هستیم و می مانیم خبرها و گزارش‌های مبنی‌بر تعطیلی باغ‌وحش ۵۰ ساله مشهد حقیقت ندارد؛

هستیم و می مانیم

نقشۀ محدوده، عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری مجموعۀ حرم در نامه‌ای ازسوی رئیس سازمان میراث‌فرهنگی به استاندار خراسان‌رضوی ابلاغ شد؛

نقشۀ محدوده، عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری مجموعۀ حرم

زندان در بند وعده‌ها انتقال زندان مرکزی مشهد هنوز اندر خم یک کوچه؛

زندان در بند وعده‌ها

همۀ عمر دیر می‌رسیم تخریب خانۀ تاریخی قلاب‌دوزها در بی‌خبری‌ها؛

همۀ عمر دیر می‌رسیم

دعا به دست، رو به آسمان کودکی

گزارشی از وضعیت کودکان کار در شهرک شهید باهنر

دوشنبه / ۲۴ خرداد ۹۵

دعا به دست، رو به آسمان کودکی

زندگی‌ هر کدامشان برای خود داستانی‌ است دور و دراز از بازی‌ روزگار. روزگار بچه‌هایی که اصلا قد و قواره سن و سال کودکی آن‌ها نیست، به فلسفه روزمره زندگی‌شان بدل شده تا وقتی کسی به کار و بازی و زندگی آن‌ها خرده می‌گیرد، آهی از عمق سینه خارج کنند و برای سرنوشتی که دچارش شده‌اند، فلسفه‌بافی کنند.

تخریب تاریخ

مرثیه‌ای برای خانه عطاریان

یکشنبه / ۲۳ خرداد ۹۵

تخریب تاریخ

مسئله تخریب خانه‌ها و بافت تاریخی مشهد، موضوع جدیدی نیست و سایه شوم تخریب هنوز بر سر معدود خانه‌های تاریخی شهر که از ویرانی رسته‌اند‌، سنگینی می‌کند.به آثار ثبت‌شده در فهرست میراث فرهنگی رحم نمی‌شود و بی‌توجه‌به این موضوع، تیشه بر ریشه فرهنگ شهر مشهد زده می‌شود. هنگامی‌که برای تهیه گزارش از خانه تاریخی عطاریان، ساختمانی تاریخی در محدوده شهرداری منطقه3، به خیابان آیت‌ا...بهجت8 رفتیم، متوجه شدیم این خانه تاریخی که 12تیرماه1384 در میراث فرهنگی به ثبت رسیده بود و بیش‌از صدسال قدمت داشت، دو سال پیش تخریب و تسطیح شده است.

فروغی که خانواده فروغی‌ها در محله روشن کردند

مروری بر فعالیت‌های مهدیه‌ مهرآباد که یکی از مهدیه‌های فعال در سطح شهر است

دوشنبه / ۱۷ خرداد ۹۵

فروغی که خانواده فروغی‌ها در محله روشن کردند

«مهدیه مهرآباد که تنها مهدیه در این محله محسوب می‌شود، فعال‌ترین مهدیه در سطح شهر نیز هست که گواه این مطلب، مقام‌هایی است که فعالان آن کسب کرده‌اند.» این بخشی از صحبت‌های مجید نیک‌نام، مدیر داخلی مجتمع و مسئول حوزه آموزش نیروی انسانی مهدیه است. او از سال1389 به‌صورت رسمی کارش را با این مهدیه شروع کرده و تاکنون به فعالیت‌های افتخاری‌اش در اینجا ادامه داده است. او حالا جزو نیروهای پیش‌کسوت این مجموعه محسوب می‌شود. پای صحبت‌هایش نشسته‌ایم تا بیشتر برایمان درباره فعالیت‌های مهدیه توضیح بدهد.

ماندگارترین میراث بیگلربیگی خراسان

مدرسه‌ عباسقلی‌خان با بیش از 4قرن خاطره همچنان ‌زیبا و پابرجاست

پنجشنبه / ۱۳ خرداد ۹۵

ماندگارترین میراث بیگلربیگی خراسان

متاسفانه وقتی درباره عباسقلی‌خان شاملو سوال می‌شود، خیلی از مشهدی‌ها چیز خاصی از او نمی‌دانند. تنها موضوعی که با شنیدن‌ این نام در ذهن‌ بعضی‌شان نقش می‌‌بندد‌، همان شعر معروف و طنز ایرج‌میرزاست؛

دیوارها، تابلوی‌های نقاشی شهر

نگاهی به نقاشی‌های دیواری منطقه 11 و نظر چند تن از اهالی در این باره

پنجشنبه / ۱۳ خرداد ۹۵

دیوارها، تابلوی‌های نقاشی شهر

امروزه تقریبا در تمام کشورهای دنیا، نقاشی روی دیوار یکی از ارکانی است که به کمک معماری شهری آمده است که از آن علاوه بر پوشاندن معایب، رنگ‌های چرکِ دیوارهای زمخت و ایجاد زیبای‌های بصری، برای هویت دادن به شهر نیز استفاده می‌شود.

شوق آموزش شور زندگی

بنیاد کودک به‌دنبال این است که هیچ دانش‌‌آموز بااستعدادی به‌دلیل فقر، از تحصیل بازنماند

شنبه / ۸ خرداد ۹۵

شوق آموزش شور زندگی

«هیچ دانش‌‌آموز بااستعدادی نباید به‌دلیل فقر، از تحصیل بازبماند.» هدف بنیاد کودک این است. آن‌ها برای رسیدن به این هدف، «شوق آموزش» ایجاد می‌کنند تا «شور زندگی» برقرار شود.

آب زنید راه را هین که نگار می‌ر‌سد

استقبال پرشو‌ر زائران امام‌رضا(ع) از حرکت نمادین نوغانی‌ها

پنجشنبه / ۶ خرداد ۹۵

آب زنید راه را هین که نگار می‌ر‌سد

سال گذشته بود که برپایی مراسمی برای غبارروبی و گل‌افشانی مسیر تشرف زائران به تصویب یکی از شوراهای اجتماعی منطقه ثامن رسید. به این ترتیب اهالی محلات منطقه، جارو به‌ دست گرفتند و یکی از مسیرهای منتهی به حرم را جارو زدند.

در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست

جهیزیه 9 عروس از مسجد ولی‌عصر(عج) در شب میلاد حضرت ولی‌عصر(عج) به حاشیه شهر فرستاده شد

پنجشنبه / ۶ خرداد ۹۵

در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست

خبر رسید در شب نیمه شعبان، قرار است ریسه چراغانی از محله سیدرضی کشیده شود تا چند محله‌ در حاشیه‌شهر. 9 وانت جهیزیه که با کمک‌های اهالی خَیر تهیه شده، می‌روند تا پیام نیکی و شادی ببرند. می‌روند تا عروسی را از کوچه‌های ما بکشانند به کوچه‌های دیگر. رفتیم و دیدیم.‌

نوار کافی، بنای مهدوی

بانی مهدیه صاحب‌الزمان(عج) در محله ولیعصر از انگیزه شکل‌گیری این مکان در 17 سال پیش می‌گوید

چهارشنبه / ۵ خرداد ۹۵

نوار کافی، بنای مهدوی

بارها پیش‌آمده وقتی پای صحبت بانیان و خیّران مراسم‌ معنوی می‌نشینیم و آن‌ها از شروع اقدام خداپسندانه خود می‌گویند، حس‌ می‌کنیم دستی از غیب آن‌ها را یاری‌ رسانده. گویا همه‌چیز خیلی پیش‌تر از آنکه فکرش را بکنیم، دست‌به‌دست هم می‌دهد تا در نقطه‌ای از زمان، کاری به سرانجام‌ برسد.

میراث رفتنی

حال و روز چندبنای ملی منطقه ثامن، صرفا جهت اطلاع

پنجشنبه / ۳۰ اردیبهشت ۹۵

میراث رفتنی

دیروز روز جهانی موزه و میراث فرهنگی بود؛ روزی که به ما یادآوری می‌کند میراث فرهنگی چه اهمیت فراوانی در تعریف جمعی مردم دارد. روزی که یادآوری می‌کند میراث فرهنگی را به هر شکلی که ممکن است، باید حفظ و معرفی کرد. روزی که یادآوری می‌کند از ظرفیت‌های میراثی بهره‌برداری کنیم و فقط به نصب یک تابلوی «ثبت ملی» بر بناهای قدیمی و مخروبه خود اکتفا نکنیم. مطلب پیش‌رو نیز به‌منظور همین یادآوری‌ها سرجمع شده است تا به تمام مسئولان منطقه‌ای، شهری، استانی و کشوری گوشزد کند که میراث فرهنگی منطقه ثامن، در حال نابودی است.البته آنچه در این گزارش آمده، فقط مشتی از خروار است و می‌توان گفت وضعیت همه بناهای ثبت ملی شده منطقه ثامن همین است که می‌خوانید.

یک دورهمی ساده

هنرمندان خیراندیش، دل مددجویان کم‌توان ذهنی آسایشگاه شهیدبهشتی را شاد کردند

چهارشنبه / ۲۹ اردیبهشت ۹۵

یک دورهمی ساده

آدرسش را به‌راحتی می‌توانی بیابی. به یکی از خیابان‌های بولوار هنرستان، هنرستان3 که وارد شوی، تابلوی بزرگ موسسه خیریه و آسایشگاه معلولان ذهنی بی‌سرپرست شهیدبهشتی را از دور می‌بینی که به‌طرز غریبی در این خیابان، خودنمایی‌ می‌کند.

مرثیه‌ای برای«ایوان»

هنوز سازمان میراث فرهنگی دستی به تنِ رنجورِ بناهای تاریخی منطقه نکشیده است

سه شنبه / ۲۸ اردیبهشت ۹۵

مرثیه‌ای برای«ایوان»

دوباره راهی محله ایوان شده‌ایم تا روبه‌روی بنایِ بلند ایوان، این ویرانه تاریخی شهرمان مشهد، بایستیم و در هر دَم، بر غفلت مسئولان، آهِ حسرتی فرودهیم؛ چراکه محال است در فضای چهارضلعیِ گنبددار و ایوانچه‌های این کهن‌ترین مصلای برجای‌مانده در شهر باشیم و افسوسِ خیلی چیزها را نخوریم. یکی از افسوس‌ها از بی‌توجهی مسئولان سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی‌وگردشگری به بناهای تاریخی است وقتی می‌بینیم که خودروهای شخصی، بدون احتیاط، در نزدیک‌ترین فاصله به بنا، توقف کرده‌اند. آن وقت است که با خودمان می‌گوییم صدرحمت به برخی طرقی‌ها که چشمشان به اینجا هست که اگر بنا باشد به «میراثی»‌ها امید ببندیم، چه‌بسا روزی که به سرشان بزند تا به اثری سَر بزنند که در سال1318 آن را در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسانده‌اند، با تَلی از خاک مواجه شوند.

رویش هنر از لابه‌لای خشت‌های مصلی

تاریخی‌ترین بنای منطقه 6 در انتظار رونق

دوشنبه / ۲۷ اردیبهشت ۹۵

رویش هنر از لابه‌لای خشت‌های مصلی

28اردیبهشت، روز جهانی موزه‌ها و میراث فرهنگی‌ است؛ روزی افتخارآفرین برای گرامیداشت میراث فرهنگ‌های گوناگون در دنیا. در چنین روزی‌ است که تلاش‌ افراد علاقه‌مند به هویت و فرهنگ و تاریخ، گرامی‌داشته شده و به‌خاطر نتایج تلاش‌هایشان از آن‌ها تقدیر می‌شود. اما توجه‌به میراث فرهنگی همیشه هم این‌گونه پیش نمی‌رود.