برج «انگوری» خانه گلی شاید ۱۰۰ساله، تنها قطعه باقیمانده از باغ انگوری، هویت تورج را نمایان کرده است؛

برج «انگوری»

هستیم و می مانیم خبرها و گزارش‌های مبنی‌بر تعطیلی باغ‌وحش ۵۰ ساله مشهد حقیقت ندارد؛

هستیم و می مانیم

نقشۀ محدوده، عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری مجموعۀ حرم در نامه‌ای ازسوی رئیس سازمان میراث‌فرهنگی به استاندار خراسان‌رضوی ابلاغ شد؛

نقشۀ محدوده، عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری مجموعۀ حرم

زندان در بند وعده‌ها انتقال زندان مرکزی مشهد هنوز اندر خم یک کوچه؛

زندان در بند وعده‌ها

رویش هنر از لابه‌لای خشت‌های مصلی

تاریخی‌ترین بنای منطقه 6 در انتظار رونق

دوشنبه / ۲۷ اردیبهشت ۹۵

رویش هنر از لابه‌لای خشت‌های مصلی

28اردیبهشت، روز جهانی موزه‌ها و میراث فرهنگی‌ است؛ روزی افتخارآفرین برای گرامیداشت میراث فرهنگ‌های گوناگون در دنیا. در چنین روزی‌ است که تلاش‌ افراد علاقه‌مند به هویت و فرهنگ و تاریخ، گرامی‌داشته شده و به‌خاطر نتایج تلاش‌هایشان از آن‌ها تقدیر می‌شود. اما توجه‌به میراث فرهنگی همیشه هم این‌گونه پیش نمی‌رود.

اوسنه‌های فردوسی

درنگی بر افسانه‌های زندگی شاعری که خود از حماسه سروده است

پنجشنبه / ۲۳ اردیبهشت ۹۵

اوسنه‌های فردوسی

همواره برای انبوه شنوندگان که گوش به آواز شاهنامه‌خوان و دل به داستان‌های فردوسی سپرده بودند، این پرسش‌ها مطرح بود که «فردوسی، گوینده بزرگ این داستان‌ها که بوده و چگونه زیسته؟ این همه داستان‌های دلاویز را از کجا به دست آورده؟

پی افکندم از وقف کاخی بلند

گزارشی از «سرای فردوسی» و آشنایی با واقف و فعالیت‌های آن، به بهانه روز بزرگداشت فردوسی

پنجشنبه / ۲۳ اردیبهشت ۹۵

پی افکندم از وقف کاخی بلند

با قرار گرفتن آرامگاه، دانشگاه و میدانی به نام «فردوسی» به خوبی می‌توان حضور این شاعر حماسه سرای را در شهر مشهد حس کرد. اما آنچه بیشتر به منطقه ما رنگ فردوسی می‌دهد، فعالیت موسسه‌ای به نام «سرای فردوسی» در انتهای بولوار معلم (حدفاصل دندان‌پزشکان و فارغ‌التحصیلان) است.

آقای سیدی

حفر چاه در نیم قرن پیش، دلیل خوبی بود تا یک منطقه به نام بانی این کار شود

سه شنبه / ۱۴ اردیبهشت ۹۵

آقای سیدی

پای صحبت اهالی سیدی که بنشینید، حتما از آن‌ها می‌شنوید که حدود شش دهه پیش محله‌ای به این نام وجود نداشته، بلکه بیابان برهوتی بوده است که از هیچ طرفش به شهر نمی‌رسیده، تا اینکه شخصی به نام «سید‌محمود سیدی» به اینجا می‌آید و چاه آبی حفر می‌کند. وجود آب در این منطقه، افراد زیادی را برای ایجاد باغ و زمین‌های کشاورزی گردهم می‌آورد و کم‌کم آبادانی این قسمت از شهر رقم می‌خورد.

همسایه نیست ، این اسب آهنی

اهالی محلات سجادیه و رضاییه از مشکلات بسیار زندگی در کنار ریل راه‌آهن می‌گویند

دوشنبه / ۱۳ اردیبهشت ۹۵

همسایه نیست ، این اسب آهنی

خبر فوت دلخراش محمدحسین باوندی شانزده‌ساله در حادثه برخورد با قطار که چهارشنبه گذشته تیتر صفحه حوادث رسانه‌های بسیاری شد، بهانه‌ای برای پرداختن به بی‌شمار مشکلات مردمی شد که سال‌هاست همسایه اجباری راه‌آهن مشهد هستند؛ مردمان صبوری که به‌دلیل نبود حفاظ ایمنی، چراغ‌های هشداردهنده و مهم‌تر از همه نبود پل عابرپیاده یا وجود زیرگذری برای تردد، هرساله شاهد مرگ عزیزان و همسایگانشان هستند. علاوه بر این، وجود کارتن‌خواب‌ها و معتادان، اراذل‌واوباش، وضعیت بد بهداشتی و انباشت زباله در محوطه پشت دیوار راه‌آهن، لرزش مداوم منازل در هنگام عبور قطار، صدای سوت‌های پیوسته و مداومی که آسایش روز و خواب شب را از ساکنان این قسمت شهر گرفته، تنها روایتی کوتاه از مشکلات مردمی است که سال‌ها در سایه رنج و مشقت، زندگی کرده‌اند. گزارش پیش‌رو به دو بازدید شهرآرامحله از این محدوده و گفتگو با اهالی اختصاص دارد.

خاک «کشاورز» پاک شد

پلمب بیش‌از 30 منزل در طرح ضربتی مبارزه با توزیع‌کنندگان مواد مخدر

دوشنبه / ۱۳ اردیبهشت ۹۵

خاک «کشاورز» پاک شد

کوچه‌ای باریک و پرهیاهو در محله‌ای قدیمی و پرتردد که زندگی آدم‌هایش به‌جز همه کمبودها و مشکلاتی که دارند، با نوع خاصی از فعالیت‌های غیر‌اخلاقی و خلاف قانون، گره خورده است. به‌همین دلیل، گذران زندگی در این محل به دوشکل است. افرادی که از راه خلاف، زندگی می‌گذرانند و دوم، خانواده‌هایی که ناچارند با مشکلات، معضلات و پیامدهای ناشی از این فعالیت‌ها دست‌و‌پنجه نرم کنند.

تاریکی در کوچه «پله»

عبور از ریز و درشت‌های «ملک‌الشعرای بهار‌23»که نام‌های متفاوتی دارد

چهارشنبه / ۲۵ فروردین ۹۵

تاریکی در کوچه «پله»

بهار که می‌آید، شکل خانه‌ها و کوچه‌ها را هم عوض می‌کند. توری‌های نازک می‌نشیند پشت پنجره و پنجره‌ها رو به درخت‌هایی باز می‌شود که شکوفه‌هایشان را سرِ دست گرفته‌اند تا پیش پای عابران بریزند. باد که توی کوچه می‌پیچد و می‌خورد به تن آدم، حال آدم را یک‌جوری خوب می‌کند.

غول ازپاافتاده صنعت و برق مشهد

در هزارتوی کارخانه نخریسی که حالا میراث فرهنگی شهر ماست

سه شنبه / ۱۷ فروردین ۹۵

غول ازپاافتاده صنعت و برق مشهد

هجدهمین قرار چهارباغی‌ها در کارخانه نخریسی و نساجی و برق خسروی- نخستین و بزرگ‌ترین کارخانه در خراسان و شرق کشور- گذشت؛ کارخانه‌ای که بعد از تاسیس، حدود هزار کارگر را جذب کرد و در اقتصاد شهر مشهد اثر مطلوبی گذاشت و منشأ شکل‌گیری محله کوی کارگران در منطقه7 شد.درهای کارخانه که به رویمان گشوده می‌شود، به حدود یک قرن پیش برمی‌گردیم؛

نوروز در خاطرات دیروز

قدیمی‌های منطقه ثامن از حال و هوای عید و آداب و رسوم گذشته می‌گویند

چهارشنبه / ۲۶ اسفند ۹۴

نوروز در خاطرات دیروز

قدیم‌تر‌ها وقت‌ها و مناسبت‌ها بیشتر به چشم می‌آمد. وقتِ‌ میهمانی‌دادن‌، مشخص بود.‌ این را از زمان‌هایی می‌شد فهمید که خانه بوی تازگی می‌گرفت، درها باز می‌شد و چراغ‌ها روشن. اسفند که به نیمه می‌رسید، حال‌وهوای این موضوع را که میهمان تازه‌ای در راه است، بیشتر می‌شد احساس کرد؛

چهارشنبه‌ای ایمن

آماده‌باش نیروهای آتش‌نشان در خیابان‌های هاشمیه وکیل‌آباد و... در شب چهارشنبه‌سوری

چهارشنبه / ۱۹ اسفند ۹۴

چهارشنبه‌ای ایمن

یکی از آیین‌های سالانه و دیرینه‌ ایرانیان، چهارشنبه‌سوری است. ایرانیان، آخرین سه‌شنبه سال خورشیدی را با بر‌افروختن آتش و پریدن از روی آن به استقبال نوروز می‌روند. چهارشنبه‌سوری، جشنی بهاری است که پیش‌از رسیدن نوروز برگزار می‌شود. مردم برای دفع شر و بلا و برآورده‌شدن آرزوهایشان، در شب چهارشنبه مراسمی برگزار می‌کنند که ریشه‌ آن به قرن‌ها پیش باز‌می‌گردد. در این جشن، در گوشه‌و‌کنار کوی و برزن آتش‌های بزرگی می‌افروزند و از روی آن می‌پرند و ترانه «سرخی تو از من‌، زردی من از تو» را می‌خوانند.

خنده تلخ من

«شادکامان دیار باقی» نمایش طنزی‌ که توسط بازیگران کم‌توان جسمی در منطقه ما روی صحنه رفت

دوشنبه / ۱۷ اسفند ۹۴

خنده تلخ من

«شادکامان دیار باقی» عنوان نمایشی‌ است که تا چند روز پیش در فرهنگ‌سرای غدیر روی صحنه می‌رفت؛ نمایشی با موضوع توجه‌به حقوق معلولان که تماشای آن، ذهن تماشاچیان را درگیر خود کرد.

پناه‌یافتگان ضامن آهو

گزارشی میدانی از آسایشگاه خیریه نگهداری معلولان ذهنی و بی‌سرپرست در مهدی‌آباد

دوشنبه / ۱۷ اسفند ۹۴

پناه‌یافتگان ضامن آهو

بیشترشان به امام‌رضا(ع) پناه آورده بودند؛ مسافرانی از روستاها، شهرستان‌ها و مناطق محروم حاشیه‌ای که از بد روزگار و تنگ‌دستی، خانواده‌هایشان، آن‌ها را به امن‌ترین نقطه ممکن سپرده‌ بودند و اگر ضمانت آقا علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) نبود، بی‌شک سرنوشتشان به‌گونه دیگری رقم می‌خورد اما امروز آن‌ها سرپناهی ایمن دارند و دلسوزانی که تمام تلاش‌شان، توانمند کردن قشری است که همه‌چیز گواهی می‌دهد بر «معلول ذهنی» بودنشان.

مشارکت اهالی محله را افزایش دادیم

مدیر طرح نوسازی بافت فرسوده آبکوه از بازنگری در طرح نوسازی خبر می‌دهد

شنبه / ۱۵ اسفند ۹۴

مشارکت اهالی محله را افزایش دادیم

مردادماه بود که به درخواست اعضای شورای اجتماعی محله آبکوه، برای بازدید راهی این محله شدیم. در این برنامه، مدیر اجرایی طرح نوسازی بافت فرسوده آبکوه و معاونانش، مدیر مرکز بهداشت شهیدقدسی و تعدادی از اعضای شورای اجتماعی محله حضور داشتند اما درخواست‌های مهم نمایندگان شورا، قیمت‌گذاری مناسب و خریداری منازلشان، خرید فوری خانه‌های درحال تخریب که پاتوق معتادان شده و جمع‌آوری به‌موقع نخاله‌های ساختمانی بود. با گذشت شش‌ماه از آن بازدید، خبرهای مدیریت اجرایی طرح نوسازی بافت فرسوده آبکوه را درباره رفع آن مشکلات و خبر بازنگری در طرح نوسازی بافت فرسوده آبکوه می‌شنویم.