مناقشۀ خدمت ساخت ‌و سازهای پیرامون یک اثر تاریخی

مناقشۀ خدمت

ساخت کتابخانه قاجاری! دو مهندس جوان برخی بناهای تخریب شده اطراف حرم را واچینی و دوباره آن‌ها را در جاهای دیگر برپا کرده‌اند

ساخت کتابخانه قاجاری!

روایتی از مجهزترین بیمارستان شهر در دهه 1300 مروری بر تاریخچۀ بیمارستانی که 93سال پیش در کوچۀ پاچنار تأسیس شد

روایتی از مجهزترین بیمارستان شهر در دهه 1300

کانونی بزرگ  محصور در اتاقی کوچک آغاز به کار نهمین شعبۀ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مشهد در طوس

کانونی بزرگ محصور در اتاقی کوچک

خرده‌هایی از تاریخ خیابان خاکی

ساعتی را با گروه چهارباغ در خیابان آخوند خراسانی قدم زدیم

سه شنبه / ۱۹ مرداد ۹۵

خرده‌هایی از تاریخ خیابان خاکی

همیشه بخشی از تاریخ وجود دارد که برای خیلی از ما ناشناخته است. همین محلات کوچک ما که بارهاوبارها بی‌توجه از کنارش گذشته‌ایم و نمی‌دانیم که چقدر روایت برای شنیدن و دیدن دارد. نمی‌دانیم این کوچه با این دیوارها و سنگ‌فرش‌های امروزی‌اش، چقدر روایت و حکایت از آدم‌ها می‌داند که زبان‌بسته و خاموش مانده است. این‌بار به اتفاق جمعی از دوستان که هر هفته تاریخچه قسمتی از شهر را مرور می‌کنند، به‌سراغ خیابان آخوندخراسانی و تاریخچه آن رفتیم.

قصه دنباله‌دار پورسینا

طرح تعریض یکی ازشلوغ‌ترین خیابان‌ها ی منطقه آغاز شد

دوشنبه / ۱۸ مرداد ۹۵

قصه دنباله‌دار پورسینا

عرض و طول خیابان پورسینا ظاهرا بعد‌از چند‌سال، قرار است وسعت پیدا کند و سر‌و‌سامانی بگیرد. معضل عرض کم خیابان پورسینا باعث شده بود هر روز اتفاقات جدیدی رخ دهد و مشکلات یکی بعد‌از دیگری روی هم تلنبار شود. از ترافیک عجیب‌و‌غریبش بگیرید تا آسفالت‌نبودن برخی از کوچه‌هایش و ساخت‌و‌سازهای غیر‌قانونی و یک‌شبه، همه‌و‌همه باعث شده بود زندگی در این محله و عبور‌ومرور در این خیابان به‌سختی انجام گیرد. طرح تعریض این خیابان ظاهرا سال‌هاست قرار است اجرایی شود اما به‌خاطر مشکلی همیشگی که دوستان «بودجه» می‌خواندنش، به تعویق افتاده است! حالا این طرح به جریان افتاده و کار به مرحله عملیاتی رسیده است. اما سوال اصلی درباره این طرح، این است که آیا تعریض این خیابان قرار است به‌صورت اصولی و ریشه‌ای صورت بگیرد یا خیر؟ موضوع را با برخی از صاحب‌نظران و اهالی محله پورسینا درمیان گذاشتیم و پاسخ‌های قابل تاملی دریافت کردیم.

دردِ درمانگاه

با وجود گذشت چندین ماه از پایان بازسازی تنها درمانگاه محله فردوسی این مرکز درمانی هنوز آغازبه‌کار نکرده است

پنجشنبه / ۲۴ تیر ۹۵

دردِ درمانگاه

از سال1362 که «مرتضی یگانه»، ارباب پیشین روستای توس علیا(محله فردوسی کنونی)، قطعه‌زمینی را برای ساخت درمانگاه وقف مردم کرد، تا امروز که «حسین ثابت»، خیراندیش مشهدی، با هزینه‌ای درخورتوجه آن را بازسازی کرده است، مجموع سال‌های فعالیت درمانگاه به 10سال هم نمی‌رسد. علت فعال نبودن این درمانگاه، نبود نیاز به درمان نیست؛ چراکه در حال حاضر تنها یک درمانگاه در کل محلات محدوده منفصل توس وجود دارد(درمانگاه سه‌راه فردوسی) که آن هم شلوغ است و برای مردم محله فردوسی، دور محسوب می‌شود.

مسجد 220 ساله

مسجد محمدی‌ها در خیابان توحید هنوز پذیرای نمازگزاران است

شنبه / ۱۹ تیر ۹۵

مسجد 220 ساله

از قدیم‌الایام مساجد، مأمن هر مسلمانان بوده و هر فردی که در دلش نور خدا وجود دارد. بسیاری از مردم در تاریخ ما در موقعیت‌های مختلف به مساجد پناه می‌بردند. برای سوژه این هفته ما، مسجدی را به ما معرفی کردندو گفتند بیش‌از 200سال قدمت دارد. با رضا عابد که 36سال می‌شود عضو هیئت‌امنای این مسجد است، قرار مصاحبه می‌گذاریم و بنا می‌شود تولیت مسجد محمدی‌ها، محمد حداد خداپرست هم که پیرمردی هشتادو‌شش‌ساله‌ است، حضور داشته باشد. این مسجد در خیابان توحید‌5 قرار دارد؛ مسجدی که در مجاورتش مساجد متعددی واقع است. در راسته‌خیابان توحید مساجد مختلفی نزدیک هم قرار دارند و مسجد محمدی‌ها با قدمتی دویست‌ساله بین آن‌ها چون نگینی می‌درخشد. رأس ساعت به قرار مصاحبه می‌رویم. مسجد محمدی‌ها ظاهر ساده‌ای دارد. نه از گنبد خبری است و نه از گلدسته. اما تابلوی سبز‌رنگ «هیئت محمدی‌ها» خبر از قدمت این مسجد می‌دهد.

عشــق همـــدلی آبـــادانی

تعمیر و بازسازی مسجد حضرت رسول(ص) با همکــاری اهـــالی محـــل

سه شنبه / ۱۵ تیر ۹۵

عشــق همـــدلی آبـــادانی

مسجدی را در ذهنتان تجسم کنید که گچ‌های دیوارش در حال ریختن است، فضای تاریکی دارد و فرش‌هایی مندرس. همچنین تعداد نمازگزارانش بیشتر از انگشتان یک دست نمی‌شود، حتی به‌قول برخی اهالی، در زیرزمین آن که تبدیل به انباری شده، موش هم مشاهده می‌شود. طبیعی است که این مسجد، کسی را جذب خودش نمی‌کند و روز‌به‌روز همان معدود نمازگزاران هم آنجا را ترک می‌کنند، اما پس از سال‌ها یک نفر از اهالی محل تصمیم می‌گیرد سایر اهالی را پای کار بیاورد تا به‌همت خودشان، مسجد محله را آباد کنند و این همت و مشورت، جواب می‌دهد و در مدت دو سال، تغییرات بسیاری در مسجد ایجاد می‌شود. ساکنان خیابان امام‌خمینی95 که این روزها به‌همت یکدیگر مسجد حضرت رسول(ص) را آبادتر از قبل کرده‌اند، معتقدند که با آمدن حسین نجفی به‌عنوان رئیس هیئت‌امنای مسجد، آبادانی هم به آنجا آمده؛ کسی که مهم‌ترین کارش ایجاد همدلی بین ساکنان محله بود و عِرق محلی آن‌ها را بیدار کرد و از آن‌ها خواست که خودشان را عضوی از خانواده مسجدی ببینند. این‌بار می‌خواهیم پای صحبت‌های اهالی این خیابان بنشینیم و از این روزهای همدلانه‌شان بشنویم.

به امید روزهای خوب

خیّران محله میامی با ساخت یک مسجد و مجتمع فرهنگی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی محله‌شان تلاش می‌کنند

دوشنبه / ۱۴ تیر ۹۵

به امید روزهای خوب

«مساجد از دیرباز علاوه‌بر‌اینکه جایگاه پرستش، نیایش و فعالیت‌های فرهنگی دینی بوده‌اند، به امور اجتماعی نیز توجه داشته و با استفاده از ظرفیت‌های مردمی خود، برای حل مشکلات اجتماعی کوشیده‌اند. همین است که مکان‌هایی پاک و معنوی مانند مساجد تاکنون در کاهش آسیب‌های اجتماعی محلات پیرامون خود بسیار موثر بوده‌اند؛ به عبارت دیگر می‌‌توانیم مساجد و حسینیه‌ها را کانون محبت و رفع تنش‌های اجتماعی بدانیم.» این بخشی از صحبت‌های حجت‌الاسلام معموری، امام جماعت مسجد و حسینیه چهارده‌معصوم(ع) است که در حاشیه بولوار میامی، بین میامی‌4 و6 واقع شده است. مکانی که اگر‌چه تا تکمیل‌شدن نهایی و به‌ثمر‌نشستن خشت‌به‌خشت و ستون‌به‌ستون آن، فاصله است، در همین ابتدای راه توانسته رویدادهای مفیدی در محله رقم بزند؛ زیرا امام جماعت و هیئت‌امنای این خانه خدا، قصدشان فقط دایر‌کردن محلی برای عبادت نبوده و نیست؛

زخمی که هنوز خون می‌دهد به صفحه تاریخ

یکشنبه گذشته بیست‌و‌دومین سالگرد عاشورای رضوی بود

پنجشنبه / ۳ تیر ۹۵

زخمی که هنوز خون می‌دهد به صفحه تاریخ

درست به‌خاطر ندارم سی‌ام خرداد‌1373 را؛ روزی را که گفتند «در حرم بمب گذاشته‌اند»؛ داشتم یازده‌سالگی را تمام می‌کردم و روزگار داغ بود. برای آن روزهای من، حادثه شهادت 26نفر و مجروح شدن141 نفر مثل یکی دیگر از همان خبرهای پرخون تلویزیون بود که از جنگ اروپای شرقی می‌آمد اما این دلیل نبود که نبینمش.

ردپای مهر در شهر رمضان

اجرای طرح توزیع سبد معیشتی به‌همت بسیج سازندگی ناحیه مسلم سپاه امام‌رضا(ع)

دوشنبه / ۳۱ خرداد ۹۵

ردپای مهر در شهر رمضان

کوچه‌های این شهر پر است از جای قدم‌هایی که می‌تواند با مهربانی پر شود. کافی‌ است چشم باز کنیم و جایی را که قرار است پایمان را آنجا بگذاریم، ببینیم. پایمان را جایی بگذاریم که ردی از مهر و عطوفت از آن باقی بماند؛ ردی که بشود جاپای گام‌های دیگر. جاپایی محکم برای مهربانی کردن و عشق ورزیدن و حال ماه رمضان، این ماه پربرکت، لحظه‌‌لحظه‌اش فرصتی‌ برای خودسازی و نیکوکاری‌ است؛ فرصتی مناسب برای آدم‌هایی که می‌خواهند به حرف‌هایشان جامه عمل بپوشانند و خود واقعی‌شان را نمایان سازند.

اوقات بطالت

تابستان نوجوانان و جوانان منطقه در کمبود امکانات ورزشی، آموزشی و تفریحی با آسیب‌های اجتماعی بسیاری همراه است

دوشنبه / ۳۱ خرداد ۹۵

اوقات بطالت

تعطیلات تابستان برای همه دانش‌آموزان خوشایند است. آنها خوشحالند از اینکه دیگر مجبور نیستند صبح‌ زود از خواب بیدار شوند و می‌توانند شب‌ها بدون دلهره تا هر زمان که دوست داشتند، بیدار بمانند. اما تعطیلات تابستان برای والدین، شروع دردسری بزرگ است؛ آن‌ها کلافه می‌شوند و نمی‌دانند در این روزهای گرم و داغ تابستان برای اوقات فراغت فرزندانشان چطور برنامه‌ریزی کنند.

خانه‌های بی‌نشان چشم به راه خیران

گزارشی از مرکز نگهداری شبانه‌روزی کودکان بی‌سرپرست پسر در محله سیدرضی

پنجشنبه / ۲۷ خرداد ۹۵

خانه‌های بی‌نشان چشم به راه خیران

آدرس مشخص است: به خانه‌ای واقع در خیابان سید رضی 46 پلاک 322 می‌رسیم، اما تابلو و نشانه‌ای ندارد. انگار گم نام. ساختمانی آجری در ردیف خانه‌های دیگر است بدون هیچ تابلویی. آیفون را می‌زنم در باز می‌شود و تعدادی از بچه‌ها جلو می‌آ‌‌یند و با صدای بلند سلام می‌کنند. صدای جاروبرقی بلندتر از صدای کارتونی است که از تلویزیون پخش می‌شود. همانطور که در حال کشیدن جاروبرقی است نگاهش به تلوزیون است. آن دیگری لباسی سفید تنش کرده است و به تلوزیون خیره شده است و می‌گوید: از دیروز تعطیل شده است و می‌خواهد در کلاس‌های ورزشی شرکت کند. مربی به همراه یکی از بچه‌ها در حال طی کشیدن آشپزخانه است. انگار هرکسی مسئولیتی دارد و می‌داند که باید چه کار کند. اینجا خانه کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست فرزندان شکوه مهر است.

چتر مهربانی در ماه میهمانی خدا

به بهانه توزیع بزرگ‌ترین سبد‌ کالا برای خانواده 517نخبه کم‌بضاعت ازسوی موسسه شهر بهشت

چهارشنبه / ۲۶ خرداد ۹۵

چتر مهربانی در ماه میهمانی خدا

در روزهایی که بهار دانش نامیده می‌شود و دانش‌آموزان، سال تحصیلی جدید خود را آغاز می‌کنند، هستند دانش‌آموزانی در این دیار که بین 6 تا 17سال دارند و رنگ مدرسه را نمی‌بینند یا به‌دلایلی مجبور می‌شوند آن را ترک کنند. بازگشت این گروه از کودکان و نوجوانان و حتی جوانان دانشگاهی بازمانده از تحصیل به سر کلاس درس، به دغدغه این روزهای خیران تبدیل شده است؛

دعا به دست، رو به آسمان کودکی

گزارشی از وضعیت کودکان کار در شهرک شهید باهنر

دوشنبه / ۲۴ خرداد ۹۵

دعا به دست، رو به آسمان کودکی

زندگی‌ هر کدامشان برای خود داستانی‌ است دور و دراز از بازی‌ روزگار. روزگار بچه‌هایی که اصلا قد و قواره سن و سال کودکی آن‌ها نیست، به فلسفه روزمره زندگی‌شان بدل شده تا وقتی کسی به کار و بازی و زندگی آن‌ها خرده می‌گیرد، آهی از عمق سینه خارج کنند و برای سرنوشتی که دچارش شده‌اند، فلسفه‌بافی کنند.

تخریب تاریخ

مرثیه‌ای برای خانه عطاریان

یکشنبه / ۲۳ خرداد ۹۵

تخریب تاریخ

مسئله تخریب خانه‌ها و بافت تاریخی مشهد، موضوع جدیدی نیست و سایه شوم تخریب هنوز بر سر معدود خانه‌های تاریخی شهر که از ویرانی رسته‌اند‌، سنگینی می‌کند.به آثار ثبت‌شده در فهرست میراث فرهنگی رحم نمی‌شود و بی‌توجه‌به این موضوع، تیشه بر ریشه فرهنگ شهر مشهد زده می‌شود. هنگامی‌که برای تهیه گزارش از خانه تاریخی عطاریان، ساختمانی تاریخی در محدوده شهرداری منطقه3، به خیابان آیت‌ا...بهجت8 رفتیم، متوجه شدیم این خانه تاریخی که 12تیرماه1384 در میراث فرهنگی به ثبت رسیده بود و بیش‌از صدسال قدمت داشت، دو سال پیش تخریب و تسطیح شده است.