بچه‌هـا! تـرافیک در ابتدای خیابان خلج، بوستانی افتتاح شده است که شهر آرزو‌هاست؛

بچه‌هـا! تـرافیک

غُصه «شهر قِصه» تنها سینمای گلشهر کاملا تخریب شده و صاحبش می‌گوید به خاطر مشکلات زیادی، قرار است به‌زودی تبدیل به رستوران شود؛

غُصه «شهر قِصه»

زندگی در دل حرم دربارۀ مدرسۀ خیراتخان که سال‌هاست به شکل دیگری پذیرای طلاب است؛

زندگی در دل حرم

دیوار مهربان همسایه

دیواری که در وکیل آباد46 عشق و محبت را مبادله می‌کند

چهارشنبه / ۱۶ دی ۹۴

دیوار مهربان همسایه

دیوار است اما نه از جنس سخت و آجر، دیوار است نه از جنس فاصله، بلکه از جنس مهربانی و نزدیکی آدم‌ها به یکدیگر. دیواری که با شروع فصل سرما بر سر این شهر سایه انداخت. در یکی از روزهای سرد زمستانی که بارانش همه‌جای شهر را بهاری کرده بود، باران مهربانی نیز از درودیوار خانه همسایه‌ای مهربان در وکیل‌آباد46 باریدن گرفت؛ بارانی که قرار است از طریق این دیوار، بر دست‌های نیازمندان ببارد؛ دیواری که بتواند با نیازمندان، حسی مشترک برقرار کند.

حسینیه عروس و داماد

خانه زن و شوهر جوانی که در شب میلاد امام‌علی(ع) بر اثر نشتی گاز فوت کردند، وقف خیریه و حسینیه‌ای به نام این حضرت شده است

سه شنبه / ۱۵ دی ۹۴

حسینیه عروس و داماد

محله‌ای بعد از محله ابوذر وجود دارد که شاید حتی کسانی که در منطقه7 ساکن‌‌ هستند، نیز از آن اطلاعی نداشته باشند یا در حد اسم با آن آشنا باشند؛ محله‌ای که حدود 30سال پیش با ساکن شدن کمتر از 10خانوار پا گرفت و شامل چند کوچه بیشتر نبود. ساکنانش در ابتدا آب و برق و گاز نداشتند و تامین همه این انرژی‌ها به‌سختی صورت می‌گرفت.

قربانیان غریب

درباره جنگ ظفار و شماری از کشته‌شدگان آن که امروز محل دفنشان در باغ دوم آرامستان خواجه‌ربیع واقع شده است

یکشنبه / ۱۳ دی ۹۴

قربانیان غریب

اگر از قدیمی‌های محله خواجه‌ربیع بپرسید که مزار قربانیان ایرانی شورش ظُفار کجاست، هنوز صحبت‌تان تمام نشده، به باغ دوم آرامستانِ این محله هدایت‌تان می‌کنند و درِ قهوه‌ای‌رنگی را نشان می‌دهند که به زیرزمینی منتهی می‌شود...

وحدت یعنی محترم شمردن مقدسات یکدیگر

در نشست مولوی اهل سنت و روحانی شیعه محله مهدی‌آباد به‌مناسبت هفته وحدت تاکید شد

دوشنبه / ۷ دی ۹۴

وحدت یعنی محترم شمردن مقدسات یکدیگر

منطقه5 مشهد از مناطق شهری است که برادران سنی و شیعه در کنار هم زندگی می‌کنند. در این میان، محله مهدی‌آباد با 300خانوار اهل سنت بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است.

غزل غم‌انگیزغزالی

زمزمه‌های احیای مقبره امام محمدغزالی تا سال 2017

پنجشنبه / ۳ دی ۹۴

غزل غم‌انگیزغزالی

سوم دی از دو نظر برای توس ممتاز است؛ یکی تولد فردوسی و دیگری وفات غزالی؛ دو تن از بزرگ‌ترین مردان جهان که هر دو از توس برخاسته‌ و در توس نیز دفن شده‌اند. آرامگاه فردوسی با کمک آدرس دقیقی که از محل دروازه رزان برجای مانده، در سال1313 شناسایی و ساخته شد، اما با وجود کاوش‌های بسیار تا سال74 خبری از آرامگاه امام محمد غزالی نبود، تااینکه در این سال مقبره‌ای از دل خاک بیرون کشیده شد و برخی باستان‌شناسان و تاریخ‌دانان شهر آن را به امام محمد غزالی نسبت دادند. به‌مناسبت سالروز وفات وی، نگاهی به زندگی‌نامه و محل دفن ابوحامد محمد غزالی می‌اندازیم.

خدمت به مردم یا خدمت به تبلیغات؟!

داستان پدید آمدن سازه عبوری پل عابر پیاده خیابان بهجت یک سوال دارد

پنجشنبه / ۳ دی ۹۴

خدمت به مردم یا خدمت به تبلیغات؟!

شاید نزدیک به یک ماه باشد که سروکله سازه یک پل عابر پیاده در خیابان بهجت پیدا شده است؛ سازه‌ای که به‌جرئت می‌توان از لفظ «پدید آمدن» برای آن استفاده کرد؛ چرا‌که بعد‌از تثبیت فنداسیون پایه، یک‌شبه ساخته شد. شاید همین پدید‌آمدن بود که سوالات زیادی در ذهن مردم منطقه و اهالی خیابان بهجت ایجاد کرد. از همین‌رو، شهرآرامحله منطقه ثامن برای روشن‌شدن ابعاد مختلف حضور سازه این پل در نزدیکی باغ‌موزه نادری، گفتگوهایی انجام داده که تقدیم شما می‌شود.

کلنگ سـاخت  مـدارس معـارف اسلامی بر  زمین حاشیه شهر

دوشنبه / ۳۰ آذر ۹۴

کلنگ سـاخت مـدارس معـارف اسلامی بر زمین حاشیه شهر

کلنگ آغاز عملیات اجرایی ساخت مدارس شهیدمطهری در شهرک شهیدرجایی به زمین خورد. این اتفاق یعنی قرار است کار فرهنگی بزرگی در این محدوده آسیب‌دیده حاشیه شهر انجام شود؛ محدوده‌ای که ناآگاهی مردم و به‌انحراف‌کشیده‌شدن برخی مسائل مذهبی، ضرورت توجه جدی‌به آسیب‌های آن را دوچندان می‌کند. جامعه‌شناسان معتقدند ضعف آگاهی در مناطق حاشیه‌ای وکم‌برخوردار، زمینه را برای بروز بسیاری دیگر از مشکلات مثل آسیب‌های فرهنگی‌اجتماعی هموار می‌کند. این مسائل شاخه‌های بنیادین فرهنگی، دینی و حتی اعتقادی مردم را نشانه گرفته است.

ضیـافت امام کریـم در دیـار امام رئـوف

با 2تن از مدیران موکب امام‌حسن‌مجتبی(ع) که در جاده‌های منتهی به منطقه ما به زائران پیاده خدمت کردند

سه شنبه / ۲۴ آذر ۹۴

ضیـافت امام کریـم در دیـار امام رئـوف

حمیده وحیدی- چندسالی است که سنت حسنه پیاده‌روی به حرمین شریفین، همه‌گیر شده است و با نزدیک شدن به روزهای عاشورا، اربعین و دهه آخر ماه صفر، این حرکت جمعی بیشتر به‌چشم می‌آید، حتی سرمای هوا در عشق به اهل‌بیت(ع) ذوب می‌شود و جمعیت زیادی از شهرهای دور و نزدیک، قامت راست می‌کنند تا به پابوسی بهترین بندگان خدا بروند.

به امید، «گرم‌مان» کنید

گزارشی میدانی از کارتن‌خواب‌هایی که سرمای زمستان امسال را بدون داشتن جا و مکان سر می‌کنندو چشم به حمایت مردم و مسئولان دارند

دوشنبه / ۲۳ آذر ۹۴

به امید، «گرم‌مان» کنید

تعدادشان زیاد است و همه‌جا هم دیده می‌شوند اما پاتوق و استراحتگاهشان چند جا بیشتر نیست؛ «پشت دباغی و مرغداری»، «آخر نیزه»، «انتهای سخاوت»، «کال گلشهر»، «مهرآباد»، «عیش‌آباد» و «مهدی‌آباد».

رویشی به‌نام رویش

با گروه سرود حرفه‌ای محله میثم

یکشنبه / ۲۲ آذر ۹۴

رویشی به‌نام رویش

گروه سرود ازجمله‌فعالیت‌های ویژه و جذاب فرهنگی‌مسجدی است که به‌خصوص در اوایل انقلاب یکی از موج‌های ویژه هنری نیروهای انقلاب بود؛ البته باید گفت متاسفانه فعالان فرهنگی و مسجدی امروز از این ظرفیت جذاب هنری و مردمی غافل شده‌اند.

مطب اختصاصی  که نسخه قرآنی می‌پیچد

آشنایی با دارالقرآن کوثر محله فاطمیه که آموزش را با پرورش همراه کرده است

یکشنبه / ۲۲ آذر ۹۴

مطب اختصاصی که نسخه قرآنی می‌پیچد

قدمت چندانی ندارد اما در همین سه‌سال که فعالیت جدی قرآنی خود را آغاز کرده، اقدامات خوبی انجام داده است. کارهایی که محور آن، قرآن است و در همین مدت کم، دانش‌آموزان فراوانی را به خود جذب کرده است.

فردا دیر است

گزارشی از وضعیت اسف‌بار دیوارهای هزارساله توس

یکشنبه / ۸ آذر ۹۴

فردا دیر است

شاید اکنون با تماشای تبلیغ خیار و بادمجان که با رنگ و خطی نازیبا روی دیوار هزارساله توس خودنمایی می‌کند، یا شکافی به هیبت یک انسان که برای سهولت رفت‌وآمد، در دیوار ایجاد شده و همچنین خانه‌هایی که دیواربه‌دیوار تاریخ و حتی برروی آن ساخته شده، بتوان به قول «خیام» و «شهید بلخی»، بر روی باره توس نشست و گفت: افسوس! افسوس! اما بی‌شک اگر اوضاع به همین منوال سپری شود، تا چندسال آینده، دیگر چیزی از باره، برای افسوس خوردن هم باقی نخواهد ماند.

در انتظار بودجه

مشکلات خیابان «مقداد»؛ از ترافیک سنگین تا آسفالت فرسوده

یکشنبه / ۸ آذر ۹۴

در انتظار بودجه

هفته گذشته بود که یکی از اهالی قدیمی محله مقداد به دفتر شهرآرامحله منطقه3 آمد و گوشه‌ای از مشکلات محله‌اش را منعکس کرد. مشکلاتی که به باور او، شهرداری می‌تواند همه آن‌ها را رفع و چهره نازیبای محله را زیبا کند و آرامش را به آنجا برگرداند. برای اینکه از نزدیک درجریان مشکلات اهالی خیابان مقداد در محله رسالت قرار بگیریم، با حضور در محل، پای حرف‌های اهالی نشستیم؛ سپس پیگیر مسائل مطرح‌شده ازسوی شهرداری شدیم.