غُصه «شهر قِصه» تنها سینمای گلشهر کاملا تخریب شده و صاحبش می‌گوید به خاطر مشکلات زیادی، قرار است به‌زودی تبدیل به رستوران شود؛

غُصه «شهر قِصه»

زندگی در دل حرم دربارۀ مدرسۀ خیراتخان که سال‌هاست به شکل دیگری پذیرای طلاب است؛

زندگی در دل حرم

موزه یا نمایشگاهی از عکس‌های مرمتی؟ مرمت کاروانسرای رباط همچنان بلاتکلیف مانده و برنامه‌ای برای رونق موزه زائر از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان وجود ندارد؛

موزه یا نمایشگاهی از عکس‌های مرمتی؟

طرح اصلاحی نمرۀ قبولی نگرفت بررسی ابعاد اجتماعی و فرهنگی طرح نوسازی با حضور اساتید دانشگاه؛

طرح اصلاحی نمرۀ قبولی نگرفت

قربانیان غریب

درباره جنگ ظفار و شماری از کشته‌شدگان آن که امروز محل دفنشان در باغ دوم آرامستان خواجه‌ربیع واقع شده است

یکشنبه / ۱۳ دی ۹۴

قربانیان غریب

اگر از قدیمی‌های محله خواجه‌ربیع بپرسید که مزار قربانیان ایرانی شورش ظُفار کجاست، هنوز صحبت‌تان تمام نشده، به باغ دوم آرامستانِ این محله هدایت‌تان می‌کنند و درِ قهوه‌ای‌رنگی را نشان می‌دهند که به زیرزمینی منتهی می‌شود...

وحدت یعنی محترم شمردن مقدسات یکدیگر

در نشست مولوی اهل سنت و روحانی شیعه محله مهدی‌آباد به‌مناسبت هفته وحدت تاکید شد

دوشنبه / ۷ دی ۹۴

وحدت یعنی محترم شمردن مقدسات یکدیگر

منطقه5 مشهد از مناطق شهری است که برادران سنی و شیعه در کنار هم زندگی می‌کنند. در این میان، محله مهدی‌آباد با 300خانوار اهل سنت بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است.

غزل غم‌انگیزغزالی

زمزمه‌های احیای مقبره امام محمدغزالی تا سال 2017

پنجشنبه / ۳ دی ۹۴

غزل غم‌انگیزغزالی

سوم دی از دو نظر برای توس ممتاز است؛ یکی تولد فردوسی و دیگری وفات غزالی؛ دو تن از بزرگ‌ترین مردان جهان که هر دو از توس برخاسته‌ و در توس نیز دفن شده‌اند. آرامگاه فردوسی با کمک آدرس دقیقی که از محل دروازه رزان برجای مانده، در سال1313 شناسایی و ساخته شد، اما با وجود کاوش‌های بسیار تا سال74 خبری از آرامگاه امام محمد غزالی نبود، تااینکه در این سال مقبره‌ای از دل خاک بیرون کشیده شد و برخی باستان‌شناسان و تاریخ‌دانان شهر آن را به امام محمد غزالی نسبت دادند. به‌مناسبت سالروز وفات وی، نگاهی به زندگی‌نامه و محل دفن ابوحامد محمد غزالی می‌اندازیم.

خدمت به مردم یا خدمت به تبلیغات؟!

داستان پدید آمدن سازه عبوری پل عابر پیاده خیابان بهجت یک سوال دارد

پنجشنبه / ۳ دی ۹۴

خدمت به مردم یا خدمت به تبلیغات؟!

شاید نزدیک به یک ماه باشد که سروکله سازه یک پل عابر پیاده در خیابان بهجت پیدا شده است؛ سازه‌ای که به‌جرئت می‌توان از لفظ «پدید آمدن» برای آن استفاده کرد؛ چرا‌که بعد‌از تثبیت فنداسیون پایه، یک‌شبه ساخته شد. شاید همین پدید‌آمدن بود که سوالات زیادی در ذهن مردم منطقه و اهالی خیابان بهجت ایجاد کرد. از همین‌رو، شهرآرامحله منطقه ثامن برای روشن‌شدن ابعاد مختلف حضور سازه این پل در نزدیکی باغ‌موزه نادری، گفتگوهایی انجام داده که تقدیم شما می‌شود.

کلنگ سـاخت  مـدارس معـارف اسلامی بر  زمین حاشیه شهر

دوشنبه / ۳۰ آذر ۹۴

کلنگ سـاخت مـدارس معـارف اسلامی بر زمین حاشیه شهر

کلنگ آغاز عملیات اجرایی ساخت مدارس شهیدمطهری در شهرک شهیدرجایی به زمین خورد. این اتفاق یعنی قرار است کار فرهنگی بزرگی در این محدوده آسیب‌دیده حاشیه شهر انجام شود؛ محدوده‌ای که ناآگاهی مردم و به‌انحراف‌کشیده‌شدن برخی مسائل مذهبی، ضرورت توجه جدی‌به آسیب‌های آن را دوچندان می‌کند. جامعه‌شناسان معتقدند ضعف آگاهی در مناطق حاشیه‌ای وکم‌برخوردار، زمینه را برای بروز بسیاری دیگر از مشکلات مثل آسیب‌های فرهنگی‌اجتماعی هموار می‌کند. این مسائل شاخه‌های بنیادین فرهنگی، دینی و حتی اعتقادی مردم را نشانه گرفته است.

ضیـافت امام کریـم در دیـار امام رئـوف

با 2تن از مدیران موکب امام‌حسن‌مجتبی(ع) که در جاده‌های منتهی به منطقه ما به زائران پیاده خدمت کردند

سه شنبه / ۲۴ آذر ۹۴

ضیـافت امام کریـم در دیـار امام رئـوف

حمیده وحیدی- چندسالی است که سنت حسنه پیاده‌روی به حرمین شریفین، همه‌گیر شده است و با نزدیک شدن به روزهای عاشورا، اربعین و دهه آخر ماه صفر، این حرکت جمعی بیشتر به‌چشم می‌آید، حتی سرمای هوا در عشق به اهل‌بیت(ع) ذوب می‌شود و جمعیت زیادی از شهرهای دور و نزدیک، قامت راست می‌کنند تا به پابوسی بهترین بندگان خدا بروند.

به امید، «گرم‌مان» کنید

گزارشی میدانی از کارتن‌خواب‌هایی که سرمای زمستان امسال را بدون داشتن جا و مکان سر می‌کنندو چشم به حمایت مردم و مسئولان دارند

دوشنبه / ۲۳ آذر ۹۴

به امید، «گرم‌مان» کنید

تعدادشان زیاد است و همه‌جا هم دیده می‌شوند اما پاتوق و استراحتگاهشان چند جا بیشتر نیست؛ «پشت دباغی و مرغداری»، «آخر نیزه»، «انتهای سخاوت»، «کال گلشهر»، «مهرآباد»، «عیش‌آباد» و «مهدی‌آباد».

رویشی به‌نام رویش

با گروه سرود حرفه‌ای محله میثم

یکشنبه / ۲۲ آذر ۹۴

رویشی به‌نام رویش

گروه سرود ازجمله‌فعالیت‌های ویژه و جذاب فرهنگی‌مسجدی است که به‌خصوص در اوایل انقلاب یکی از موج‌های ویژه هنری نیروهای انقلاب بود؛ البته باید گفت متاسفانه فعالان فرهنگی و مسجدی امروز از این ظرفیت جذاب هنری و مردمی غافل شده‌اند.

مطب اختصاصی  که نسخه قرآنی می‌پیچد

آشنایی با دارالقرآن کوثر محله فاطمیه که آموزش را با پرورش همراه کرده است

یکشنبه / ۲۲ آذر ۹۴

مطب اختصاصی که نسخه قرآنی می‌پیچد

قدمت چندانی ندارد اما در همین سه‌سال که فعالیت جدی قرآنی خود را آغاز کرده، اقدامات خوبی انجام داده است. کارهایی که محور آن، قرآن است و در همین مدت کم، دانش‌آموزان فراوانی را به خود جذب کرده است.

فردا دیر است

گزارشی از وضعیت اسف‌بار دیوارهای هزارساله توس

یکشنبه / ۸ آذر ۹۴

فردا دیر است

شاید اکنون با تماشای تبلیغ خیار و بادمجان که با رنگ و خطی نازیبا روی دیوار هزارساله توس خودنمایی می‌کند، یا شکافی به هیبت یک انسان که برای سهولت رفت‌وآمد، در دیوار ایجاد شده و همچنین خانه‌هایی که دیواربه‌دیوار تاریخ و حتی برروی آن ساخته شده، بتوان به قول «خیام» و «شهید بلخی»، بر روی باره توس نشست و گفت: افسوس! افسوس! اما بی‌شک اگر اوضاع به همین منوال سپری شود، تا چندسال آینده، دیگر چیزی از باره، برای افسوس خوردن هم باقی نخواهد ماند.

در انتظار بودجه

مشکلات خیابان «مقداد»؛ از ترافیک سنگین تا آسفالت فرسوده

یکشنبه / ۸ آذر ۹۴

در انتظار بودجه

هفته گذشته بود که یکی از اهالی قدیمی محله مقداد به دفتر شهرآرامحله منطقه3 آمد و گوشه‌ای از مشکلات محله‌اش را منعکس کرد. مشکلاتی که به باور او، شهرداری می‌تواند همه آن‌ها را رفع و چهره نازیبای محله را زیبا کند و آرامش را به آنجا برگرداند. برای اینکه از نزدیک درجریان مشکلات اهالی خیابان مقداد در محله رسالت قرار بگیریم، با حضور در محل، پای حرف‌های اهالی نشستیم؛ سپس پیگیر مسائل مطرح‌شده ازسوی شهرداری شدیم.

سربازان ولی عصر(عج)

گفتگو با اعضای پایگاه بسیج محله استادیوسفی که به‌عنوان پایگاه اسوه در سطح استان شناخته‌ شده‌ است

چهارشنبه / ۴ آذر ۹۴

سربازان ولی عصر(عج)

از زمان شکل‌گیری بسیج پس‌از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا به فرمان امام‌خمینی(ره) که در تاریخ 5 آذر سال1358 اتفاق‌ افتاد، تا امروز، بیش‌از سه دهه‌ گذشته است و حالا این ارتش 20میلیونی که تبدیل به ارتش بزرگ‌تری برای پیشبرد امور فرهنگی و اجتماعی و نیز مقابله‌با جنگ نرم شده‌ است، قشر نوجوان، جوان و بزرگ‌سال را در میان اعضای خود دارد.

مسجد نظریافته

«سهله» سرشور به‌ دلیل مجاورت با حرم مطهر و رفت‌و آمد علمای وقت، اشتهار یافته است

سه شنبه / ۳ آذر ۹۴

مسجد نظریافته

سرشور، شهر قدیمی‌هاست و به گفته اهالی محله، مومن‌نشین. شهر مسجد است و مناره و گنبد. شهری که پیاده و سواره‌اش از یک مکان می‌گذرد؛ هتل‌ها با ارتفاع زیاد و بلند و جدید به‌صف کنار خانه‌های آجرفرش و قدیمی و کهنه ایستاده‌اند تا نگاه هر زائر و عابری را به وقت گذشتن از کوچه‌ها روی خود بلغزانند.