خبردار، به‌احترام سردار نقاشی دیواری بزرگ سردار قاسم سلیمانی در منطقه ما تحسین‌ها را برانگیخته است؛

خبردار، به‌احترام سردار

نیروگاه‌داری خانگی تلاش شهرداری منطقه ۱۲ با همراهی پژوهشکده هواخورشید برای پاک نگاه‌داشتن هوا؛

نیروگاه‌داری خانگی

دری گشوده به روی کتاب‌خوان‌ها آشنایی با کتابخانه شهیدمطهری در محله المهدی؛

دری گشوده به روی کتاب‌خوان‌ها

زمین لرزان! روایت پرتکرار بافت فرسوده و زلزله، بازهم به خیر گذشت ولی باید فکری اساسی کرد؛

زمین لرزان!

ضیـافت امام کریـم در دیـار امام رئـوف

با 2تن از مدیران موکب امام‌حسن‌مجتبی(ع) که در جاده‌های منتهی به منطقه ما به زائران پیاده خدمت کردند

سه شنبه / ۲۴ آذر ۹۴

ضیـافت امام کریـم در دیـار امام رئـوف

حمیده وحیدی- چندسالی است که سنت حسنه پیاده‌روی به حرمین شریفین، همه‌گیر شده است و با نزدیک شدن به روزهای عاشورا، اربعین و دهه آخر ماه صفر، این حرکت جمعی بیشتر به‌چشم می‌آید، حتی سرمای هوا در عشق به اهل‌بیت(ع) ذوب می‌شود و جمعیت زیادی از شهرهای دور و نزدیک، قامت راست می‌کنند تا به پابوسی بهترین بندگان خدا بروند.

به امید، «گرم‌مان» کنید

گزارشی میدانی از کارتن‌خواب‌هایی که سرمای زمستان امسال را بدون داشتن جا و مکان سر می‌کنندو چشم به حمایت مردم و مسئولان دارند

دوشنبه / ۲۳ آذر ۹۴

به امید، «گرم‌مان» کنید

تعدادشان زیاد است و همه‌جا هم دیده می‌شوند اما پاتوق و استراحتگاهشان چند جا بیشتر نیست؛ «پشت دباغی و مرغداری»، «آخر نیزه»، «انتهای سخاوت»، «کال گلشهر»، «مهرآباد»، «عیش‌آباد» و «مهدی‌آباد».

رویشی به‌نام رویش

با گروه سرود حرفه‌ای محله میثم

یکشنبه / ۲۲ آذر ۹۴

رویشی به‌نام رویش

گروه سرود ازجمله‌فعالیت‌های ویژه و جذاب فرهنگی‌مسجدی است که به‌خصوص در اوایل انقلاب یکی از موج‌های ویژه هنری نیروهای انقلاب بود؛ البته باید گفت متاسفانه فعالان فرهنگی و مسجدی امروز از این ظرفیت جذاب هنری و مردمی غافل شده‌اند.

مطب اختصاصی  که نسخه قرآنی می‌پیچد

آشنایی با دارالقرآن کوثر محله فاطمیه که آموزش را با پرورش همراه کرده است

یکشنبه / ۲۲ آذر ۹۴

مطب اختصاصی که نسخه قرآنی می‌پیچد

قدمت چندانی ندارد اما در همین سه‌سال که فعالیت جدی قرآنی خود را آغاز کرده، اقدامات خوبی انجام داده است. کارهایی که محور آن، قرآن است و در همین مدت کم، دانش‌آموزان فراوانی را به خود جذب کرده است.

فردا دیر است

گزارشی از وضعیت اسف‌بار دیوارهای هزارساله توس

یکشنبه / ۸ آذر ۹۴

فردا دیر است

شاید اکنون با تماشای تبلیغ خیار و بادمجان که با رنگ و خطی نازیبا روی دیوار هزارساله توس خودنمایی می‌کند، یا شکافی به هیبت یک انسان که برای سهولت رفت‌وآمد، در دیوار ایجاد شده و همچنین خانه‌هایی که دیواربه‌دیوار تاریخ و حتی برروی آن ساخته شده، بتوان به قول «خیام» و «شهید بلخی»، بر روی باره توس نشست و گفت: افسوس! افسوس! اما بی‌شک اگر اوضاع به همین منوال سپری شود، تا چندسال آینده، دیگر چیزی از باره، برای افسوس خوردن هم باقی نخواهد ماند.

در انتظار بودجه

مشکلات خیابان «مقداد»؛ از ترافیک سنگین تا آسفالت فرسوده

یکشنبه / ۸ آذر ۹۴

در انتظار بودجه

هفته گذشته بود که یکی از اهالی قدیمی محله مقداد به دفتر شهرآرامحله منطقه3 آمد و گوشه‌ای از مشکلات محله‌اش را منعکس کرد. مشکلاتی که به باور او، شهرداری می‌تواند همه آن‌ها را رفع و چهره نازیبای محله را زیبا کند و آرامش را به آنجا برگرداند. برای اینکه از نزدیک درجریان مشکلات اهالی خیابان مقداد در محله رسالت قرار بگیریم، با حضور در محل، پای حرف‌های اهالی نشستیم؛ سپس پیگیر مسائل مطرح‌شده ازسوی شهرداری شدیم.

سربازان ولی عصر(عج)

گفتگو با اعضای پایگاه بسیج محله استادیوسفی که به‌عنوان پایگاه اسوه در سطح استان شناخته‌ شده‌ است

چهارشنبه / ۴ آذر ۹۴

سربازان ولی عصر(عج)

از زمان شکل‌گیری بسیج پس‌از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا به فرمان امام‌خمینی(ره) که در تاریخ 5 آذر سال1358 اتفاق‌ افتاد، تا امروز، بیش‌از سه دهه‌ گذشته است و حالا این ارتش 20میلیونی که تبدیل به ارتش بزرگ‌تری برای پیشبرد امور فرهنگی و اجتماعی و نیز مقابله‌با جنگ نرم شده‌ است، قشر نوجوان، جوان و بزرگ‌سال را در میان اعضای خود دارد.

مسجد نظریافته

«سهله» سرشور به‌ دلیل مجاورت با حرم مطهر و رفت‌و آمد علمای وقت، اشتهار یافته است

سه شنبه / ۳ آذر ۹۴

مسجد نظریافته

سرشور، شهر قدیمی‌هاست و به گفته اهالی محله، مومن‌نشین. شهر مسجد است و مناره و گنبد. شهری که پیاده و سواره‌اش از یک مکان می‌گذرد؛ هتل‌ها با ارتفاع زیاد و بلند و جدید به‌صف کنار خانه‌های آجرفرش و قدیمی و کهنه ایستاده‌اند تا نگاه هر زائر و عابری را به وقت گذشتن از کوچه‌ها روی خود بلغزانند.

دردسرهای محله دنج

گزارشی از وضعیت موجود شهرک ابوذر

سه شنبه / ۳ آذر ۹۴

دردسرهای محله دنج

باید پلیس‌راه را از سر بگذرانی و چندکیلومتری جاده قدیم نیشابور را با ماشین طی کنی تا برسی به محله‌ای که قدمتش به قبل از انقلاب می‌رسد و زمانی به پاریس کوچولوی مشهد معروف بود و هرکس می‌خواست محله نمونه‌ای را بین مشهدی‌های 50سال پیش نشان دهد، از آن نام می‌برد.

ای که دستت می‌رسد، کاری بکن

مسجد صدساله قلعه‌کهنه در محله گلشهر با اجرایی نشدن وعده‌های مسئولان در حال تخریب است

دوشنبه / ۲ آذر ۹۴

ای که دستت می‌رسد، کاری بکن

نیمه مهرماه سال جاری بود که شهردار مشهد از تخصیص ۷۲میلیاردو۴۹۰میلیون ریال اعتبار برای ساخت، بازسازی و مرمت مساجد سطح شهر خبر داد، این در حالی است که تعدادی از این مساجد با وضعیت بحرانی تخریب روبه‌رو هستند و هنوز خبری از اجرای این طرح نیست.

حفاظت از «حفظ قرآن»

گزارشی از فعالیت مرکز تخصصی حفظ قرآن کریم استان خــراسان رضوی در منطقه 11

پنجشنبه / ۲۸ آبان ۹۴

حفاظت از «حفظ قرآن»

حفظ قرآن از همان روزی که آیات الهی بر قلب مبارک پیامبر(ص) نازل گردید، آغاز شد و پیامبر اکرم(ص) نخستین حافظ قرآن بودند. در صدر اسلام حفظ آيات الهي نخستين گام در راه نگاهباني از قرآن به شمار ميآمد، زيرا از يك سو خط آن روز كوفي بود و به سبب نداشتن نقطه و اعراب به شكلهاي مختلف خوانده ميشد و از سوي ديگر تقريباً همهي مردم بيسواد بودند و تنها با حفظ قرآن می‌شد آن را حفظ کرد. در واقع اولين مرحله، مرحلهي قرائت و به خاطرسپاري قرآن بود و مرحلهي كتابت بعد از آن تحقق يافت. اولین حافظان قرآن پس از پیامبر(ص)، صحابه ایشان بودند که وقتی حضرت در نماز و هر فرصتي كه پيش ميآمد قرآن را با صداي بلند ميخواندند، صحابه نيز همراه ایشان به فراگيري و حفظ آن ميپرداختند و برای این کار علاوه بر نیت حفظ قرآن، در پی کسب ثواب نیز بودند.

جلوی تخریب را بگیرید

درخواست معاون فرهنگی شهرداری مشهد از رسانه ها برای حسینیه های منطقه ثامن

پنجشنبه / ۲۸ آبان ۹۴

جلوی تخریب را بگیرید

معاون فرهنگی شهرداری مشهد، چند روز پس‌از بازدید از منطقه ثامن و مسجد قدیمی مرویها، در نشستی خبری شرکت کرد.

پدر، مادر ، ما متهمیم!

نشستی با مسئولان کتابخانه مسجد امیرالمومنین(ع) که از کتابخانه خود می‌گویند و از نامهربانی با یار مهربان

پنجشنبه / ۲۸ آبان ۹۴

پدر، مادر ، ما متهمیم!

صحبت از کتاب و کتاب خوانی که به میان می‌آید، خیلی‌ها کاسه چه کنم دست می‌گیرند، از سرانه پایین مطالعه و از تیراژ ناچیز کتاب که به زیر 400 نسخه در هر چاپ رسیده است گلایه می‌کنند.