ساخت کتابخانه قاجاری! دو مهندس جوان برخی بناهای تخریب شده اطراف حرم را واچینی و دوباره آن‌ها را در جاهای دیگر برپا کرده‌اند

ساخت کتابخانه قاجاری!

روایتی از مجهزترین بیمارستان شهر در دهه 1300 مروری بر تاریخچۀ بیمارستانی که 93سال پیش در کوچۀ پاچنار تأسیس شد

روایتی از مجهزترین بیمارستان شهر در دهه 1300

کانونی بزرگ  محصور در اتاقی کوچک آغاز به کار نهمین شعبۀ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مشهد در طوس

کانونی بزرگ محصور در اتاقی کوچک

هدیۀ پروفسور خطیب به مردم مشهد راه اندازی نخستین مرکز نگهداری از بیماران صعب العلاج کشور به همت رئیس سابق انجمن جراحان مغز و اعصاب آمریکا؛

هدیۀ پروفسور خطیب به مردم مشهد

300سال؛ دیوار قلعه

گشت و گذار در محله آبکوه‌سعدآباد و تماشای میراث بازمانده این محله که آب می‌رود

شنبه / ۲۷ شهریور ۹۵

300سال؛ دیوار قلعه

از میدان سعدآباد که نگاه می‌کردی می-گفتند خیابان آبکوه؛ خیابانی به قدمت مجموعه سعدآباد. اداره اوقاف و پمپ بنزینش اواخر دهه 30 و 40 شمسی در کنار تک و توک خانه‌ها و در میان دشتی بزرگ و جوی آب سناباد و قنات آبکوه قرار می‌گرفت. جلوتر که می‌آمدی نزدیک به میدان راهنمایی امروز، از همان دور ‌دیوارهای قلعه‌ای را می‌دیدی که برج و بارویی داشت و حتی گورستانی. قلعه از سه‌راه فلسطین شروع می‌شد. اهالی قدیم می‌گویند یک‌سوی محله‌ آبکوه نام داشت و یک‌سو سعدآباد. اما حالا از آن قلعه‌ که قدمتش به 400 ،500 سال می‌رسد چیزی جز نامش نمانده و فقط این مردمان مهربانش هستند که خاطرات محله در دلشان همچنان می‌جوشد.

«بچه های آسمان»خانه کودکان و کتاب

گفت و گو با مسئول اولین کتابخانه تخصصی کودک مستقل در کشور و کتابخانه نمونه کشوری در سال ۱۳۹۴

پنجشنبه / ۲۵ شهریور ۹۵

«بچه های آسمان»خانه کودکان و کتاب

وقتی به دیدن اولین کتابخانه مستقل کودک مشهد با نام بچه‌های آسمان در سیدرضی ۲۹ می‌روم، از آن چه می‌بینم خوشحال می‌شوم؛ مکانی تمیز و مرتب با مجموعه‌ای از کتاب‌های ارزشمند. این چیزی است که توقع آن را نداشتم، زیرا بحث انتخاب کتاب‌های مناسب کودک کاری است مشکل آن هم در روزگاری که در کشور ما رقم و عدد کتاب‌های کم محتوا یا بی‌محتوا کم نیست و عرصه را بر کتاب‌های جدی و ارزشمند تنگ کرده است. وارد حیاط کتابخانه که می‌شوی، باید کفش‌ها را در بیاوری و روی موکت تمیزی قدم بزنی که تو را به داخل کتابخانه هدایت می‌کند. هم کتابخانه زیبا تزئین شده است و هم کتاب‌ها دسته‌بندی شده‌اند تا بچه‌ها بتوانند راحت آن چه را می‌خواهند انتخاب کنند. فضا به گونه‌ای مهیا شده که بچه‌ها فرصت بازی هم داشته باشند و این پیش‌بینی برای کتابخانه‌ای که قرار است مراجعه کنندگان آن بچه‌ها باشند ضروری به نظر می‌رسد، البته بحث ایمنی هم فراموش نشده و وسایل به گونه‌ای جانمایی و طراحی شده که احتمال آسیب به حداقل برسد.

لطفا خارجی نخرید

اهالی محله گاز برای ترویج اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولیدات داخلی در خیابان مسلم‌شمالی راهپیمایی کردند

یکشنبه / ۲۱ شهریور ۹۵

لطفا خارجی نخرید

از زمانی که تحریم‌های کشورهای غربی علیه ایران با شدت و گستردگی بیشتری همراه شد و کشور در تنگنا قرار گرفت، تعبیر تازه «اقتصاد مقاومتی» به فراخور حال و روز اقتصاد کشورمان مطرح شد و به بحث ‌و بررسی رسید. درست همان موقع که مسئولان کشوری در تکاپوی تامین کالاهای ضروری از دیگر کشورها و دور زدن تحریم‌های بین‌المللی بودند، این عبارت را برای نخستین‌بار رهبر معظم انقلاب در سال1389 در دیدار با کارآفرینان مطرح کردند. ایشان در تعریف این عبارت عنوان کردند: «اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که در شرایط فشار، در شرایط تحریم، در شرایط دشمنی‌ها و خصومت‌های شدید می‌تواند تعیین‌کننده رشد و شکوفایی کشور باشد.»

‌نام و نان

گذری به چهارراه نانوایی و ماهیت نام‌گذاری‌اش

شنبه / ۲۰ شهریور ۹۵

‌نام و نان

هویت تاریخی مشهد در یکی از مناطق اصیل این شهر یعنی منطقه ما آن‌قدر مشهود و هویداست که برای اثبات این ادعا، کافی است نقشه منطقه را مقابل چشمانمان بگذاریم و انگشت اشاره را به‌سمت هر نقطه و بولوار و خیابان آن متمایل کنیم. آنجاست که زیر پوست هر قسمت از منطقه ما در این شهر، هویتی نمایان می‌شود و از هر خیابان و بولوار آن به کوچه و محله و چهارراه، بسط و گسترش می‌یابد.

کافه فرهنگ

دورهم‌نشینی‌های هدفمند در مجتمع‌های مسکونی منطقه 12

پنجشنبه / ۱۸ شهریور ۹۵

کافه فرهنگ

دوری مسیر، کمبود وسایل حمل‌ونقل عمومی، آشنا نبودن با امکانات موجود در منطقه و... از دلایلی بود که باعث می‌شد ساکنان امیریه کمتر بتوانند در مرکز فرهنگی الهیه حاضر شوند و از برنامه‌های آن استفاده کنند. از آن‌سو کم شدن همدلی و انسجام گروهی در میان آپارتمان‌نشینان، به‌دلیل کم شدن ارتباطات و نداشتن شناخت کافی از یکدیگر، موجب افزایش مشکلات در آپارتمان‌ها و به‌خصوص مجتمع‌های پرجمعیت منطقه شده بود. مرکز فرهنگی الهیه برای حل هم‌زمان این دو مشکل، تصمیم گرفت در اقدامی نوین، وارد مجتمع‌های مسکونی شده و با کمک ساکنان، چاره‌ای بیندیشد. طرح نوین «کافه فرهنگ» درنتیجه همین تصمیم متولد شد. در این طرح که براساس یک دورهم‌نشینی هدفمند پایه‌گذاری شده است، امکانات و برنامه‌های مرکز فرهنگی الهیه به داخل مجتمع‌های مسکونی می‌رود و با کمک اهالی مجتمع، ساعات خوشی را برای ساکنان رقم می‌زند.

یک فیلم با دو بلیت

مروری بر داستان تکراری معاملات قولنامه‌ای و پیامدهای آن

دوشنبه / ۱۵ شهریور ۹۵

یک فیلم با دو بلیت

هرگاه به این موضوع برمی‌خوریم، یاد عنوان فیلم سینمایی «یک فیلم و دو بلیت» می‌افتیم. این عنوان بسیار شبیه تعبیر شهروندان از معضل معاملات قولنامه‌ای‌ است که در آن یک ملک به دو نفر فروخته شده است اما این معضل تنها بخشی از مسئله اراضی و املاک قولنامه‌ای و ساخت‌وسازهای غیرمجاز است.

تاریخ‌ جنگل!

بوستان 100هکتاری طرق در مسیر ناهموار احیا

دوشنبه / ۸ شهریور ۹۵

تاریخ‌ جنگل!

این روزها بوستان صدهکتاری طرق در نقشه‌هایی که مدیران شهری دست‌به‌دست می‌کنند، به دو بخش 88 و 12هکتاری تقسیم شده که قرار است بخش بزرگ همچنان در دست شهرداری بماند ولی بخش کوچک به سرمایه‌گذار سپرده شود. طبق صحبت‌هایی هم که در نشست‌های متعدد مطرح می‌شود، دو نام «بوستان طبیعت و سلامت» و «آفتاب» به‌ترتیب برای بخش‌های بزرگ و کوچک گذاشته شده که البته هنوز راه زیادی تا نهایی‌شدن در پیش دارند.

از ۱۵۰تومان تا ۱۷میلیارد  تومان

گزارشی از خیریه خوش‌نام مشهدی که سال‌هاست از فعالیتش می‌گذرد

دوشنبه / ۱ شهریور ۹۵

از ۱۵۰تومان تا ۱۷میلیارد تومان

خیریه «انصارالحجه» در محله آیت‌ا...خامنه‌ای واقع در خیابان آخوندخراسانی فقط خانواده ایتام را تحت پوشش دارد. دومین ویژگی این خیریه، حفظ آبروی افراد است. این خیریه طوری به خانواده‌ها کمک‌رسانی می‌کند که نزدیک‌ترین اعضای خانواده هم متوجه این موضوع نمی‌شوند.

هر پنجشنبه، کشتی داریم

راه‌اندازی دوباره گود کشتی‌باچوخه محله چهاربرج در روز ولادت امام‌رضا(ع)

پنجشنبه / ۲۸ مرداد ۹۵

هر پنجشنبه، کشتی داریم

گود کشتی‌باچوخه محله چهاربرج که مدت‌ها بود در تعطیلی به‌سر می‌برد، با همت پیش‌کسوتان کشتی‌باچوخه محدوده منفصل توس، شورای اجتماعی محله چهاربرج و معاونت فرهنگی‌واجتماعی شهرداری منطقه در روز ولادت امام‌رضا(ع) دوباره راه‌اندازی شد. در این روز با حضور جمعیت زیادی از اهالی محله چهاربرج و محلات اطراف، چند کشتی نیز برگزار شد .

از مس ریاضت تا طلای زیارت

ساعتی پای صحبت زائرانی که به سختی از گوشه‌گوشه ایران به پابوسی ثامن‌الحجج آمده‌اند

پنجشنبه / ۲۸ مرداد ۹۵

از مس ریاضت تا طلای زیارت

آمده‌ام ای شاه پناهم بده در آستانه میلاد شاه خراسان، علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع)، مشهد سرتا‌سر غرق نور است و حس خوب معنویت. میهمانان و زائران حضرتش از گوشه‌گوشه ایران، بار سفر بسته‌‌اند تا در این شب عزیز در صحن و سرای او سفره دل بگسترانند؛

روزهای بی‌خبری

توس، در فاصله بین 25اردیبهشت‌ هر سال گم می‌شود

پنجشنبه / ۲۸ مرداد ۹۵

روزهای بی‌خبری

هر سال 25اردیبهشت که فرامی‌رسد، فضای امیدوارکننده‌ای از توس در رسانه‌ها به‌چشم می‌خورد، چنان‌که اگر کسی از سال‌های قبل خبر نداشته باشد، گمان می‌برد نهایتا یک ماه دیگر همه‌چیز روبه‌راه و اوضاع توس از این‌رو به آن‌رو می‌شود اما به‌محض اینکه مراسم بزرگداشت حکیم فردوسی به پایان می‌رسد، گویی گرد فراموشی بر درودیوار توس می‌پاشند؛ دیگر نه رسانه‌ای به‌دنبال سوال از احیای توس است و نه مسئولی به‌دنبال جواب! این روزها توس در سکوت و بی‌خبری به‌سر می‌برد تا دوباره 25اردیبهشتی از راه برسد و حواس مسئولان و رسانه‌ها را برای چند روز به خود جلب کند.]

اجرتان با شهیدان

خانواده‌های شهدای ثامنی در روز خبرنگار از خبرنگاران شهرآرامحله ثامن برای پاسداشت ارزش‌ها قدردانی کردند

پنجشنبه / ۲۱ مرداد ۹۵

اجرتان با شهیدان

17‌مرداد یا همین یکشنبه گذشته، روز خبرنگار بود و همین مناسبت، سبب شد که شهرآرامحله منطقه ثامن روز شلوغی را سپری کند؛ از یک‌طرف حضور مسئولان و اهالی محل در دفتر نشریه بود و از طرف دیگر پیام‌های تبریکی که در فضای مجازی برایمان فرستاده می‌شد. در‌میان شیرینی و دلچسبی تمام تبریک‌ها و خسته‌نباشیدها، چند‌مورد برای ما خبرنگاران شهرآرامحله منطقه ثامن عزیزتر بود و آن پیام‌هایی بود که از‌طرف خانواده شهدای منطقه دریافت ‌کردیم؛ پیام‌هایی که در یک کلام تلاش خبرنگاران شهرآرامحله را در معرفی بهتر شهدای منطقه به نسل امروز موثر می‌دانستند و از آن قدردانی می‌کردند.

خرده‌هایی از تاریخ خیابان خاکی

ساعتی را با گروه چهارباغ در خیابان آخوند خراسانی قدم زدیم

سه شنبه / ۱۹ مرداد ۹۵

خرده‌هایی از تاریخ خیابان خاکی

همیشه بخشی از تاریخ وجود دارد که برای خیلی از ما ناشناخته است. همین محلات کوچک ما که بارهاوبارها بی‌توجه از کنارش گذشته‌ایم و نمی‌دانیم که چقدر روایت برای شنیدن و دیدن دارد. نمی‌دانیم این کوچه با این دیوارها و سنگ‌فرش‌های امروزی‌اش، چقدر روایت و حکایت از آدم‌ها می‌داند که زبان‌بسته و خاموش مانده است. این‌بار به اتفاق جمعی از دوستان که هر هفته تاریخچه قسمتی از شهر را مرور می‌کنند، به‌سراغ خیابان آخوندخراسانی و تاریخچه آن رفتیم.