سرای تاریخی در معرض خطر در چهل‌سالگی بازار رضا؛

سرای تاریخی در معرض خطر

دور تند تجــاری‌سـازی گزارشی از رشد بی‌ملاحظه مراکز تجاری در خیابان کوشش و نادیده‌ گرفتن اولویت‌های ساکنان؛

دور تند تجــاری‌سـازی

بگذار بریزد، نقاشی‌اش را می‌کشیم ! حفاری اگو؛ تهدیدی جدید برای اماکن تاریخی منطقه؛

بگذار بریزد، نقاشی‌اش را می‌کشیم !

چشم اسفندیار ِ منطقه وجود گاراژهای پردردسر و صبر به سرآمده ساکنان خیابان‌های فداییان اسلام و پروین اعتصامی و بولوارهای صبا و خلج؛

چشم اسفندیار ِ منطقه

قدرت حاشیه

تشکیل ستاد استعدادیابی ورزشی در مناطق کم‌برخوردار توسط سپاه، تلاشی‌است برای رفع معضلات اجتماعی

دوشنبه / ۵ مهر ۹۵

قدرت حاشیه

پنج سالی می‌شود که «ستاد استعدادیابی ورزشی در حاشیه شهر» در این محدوده به‌دنبال استعدادیابی درزمینه ورزش است. حاشیه شهری که بیش‌از یک‌میلیون جمعیت دارد و با مشکلات و آسیب‌های اجتماعی بسیاری دست‌به‌گربیان است و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، ترویج ورزش در‌آن، می‌تواند راهی برای پیشگیری از این آسیب‌ها باشد. یکی از ارگان‌هایی که چندی است فعالیت خود را برای یافتن استعدادهای ورزشی در حاشیه شهر آغاز کرده است، پایگاه استعدادیابی است که توسط بسیج پایه‌گذاری شده و استاد اصغر دهقان سرهنگ بازنشسته سپاه و یکی از کهنه‌کاران ورزش رزمی، آن را اداره می‌کند. تیم نونهالان و نوجوانانی که توسط دهقان ازبین استعدادهای منطقه تشکیل شده در پنج سال گذشته توانسته عناوین رنگارنگ بسیاری ازجمله مقام اول لیگ برتر کشوری، مقام اول جشنواره‌های ورزشی و المپیکی وبسیاری از این دست را کسب کند. گزارش پیش رو شرحی‌است بر چگونگی تشکیل این پایگاه‌ها، نحوه استعدادیابی آنان و تاثیر آن بر کاهش آسیب‌های اجتماعی منطقه.

از چای دیگی تا جمع‌آوری کیسه‌های کنفی

روایت‌های هشت سال دفاع‌مقدس از زبان اهالی منطقه 3

یکشنبه / ۴ مهر ۹۵

از چای دیگی تا جمع‌آوری کیسه‌های کنفی

التهابات انقلاب تازه آرام شده و هنوز کشور به‌درستی سروسامان نگرفته بود. ارتش و ژاندارمری و شهربانی تقریبا از هم پاشیده بودند. مردم داوطلبانه، وظیفه تامین امنیت شهرها را به عهده گرفته بودند و سازمان نظامی نوپایی به نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با فرمان امام خمینی(ره) تشکیل شده بود که هیچ تجربه نظامی نداشت.

بازماندگان گروه شانزده‌نفره

بسیجیانِ دهه60 محله امام‌هادی(ع)جزو اولین نیروهای اعزامی جنگ بودند که بعد از بازگشت حسینیه باب‌الحوائج(ع) را تاسیس کردند

چهارشنبه / ۳۱ شهریور ۹۵

بازماندگان گروه شانزده‌نفره

قدیمی‌های محله امام‌هادی(ع)، این محدوده شهری را به نام «شهرک شهیدگذری» می‌شناسند و برروی این نام اصرار می‌ورزند؛ چراکه شهیدگذری برای آنان، یادآور حرکت‌های بسیار بزرگی در زمان جنگ است.

خدمت بدون منت

طرحی که شهرک شهیدبهشتی را هم‌زمان با هفته دفاع مقدس، متحول کرده است

دوشنبه / ۲۹ شهریور ۹۵

خدمت بدون منت

تاکنون گزارش‌های زیادی از شهرک شهیدبهشتی به چاپ رسیده است؛ گزارش‌هایی که محور اصلی بیشتر آن‌ها، مشکلات و مسائل ساکنان آنجا بوده است و اگر بخواهیم مقایسه‌ای بین آن‌ها انجام بدهیم، تقریبا همه مشکلات و مسائل مطرح‌شده مشابه هم بوده‌اند. گزارش پیش‌رو اما تفاوت‌هایی دارد؛ چراکه محور اصلی آن، تغییر و تحول برای رفع مشکلات ساکنان شهرک است.

وقتی بچه‌های حاشیه شهر خندیدند

گروه «ما هم بازی» در آستانه سال تحصیلی، اقدامات جالب توجهی انجام دادند

یکشنبه / ۲۸ شهریور ۹۵

وقتی بچه‌های حاشیه شهر خندیدند

اولین‌‌‌بار صفحه‌شان را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مشاهده کردیم. دختر جوان دانشجویی به نام ریحانه مقدم، دوستانش را دورهم جمع کرده بود تا برای بچه‌های حاشیه شهر کاری انجام دهند؛ فعالیت خیراندیشانه‌ای که تا به امروز کمتر کسی آن را انجام داده و شاید اصلا چنین فعالیتی تابه‌حال در حاشیه شهر انجام نشده است؛ توزیع اسباب‌بازی درمیان بچه‌هایی که وقتی با آن‌ها صحبت می‌کنی، سقف آرزویشان داشتن یک عروسک یا هر اسباب‌بازی دیگری است اما این بچه‌های دانشجو که اسم گروه نیکوکاری‌شان را «ما هم بازی» گذاشته‌اند، به‌جز توزیع اسباب‌بازی و موادغذایی، فعالیت دیگری را هم انجام دادند.

عاقبت‌بخیری کوچه غربت‌ها

کوچه غربت‌ها در توس65 برای همیشه از نقشه منطقه 2 حذف شد

شنبه / ۲۷ شهریور ۹۵

عاقبت‌بخیری کوچه غربت‌ها

سرش را به دیوار تکیه داده، چشم‌هایش را بسته است. لب‌های کبودش زیر دندان‌های زرد و جرم‌گرفته‌اش دیده نمی‌شود. سرنگ تا نیمه در بازوی بی‌جانش فرو‌رفته و پسر جوان با حالتی رقت‌آمیز در نشئگی به سر می‌برد. اطراف پسر جوان، دو‌سه مرد میان‌سال و یک زن که چادر را روی صورت کشیده همان حال و روز را دارند. نیم‌ساعت بعد، پسر جوان از جایش بلند می‌شود. تلوتلو‌خوران به‌سمتی نامعلوم در حرکت است. هوا تاریک شده و عابران با نگرانی به پسر جوان چشم دوخته‌اند. او در سیاهی شب گم می‌شود اما اهالی می‌دانند فردا دوباره روز از نو و روزی از نو. دوباره همین آمدن‌ها و رفتن‌های چندش‌آور. همین خماری و نشئگی لعنتی. این حال و روز چند وقت پیش کوچه غربت‌هاست. کوچه‌ای که می‌گفتند مهاجران شهرهای دیگر را پذیراست و به همین دلیل به این نام معروف شده. بعضی‌ها هم می‌گفتند غربت‌ها یعنی معتادانی که آرام‌آرام از خانواده دور افتاده‌اند.

300سال؛ دیوار قلعه

گشت و گذار در محله آبکوه‌سعدآباد و تماشای میراث بازمانده این محله که آب می‌رود

شنبه / ۲۷ شهریور ۹۵

300سال؛ دیوار قلعه

از میدان سعدآباد که نگاه می‌کردی می-گفتند خیابان آبکوه؛ خیابانی به قدمت مجموعه سعدآباد. اداره اوقاف و پمپ بنزینش اواخر دهه 30 و 40 شمسی در کنار تک و توک خانه‌ها و در میان دشتی بزرگ و جوی آب سناباد و قنات آبکوه قرار می‌گرفت. جلوتر که می‌آمدی نزدیک به میدان راهنمایی امروز، از همان دور ‌دیوارهای قلعه‌ای را می‌دیدی که برج و بارویی داشت و حتی گورستانی. قلعه از سه‌راه فلسطین شروع می‌شد. اهالی قدیم می‌گویند یک‌سوی محله‌ آبکوه نام داشت و یک‌سو سعدآباد. اما حالا از آن قلعه‌ که قدمتش به 400 ،500 سال می‌رسد چیزی جز نامش نمانده و فقط این مردمان مهربانش هستند که خاطرات محله در دلشان همچنان می‌جوشد.

«بچه های آسمان»خانه کودکان و کتاب

گفت و گو با مسئول اولین کتابخانه تخصصی کودک مستقل در کشور و کتابخانه نمونه کشوری در سال ۱۳۹۴

پنجشنبه / ۲۵ شهریور ۹۵

«بچه های آسمان»خانه کودکان و کتاب

وقتی به دیدن اولین کتابخانه مستقل کودک مشهد با نام بچه‌های آسمان در سیدرضی ۲۹ می‌روم، از آن چه می‌بینم خوشحال می‌شوم؛ مکانی تمیز و مرتب با مجموعه‌ای از کتاب‌های ارزشمند. این چیزی است که توقع آن را نداشتم، زیرا بحث انتخاب کتاب‌های مناسب کودک کاری است مشکل آن هم در روزگاری که در کشور ما رقم و عدد کتاب‌های کم محتوا یا بی‌محتوا کم نیست و عرصه را بر کتاب‌های جدی و ارزشمند تنگ کرده است. وارد حیاط کتابخانه که می‌شوی، باید کفش‌ها را در بیاوری و روی موکت تمیزی قدم بزنی که تو را به داخل کتابخانه هدایت می‌کند. هم کتابخانه زیبا تزئین شده است و هم کتاب‌ها دسته‌بندی شده‌اند تا بچه‌ها بتوانند راحت آن چه را می‌خواهند انتخاب کنند. فضا به گونه‌ای مهیا شده که بچه‌ها فرصت بازی هم داشته باشند و این پیش‌بینی برای کتابخانه‌ای که قرار است مراجعه کنندگان آن بچه‌ها باشند ضروری به نظر می‌رسد، البته بحث ایمنی هم فراموش نشده و وسایل به گونه‌ای جانمایی و طراحی شده که احتمال آسیب به حداقل برسد.

لطفا خارجی نخرید

اهالی محله گاز برای ترویج اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولیدات داخلی در خیابان مسلم‌شمالی راهپیمایی کردند

یکشنبه / ۲۱ شهریور ۹۵

لطفا خارجی نخرید

از زمانی که تحریم‌های کشورهای غربی علیه ایران با شدت و گستردگی بیشتری همراه شد و کشور در تنگنا قرار گرفت، تعبیر تازه «اقتصاد مقاومتی» به فراخور حال و روز اقتصاد کشورمان مطرح شد و به بحث ‌و بررسی رسید. درست همان موقع که مسئولان کشوری در تکاپوی تامین کالاهای ضروری از دیگر کشورها و دور زدن تحریم‌های بین‌المللی بودند، این عبارت را برای نخستین‌بار رهبر معظم انقلاب در سال1389 در دیدار با کارآفرینان مطرح کردند. ایشان در تعریف این عبارت عنوان کردند: «اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که در شرایط فشار، در شرایط تحریم، در شرایط دشمنی‌ها و خصومت‌های شدید می‌تواند تعیین‌کننده رشد و شکوفایی کشور باشد.»

‌نام و نان

گذری به چهارراه نانوایی و ماهیت نام‌گذاری‌اش

شنبه / ۲۰ شهریور ۹۵

‌نام و نان

هویت تاریخی مشهد در یکی از مناطق اصیل این شهر یعنی منطقه ما آن‌قدر مشهود و هویداست که برای اثبات این ادعا، کافی است نقشه منطقه را مقابل چشمانمان بگذاریم و انگشت اشاره را به‌سمت هر نقطه و بولوار و خیابان آن متمایل کنیم. آنجاست که زیر پوست هر قسمت از منطقه ما در این شهر، هویتی نمایان می‌شود و از هر خیابان و بولوار آن به کوچه و محله و چهارراه، بسط و گسترش می‌یابد.

کافه فرهنگ

دورهم‌نشینی‌های هدفمند در مجتمع‌های مسکونی منطقه 12

پنجشنبه / ۱۸ شهریور ۹۵

کافه فرهنگ

دوری مسیر، کمبود وسایل حمل‌ونقل عمومی، آشنا نبودن با امکانات موجود در منطقه و... از دلایلی بود که باعث می‌شد ساکنان امیریه کمتر بتوانند در مرکز فرهنگی الهیه حاضر شوند و از برنامه‌های آن استفاده کنند. از آن‌سو کم شدن همدلی و انسجام گروهی در میان آپارتمان‌نشینان، به‌دلیل کم شدن ارتباطات و نداشتن شناخت کافی از یکدیگر، موجب افزایش مشکلات در آپارتمان‌ها و به‌خصوص مجتمع‌های پرجمعیت منطقه شده بود. مرکز فرهنگی الهیه برای حل هم‌زمان این دو مشکل، تصمیم گرفت در اقدامی نوین، وارد مجتمع‌های مسکونی شده و با کمک ساکنان، چاره‌ای بیندیشد. طرح نوین «کافه فرهنگ» درنتیجه همین تصمیم متولد شد. در این طرح که براساس یک دورهم‌نشینی هدفمند پایه‌گذاری شده است، امکانات و برنامه‌های مرکز فرهنگی الهیه به داخل مجتمع‌های مسکونی می‌رود و با کمک اهالی مجتمع، ساعات خوشی را برای ساکنان رقم می‌زند.

یک فیلم با دو بلیت

مروری بر داستان تکراری معاملات قولنامه‌ای و پیامدهای آن

دوشنبه / ۱۵ شهریور ۹۵

یک فیلم با دو بلیت

هرگاه به این موضوع برمی‌خوریم، یاد عنوان فیلم سینمایی «یک فیلم و دو بلیت» می‌افتیم. این عنوان بسیار شبیه تعبیر شهروندان از معضل معاملات قولنامه‌ای‌ است که در آن یک ملک به دو نفر فروخته شده است اما این معضل تنها بخشی از مسئله اراضی و املاک قولنامه‌ای و ساخت‌وسازهای غیرمجاز است.

تاریخ‌ جنگل!

بوستان 100هکتاری طرق در مسیر ناهموار احیا

دوشنبه / ۸ شهریور ۹۵

تاریخ‌ جنگل!

این روزها بوستان صدهکتاری طرق در نقشه‌هایی که مدیران شهری دست‌به‌دست می‌کنند، به دو بخش 88 و 12هکتاری تقسیم شده که قرار است بخش بزرگ همچنان در دست شهرداری بماند ولی بخش کوچک به سرمایه‌گذار سپرده شود. طبق صحبت‌هایی هم که در نشست‌های متعدد مطرح می‌شود، دو نام «بوستان طبیعت و سلامت» و «آفتاب» به‌ترتیب برای بخش‌های بزرگ و کوچک گذاشته شده که البته هنوز راه زیادی تا نهایی‌شدن در پیش دارند.