خالی‌بندی یا دروغ؟ تفاوت دروغ‌گویی با خالی‌بندی در کودکان چیست؟

خالی‌بندی یا دروغ؟

کودک کم‌خون اگر کودک شما همیشه خسته و بی‌حال است این مطلب را بخوانید

کودک کم‌خون

حوله‌های کثیف آیا میزبان‌ لطیف انواع میکروب‌ها را می‌شناسید؟

حوله‌های کثیف

ضربه فنی معده دم‌نوش‌های طب سنتی کمک می‌کنند از این درد مزمن رها شوید

ضربه فنی معده

عقیقه؛ اولین مهمانی تولد

یکشنبه / ۲۱ تیر ۹۴

عقیقه؛ اولین مهمانی تولد

قدیم‌‌ترها، منظورم وقتی است که هنوز خانواده‌ها برای باهم بودن بیشتر، دنبال بهانه‌ می‌گشتند، درکنار کلی رسوم قشنگ، سنت زیبایی هم به اسم عقیقه بود، یعنی وقتی بچه‌ای به‌ دنیا می‌آمد، همان روزهای اول، خونی می‌کردند و کل فک و فامیل و آشنا را هم دعوت می‌کردند.میهمان‌ها هم به اندازه رابطه نسبی و سببی‌ که با نوگل تازه از راه رسیده داشتند، از خجالت میزبان درمی‌آمدند.

کی گفته: فرزند کمتر، زندگی بهتر!

در آستانه ٢٠ تیرماه روز جهانی جمعیت:

شنبه / ۲۰ تیر ۹۴

کی گفته: فرزند کمتر، زندگی بهتر!

دلایل کاهش جمعیت تنها سیاست‌های کنترل جمعیت نیست و نمی‌توان کاهش باروری را یک عامل دانست، می‌گوید: در حال حاضر تغییرات جمعیتی تنها تحت تاثیر کنترل جمعیت نیست و دلایل بسیاری از جمله تحصیل بانوان، اشتغال بانوان، عوامل اقتصادی، سن ازدواج، سن جامعه‌پذیری، تغییر سبک زندگی، زندگی مجردی دختر و پسران و خروج از خانه قبل از زندگی مشترک، استقلال بانوان، مدرنیته، تغییرات اجتماعی و فرهنگی و... ازجمله عواملی دانست که سبب شده است جوانان دیر ازدواج کنند در نتیجه دیرتر پدر و مادر شوند.

عدالت؛ حقی که با مساوی بودن تفاوت دارد

به مناسبت سالروز شهادت پیشوایی که اسوه عدالت در زندگی است

سه شنبه / ۱۶ تیر ۹۴

عدالت؛ حقی که با مساوی بودن تفاوت دارد

دغدغه خانواده‌های امروزی تمامی ندارد. انگار این کلاف درهم تنیده فاصله زیادی تا رسیدن به آسایش و آرامش دارد. به‌قدری گره‌های این کلاف کور شده‌اند که یادمان رفته اول باید الویت‌بندی در مسائل زندگی انجام دهیم و دوم آنکه اگر می‌خواهیم در زندگی موفق باشیم به ریشه‌های خانواده توجه کنیم.

مانور تجمل   درسفره‌های افطار

سنت حسنه‌ای که این روزها تبدیل به میدان رقابت شده!

دوشنبه / ۱۵ تیر ۹۴

مانور تجمل  درسفره‌های افطار

این روزها تجمل‌گرایی، رفاه‌زدگی و گرایش افراطی به ظواهر به عنوان یکی از آفت‌های سفره‌های افطار تبدیل شده است. در‌حالی‌که صله‌رحم و دید و بازدید یکی از سنت‌های خوب مسلمانان است که هم‌زمان با ماه رمضان رنگ و بوی معنوی به خود می‌گیرد و افطاری دادن به روزه‌داران تبدیل می‌شود.

بر ترس روزهای سالمند شدن غلبه کنید؛ پیری را در جوانی بسازید

یکشنبه / ۱۴ تیر ۹۴

بر ترس روزهای سالمند شدن غلبه کنید؛ پیری را در جوانی بسازید

باید درباره موضوع پیر شدن منطقی برخورد کرد؛ چراکه روندی است طبیعی و نباید نسبت به آن حساسیت نشان داد.

وقت بیشتری در خانه بگذرانید

والدین شاغل و دغدغه تعطیلات تابستانی

یکشنبه / ۱۴ تیر ۹۴

وقت بیشتری در خانه بگذرانید

کار کردن در بیرون از خانه در کنار سایر وظایف پدری و مادری یکی از دغدغه‌هایی است که با شروع فصل تابستان و آغاز تعطیلات بسیاری از والدین شاغل را با مشکلات بسیاری روبه‌رو می‌کند.

برای کودکتان مشاور انتخاب کنید

حواستان به مراقبت از روح فرزندتان باشد

شنبه / ۱۳ تیر ۹۴

برای کودکتان مشاور انتخاب کنید

بسیاری از والدین نمی‌دانند که چه زمان باید فرزندشان را به پیش مشاور ببرند و کدام علائم به مداخله روان‌شناس نیاز دارد به همین دلیل برای پاسخ به پاره‌ای ابهامات سراغی از دکتر حسین کدخدا، روان‌شناس کودک و نوجوان را گرفتیم.

فرصت‌های بر باد رفته!

نگاهی به برخی از رفتارهایی که موجب اهمال‌کاری در انجام وظایف می‌شود

شنبه / ۱۳ تیر ۹۴

فرصت‌های بر باد رفته!

در این نوشته سعی بر آن است تا به‌شکل کاربردی‌ به درمان اهمال‌کاری نگاه کنیم و راه‌کارهای موثرتری را در این جهت ارائه نماییم. در ادامه به‌بررسی دلایل از دست دادن فرصت‌هایی که در زمان‌ها و مکان‌های مختلفی به‌دست می‌آیند پرداخته خواهد شد:

اقتدار محترمانه بهترین شیوه مسالمت آمیز باکودک

کودکان را با ندانم کاری دچار تزلزل شخصیتی نکنید

پنجشنبه / ۱۱ تیر ۹۴

اقتدار محترمانه بهترین شیوه مسالمت آمیز باکودک

بزرگ‌ترها باید شرایط را به گونه ای فراهم کنند که فرزندان را از حالت تدافعی نجات دهند؛ چرا که گاه دیده می‌شود بچه‌ها برای رسیدن به خواسته‌هایشان از هیچ ترفندی دریغ نمی‌کنند و حاصلش به ستوه رسیدن والدین و تسلیم شدن است.

امتیاز ندهید، اما تنها نگذارید!

راه‌حل‌هایی برای گذراندن صحیح زندگی والد و فرزند پس از طلاق

چهارشنبه / ۱۰ تیر ۹۴

امتیاز ندهید، اما تنها نگذارید!

برخی تصورات و رفتارهای اشتباه سبب دوچندان شدن آسیب طلاق برای فرزندان چنین والدینی می‌شود. حسین جانعلی‌پور، کارشناس ارشد روان‌شناسی کودک و نوجوان در این باره توضیح می‌دهد یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات مردان و زنان این است که پس از طلاق رابطه فرزند خود را با والد دیگر خراب می‌کند.

در خدمت وخیانت ابزارهای جدید!

زندگی های مدرن چه تاثیری بر خانواده‌ها می‌گذارند؟

دوشنبه / ۸ تیر ۹۴

در خدمت وخیانت ابزارهای جدید!

پست‌مدرن بودن تنها مکتبی است که این روزها بی‌شمار در وصف جماعتی به کار می‌رود که زندگی دوگانه‌ای دارند؛ آن‌هایی که به نوعی هم می‌خواهند سنتی باشند و هم مدرن. یعنی کمی از آن و مقداری هم از این؛ سردرگم میان مدرن بودن و سنتی باقی ماندن!

همسری و همراهی

نگاهی به جایگاه زنان در خانواده مسلمان به انگیزه سالروز وفات بزرگ بانوی اسلام حضرت خدیجه (س)

شنبه / ۶ تیر ۹۴

همسری و همراهی

اینکه در این دنیا باید راهی را طی و مسیری را ترسیم کرد، دغدغه آدم‌هایی است که دوست دارند بهترین راه را انتخاب و در طول مسیر میان‌بُرهای نیکی کردن و کمک دیگران را برگزینند. گاهی وجود یک همراه باعث به وجود آمدن همدلی بین انسان‌ها می‌شود و در سایه این همدلی بدون نگرانی گام‌هایی به سوی موفقیت در طول مسیر برداشته می‌شود.

تفاوت سنی، معیاری رو به فراموشی

جوانان امروزی برخی ملاک‌های ازدواج را از یاد برده‌اند

پنجشنبه / ۴ تیر ۹۴

تفاوت سنی، معیاری رو به فراموشی

با نگاهی به آمارهای ازدواج در چند سال اخیر در می‌یابیم که ازدواج‌های معکوس؛ به این معنا که تفاوت سن بین دختر و پسر بیش‌از حد نرمال و عرف باشد، بیشتر از گذشته شده است و این نشان می‌دهد که برای بخشی از پسران جامعه ایرانی این مسئله که همسرشان حتما از خودشان چند سالی کوچک‌تر باشد، مهم نیست.