خبردار، به‌احترام سردار نقاشی دیواری بزرگ سردار قاسم سلیمانی در منطقه ما تحسین‌ها را برانگیخته است؛

خبردار، به‌احترام سردار

نیروگاه‌داری خانگی تلاش شهرداری منطقه ۱۲ با همراهی پژوهشکده هواخورشید برای پاک نگاه‌داشتن هوا؛

نیروگاه‌داری خانگی

دری گشوده به روی کتاب‌خوان‌ها آشنایی با کتابخانه شهیدمطهری در محله المهدی؛

دری گشوده به روی کتاب‌خوان‌ها

زمین لرزان! روایت پرتکرار بافت فرسوده و زلزله، بازهم به خیر گذشت ولی باید فکری اساسی کرد؛

زمین لرزان!

چنبره برج‌ها

درباره مسئله خاص محلات قدیمی منطقه ما؛

سه شنبه / ۴ آبان ۹۵

چنبره برج‌ها

اغلب مجتمع‌های تجاری‌ای که در خیابان هاشمیه و هنرستان مشاهده می‌کنید، زمانی باغ‌های منطقه را تشکیل می‌داده‌اند.

بافت متفاوت شهر

گشت‌و‌گذاری چند ساعته در تاجرآباد؛

یکشنبه / ۲ آبان ۹۵

بافت متفاوت شهر

تاجرآباد؛ جایی نزدیکی‌های جاده سرخس که بعد از آن شهر تمام می‌شود. با تصاویری حک شده از زمین‌های خالی و تک و توک پوست‌فروش‌هایی که پوست‌هایشان را برای فروش عرضه کرده‌اند. تاجرآباد در اصل تکه‌ای متفاوت از شهر است.

سال‌ها تلاش برای خرافه‌زدایی از هئیت‌ها

گفت و گو با مهدی خسروی، از پیشکسوتان هیئت‌های مذهبی مشهد

پنجشنبه / ۲۹ مهر ۹۵

سال‌ها تلاش برای خرافه‌زدایی از هئیت‌ها

محرم از آن ماه‌هایی است که قبل از نیامدن عطر و بوی خود را همراه می‌آورد؛ وقتی که چادر خیمه‌های سیاه برافراشته می‌شود، پرچم‌هایی به رنگ خون با نام مبارک «حسین(ع)» رو به آسمان بالا می‌روند و بلندگوی دسته‌های عزاداری نصب می‌شود. این روزها فرصت را مناسب دیدیم تا گفت و گویی داشته باشیم با مهدی خسروی، دبیر اجرایی جامعه هیئت‌های مذهبی مشهد. او یکی از کسانی است که از سال 1342 در صحنه‌های حساس انقلاب اسلامی ایران و هیئت‌های مذهبی حضور فعال داشته و این حضور به قدری پررنگ می‌شود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی به فرمان آیت‌ا... واعظ طبسی، نماینده وقت ولی فقیه و تولیت وقت آستان قدس به همراه چند نفر دیگر از پیشکسوتان هیئت‌های مذهبی اقدام به تشکیل جامعه هیئت‌های مذهبی مشهد می‌کند و همچنان سال‌هاست که در کسوت هیئت موسس، هیئت امنا، مدیر و دبیر اجرائی این جامعه مذهبی به فعالیت خود ادامه می‌دهد. او در دوران کودکی به همراه پدرش در هیئت‌های عزاداری رشد کرده تا اینکه در سال 1348 اقدام به تاسیس هیئت منتظرین ولی عصر (عج) می‌کند که بخش عمده‌ای از جوانان را جذب و به صحنه انقلاب می‌آورد. او پس از سال‌ها حضور و تجربه و کو سفید کردن، حالا یکی از پیران این جامعه در پیش هیئتی‌ها شناخته می‌شود.

در کمـال کمـپوسـت!

اهالی طرق می‌گویند تنها مزیت حاشیه‌نشینی، خوش‌آب‌‌و‌هوایی‌اش بود که آن را هم از ما گرفتند؛

دوشنبه / ۲۶ مهر ۹۵

در کمـال کمـپوسـت!

مکانی در نزدیکی ناحیه۳ منطقه۷ محل جمع‌آوری، تفکیک و دفن زباله‌های مشهد و تولید کود کمپوست است، اما این حقیقت از زبان اهالی محلات این ناحیه به‌گونه دیگری بیان می‌شود.

شبیه خوانی در خفقان رضاخانی!

آیین تعزیه در محله شهید شهریاری(قرقی) به گفته اهالی پیشینه‌ای چندصدساله دارد

یکشنبه / ۱۸ مهر ۹۵

شبیه خوانی در خفقان رضاخانی!

محرم که آغاز می‌شود، احتمالا بسیاری از آن‌هایی که چهل‌پنجاه سال پیش را درک کرده‌اند، در‌میان صحبت‌هایشان از تعزیه‌خوانی‌ها و شبیه‌خوانی‌ها نیز یاد می‌کنند. اغلب هم به‌قدری تصاویر و صحنه‌هایی که همان سال‌ها در این نمایش‌های آیینی دیده‌اند، برایشان وضوح و همچنان تازگی دارد که هنگام بازگوکردنش، ناخودآگاه اشک از چشمانشان جاری می‌شود. این بزرگ‌ترها حتی هنوز هم برخی ابیات و اشعاری را که در این مراسم خوانده می‌شده است، به یاد دارند و زمزمه می‌کنند و حسرت می‌خورند که چرا دیگر آن عزاداری‌ها تکرار نمی‌شود.

50 سال عاشقی

نگاهی به مسجد امام حسن‌مجتبی و حسینیه ابوالفضلی‌ها در خیابان عامل

شنبه / ۱۷ مهر ۹۵

50 سال عاشقی

پرچم‌ها همه یکدست و یک‌اندازه‌اند. خیلی‌هایشان، مشکی هستند و روی بعضی‌ هم با رنگ‌های سبز و سفید و سرخ، عبارت «العطش» درج شده است.

نگرانی از روز هفتم

كنترل فعالیت‌های روحانیون در محرم 1342

پنجشنبه / ۱۵ مهر ۹۵

نگرانی از روز هفتم

در محرم (خرداد) سال 1342 رژیم پهلوی كه مطلع بود مراسم محرم آن سال با سال‌های گذشته تفاوت خواهد داشت، قبل از آغاز محرم تلاش کرد تا با امنیتی كردن فضای كشور و ارعاب مردم اوضاع را كنترل کند. بر همین اساس علاوه بر اینكه در اعلامیه‌های مختلفی درباره برگزاری مراسم عزاداری به مردم، دسته‌جات و هیئات مذهبی هشدار داده شد، عوامل ساواك نیز ماموریت یافتند تا اقدامات روحانیون را كنترل کنند.نزدیکی به عاشورای سال 1395 بهانه ای شد تا نگاهی داشته باشیم به عاشورای 1342 و حال و هوایی که بر عزاداری های محرم آن سال حاکم بود. در زیر اسنادی در همین رابطه می‌آید.

ارمغان درمانگران

تنها درمانگاه شبانه‌روزی بولوار توس علاوه بر درمان بیماران بی‌بضاعت برنامه‌های فرهنگی و ورزشی در محله اجرا می‌کند

چهارشنبه / ۱۴ مهر ۹۵

ارمغان درمانگران

تمام کسانی که در بولوارتوس ساکن هستند، نام «موسسه درمانی نگین سلامت فدک» یا همان درمانگاه شبانه‌روزی فدک را شنیده‌اند؛ درمانگاهی که گرچه در بافت کم‌برخوردار شهری قرار گرفته، همچون یک مرکز درمانی تراز اول، خدماتی مفید را با بهایی اندک می‌دهد.

روایت مظلومیت

گفتگو با سرپرست گروه تعزیه‌خوانی‌ جوانان بنی‌هاشم

چهارشنبه / ۱۴ مهر ۹۵

روایت مظلومیت

این روزها، روزهای دلتنگی است؛ روزهایی که یادآور واقعه تاریخی کربلاست؛ واقعه جان‌گدازی که با یادآوری صحنه‌های غم‌بارش، اشک در چشمانت حلقه می‌زند و به یاد دلاورمردی‌ها و سختی‌های سالاری می‌افتی که با فداکردن خود و خانواده‌اش، اسلام را زنده‌نگهداشت. بیش‌از سیزده قرن از واقعه تاریخی کربلا می‌گذرد و یاد قیام امام حسین(ع) و یارانش بین مسلمانان جاویدان است. این روزها هر کسی به طریقی ارادت و عشق و علاقه خود را به امام نشان می‌دهد. یکی از این رو‌ش‌ها که عده‌ای از جوانان خیابان رضوی به کاربسته‌اند، تعزیه‌خوانی است. گروه تعزیه‌‌خوانی‌ بنی‌هاشم، ‌متشکل از جوانان دوستدار اهل‌بیت(ع) به شیوه خود به عزاداری سید و سالار شهیدان می‌پردازد.

برخورد فرهنگی با کم‌برخورداری

گزارشی از مرکز فرهنگی رسالت که به حاشیه شهر خدمات می دهد

یکشنبه / ۱۱ مهر ۹۵

برخورد فرهنگی با کم‌برخورداری

محلات حاشیه‌ای شهر مشهد افزون‌بر اینکه از کمبودهای زیرساختی شهری رنج می‌برند، درگیر آسیب‌های اجتماعی بسیاری نیز هستند که همین امر، لزوم تاسیس مراکز فرهنگی با ظرفیت جذب چشمگیر جوانان و نوجوانان را روشن می‌سازد. از زمان پررنگ شدن موضوع حاشیه شهر مشهد و ضرورت اقدامات فرهنگی در این مناطق، فعالیت‌های بسیاری انجام شده است، اما هنوز کافی نیست. اقداماتی چون اختصاص بودجه جداگانه برای کارهای فرهنگی حاشیه شهر، بازسازی حوزه‌های علمیه درراستای کاهش آسیب‌های اجتماعی، اعزام مبلغان روحانی و فعال کردن مساجد حاشیه شهر. در این میان تعداد محدودی کانون‌ فرهنگی مردمی‌ نیز شکل گرفته‌ است که بدون هیچ‌گونه حمایت خاصی مشغول فعالیت است اما از میان اقدامات دستگاه‌ها، می‌توان به راه‌اندازی مرکز فرهنگی رسالت اشاره کرد که در خیابان رسالت‌شمالی واقع شده است. این مرکز فرهنگی که زیرنظر شهرداری اداره می‌شود، در طول این سه ماهه اخیر برنامه‌های موفق بسیاری برای ارتقای سطح فرهنگی محلات حاشیه شهر از مهرگان تا دروی و نیز روستاهای اطراف اجرا کرده است. با‌ هادی فاضل، مدیر این مجموعه فرهنگی، به گفتگو نشستیم تا هم از رسالت این مجموعه برایمان بگوید و هم از فعالیت‌هایی که تاکنون انجام داده‌اند.

پایپ‌ و سرنگ به جای مرکز فرهنگی

درباره مشکلات فراوانی که حاشیه‌نشینان منطقه سه با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند

یکشنبه / ۱۱ مهر ۹۵

پایپ‌ و سرنگ به جای مرکز فرهنگی

یکی از نتایج توسعه نامتوازن و ناپایدار در کشورهای درحال‌توسعه‌ای مانند ایران، ایجاد حاشیه‌نشینی است؛ معضلی که شهرهای بزرگ ایران سال‌هاست با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند و تاکنون انواع و اقسام طرح‌های حاشیه‌زدایی که برای رفع آن آزموده شده، عمدتا ثمربخش نبوده است. این مشکل در کلانشهر مشهد، پررنگ‌تر و جدی‌تر از دیگر شهرهای کشور است؛ چنان‌که حضور بیش‌از یک‌میلیون نفر حاشیه‌نشین(یک‌سوم از جمعیت مشهد) این معضل را به بحرانی جدی تبدیل کرده است. وضعیت به‌گونه‌ای است که رهبر معظم انقلاب و رئیس‌جمهوری، دستور رسیدگی به این مشکل را در مشهد داده‌اند تا رفع مشکل حاشیه‌نشینان و خود حاشیه‌نشینی به دغدغه اصلی همه سازمان‌های مربوط و به‌ویژه شهرداری تبدیل شود. در طول دوسه‌سال اخیر، اقداماتی در همین زمینه انجام گرفته است اما برای رفع این مشکل مهم و جدی که نتیجه سیاست‌های توسعه‌ای نادرست دولت‌ها و شهرداری‌های مختلف است، برنامه‌ریزان باید درک درستی از مسائل و مشکلات مردمان حاشیه شهر داشته باشند.

زخم جنگ در قاب خاطره

همراه با رعیت‌نژاد، آزاده جنگ در برپایی نمایشگاه دفاع مقدس ثامن

چهارشنبه / ۷ مهر ۹۵

زخم جنگ در قاب خاطره

23‌نوجوان بسیجی در ‌عملیات بیت‌المقدس و آزاد‌سازی خرمشهر به‌دست نیروهای‌ عراقی‌ ‌اسیر می‌شوند. نوجوانانی که صدام تلاش کرد با استفاده ابزاری از آن‌ها، به جهانیان بگوید ایران کودکان و نوجوان را به‌زور و ‌تهدید از پای میز مدرسه ‌‌به میادین نبرد می‌فرستد. البته این نیت با هوشیاری همین نوجوانان، هرگز عملی نشد. آن‌ نوجوان‌ها با ترجیح اسارت بر آزادی، سال‌ها بعد به کشورشان بازگشتند و داستان قهرمانی و ایستادگی‌شان را کامل کردند.

تانکرهای آب خواب را از ما گرفته‌اند

نگاهی به محله زیباشهر و مشکلات ریز و درشتی که اهالی خواستار پیگیری آنها هستند

چهارشنبه / ۷ مهر ۹۵

تانکرهای آب خواب را از ما گرفته‌اند

حفره بزرگ سرِ آزادی 36 که مشخص است به تازگی حفر شده است رفتن به داخل کوچه را سخت می‌کند. یک ماشین بزرگ که بعد مشخص می‌شود به منظور آب‌گیری توقف دارد و ترددشان شبانه‌روزی است، سرِ کوچه ایستاده‌ است. فضای داخل کوچه تاریک است و این رفتن به داخل را سخت‌تر می‌کند.