سرای تاریخی در معرض خطر در چهل‌سالگی بازار رضا؛

سرای تاریخی در معرض خطر

دور تند تجــاری‌سـازی گزارشی از رشد بی‌ملاحظه مراکز تجاری در خیابان کوشش و نادیده‌ گرفتن اولویت‌های ساکنان؛

دور تند تجــاری‌سـازی

بگذار بریزد، نقاشی‌اش را می‌کشیم ! حفاری اگو؛ تهدیدی جدید برای اماکن تاریخی منطقه؛

بگذار بریزد، نقاشی‌اش را می‌کشیم !

چشم اسفندیار ِ منطقه وجود گاراژهای پردردسر و صبر به سرآمده ساکنان خیابان‌های فداییان اسلام و پروین اعتصامی و بولوارهای صبا و خلج؛

چشم اسفندیار ِ منطقه

یک پاتوق برای اهل ذوق

درباره قهوه‌خانه داش‌آقا که محل اتفاق‌های مهم ادبی در مشهد قدیم است

سه شنبه / ۲۶ آبان ۹۴

یک پاتوق برای اهل ذوق

اهلِ قلمِ مشهد قدیم هنوز هم قهوه‌خانه «داش‌آقا» را به‌ خاطر دارند؛ کافه‌ای که شب‌های بلند تابستان و عصرهای سرد زمستان با یک فنجان قهوه و شنیدن چند بیت شعر از زبان رفیقی صمیمی پذیرایشان بود. همین است که تا هنوز هم می‌توانی حال‌وهوایش را توی عکس‌های سیاه‌وسفید باقی‌مانده در گوشه آلبوم ‌بسیاری از شاعران و نویسندگان پیدا کنی. یک چهاردیواری ساده که محل اتفاق‌ها و جریان‌های فکری و ادبی زمانه خود بوده؛ سقفی که حالا جایش را یک هتل چند‌طبقه‌ در خیابان جنت پر کرده است. گزارش پیش رو درباره این قهوه‌خانه معروف از زبان ادیبانی چون شفیعی‌کدکنی، حبیب‌‍‌ا... بی‌گناه، رضا افضلی، محمد‌باقر کلاهی‌اهری است.

تورقی در قفسه‌ها

نگاهی به کمبودها و ظرفیت‌های منطقه شش به‌مناسبت هفته کتاب‌خوانی

دوشنبه / ۲۵ آبان ۹۴

تورقی در قفسه‌ها

هفته کتاب‌خوانی، بهانه خوبی است برای اینکه نگاهی به امکانات، ظرفیت‌ها و کمبودهای منطقه‌مان بیندازیم. منطقه‌ای که به‌لحاظ قرارگرفتن بخش‌های زیادی از آن در محدوده حاشیه شهر، نیازمند توجه ویژه مسئولان است. برای نشان‌دادن اهمیت این موضوع، اول سعی می‌کنیم آماری از اقشار نیازمند، امکانات فرهنگی و کتابخانه ارائه ‌دهیم، بعد به معرفی یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های فرهنگی منطقه می‌پردازیم و در آخر با نویسنده کوچکی به گفتگو می‌نشینیم که می‌گوید به‌عنوان نماینده کودکان حاشیه شهر، امیدوار به نگاه مسئولان است.

کمبود منابع مالی و موضوعی؛ درد مشترک همه

شهرآرامحله وضعیت کتابخانه‌های منطقه پنج را در هفته کتاب‌خوانی بررسی می‌کند

دوشنبه / ۲۵ آبان ۹۴

کمبود منابع مالی و موضوعی؛ درد مشترک همه

منطقه5 مشهد با جمعیت 175هزار نفری خود، یکی از مناطق حاشیه‌ای و کم‌برخوردار به‌شمار می‌رود که بر اساس آخرین آمار سرشماری، میانگین سنی آن 27سال است. از کل جمعیت این منطقه، 126هزار و 248نفر باسوادند که از این میزان درمجموع 36هزار و 753دانش‌آموز و 4هزار و 523دانشجو در مقاطع فوق‌دیپلم، لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری حرفه‌ای و دکتری تخصصی مشغول تحصیل هستند. این یعنی با قشری روبه‌رو هستیم که بخش درخورتوجهی از آن دانش‌آموز و دانشجو و به تعبیری بهتر، باسوادند؛

خادم از آستان قدس ،  زمین رایگان از ما

استقبال شهرداری از پیشنهاد شهرآرامحله ثامن برای پایان سرگردانی زائران و چمدان هایشان

پنجشنبه / ۲۱ آبان ۹۴

خادم از آستان قدس ، زمین رایگان از ما

اگر اجازه بدهید، قدری از جلسه فرهنگی شما فاصله بگیریم و به دیگر موضوعات منطقه بپردازیم. در اینجا یک قانون نانوشته حاکم است و آن، اینکه با هر نهاد خدمات‌رسانی که صحبت می‌شود از‌جمله بهداشت، نیروی انتظامی، برق، گاز و... همه پاسخ‌گویی‌ خود را مشروط می‌کنند به طرح نوسازی. در حوزه فرهنگی هم این حس می‌شود؛ یعنی جاهایی که در منطقه ثامن، نیاز به فرهنگ‌سازی است، نهادهای خدمت‌رسان دیگر، جایشان خالی است. با این پیش‌زمینه برنامه‌ای دارید که بقیه نهادها نیز پای کار بیایند؟

یک منطقه و یک کتابخانه!

تنها کتابخانه عمومی منطقه12 هنوز به شیوه سنتی اداره می‌شود

پنجشنبه / ۲۱ آبان ۹۴

یک منطقه و یک کتابخانه!

منطقه12 به‌دلیل استقرار مراکز دانشگاهی مختلف چون خیام، ثامن و... و سکونت قشر جوان و تحصیل‌کرده در آن، به محیطی دانشگاهی و تحصیل‌کرده تبدیل شده است، با این وجود ساکنان این منطقه از داشتن کتابخانه‌ و محیط‌های پژوهشی، بهره و نصیب چندانی‌ ندارند. درحال‌حاضر کتابخانه بهمن واقع در سجادیه8، تنها کتابخانه عمومی موجود در منطقه است‌ که خدمات‌دهی در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی را برعهده دارد؛ کتابخانه‌ای که تنها اسم کتابخانه را یدک می‌کشد و از داشتن کمترین امکانات، محروم است. به بهانه هفته کتاب و کتاب‌خوانی، بازدیدی از این کتابخانه انجام دادیم و پای صحبت مسئولان آن نشستیم.

اینجا معلولیت محدودیت هم هست

سفری کوتاه به «پردیس» فرشتگانی که مدت‌هاست رنگ آسمان را ندیده‌اند اینجا معلولیت محدودیت هم هست

چهارشنبه / ۲۰ آبان ۹۴

اینجا معلولیت محدودیت هم هست

به هر بخش «مرکز نگهداری معلولان ذهنی دختر بی‌سرپرست پردیس» که داخل می‌شوم، دخترکانی معصوم را روی تخت‌ها می‌بینم که با نگاهی عمیق در چشمانم خیره می‌شوند؛ نگاهی که سرشار از ناگفته‌های بسیار است. در چشم‌ بچه‌های معلول، شعر زندگانی را، با آهنگ کودکانه محزونی.... می‌خوانم و سکوتشان را.... که فریاد تلخِ نقص خلقت است.

امنیت گمشده و تقاطع حادثه‌آفرین

اهالی تپل‌محله این روزها از دو مشکل بیشتر گلایه دارند

پنجشنبه / ۱۴ آبان ۹۴

امنیت گمشده و تقاطع حادثه‌آفرین

به‌دنبال تماس‌های مکرر جمعی از اهالی تپل‌محله و گلایه‌هایشان از تصادف‌هایی که در این محله رخ می‌دهد، چهارمین گزارش‌ «کوچه‌‌به‌‌کوچه‌» شهرآرامحله ثامن را به مشکل این محله و حرف اهالی آن اختصاص دادیم.

دیواری که آوار شد

غزل مولانا

پنجشنبه / ۱۴ آبان ۹۴

دیواری که آوار شد

صدای تلاوت قرآن پیش از صلات ظهر، از بلندگوهای مسجد تهرانی‌ها در فضا می‌پیچد. در این ساعت از روز رفت‌وآمد اهالی و رهگذران بیشتر شده است. جمعیت و خودروها در تقاطع تپل‌محله به هم گره خورده‌اند؛ همان تقاطعی که گلایه اهالی از تصادف‌های مکرر آن، ما را برای تهیه گزارش به اینجا کشانده است. شلوغی غیرعادی است؛ در دل دعا می‌کنم برای کسی اتفاقی نیفتاده باشد.

تیشه‌ای دیگر به ریشه توس

بعد از دکل‌های برق، حالا نوبت معادن شن و ماسه است تا مانع ثبت جهانی توس شوند

پنجشنبه / ۱۴ آبان ۹۴

تیشه‌ای دیگر به ریشه توس

سال1385 بود که خبر نصب دکل‌های برق و مخدوش‌ شدن منظر آرامگاه فردوسی، برق سه‌فاز از سر دوستداران توس پراند. از آن تاریخ به بعد وعده‌های بسیاری را مدیران وقت برای جابه‌جایی دکل‌ها و حل معضل ثبت جهانی توس دادند، اما حالا پس از 9سال نه‌تنها دکل‌ها همچنان پابرجا باقی‌مانده و چونان شاخی در چشم بازدیدکنندگان حکیم فرزانه توس فرومی‌روند که تیشه‌ای دیگر به ریشه توس خورده و حریم آن درحال بلعیده‌ شدن است.

«صابر»ی‌ها صبوری کنند...

معضل بافت فرسوده شهرک صابر حل می‌‌شود

چهارشنبه / ۱۳ آبان ۹۴

«صابر»ی‌ها صبوری کنند...

یاد دوران کودکی و عیدهای آن زمان، شور و نشاط روز اول عید و رفتن به خانه مادربزرگ، تقریبا در ذهن همه ما خاطرات خوبی به‌جای گذاشته و محال است کسی کوچه‌پس‌کوچه‌های پیچ‌درپیچ و سنگ‌فرش‌شده و باریک و تاک‌های آویزان از دیوارهای خشتی، خانه‌های بزرگ و قدیمی و درهای چوبی بزرگی که در خود هزاران خاطره از زمان‌های دور را تداعی می‌‌کند، به فراموشی بسپارد.

مشهدی‌زدایی

نتیجه طرح نوسازی در اطراف حرم به تعبیر معاون فرهنگی‌اجتماعی شهرداری مشهد / شهرداری حتی باید سوبسید بدهد که رفته‌ها برگردند

پنجشنبه / ۷ آبان ۹۴

مشهدی‌زدایی

هفته گذشته، نشست مشترکی میان مدیران فرهنگی منطقه ثامن و معاون فرهنگی‌اجتماعی شهرداری مشهد برگزار شد؛ نشستی که تصمیم‌گیران فرهنگی شهرداری را به منطقه ثامن آورد تا ضمن بررسی ظرفیت‌های فرهنگی منطقه، راهکارهای مشترکی نیز برای کاهش آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی منطقه ما اتخاذ کنند. شهرآرامحله ثامن در همین راستا دو گفتگو انجام داد؛

شما بلندتر از این نمی‌شوید؛ بهتر چطور؟

همراه با آرزوهای والیبالیست نوجوانی که در کوچه جوادیه قد کشیده‌است

پنجشنبه / ۷ آبان ۹۴

شما بلندتر از این نمی‌شوید؛ بهتر چطور؟

شاید دور نباشد روزی که ما مشهدی‌ها و به‌خصوص ثامنی‌ها افتخار کنیم به یکی از بچه‌های محله‌مان که با هنرنمایی و بازی‌های زیبایش در تیم ملی والیبال افتخارآفرین است؛ کسی که هرگز فراموش نمی‌کند از یکی از محروم‌ترین مناطق ورزشی این شهر بلند شده و قدکشیدن را بلد شده است.

«توس سفلی» و «اسلامیه» ماندگار شدند

پس از سال‌ها بلاتکلیفی، شورای احیای توس تصمیم به مشارکت با مردم گرفت

پنجشنبه / ۷ آبان ۹۴

«توس سفلی» و «اسلامیه» ماندگار شدند

بحث جابه‌جایی روستاهای «توس سفلی» و «علیا» و آزادسازی زمین عرصه توس، از همان روزهای اولِ تشکیل شورای احیای توس در سال78 مطرح شد؛ در همان جلسه، در زمینه سرنوشت روستای «اسلامیه» هم مقرر شد جمعیت این روستا افزایش نیابد و مجوز ساخت‌وساز بیشتر داده نشود اما گذشت زمان نشان داد که روی‌گرداندن مردم از نهادهای دولتی و پرداختن به کارهای غیرمجاز، تنها دستاورد این تصمیم‌گیری بوده و برای توس هم جز منظری زشت و خطرآفرین، عایدی دیگر نداشته است.