سنت خانه‌تکانی ایرانی در مانور پاک‌سازی با همکاری شهرداری منطقه‌۱۲ و میراث فرهنگی، شهر تاریخی توس به استقبال زائران رفت؛

سنت خانه‌تکانی ایرانی در مانور پاک‌سازی

گردش در نوروز ویژه شما که در فروردین امسال قصد سفر ندارید؛

گردش در نوروز

ساختمان جادویی درباره ایستگاه راه‌آهن مشهد بیشتر بدانیم؛

ساختمان جادویی

نگین سبزِ انگشتر مشهد معرفی باغ وکیل‌آباد میراث ماندگار حاج حسین آقای ملک؛

نگین سبزِ انگشتر مشهد

اینجا معلولیت محدودیت هم هست

سفری کوتاه به «پردیس» فرشتگانی که مدت‌هاست رنگ آسمان را ندیده‌اند اینجا معلولیت محدودیت هم هست

چهارشنبه / ۲۰ آبان ۹۴

اینجا معلولیت محدودیت هم هست

به هر بخش «مرکز نگهداری معلولان ذهنی دختر بی‌سرپرست پردیس» که داخل می‌شوم، دخترکانی معصوم را روی تخت‌ها می‌بینم که با نگاهی عمیق در چشمانم خیره می‌شوند؛ نگاهی که سرشار از ناگفته‌های بسیار است. در چشم‌ بچه‌های معلول، شعر زندگانی را، با آهنگ کودکانه محزونی.... می‌خوانم و سکوتشان را.... که فریاد تلخِ نقص خلقت است.

امنیت گمشده و تقاطع حادثه‌آفرین

اهالی تپل‌محله این روزها از دو مشکل بیشتر گلایه دارند

پنجشنبه / ۱۴ آبان ۹۴

امنیت گمشده و تقاطع حادثه‌آفرین

به‌دنبال تماس‌های مکرر جمعی از اهالی تپل‌محله و گلایه‌هایشان از تصادف‌هایی که در این محله رخ می‌دهد، چهارمین گزارش‌ «کوچه‌‌به‌‌کوچه‌» شهرآرامحله ثامن را به مشکل این محله و حرف اهالی آن اختصاص دادیم.

دیواری که آوار شد

غزل مولانا

پنجشنبه / ۱۴ آبان ۹۴

دیواری که آوار شد

صدای تلاوت قرآن پیش از صلات ظهر، از بلندگوهای مسجد تهرانی‌ها در فضا می‌پیچد. در این ساعت از روز رفت‌وآمد اهالی و رهگذران بیشتر شده است. جمعیت و خودروها در تقاطع تپل‌محله به هم گره خورده‌اند؛ همان تقاطعی که گلایه اهالی از تصادف‌های مکرر آن، ما را برای تهیه گزارش به اینجا کشانده است. شلوغی غیرعادی است؛ در دل دعا می‌کنم برای کسی اتفاقی نیفتاده باشد.

تیشه‌ای دیگر به ریشه توس

بعد از دکل‌های برق، حالا نوبت معادن شن و ماسه است تا مانع ثبت جهانی توس شوند

پنجشنبه / ۱۴ آبان ۹۴

تیشه‌ای دیگر به ریشه توس

سال1385 بود که خبر نصب دکل‌های برق و مخدوش‌ شدن منظر آرامگاه فردوسی، برق سه‌فاز از سر دوستداران توس پراند. از آن تاریخ به بعد وعده‌های بسیاری را مدیران وقت برای جابه‌جایی دکل‌ها و حل معضل ثبت جهانی توس دادند، اما حالا پس از 9سال نه‌تنها دکل‌ها همچنان پابرجا باقی‌مانده و چونان شاخی در چشم بازدیدکنندگان حکیم فرزانه توس فرومی‌روند که تیشه‌ای دیگر به ریشه توس خورده و حریم آن درحال بلعیده‌ شدن است.

«صابر»ی‌ها صبوری کنند...

معضل بافت فرسوده شهرک صابر حل می‌‌شود

چهارشنبه / ۱۳ آبان ۹۴

«صابر»ی‌ها صبوری کنند...

یاد دوران کودکی و عیدهای آن زمان، شور و نشاط روز اول عید و رفتن به خانه مادربزرگ، تقریبا در ذهن همه ما خاطرات خوبی به‌جای گذاشته و محال است کسی کوچه‌پس‌کوچه‌های پیچ‌درپیچ و سنگ‌فرش‌شده و باریک و تاک‌های آویزان از دیوارهای خشتی، خانه‌های بزرگ و قدیمی و درهای چوبی بزرگی که در خود هزاران خاطره از زمان‌های دور را تداعی می‌‌کند، به فراموشی بسپارد.

مشهدی‌زدایی

نتیجه طرح نوسازی در اطراف حرم به تعبیر معاون فرهنگی‌اجتماعی شهرداری مشهد / شهرداری حتی باید سوبسید بدهد که رفته‌ها برگردند

پنجشنبه / ۷ آبان ۹۴

مشهدی‌زدایی

هفته گذشته، نشست مشترکی میان مدیران فرهنگی منطقه ثامن و معاون فرهنگی‌اجتماعی شهرداری مشهد برگزار شد؛ نشستی که تصمیم‌گیران فرهنگی شهرداری را به منطقه ثامن آورد تا ضمن بررسی ظرفیت‌های فرهنگی منطقه، راهکارهای مشترکی نیز برای کاهش آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی منطقه ما اتخاذ کنند. شهرآرامحله ثامن در همین راستا دو گفتگو انجام داد؛

شما بلندتر از این نمی‌شوید؛ بهتر چطور؟

همراه با آرزوهای والیبالیست نوجوانی که در کوچه جوادیه قد کشیده‌است

پنجشنبه / ۷ آبان ۹۴

شما بلندتر از این نمی‌شوید؛ بهتر چطور؟

شاید دور نباشد روزی که ما مشهدی‌ها و به‌خصوص ثامنی‌ها افتخار کنیم به یکی از بچه‌های محله‌مان که با هنرنمایی و بازی‌های زیبایش در تیم ملی والیبال افتخارآفرین است؛ کسی که هرگز فراموش نمی‌کند از یکی از محروم‌ترین مناطق ورزشی این شهر بلند شده و قدکشیدن را بلد شده است.

«توس سفلی» و «اسلامیه» ماندگار شدند

پس از سال‌ها بلاتکلیفی، شورای احیای توس تصمیم به مشارکت با مردم گرفت

پنجشنبه / ۷ آبان ۹۴

«توس سفلی» و «اسلامیه» ماندگار شدند

بحث جابه‌جایی روستاهای «توس سفلی» و «علیا» و آزادسازی زمین عرصه توس، از همان روزهای اولِ تشکیل شورای احیای توس در سال78 مطرح شد؛ در همان جلسه، در زمینه سرنوشت روستای «اسلامیه» هم مقرر شد جمعیت این روستا افزایش نیابد و مجوز ساخت‌وساز بیشتر داده نشود اما گذشت زمان نشان داد که روی‌گرداندن مردم از نهادهای دولتی و پرداختن به کارهای غیرمجاز، تنها دستاورد این تصمیم‌گیری بوده و برای توس هم جز منظری زشت و خطرآفرین، عایدی دیگر نداشته است.

به امید آبادی شهرنشین شدیم

سایه برج‌های ارتفاعات جنوب این روزها بر سر روستای «کلاته‌سرهنگ» سنگینی می‌کند

چهارشنبه / ۶ آبان ۹۴

به امید آبادی شهرنشین شدیم

در انتهای شهرک طالقانی، بعد از عبور از ساختمانی که مربوط به شرکت سرمایه‌گذاری توسعه‌شهری توس‌گستر است، از یک راه پرپیچ‌وخم خاکی عبور می‌کنی و در سراشیبی قرار می‌گیری که روستای کوچکی را در دل خود پنهان کرده است، با خانه‌هایی کوچک و چسبیده به‌هم و نمای کاهگلی.

یک محله همت برای برگزاری هیئت

پرچم حضرت علی‌اصغر(ع) در مراسم شام غریبان هیئت «راهیان علقمه» متوسل به حیدر کرّار به اهتزاز درآمد

سه شنبه / ۵ آبان ۹۴

یک محله همت برای برگزاری هیئت

دقایقی از ساعت18 گذشته است. وارد حیاط منزل یکی از ساکنان محله صدر می‌شویم. چند خانم پای دیگ بزرگی ایستاده‌اند و مشغول صاف کردن برنج هستند. تعداد زیادی سبد که برنج آبکشی‌شده در آن‌هاست، روی پایه‌هایی شبیه نردبان قرار گرفته تا این سبدها مستقیم روی زمین نباشد.

پیمـان بـا حسیـن(ع)

حال و هوای آدم‌هایی که زندگی‌شان را با نذر کردن در محرم تغییر داده‌اند

دوشنبه / ۴ آبان ۹۴

پیمـان بـا حسیـن(ع)

یک گزارش تکراری، از روزهایی که هر سال تکرار تازه‌ای دارد؛ از مردمانی که در چنین روزهایی گردهم می‌آیند؛ با لباس‌هایی که یک‌دست سیاه است، با سربندهایی سبز، با چشمانی خیس و غم‌بار و با دست‌هایی که روی سینه می‌کوبد و زمزمه‌هایی که به گوش می‌رسد.

قیام عاشورا به روایت گروه تعزیه‌خوانی‌ جوانان بنی‌هاشم(ع)

چهارشنبه / ۲۹ مهر ۹۴

قیام عاشورا به روایت گروه تعزیه‌خوانی‌ جوانان بنی‌هاشم(ع)

این روزها، روزهای دلتنگی است؛ روزهایی که یادآور واقعه‌ای تاریخی است. واقعه جانگدازی که از یادآوری صحنه‌های غمبارش، اشک در چشمانت حلقه می‌زند و به یاد دلاورمردی‌ها و سختی‌های سالاری می‌افتی که با فدا کردن جان خود و خانواده‌اش‌، اسلام را زنده نگه‌داشت.

خانه‌نشینی‌ فرهنگ

7هزار جلد کتاب در کتابخانه کانون فرهنگی آیت‌ا... شهیدمطهری محله ابوذر در حال خاک خوردن است

سه شنبه / ۲۸ مهر ۹۴

خانه‌نشینی‌ فرهنگ

چند میز و صندلی در سالنی بزرگ چیده شده و قفسه‌های کتاب، دورتادور این سالن را پوشانده است؛ قفسه‌هایی پر از کتاب‌های متنوع با موضوعات مختلف که پاسخ‌گوی نیاز سنین کودکی تا بزرگ‌سالی است.