بچه‌هـا! تـرافیک در ابتدای خیابان خلج، بوستانی افتتاح شده است که شهر آرزو‌هاست؛

بچه‌هـا! تـرافیک

غُصه «شهر قِصه» تنها سینمای گلشهر کاملا تخریب شده و صاحبش می‌گوید به خاطر مشکلات زیادی، قرار است به‌زودی تبدیل به رستوران شود؛

غُصه «شهر قِصه»

زندگی در دل حرم دربارۀ مدرسۀ خیراتخان که سال‌هاست به شکل دیگری پذیرای طلاب است؛

زندگی در دل حرم

سربازان ولی عصر(عج)

گفتگو با اعضای پایگاه بسیج محله استادیوسفی که به‌عنوان پایگاه اسوه در سطح استان شناخته‌ شده‌ است

چهارشنبه / ۴ آذر ۹۴

سربازان ولی عصر(عج)

از زمان شکل‌گیری بسیج پس‌از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا به فرمان امام‌خمینی(ره) که در تاریخ 5 آذر سال1358 اتفاق‌ افتاد، تا امروز، بیش‌از سه دهه‌ گذشته است و حالا این ارتش 20میلیونی که تبدیل به ارتش بزرگ‌تری برای پیشبرد امور فرهنگی و اجتماعی و نیز مقابله‌با جنگ نرم شده‌ است، قشر نوجوان، جوان و بزرگ‌سال را در میان اعضای خود دارد.

مسجد نظریافته

«سهله» سرشور به‌ دلیل مجاورت با حرم مطهر و رفت‌و آمد علمای وقت، اشتهار یافته است

سه شنبه / ۳ آذر ۹۴

مسجد نظریافته

سرشور، شهر قدیمی‌هاست و به گفته اهالی محله، مومن‌نشین. شهر مسجد است و مناره و گنبد. شهری که پیاده و سواره‌اش از یک مکان می‌گذرد؛ هتل‌ها با ارتفاع زیاد و بلند و جدید به‌صف کنار خانه‌های آجرفرش و قدیمی و کهنه ایستاده‌اند تا نگاه هر زائر و عابری را به وقت گذشتن از کوچه‌ها روی خود بلغزانند.

دردسرهای محله دنج

گزارشی از وضعیت موجود شهرک ابوذر

سه شنبه / ۳ آذر ۹۴

دردسرهای محله دنج

باید پلیس‌راه را از سر بگذرانی و چندکیلومتری جاده قدیم نیشابور را با ماشین طی کنی تا برسی به محله‌ای که قدمتش به قبل از انقلاب می‌رسد و زمانی به پاریس کوچولوی مشهد معروف بود و هرکس می‌خواست محله نمونه‌ای را بین مشهدی‌های 50سال پیش نشان دهد، از آن نام می‌برد.

ای که دستت می‌رسد، کاری بکن

مسجد صدساله قلعه‌کهنه در محله گلشهر با اجرایی نشدن وعده‌های مسئولان در حال تخریب است

دوشنبه / ۲ آذر ۹۴

ای که دستت می‌رسد، کاری بکن

نیمه مهرماه سال جاری بود که شهردار مشهد از تخصیص ۷۲میلیاردو۴۹۰میلیون ریال اعتبار برای ساخت، بازسازی و مرمت مساجد سطح شهر خبر داد، این در حالی است که تعدادی از این مساجد با وضعیت بحرانی تخریب روبه‌رو هستند و هنوز خبری از اجرای این طرح نیست.

حفاظت از «حفظ قرآن»

گزارشی از فعالیت مرکز تخصصی حفظ قرآن کریم استان خــراسان رضوی در منطقه 11

پنجشنبه / ۲۸ آبان ۹۴

حفاظت از «حفظ قرآن»

حفظ قرآن از همان روزی که آیات الهی بر قلب مبارک پیامبر(ص) نازل گردید، آغاز شد و پیامبر اکرم(ص) نخستین حافظ قرآن بودند. در صدر اسلام حفظ آيات الهي نخستين گام در راه نگاهباني از قرآن به شمار ميآمد، زيرا از يك سو خط آن روز كوفي بود و به سبب نداشتن نقطه و اعراب به شكلهاي مختلف خوانده ميشد و از سوي ديگر تقريباً همهي مردم بيسواد بودند و تنها با حفظ قرآن می‌شد آن را حفظ کرد. در واقع اولين مرحله، مرحلهي قرائت و به خاطرسپاري قرآن بود و مرحلهي كتابت بعد از آن تحقق يافت. اولین حافظان قرآن پس از پیامبر(ص)، صحابه ایشان بودند که وقتی حضرت در نماز و هر فرصتي كه پيش ميآمد قرآن را با صداي بلند ميخواندند، صحابه نيز همراه ایشان به فراگيري و حفظ آن ميپرداختند و برای این کار علاوه بر نیت حفظ قرآن، در پی کسب ثواب نیز بودند.

جلوی تخریب را بگیرید

درخواست معاون فرهنگی شهرداری مشهد از رسانه ها برای حسینیه های منطقه ثامن

پنجشنبه / ۲۸ آبان ۹۴

جلوی تخریب را بگیرید

معاون فرهنگی شهرداری مشهد، چند روز پس‌از بازدید از منطقه ثامن و مسجد قدیمی مرویها، در نشستی خبری شرکت کرد.

پدر، مادر ، ما متهمیم!

نشستی با مسئولان کتابخانه مسجد امیرالمومنین(ع) که از کتابخانه خود می‌گویند و از نامهربانی با یار مهربان

پنجشنبه / ۲۸ آبان ۹۴

پدر، مادر ، ما متهمیم!

صحبت از کتاب و کتاب خوانی که به میان می‌آید، خیلی‌ها کاسه چه کنم دست می‌گیرند، از سرانه پایین مطالعه و از تیراژ ناچیز کتاب که به زیر 400 نسخه در هر چاپ رسیده است گلایه می‌کنند.

یک پاتوق برای اهل ذوق

درباره قهوه‌خانه داش‌آقا که محل اتفاق‌های مهم ادبی در مشهد قدیم است

سه شنبه / ۲۶ آبان ۹۴

یک پاتوق برای اهل ذوق

اهلِ قلمِ مشهد قدیم هنوز هم قهوه‌خانه «داش‌آقا» را به‌ خاطر دارند؛ کافه‌ای که شب‌های بلند تابستان و عصرهای سرد زمستان با یک فنجان قهوه و شنیدن چند بیت شعر از زبان رفیقی صمیمی پذیرایشان بود. همین است که تا هنوز هم می‌توانی حال‌وهوایش را توی عکس‌های سیاه‌وسفید باقی‌مانده در گوشه آلبوم ‌بسیاری از شاعران و نویسندگان پیدا کنی. یک چهاردیواری ساده که محل اتفاق‌ها و جریان‌های فکری و ادبی زمانه خود بوده؛ سقفی که حالا جایش را یک هتل چند‌طبقه‌ در خیابان جنت پر کرده است. گزارش پیش رو درباره این قهوه‌خانه معروف از زبان ادیبانی چون شفیعی‌کدکنی، حبیب‌‍‌ا... بی‌گناه، رضا افضلی، محمد‌باقر کلاهی‌اهری است.

تورقی در قفسه‌ها

نگاهی به کمبودها و ظرفیت‌های منطقه شش به‌مناسبت هفته کتاب‌خوانی

دوشنبه / ۲۵ آبان ۹۴

تورقی در قفسه‌ها

هفته کتاب‌خوانی، بهانه خوبی است برای اینکه نگاهی به امکانات، ظرفیت‌ها و کمبودهای منطقه‌مان بیندازیم. منطقه‌ای که به‌لحاظ قرارگرفتن بخش‌های زیادی از آن در محدوده حاشیه شهر، نیازمند توجه ویژه مسئولان است. برای نشان‌دادن اهمیت این موضوع، اول سعی می‌کنیم آماری از اقشار نیازمند، امکانات فرهنگی و کتابخانه ارائه ‌دهیم، بعد به معرفی یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های فرهنگی منطقه می‌پردازیم و در آخر با نویسنده کوچکی به گفتگو می‌نشینیم که می‌گوید به‌عنوان نماینده کودکان حاشیه شهر، امیدوار به نگاه مسئولان است.

کمبود منابع مالی و موضوعی؛ درد مشترک همه

شهرآرامحله وضعیت کتابخانه‌های منطقه پنج را در هفته کتاب‌خوانی بررسی می‌کند

دوشنبه / ۲۵ آبان ۹۴

کمبود منابع مالی و موضوعی؛ درد مشترک همه

منطقه5 مشهد با جمعیت 175هزار نفری خود، یکی از مناطق حاشیه‌ای و کم‌برخوردار به‌شمار می‌رود که بر اساس آخرین آمار سرشماری، میانگین سنی آن 27سال است. از کل جمعیت این منطقه، 126هزار و 248نفر باسوادند که از این میزان درمجموع 36هزار و 753دانش‌آموز و 4هزار و 523دانشجو در مقاطع فوق‌دیپلم، لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری حرفه‌ای و دکتری تخصصی مشغول تحصیل هستند. این یعنی با قشری روبه‌رو هستیم که بخش درخورتوجهی از آن دانش‌آموز و دانشجو و به تعبیری بهتر، باسوادند؛

خادم از آستان قدس ،  زمین رایگان از ما

استقبال شهرداری از پیشنهاد شهرآرامحله ثامن برای پایان سرگردانی زائران و چمدان هایشان

پنجشنبه / ۲۱ آبان ۹۴

خادم از آستان قدس ، زمین رایگان از ما

اگر اجازه بدهید، قدری از جلسه فرهنگی شما فاصله بگیریم و به دیگر موضوعات منطقه بپردازیم. در اینجا یک قانون نانوشته حاکم است و آن، اینکه با هر نهاد خدمات‌رسانی که صحبت می‌شود از‌جمله بهداشت، نیروی انتظامی، برق، گاز و... همه پاسخ‌گویی‌ خود را مشروط می‌کنند به طرح نوسازی. در حوزه فرهنگی هم این حس می‌شود؛ یعنی جاهایی که در منطقه ثامن، نیاز به فرهنگ‌سازی است، نهادهای خدمت‌رسان دیگر، جایشان خالی است. با این پیش‌زمینه برنامه‌ای دارید که بقیه نهادها نیز پای کار بیایند؟

یک منطقه و یک کتابخانه!

تنها کتابخانه عمومی منطقه12 هنوز به شیوه سنتی اداره می‌شود

پنجشنبه / ۲۱ آبان ۹۴

یک منطقه و یک کتابخانه!

منطقه12 به‌دلیل استقرار مراکز دانشگاهی مختلف چون خیام، ثامن و... و سکونت قشر جوان و تحصیل‌کرده در آن، به محیطی دانشگاهی و تحصیل‌کرده تبدیل شده است، با این وجود ساکنان این منطقه از داشتن کتابخانه‌ و محیط‌های پژوهشی، بهره و نصیب چندانی‌ ندارند. درحال‌حاضر کتابخانه بهمن واقع در سجادیه8، تنها کتابخانه عمومی موجود در منطقه است‌ که خدمات‌دهی در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی را برعهده دارد؛ کتابخانه‌ای که تنها اسم کتابخانه را یدک می‌کشد و از داشتن کمترین امکانات، محروم است. به بهانه هفته کتاب و کتاب‌خوانی، بازدیدی از این کتابخانه انجام دادیم و پای صحبت مسئولان آن نشستیم.

اینجا معلولیت محدودیت هم هست

سفری کوتاه به «پردیس» فرشتگانی که مدت‌هاست رنگ آسمان را ندیده‌اند اینجا معلولیت محدودیت هم هست

چهارشنبه / ۲۰ آبان ۹۴

اینجا معلولیت محدودیت هم هست

به هر بخش «مرکز نگهداری معلولان ذهنی دختر بی‌سرپرست پردیس» که داخل می‌شوم، دخترکانی معصوم را روی تخت‌ها می‌بینم که با نگاهی عمیق در چشمانم خیره می‌شوند؛ نگاهی که سرشار از ناگفته‌های بسیار است. در چشم‌ بچه‌های معلول، شعر زندگانی را، با آهنگ کودکانه محزونی.... می‌خوانم و سکوتشان را.... که فریاد تلخِ نقص خلقت است.