقع شده است. مکانی که اگر‌چه تا تکمیل‌شدن نهایی و به‌ثمر‌نشستن خشت‌به‌خشت و ستون‌به‌ستون آن، فاصله است، در همین ابتدای راه توانسته رویدادهای مفیدی در محله رقم بزند؛ زیرا امام جماعت و هیئت‌امنای این خانه خدا، قصدشان فقط دایر‌کردن محلی برای عبادت نبوده و نیست؛

زخمی که هنوز خون می‌دهد به صفحه تاریخ

یکشنبه گذشته بیست‌و‌دومین سالگرد عاشورای رضوی بود

پنجشنبه / ۳ تیر ۹۵

زخمی که هنوز خون می‌دهد به صفحه تاریخ

درست به‌خاطر ندارم سی‌ام خرداد‌1373 را؛ روزی را که گفتند «در حرم بمب گذاشته‌اند»؛ داشتم یازده‌سالگی را تمام می‌کردم و روزگار داغ بود. برای آن روزهای من، حادثه شهادت 26نفر و مجروح شدن141 نفر مثل یکی دیگر از همان خبرهای پرخون تلویزیون بود که از جنگ اروپای شرقی می‌آمد اما این دلیل نبود که نبینمش.

ردپای مهر در شهر رمضان

اجرای طرح توزیع سبد معیشتی به‌همت بسیج سازندگی ناحیه مسلم سپاه امام‌رضا(ع)

دوشنبه / ۳۱ خرداد ۹۵

ردپای مهر در شهر رمضان

کوچه‌های این شهر پر است از جای قدم‌هایی که می‌تواند با مهربانی پر شود. کافی‌ است چشم باز کنیم و جایی را که قرار است پایمان را آنجا بگذاریم، ببینیم. پایمان را جایی بگذاریم که ردی از مهر و عطوفت از آن باقی بماند؛ ردی که بشود جاپای گام‌های دیگر. جاپایی محکم برای مهربانی کردن و عشق ورزیدن و حال ماه رمضان، این ماه پربرکت، لحظه‌‌لحظه‌اش فرصتی‌ برای خودسازی و نیکوکاری‌ است؛ فرصتی مناسب برای آدم‌هایی که می‌خواهند به حرف‌هایشان جامه عمل بپوشانند و خود واقعی‌شان را نمایان سازند.