بچه‌هـا! تـرافیک در ابتدای خیابان خلج، بوستانی افتتاح شده است که شهر آرزو‌هاست؛

بچه‌هـا! تـرافیک

غُصه «شهر قِصه» تنها سینمای گلشهر کاملا تخریب شده و صاحبش می‌گوید به خاطر مشکلات زیادی، قرار است به‌زودی تبدیل به رستوران شود؛

غُصه «شهر قِصه»

زندگی در دل حرم دربارۀ مدرسۀ خیراتخان که سال‌هاست به شکل دیگری پذیرای طلاب است؛

زندگی در دل حرم

پا در کفش پیاده‌رو!

پیشروی یک مغازه در چهارراه خواجه‌ربیع صدای مردم را درآورد

شنبه / ۲۴ بهمن ۹۴

پا در کفش پیاده‌رو!

تماس‌های متعدد شهروندان از‌ این حکایت داشت که مردم ناراضی‌اند؛ ناراضی از اتفاقی که در حال وقوع است. آن‌ها هر روز به بزک کردن مغازه‌ای چشم دوخته‌اند که پا روی حقشان گذاشته است.

شادمانی نسل امروز برای پیروزی جوانان دیروز

فرهنگ‌سرای سلامت به مناسبت دهه فجر 10 شب جُنگ شادی برگزار می‌کند

دوشنبه / ۱۹ بهمن ۹۴

شادمانی نسل امروز برای پیروزی جوانان دیروز

این روزها حال‌و‌هوای دیگری در شهر برپاست؛ حال و هوایی که هر روز تعداد زیادی از مردم را به محل‌های برگزاری برنامه‌های دهه فجر می‌کشاند تا همگی، پیروزی انقلاب اسلامی را جشن بگیرند؛

شهر بهشت

نگاهی به فعالیت‌های مبارزان انقلاب در محله بهشت و مسجد قائم(عج)

شنبه / ۱۷ بهمن ۹۴

شهر بهشت

محله بهشت؛ محله‌ای که شهری کوچک در دل شهر مشهد محسوب می‌شود. چون تقریبا تمام نیازهای اهالی محله را تامین می‌کند؛ از خوراک و پوشاک گرفته تا بیمارستان و مراکز آموزشی. نه‌تنها اکنون، که پیش‌از انقلاب هم اوضاع همین‌گونه بوده است.

به لوله‌فروش‌ها مجوز ندهید

نگرانی اهالی کلاهدوز 9/47 از فک پلمب 20مغازه‌ غیرقانونی هنوز ادامه دارد

شنبه / ۱۷ بهمن ۹۴

به لوله‌فروش‌ها مجوز ندهید

20مغازه در‌کنار هم به یک سبک و سیاق و در کوچه‌ای پنج‌متری! درباره کوچه کلاهدوز 9/47 صحبت می‌کنیم که چندسالی است برخی صاحبان املاک آن، با تبدیل غیرقانونی حیاط منازل به چندین مغازه‌ و انبار، آرامش اهالی محله را سلب کرده‌اند.

روز به روز با بهمن 1357 در منطقه ثامن وقت دریاشدن قطره‌ها

پنجشنبه / ۱۵ بهمن ۹۴

روز به روز با بهمن 1357 در منطقه ثامن وقت دریاشدن قطره‌ها

انقلاب مشهد، حوادث بسیاری دارد؛ از‌جمله بازداشت دانش‌آموزان و تحصن فرهنگیان، تحصن پزشکان و حمله چماق‌داران به بیمارستان در 23‌آذر، کشتار مردم در 9 و 10دی و... اما حضور در سی‌و‌هشتمین بهار پیروزی، ما را بر آن داشت به گزارش حوادث و اقداماتی بپردازیم که در بهمن‌57 در منطقه ثامن شکل گرفته است.

یک ساعت درس نخوانید!

طرح ابتکاری کتاب‌خوانی در دبستان امام حسین(ع) برای دانش‌آموزان و والدین و معلمان

شنبه / ۳ بهمن ۹۴

یک ساعت درس نخوانید!

«چهارشنبه‌های کتاب» دبستان امام حسین(ع) روزهاست که ادامه دارد. در این دبستان که نزدیک چهارراه پل خاکی قرار گرفته، با طرحی ابتکاری، دانش‌آموزان و والدین به کتاب‌خوانی تشویق می‌شوند.

سیاست‌بازی روسی عاقبت گنبد حرم را شکافت

به مناسبت 11 ربیع‌الثانی ١٣٣٠، روزی که حرم به توپ بسته شد

پنجشنبه / ۱ بهمن ۹۴

سیاست‌بازی روسی عاقبت گنبد حرم را شکافت

«در اوایل محرم‌1330(1291ش)، قشون روس سواره و پیاده با توپخانه و... از دروازه بالاخیابان وارد شدند و از کوچه چهارباغ به ارگ رفتند. تا چند روز به همین ترتیب قشون وارد می‌شد و در ارگ و سربازخانه‌ها و منازل اطراف ارگ، سکنا می‌گرفتند. چندی بعد، قُنسول روس، جمعی از معاریف را دعوت کرد و اظهار داشت علت ورود قشون روس، برای عدم امنیت از نظر حفظ تبعه و رعایای روس است و مقصود دیگری نداریم!» (مدرس‌رضوی،226)

قلب‌ یخی!

یخ بی‌توجهی به یخدان دویست‌ساله چهاربرج را آب کنیم

پنجشنبه / ۱ بهمن ۹۴

قلب‌ یخی!

یخ از هزاران سال پیش، برای خنک‌ کردن نوشیدنی‌ها، تهیه شربت و نگهداری مواد غذایی استفاده می‌شده؛ البته بی‌شک در آن روزگار، یخ در تمام فصل‌ها با فشردن دکمه یخچال سایدبای‌ساید در اختیار آدمی قرار نمی‌گرفته است. تا نزدیک به 60سال پیش انسان‌ها برای استفاده از یخ در تابستان، فعالیت خود را از زمستان آغاز می‌کرده‌اند. آن‌ها با تحمل مشقت‌های فراوان در شب‌های سرد زمستان، یخ را در یخدان‌هایی که حکایت از معجزه فروتنانه خشت خام و دست‌های پرتوان معمارانی فرزانه دارد، تولید و انبار می‌کردند تا بتوانند گرمای سوزان تابستان را با استفاده از خنکای آن سپری کنند.

کافه مشاوره

درباره مرکز مشاوره و آموزش وصال که به اهالی خواجه‌ربیع خدمات‌رسانی می‌کند

یکشنبه / ۲۷ دی ۹۴

کافه مشاوره

یک‌سال‌و‌اندی از آن روزها می‌گذرد؛ همان روزهایی که خواهر و برادری به نام ناهید و هادی وصالی آن تصمیم مهم را گرفتند. آن‌ها مدت‌ها در آن محله زندگی می‌کردند و بین مردم دیده بودند مهم‌ترین آسیب‌های محله‌شان، خواجه‌ربیع درآمد اندک سرپرستان خانوار، مسائل فرهنگی، شیوع مواد مخدر به راحتیِ دسترسی به قرصی نان و مشکلاتی از این دست است. همین شد که تصمیمشان را گرفتند تا دین‌ خود را به محله‌ای که سال‌هاست در آن سکونت دارند

چشمه‌ای که از دل این مسجد می‌جوشد

مسجد در حال ساخت قمر بنی‌هاشم(ع) در خیابان بهاران، چشم‌انتظار یاری مردم و مسئولان

چهارشنبه / ۲۳ دی ۹۴

چشمه‌ای که از دل این مسجد می‌جوشد

تلفیق درختان خشک و سوسوی کم‌رنگ آفتاب، صحنه‌ای زیبا را به‌نمایش گذاشته که گویی دنیا این ظهر زمستانی را آینه‌کاری کرده است‌. صدای مناجات فرشته‌ها می‌آید. صف‌های به‌هم‌فشرده و مرتب نمازگزاران نشان از اراده‌ای دارد که به هیچ اجباری‌، تسلیم حق می‌شوند و سر ارادت بر آستان او فرود می‌آورند. فرش‌های قرمز و رنگ‌ورورفته‌ای که در زیر پایشان قرار دارد، همه را خود از خانه‌هایشان آورده‌ و به این مسجد هدیه کرده‌اند.

چشمه پونه سبز نیست

روستایی که در یک‌قدمی شهر ، اهالی‌اش زندگی سختی را می‌گذرانند

سه شنبه / ۲۲ دی ۹۴

چشمه پونه سبز نیست

چشمه پونه، نام یک روستاست، مجاور و همسایه با آبادگران اما از این آبادی، چیزی دست چشمه پونه را نگرفته‌. چشمه پونه که به گفته اهالی تا چند سال پیش بخشی از طرقبه بوده است حالا به شهر الحاق شده و بخشی از منطقه ماست اما همچنان بی‌بهره از امکانات. اهالی چشمه پونه که بارها و بارها برای اعتراض به نبود مدرسه‌، گاز و جاده و مهم‌تر از همه، آب به ارگان‌های مختلف معترض شده و به نتیجه‌ای نرسیده اند، این‌بار گلایه‌ها و شکایت‌هایشان را به دفتر شهردار منطقه‌8 آوردند. این گزارش گوشه‌ای از گفتگوی گزارشگر ما با اهالی چشمه پونه است‌.

فرهنگ‌سرا  درخانه موسوی

استقبال شهردار منطقه و معاون فرهنگی‌اجتماعی شهرداری مشهد از پیشنهاد شهرآرامحله ثامن

پنجشنبه / ۱۷ دی ۹۴

فرهنگ‌سرا درخانه موسوی

براساس آمار سازمان میراث فرهنگی از میان 150اثر و بنای شناسایی‌شده در بافت منطقه ثامن، فقط 50مورد به ثبت ملی رسیده است. از این میان، 70اثر داخل مجموعه حرم مطهر رضوی و 43اثر در بافت بیرونی محوطه قرار دارد. همچنین متاسفانه 13اثر تخریب، 3اثر با رأی دیوان عدالت اداری از ثبت در میراث خارج شده و30اثر باقی‌مانده با سرنوشتی گم و نامعلوم به دیوار زمان تکیه داده‌اند. خانه موسوی که این روزها در شرف تخریب قرار دارد، یکی از همین دست آثار درحال نابودی است که تلاش برای حفظ آن تاکنون هیچ نتیجه‌ای دربر نداشته است. شهرآرامحله منطقه ثامن چندی قبل باتوجه‌به هم‌جواری خانه موسوی با یکی از پارک‌های منطقه و نیاز مبرم منطقه ثامن به فضاهای فرهنگی، پیشنهاد تبدیل این مکان را به فرهنگ‌سرا مطرح کرد؛ پیشنهادی که مورد استقبال مالک خانه، شهردار منطقه و معاون فرهنگی‌اجتماعی شهرداری مشهد واقع شد اما منتظر همتی، جدی است از‌سوی آن‌ها.

جاده مرگ

نبود پل هوایی و زیرگذر در بولوار شاهنامه، تهدیدی برای جان اهالی شده است

پنجشنبه / ۱۷ دی ۹۴

جاده مرگ

«خبر دادند دخترت هنگام عبور از بولوارشاهنامه تصادف‌ کرده. با سرعت خودم را به حاشیه جاده رساندم. همان زمان که جمعیت انبوه را دیدم، فهمیدم که تصادفی ساده نیست. با نگرانی جمعیت را کنار زدم و پیکر بی‌جان دخترم را دیدم.