ساخت کتابخانه قاجاری! دو مهندس جوان برخی بناهای تخریب شده اطراف حرم را واچینی و دوباره آن‌ها را در جاهای دیگر برپا کرده‌اند

ساخت کتابخانه قاجاری!

روایتی از مجهزترین بیمارستان شهر در دهه 1300 مروری بر تاریخچۀ بیمارستانی که 93سال پیش در کوچۀ پاچنار تأسیس شد

روایتی از مجهزترین بیمارستان شهر در دهه 1300

کانونی بزرگ  محصور در اتاقی کوچک آغاز به کار نهمین شعبۀ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مشهد در طوس

کانونی بزرگ محصور در اتاقی کوچک

هدیۀ پروفسور خطیب به مردم مشهد راه اندازی نخستین مرکز نگهداری از بیماران صعب العلاج کشور به همت رئیس سابق انجمن جراحان مغز و اعصاب آمریکا؛

هدیۀ پروفسور خطیب به مردم مشهد

همسایه نیست ، این اسب آهنی

اهالی محلات سجادیه و رضاییه از مشکلات بسیار زندگی در کنار ریل راه‌آهن می‌گویند

دوشنبه / ۱۳ اردیبهشت ۹۵

همسایه نیست ، این اسب آهنی

خبر فوت دلخراش محمدحسین باوندی شانزده‌ساله در حادثه برخورد با قطار که چهارشنبه گذشته تیتر صفحه حوادث رسانه‌های بسیاری شد، بهانه‌ای برای پرداختن به بی‌شمار مشکلات مردمی شد که سال‌هاست همسایه اجباری راه‌آهن مشهد هستند؛ مردمان صبوری که به‌دلیل نبود حفاظ ایمنی، چراغ‌های هشداردهنده و مهم‌تر از همه نبود پل عابرپیاده یا وجود زیرگذری برای تردد، هرساله شاهد مرگ عزیزان و همسایگانشان هستند. علاوه بر این، وجود کارتن‌خواب‌ها و معتادان، اراذل‌واوباش، وضعیت بد بهداشتی و انباشت زباله در محوطه پشت دیوار راه‌آهن، لرزش مداوم منازل در هنگام عبور قطار، صدای سوت‌های پیوسته و مداومی که آسایش روز و خواب شب را از ساکنان این قسمت شهر گرفته، تنها روایتی کوتاه از مشکلات مردمی است که سال‌ها در سایه رنج و مشقت، زندگی کرده‌اند. گزارش پیش‌رو به دو بازدید شهرآرامحله از این محدوده و گفتگو با اهالی اختصاص دارد.

خاک «کشاورز» پاک شد

پلمب بیش‌از 30 منزل در طرح ضربتی مبارزه با توزیع‌کنندگان مواد مخدر

دوشنبه / ۱۳ اردیبهشت ۹۵

خاک «کشاورز» پاک شد

کوچه‌ای باریک و پرهیاهو در محله‌ای قدیمی و پرتردد که زندگی آدم‌هایش به‌جز همه کمبودها و مشکلاتی که دارند، با نوع خاصی از فعالیت‌های غیر‌اخلاقی و خلاف قانون، گره خورده است. به‌همین دلیل، گذران زندگی در این محل به دوشکل است. افرادی که از راه خلاف، زندگی می‌گذرانند و دوم، خانواده‌هایی که ناچارند با مشکلات، معضلات و پیامدهای ناشی از این فعالیت‌ها دست‌و‌پنجه نرم کنند.

تاریکی در کوچه «پله»

عبور از ریز و درشت‌های «ملک‌الشعرای بهار‌23»که نام‌های متفاوتی دارد

چهارشنبه / ۲۵ فروردین ۹۵

تاریکی در کوچه «پله»

بهار که می‌آید، شکل خانه‌ها و کوچه‌ها را هم عوض می‌کند. توری‌های نازک می‌نشیند پشت پنجره و پنجره‌ها رو به درخت‌هایی باز می‌شود که شکوفه‌هایشان را سرِ دست گرفته‌اند تا پیش پای عابران بریزند. باد که توی کوچه می‌پیچد و می‌خورد به تن آدم، حال آدم را یک‌جوری خوب می‌کند.

غول ازپاافتاده صنعت و برق مشهد

در هزارتوی کارخانه نخریسی که حالا میراث فرهنگی شهر ماست

سه شنبه / ۱۷ فروردین ۹۵

غول ازپاافتاده صنعت و برق مشهد

هجدهمین قرار چهارباغی‌ها در کارخانه نخریسی و نساجی و برق خسروی- نخستین و بزرگ‌ترین کارخانه در خراسان و شرق کشور- گذشت؛ کارخانه‌ای که بعد از تاسیس، حدود هزار کارگر را جذب کرد و در اقتصاد شهر مشهد اثر مطلوبی گذاشت و منشأ شکل‌گیری محله کوی کارگران در منطقه7 شد.درهای کارخانه که به رویمان گشوده می‌شود، به حدود یک قرن پیش برمی‌گردیم؛

نوروز در خاطرات دیروز

قدیمی‌های منطقه ثامن از حال و هوای عید و آداب و رسوم گذشته می‌گویند

چهارشنبه / ۲۶ اسفند ۹۴

نوروز در خاطرات دیروز

قدیم‌تر‌ها وقت‌ها و مناسبت‌ها بیشتر به چشم می‌آمد. وقتِ‌ میهمانی‌دادن‌، مشخص بود.‌ این را از زمان‌هایی می‌شد فهمید که خانه بوی تازگی می‌گرفت، درها باز می‌شد و چراغ‌ها روشن. اسفند که به نیمه می‌رسید، حال‌وهوای این موضوع را که میهمان تازه‌ای در راه است، بیشتر می‌شد احساس کرد؛

چهارشنبه‌ای ایمن

آماده‌باش نیروهای آتش‌نشان در خیابان‌های هاشمیه وکیل‌آباد و... در شب چهارشنبه‌سوری

چهارشنبه / ۱۹ اسفند ۹۴

چهارشنبه‌ای ایمن

یکی از آیین‌های سالانه و دیرینه‌ ایرانیان، چهارشنبه‌سوری است. ایرانیان، آخرین سه‌شنبه سال خورشیدی را با بر‌افروختن آتش و پریدن از روی آن به استقبال نوروز می‌روند. چهارشنبه‌سوری، جشنی بهاری است که پیش‌از رسیدن نوروز برگزار می‌شود. مردم برای دفع شر و بلا و برآورده‌شدن آرزوهایشان، در شب چهارشنبه مراسمی برگزار می‌کنند که ریشه‌ آن به قرن‌ها پیش باز‌می‌گردد. در این جشن، در گوشه‌و‌کنار کوی و برزن آتش‌های بزرگی می‌افروزند و از روی آن می‌پرند و ترانه «سرخی تو از من‌، زردی من از تو» را می‌خوانند.

خنده تلخ من

«شادکامان دیار باقی» نمایش طنزی‌ که توسط بازیگران کم‌توان جسمی در منطقه ما روی صحنه رفت

دوشنبه / ۱۷ اسفند ۹۴

خنده تلخ من

«شادکامان دیار باقی» عنوان نمایشی‌ است که تا چند روز پیش در فرهنگ‌سرای غدیر روی صحنه می‌رفت؛ نمایشی با موضوع توجه‌به حقوق معلولان که تماشای آن، ذهن تماشاچیان را درگیر خود کرد.

پناه‌یافتگان ضامن آهو

گزارشی میدانی از آسایشگاه خیریه نگهداری معلولان ذهنی و بی‌سرپرست در مهدی‌آباد

دوشنبه / ۱۷ اسفند ۹۴

پناه‌یافتگان ضامن آهو

بیشترشان به امام‌رضا(ع) پناه آورده بودند؛ مسافرانی از روستاها، شهرستان‌ها و مناطق محروم حاشیه‌ای که از بد روزگار و تنگ‌دستی، خانواده‌هایشان، آن‌ها را به امن‌ترین نقطه ممکن سپرده‌ بودند و اگر ضمانت آقا علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) نبود، بی‌شک سرنوشتشان به‌گونه دیگری رقم می‌خورد اما امروز آن‌ها سرپناهی ایمن دارند و دلسوزانی که تمام تلاش‌شان، توانمند کردن قشری است که همه‌چیز گواهی می‌دهد بر «معلول ذهنی» بودنشان.

مشارکت اهالی محله را افزایش دادیم

مدیر طرح نوسازی بافت فرسوده آبکوه از بازنگری در طرح نوسازی خبر می‌دهد

شنبه / ۱۵ اسفند ۹۴

مشارکت اهالی محله را افزایش دادیم

مردادماه بود که به درخواست اعضای شورای اجتماعی محله آبکوه، برای بازدید راهی این محله شدیم. در این برنامه، مدیر اجرایی طرح نوسازی بافت فرسوده آبکوه و معاونانش، مدیر مرکز بهداشت شهیدقدسی و تعدادی از اعضای شورای اجتماعی محله حضور داشتند اما درخواست‌های مهم نمایندگان شورا، قیمت‌گذاری مناسب و خریداری منازلشان، خرید فوری خانه‌های درحال تخریب که پاتوق معتادان شده و جمع‌آوری به‌موقع نخاله‌های ساختمانی بود. با گذشت شش‌ماه از آن بازدید، خبرهای مدیریت اجرایی طرح نوسازی بافت فرسوده آبکوه را درباره رفع آن مشکلات و خبر بازنگری در طرح نوسازی بافت فرسوده آبکوه می‌شنویم.

دست معجزه گر مردم

مسجد، حسینیه و مجتمع فرهنگی علی اکبری‌های نوغان در گود خود مانده و منتظر یک حرکت است

پنجشنبه / ۱۳ اسفند ۹۴

دست معجزه گر مردم

آبان92 و اگر دقیق‌تر بگوییم، پنجشنبه 30آبان92 بود که سیدمرتضی بختیاری، وزیر سابق دادگستری و معاون سیاسی‌امنیتی فعلی دادستان کل کشور به‌عنوان یکی از نوغانی‌های قدیمی و عضو هیئت‌امنای مسجد و حسینیه علی‌اکبری‌های نوغان، دست محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمید محمدی، معاون سابق قرآن‌وعترت و وزیر فرهنگ‌وارشاد اسلامی، سیدصولت مرتضوی، شهردار مشهد و محسن برزویی، شهردار وقت منطقه ثامن را گرفت و به این محله آورد تا کلنگ طرح توسعه مسجد و حسینیه علی‌اکبری‌های نوغان به زمین زده شود؛ طرحی که اگرچه فضای 200مترمربعی مسجد قدیمی را به 13هزار‌و500مترمربع فضای فرهنگی‌مذهبی می‌رساند، همچنان پس از 2سال و 3ماه و 11روز در گود خود مانده است. چند هفته پیش گلایه برخی اهالی را از همسایه عزیز خود خواندید. در این شماره به‌سراغ مهدی عبدی رفته‌ و داستان گره‌ خوردن کار این مجتمع فرهنگی‌مذهبی را از زبان این هم‌محله‌ای و عضو هیئت‌امنای مسجد و حسینیه علی‌اکبری‌های نوغان شنیده‌ایم؛ داستانی که در یک کلام می‌گوید: «بودجه‌ای نداشته و نداریم. مردم محل -مثل پدران و مادرانشان- برای ساخت مسجد، دوباره بیایند پای کار.»

«پرواز» با «همای رحمت»

‌المان‌گردی چهارباغی‌ها در منطقه7 با دکتر یعقوب دانش‌دوست

چهارشنبه / ۱۲ اسفند ۹۴

«پرواز» با «همای رحمت»

شاهیان- چهارباغی‌ها در هفدهمین قرار خود به محله‌های پروین اعتصامی و عسکریه در منطقه ما آمدند تا با تاریخ و هویتِ دو المان برجسته شهر مشهد بیشتر آشنا شوند.

تقسیم زندگی

خیریه منتظرین ولیعصر(عج) که از غرب تا شرق مشهد را ‌پوشش‌ می‌دهد، در محله استاد یوسفی قرار دارد

چهارشنبه / ۱۲ اسفند ۹۴

تقسیم زندگی

خیریه منتظرین ولیعصر(عج)، ازجمله خیریه‌های نام‌‌آشنا و فعال در مشهد است که از 22سال ‌قبل، هم‌زمان با ساخت مسجد المنتظر در محله استاد‌یوسفی، فعالیتش را آغاز کرده‌ است.

طبق‌های توت احوال یک محله را شیرین می‌کرد

قصه مسجد شصت‌وچهارساله «گل‌ختمی» سابق، از وقف کبل علی تا امروز

سه شنبه / ۱۱ اسفند ۹۴

طبق‌های توت احوال یک محله را شیرین می‌کرد

آزیتا حسین زاده- پیشینه مسجد و حسینیه ابوالفضلی (گل‌ختمی سابق) به سال‌1330 برمی‌گردد؛ یعنی کمی ‌بعد از زمانی که کربلایی‌علی خلیلی‌پور، واقف و بنیان‌گذار مسجد و از اهالی قدیمی محله گل‌ختمی، این نیت از ذهنش گذشت که قید سفر دوم به کربلا را بزند و برای پاسداری از دین و مذهبش، تصمیمی مهم بگیرد؛ آخر در آن زمان محله گل‌ختمی هیچ مسجدی نداشت.